TOURNAMENT DATABASE

(18 Apr 2014)

The names of tournament tables are in the form <x><yymmdd><a>, where "yy" denotes the year, "mm" the month and "dd" the day when the tournament started. The code "x" is used for tournament specification (w = World Championship, e = European Championship or other top European event, g = Grand Prix d'Europe or Toyota Tour, t = other tournaments). If more tournaments were played at the same date an additional character "a" distinguishes among them.

The letter following the generic name of tournament table indicates the tournament class. According to the AGM 1999 decision the B and C class events are included in the ratings with lower weights (equal to 0.75 and 0.50, respectively).

Then follow the number of rounds and the number of players who took part in the tournament.


2014:

  • March - April
     T140416A  B  6   18   (IL)  Tel Aviv, Passover Tournament
     T140413A  B  5    5   (DK)  Sonderburg, Turnament in Sonderburg
     T140412F  B  5    7   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup
     T140412E  A  5   25   (RS)  NIS, 37th Serbian Teams Championship
     T140412D  A  5   79   (DE)  Hannover, Messeturnier Hannover 2014
     T140412C  C  5   11   (NL)  Hilversum, Hilversum Mind Sports Day - Go Tournament (rapidplay)
     T140412B  C  4    6   (PL)  Bydgoszcz, 37 Turniej w VI LO
     T140412A  C  2    6   (ES)  Casa de la juventud de Cadiz, 4ª jornada de la liga AGOCA
     T140411A  A  6   22   (SI)  Bled, 25. Memorial Vladimirja Omejca – Slovenian Open 2014
     T140406D  A  1   12   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament, round 4
     T140406C  A  1   14   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament, round 3
     T140406B  C  4   20   (DE)  Hamburg, 1. Jahreszeitenturnier
     T140406A  C  3    8   (ES)  Salon manga de Jerez en la ins, I Torneo Hoshi del salon manga de Jerez 2014
     T140405J  B  4    7   (PL)  Warszawa, Warszawski Weekend Go 
     T140405I  A  5   20   (RU)  Ekaterinburg, Championship of Sverdlovsk District
     T140405H  A  5   20   (RU)  Tula, Tula Cup
     T140405G  A  5   10   (BE)  Antwerpen, Antwerpen 2014
     T140405F  A  3    6   (NL)  Deventer, Districtstoernooi Apeldoorn 2014
     T140405E  B  7   33   (CH)  Ascona, Swiss Champ 2014, Ascona
     T140405D  A  5   54   (DE)  Karlsruhe, Weiqi im Weinkeller, Karlsruhe 2014
     T140405C  C  4   23   (DE)  Berlin, Berliner Fruehlingsturnier
     T140405B  C  3    4   (HR)  Zagreb, 15th Folka go-tournament
     T140405A  A  5   50   (CZ)  Plzen, Czech Championship Qualification
     T140329L  A  5   14   (RU)  Jaroslavl, Championship of Jaroslavl
     T140329K  A  5   18   (RU)  Perm, Championship of Perm
     T140329J  C 10   14   (RO)  Bucharest, 2nd Radu Baciu Kids Cup
     T140329I  A  5   12   (RO)  Bucuresti, Romanian Female Championship
     T140329H  C  3    9   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T140329G  A  5   35   (DE)  Erlangen, 28. Erlanger GO Turnier
     T140329F  A  5   16   (FI)  Helsinki, Finnish Team Championship Open 2014
     T140329E  A  5   26   (FI)  Helsinki, Finnish Team Championship 2014
     T140329D  A  3   18   (UK)  Birmingham, Birmingham
     T140329C  A  3    4   (RS)  KRAGUJEVAC, 3.Memorial Milos Vucicevic
     T140329B  B  5   31   (HU)  Budapest, 8th Rabbity Six handicap
     T140329A  A  5   90   (DE)  Recklinghausen, 4. Recklinghaeuser Guzumi
     T140328A  A  7    8   (UA)  Rivne, Ukrainian Female Championship 2014
     T140322Q  C  5   12   (SI)  Kranj, 7.kyu turnir
     T140322P  A  5    6   (RU)  Krasnodar, Championship of South Federal DFistrict,  Group C
     T140322O  A  5   14   (RU)  Krasnodar, Championship of South Federal DFistrict,  Group B
     T140322N  A  5    9   (RU)  Krasnodar, Championship of South Federal District,  Group A
     T140322M  A  5   10   (RU)  Nighnij Tagil, Championship of Nighnij Tagil
     T140322L  B  3   20   (RU)  Moscow, Team Moscow Championship Under 18
     T140322K  B  3   16   (RU)  Moscow, Team Match Leader-Razvitie
     T140322J  C  4   16   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T140322I  B  5   44   (DE)  Berlin, 5. China-Cup Berlin
     T140322H  A  4   26   (FI)  Tampere, Kani6 2014
     T140322G  C  5   29   (HU)  Budapest, Schoolkids Championship Final
     T140322F  A  5   28   (AT)  Linz, Linz Go-Turnier 2014
     T140322E  A  5   33   (IT)  Bassano del Grappa (Vi), Yama no Kaze 5
     T140322D  A  5   29   (NL)  Nijmegen, 41e Keizer Karel Tooernooi 22-23 maart 2014
     T140322C  C  4    6   (PL)  Bydgoszcz, 36 Turniej VILO
     T140322B  C  3    5   (HR)  Velika Gorica, 486th Velika Gorica weekend go-tournament
     T140322A  A  5   50   (CZ)  Frydek-Mistek, 3rd Ivos Pavlik Memorial
     T140321A  C  7    8   (RO)  Drobeta Tr.Severin, Cupa 27 Martie
     T140316C  A  2    4   (DE)  Jena, Deutsche Jugend-Go-Meisterschaft 2014 - Finale U19
     T140316B  A  2    4   (DE)  Jena, Deutsche Jugend-Go-Meisterschaft 2014 -Finale U15
     T140316A  A  2    4   (DE)  Jena, Deutsche Jugend-Go-Meisterschaft 2014 - Finale U11
     T140315K  B  6   14   (RU)  Novouralsk, Handicap Tournament
     T140315J  A  9   10   (BE)  Antwerp, Belgian Championship
     T140315I  C  6   20   (RU)  Petrozavodsk, Youth Go Championship of Petrozavodsk
     T140315H  A  5   38   (DE)  Jena, Deutsche Jugend-Go-Meisterschaft 2014
     T140315G  B  6   35   (UK)  Skye, Skye
     T140315F  B  5   14   (UA)  Odesa-Kharkiv, Kvity Sakury
     T140315E  A  5   26   (RO)  Cluj-Napoca, Radu Baciu Grand Prix 5.5 - Etapa Cluj-Napoca
     T140315D  B  5   12   (PL)  Bielsko-Biala, Silesian Cup
     T140315C  C  4   28   (DE)  Berlin, Berliner Winterturnier
     T140315B  C  3    6   (ES)  Casa de la Juventud Cadiz, 3ª Jornada Liga AGOCA
     T140315A  B  4    6   (HR)  Velika Gorica,  9. Velikogoricki zimski go-turnir
     T140314C  B  7   33   (RU)  Novosibirsk, Fun Kyu Cup
     T140314B  C 11   12   (RO)  Drobeta Tr.Severin, Romanian Cup- under 15k- group A
     T140314A  B  4   26   (SK)  Bratislava, Spring Equinox Tournament
     T140309C  C  4   28   (IT)  Pisa, 1° tappa circuito ToscanaGo 2014
     T140309B  C  4   10   (HU)  Budapest, Schoolkids Championship Qualification
     T140309A  A  3   35   (UK)  Cambridge, Trigantius
     T140308H  C  7   51   (RU)  Sankt-Peterburg, Team Rapid Russian Cup of Polimetall
     T140308G  A  5   22   (SE)  Vasteras, Vasteras Open 2014
     T140308F  B  5   11   (DE)  Leipzig, Landesverbandsmeisterschaft Brandenburg-Sachsen-Thueringen, Gruppe B
     T140308E  A  5    6   (DE)  Leipzig, Landesverbandsmeisterschaft Brandenburg-Sachsen-Thueringen, Gruppe A
     T140308D  A  5   19   (TR)  Ankara, 2014 Turkish Women`s Go Championship
     T140308C  A  3    4   (RS)  KRAGUJEVAC, Radnicki Club Tournament-2014
     T140308B  C  4    9   (HR)  Velika Gorica, 485th Velika Gorica weekend go-tournament
     T140308A  C  3    7   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2014 Tappa 2
     T140307A  C  7   35   (RU)  Sankt-Peterburg, Rapid Cup of Polimetall
     T140306A  C  3   13   (NL)  Hilversum, Hilversum 2nd Ladder Tournament 2014
     T140302A  B  3    8   (DE)  Moerfelden-Walldorf, Vorrunder der Hessen-Meisterschaft 2014
     T140301L  A  4   65   (FR)  Levallois-Perret, 17th Levallois Tournament
     T140301K  A  5   56   (TR)  Izmir, 3. Ege Go Tournament
     T140301J  A  6   42   (UK)  Bognor Regis, European Youth Go Championship (under 12)
     T140301I  A  6   35   (UK)  Bognor Regis, European Youth Go Championship (under 16)
     T140301H  A  6   12   (UK)  Bognor Regis, European Youth Go Championship (under 20)
     T140301G  B  5   34   (IT)  Bologna, Torneo a squadre Bologna 2014
     T140301F  B  6   20   (RU)  Tomsk, Go Festival
     T140301E  C  4   11   (TR)  Istanbul, Istanbul City Tournament 2014/2
     T140301D  A  6   61   (UK)  Bognor Regis, British Open
     T140301C  A  5   92   (DE)  Hamburg, 14. Harburger Mausefalle
     T140301B  B  4    8   (PL)  Warszawa, Warszawski Weekend Go
     T140301A  C  4   15   (HR)  Zagreb, 14th Folka go-tournament
    
  • January - February
     T140223A  C  5   26   (NL)  Olst, Het Steenen Kruis toernooi 2014
     T140222G  A  5   60   (TR)  Ege University, 2. Smyrna Go Tournament
     T140222F  C  3    8   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T140222E  A  5   37   (ES)  Barcelona, XXXII Barcelona Go Seigen Tournament
     T140222D  A  5   76   (CZ)  Blansko, 10th International Tournament
     T140222C  B  5   27   (RU)  Moscow, Kido Cup
     T140222B  B  6  112   (DE)  Bonn, 35. Bonner Go-Turnier
     T140222A  C  5    6   (HR)  Velika Gorica,  484th Velika Gorica weekend go-tournament
     T140217A  C  5    6   (RO)  Drobeta Tr.Severin, Cupa Dragobete
     T140216E  C  5   26   (LT)  Moletai, FORAS 2014
     T140216D  A  5    9   (SK)  Kosice, Slovak Youth Championship
     T140216C  C  3    8   (RU)  Petrozavodsk, Grand-Prix of Petrozavodsk State University, Final of the 1st stage
     T140216B  C  5   15   (RU)  Moscow, Moscow Child Grand Prix, Stage 1
     T140216A  C  5   11   (IT)  Trento, 4° Torneo Trentino di Go
     T140215K  A  3   20   (RU)  Izhevsk, Team Championship of Izhevsk
     T140215J  B  7   19   (DE)  Goettingen, 23. Goettinger San-Ren-Sei, Gruppe B
     T140215I  C  3   10   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T140215H  A  5   34   (DE)  Goettingen, 23. Goettinger San-Ren-Sei, Gruppe A
     T140215G  C  4   20   (RU)  Petrozavodsk, Qualification of the 1st stage Grand-Prix of Petrozavodsk State University
     T140215F  A  5   43   (IE)  Dublin, 2014 Confucius Cup
     T140215E  C  5   12   (RU)  Petrozavodsk, Rapid Go Championship of Petrozavodsk
     T140215D  B  6   13   (RU)  Novosibirsk, Champioship of Novosibirsk District, Semifinal
     T140215C  B  5   18   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup
     T140215B  C  5    6   (HR)  Velika Gorica, 483th Velika Gorica weekend go-tournament
     T140215A  C  3    6   (ES)  Casa de la Juventud de Cadiz, 2ª Jornada I LIGA AGOCA
     T140214A  C  5    6   (RO)  Drobeta Tr.Severin, Cupa Sf. Valentin
     T140212A  C  4   16   (FI)  Helsinki, Ooteai League Season 1 Part 2
     T140209B  C  4   15   (DE)  Trier, Trierer Winter-Go-Turnier 2014, Gruppe B
     T140209A  C  3   14   (DE)  Trier, Trierer Winter-Go-Turnier 2014, Gruppe A
     T140208J  C  2    7   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2014 Tappa 1
     T140208I  B  6   17   (DK)  Copenhagen, Ambassador`s Cup 2014 Copenhagen
     T140208H  A  6   37   (RU)  Sankt-Peterburg, Chiness Counsil Cup, Side Tournament
     T140208G  A  6   77   (RU)  Sankt-Peterburg, Chiness Counsil Cup, Main Tournament
     T140208F  A  5   35   (NL)  Voorburg, Haags Toernooi 2014
     T140208E  A  5    5   (HU)  Budapest, Hungarian U16 Championship
     T140208D  A  5    6   (HU)  Budapest, Hungarian U12 Championship
     T140208C  C  5   12   (UK)  Frodsham, Cheshire Handicap
     T140208B  B  3    8   (UK)  Frodsham, Cheshire Open
     T140208A  C  4   12   (AT)  go7, Februar im Go7
     T140202A  C  4   15   (FI)  Helsinki, Helsingin mestaruus 2014 avoin
     T140201R  A  5   38   (TR)  Izmir, 2.Ege Go Tournament
     T140201Q  C  2    5   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T140201P  C  3    7   (TR)  Istanbul, Istanbul City Tournament 2014/1
     T140201O  B  8    8   (FI)  Helsinki, Helsingin mestaruus
     T140201N  C  4   36   (FR)  Balma, 12th TIS
     T140201M  A  5   82   (FR)  Antony, 29th Antony Tournament
     T140201L  C  4    7   (PL)  Lublin, Koziolek 3
     T140201K  A  5   86   (DE)  Erding, 17. Erdinger Go-Turnier
     T140201J  B  3   10   (PL)  Warszawa, Warszawski Weekend Go
     T140201I  A  5   23   (UA)  Kharkiv, Kharkiv Cup Open 2014
     T140201H  A  5   28   (RU)  Moscow, Festival LARIKS
     T140201G  A  5   22   (BE)  Leuven, Leuven Tournament
     T140201F  A  6   33   (UA)  Rivne, Ukrainian Youth Go Championship (under 12) 2014
     T140201E  A  5    7   (CZ)  Praha, Czech Youth Championship 2014 - U20
     T140201D  A  5    9   (CZ)  Praha, Czech Youth Championship 2014 - U16
     T140201C  A  6    3   (CZ)  Praha, Czech Youth Championship 2014 - U12
     T140201B  C  3    8   (HR)  Zagreb, 13th Folka go-tournament
     T140201A  B  4    5   (DK)  Odense, Odense Winter
     T140131C  C  7    8   (RO)  Oradea, Trofeul GO VEST Junior
     T140131B  C  3   12   (DE)  Berlin, 99. Martha Turnier
     T140126I  C  5    6   (NL)  Amstelveen, Dutch Youth Championship U12
     T140126H  B  3    4   (NL)  Amstelveen, Dutch Youth Championship U16
     T140126G  B  3    4   (NL)  Amstelveen, Dutch Youth Championship U20
     T140126F  C  4    8   (HU)  Budapest, Kondor Dragon Cup Group 3
     T140126E  C  5   24   (IT)  Treviso, Torneo citta di Treviso 2014
     T140126D  C  5    6   (DE)  Hamburg, Kinder- und Jugendturnier, Gruppe 4
     T140126C  C  5    6   (DE)  Hamburg, Kinder- und Jugendturnier, Gruppe 3
     T140126B  C  5    6   (DE)  Hamburg, Kinder- und Jugendturnier, Gruppe 1
     T140126A  C  5    6   (DE)  Hamburg, Kinder- und Jugendturnier, Gruppe 2
     T140125J  C  2    7   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T140125I  C 10   16   (RO)  Bucuresti, 1st Radu Baciu Kids Cup
     T140125H  A  5   16   (RO)  Bucuresti, National Veteran Championship
     T140125G  A  5    7   (NL)  Amstelveen, Dutch Female Championship
     T140125F  C  3    6   (ES)  Cadiz, I Liga interna AGOCA
     T140125E  A  5    9   (HU)  Budapest, Kondor Dragon Cup Group 2
     T140125D  A  5    6   (HU)  Budapest, Kondor Dragon Cup Group 1
     T140125C  A  5   15   (PL)  Ozarow Mazowiecki, Polish Youth Championship Side Tournament
     T140125B  A  5    8   (PL)  Ozarow Mazowiecki, Polish Youth Championship
     T140125A  C  5    5   (HR)  Velika Gorica, 482nd Velika Gorica weekend go-tournament
     T140121A  C  4   14   (RU)  Petrozavodsk, Championship of Petrovskaja School
     T140119A  B  5   26   (LT)  Vilnius, Trys Karaliai 2014
     T140118K  A  4    6   (IE)  Dublin, Irish Championship League
     T140118J  C  2    6   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T140118I  A  5   14   (RU)  Moscow, Russian Youth Championship under 16
     T140118H  A  5   39   (RU)  Moscow, Russian Youth Championship under 12
     T140118G  C  5   45   (RO)  Braila, 5th Radu Baciu Grand Prix (kids)- stage 2- Braila
     T140118F  A  5   10   (RO)  Braila, MPRB 5.2 Braila
     T140118E  A  5   38   (DE)  Emden, Emder Hausbootturnier 2014
     T140118D  A  5   85   (DE)  Essen, Essener Go Turnier 2014
     T140118C  A  5   38   (CZ)  Decin, 4th Decin Open Tournament
     T140118B  A  5   46   (PL)  Krakow, Turniej o Smoczy Kamien
     T140118A  A  3   54   (UK)  Maidenhead, Maidenhead
     T140117A  B  5   26   (SK)  Kosicka Bela, Winter Tournament
     T140114A  C  4   16   (FI)  Helsinki, Ooteai League Season 1 Part 1
     T140113B  A  5   15   (NL)  Utrecht, Clubkampioenschappen Utrecht 2014
     T140113A  C  4   14   (RU)  Petrozavodsk, Championship of School 42
     T140111F  A  8   16   (NL)  Amstelveen, Dutch Championship
     T140111E  A  5   16   (RU)  Novouralsk, Christmas Tournament
     T140111D  B  4  125   (ES)  Madrid, Kisei 2014 - Side tournament
     T140111C  A  5   18   (HR)  Velika Gorica, 2. Velika Gorica Open
     T140111B  B  5   14   (CY)  Nicosia, Cyprus Go Championship 2013
     T140111A  C  4   13   (IT)  Milano, Torneo Befana 2014
     T140107A  C  5   16   (RU)  Sankt-Peterburg, Christmas Tournament
     T140104G  C  4    9   (PL)  Lublin, Koziolek 2
     T140104F  A  5   42   (RU)  Cheljabinsk, Championship of Cheljabinsk District
     T140104E  A  2    4   (TR)  Istanbul, Istanbul City Championship Finals
     T140104D  A  5   16   (UA)  Dnipropetrovsk, Championship of Dnipropetrovsk region 2014
     T140104C  A  5   33   (FI)  Espoo, Takapotku Open 2014
     T140104B  A  5   32   (NL)  Heerlen, Heerlen NieuwJaars Go Toernooi 2014
     T140104A  C  3   13   (HR)  Zagreb, 12th Folka go-tournament
     T140102A  C  9   13   (NL)  Hilversum, Hilversum 1st Ladder Tournament 2014
    

  • 2013:

  • November - December
     T131230A  C  5   12   (HU)  Budapest, New Year`s Tournament Group 4
     T131229D  A  5    6   (HU)  Budapest, New Year`s Tournament Group 1
     T131229C  A  5    6   (HU)  Budapest, New Year`s Tournament Group 2
     T131229B  A  5    6   (HU)  Budapest, New Year`s Tournament Group 3
     T131229A  C  5   19   (IT)  Udine, Udine2013
     T131228C  B  3    8   (HR)  Velika Gorica, Zagreb, Korean Prime Minister Cup qualification
     T131228B  A  7  109   (UK)  London, London Open
     T131228A  C  9   23   (RU)  Sankt-Peterburg, New Year Rapid Cup
     T131227A  A  5   69   (NL)  Overasselt, wintergo 2013
     T131224A  A  1   16   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament, round 2
     T131222A  C  4   17   (RU)  Sankt-Peterburg, Championship of Sankt-Peterburg Under 16
     W131221A  A  5   48   (CN)  Guangzhou, Chu Kong Cup - World Team Championship - Main Tournament
     T131221K  A  3    2   (FI)  Finland, SM-finaali
     T131221J  A  5   21   (RU)  Ekaterinburg, Championship of Ekaterinburg
     T131221I  C  4   17   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T131221H  C  5   30   (RU)  Sankt-Peterburg, Championship of Sankt-Peterburg Under 12
     T131221G  A  5    8   (RU)  Kazan, Championship of Tatarstan, League C
     T131221F  A  5   10   (RU)  Kazan, Championship of Tatarstan, League B
     T131221E  A  4    8   (RU)  Kazan, Championship of Tatarstan, League A
     T131221D  C  5   13   (RU)  Jaroslavl, Memorial of Valerij Khomenchuk
     T131221C  C  5   26   (SI)  LJUBLJANA, Peter Gaspari memorial
     T131221B  C  3    8   (TR)  Istanbul, Istanbul City Tournament 2013/10
     T131221A  A  3    3   (AT)  Go7, Austrian Women`s Championship 2013
     W131220A  C  3   45   (CN)  Guangzhou, Chu Kong Cup - World Team Championship - Qualification
     T131220A  A  5    6   (AT)  Go7, Austrian Championship Finals 2013
     T131219A  B  1    8   (FR)  Montpellier, Montpellier Continuous Tournament
     T131218A  A  2    2   (RS)  BEOGRAD, Serbian women Go championship 2013-FINALS
     T131215B  C  5   18   (HU)  Budapest, Nostalgic Cup
     T131215A  B  5    6   (DK)  Odense, Odense Christmas 2013
     T131214L  C  3    6   (FR)  Toulouse, Southwest League Youth Championship
     T131214K  C  3   14   (FR)  Paris, Youth Christmas Rapid
     T131214J  C 10   13   (RO)  Bucuresti, 5th Radu Baciu Grand Prix (kids) - stage 1 CSRB
     T131214I  A  5  133   (TR)  ODTU, 20. Alpar Kilinc Memorial
     T131214H  C  3    6   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T131214G  A  5   32   (RO)  Bucuresti, 5th Radu Baciu Grand Prix - stage 1 CSRB
     T131214F  C  4   10   (DE)  Berlin, Berliner Jugendmeisterschaft 2013
     T131214E  A  5    6   (HU)  Budapest, Hungarian Championship kyu final
     T131214D  A  5    6   (HU)  Budapest, Hungarian Championship final
     T131214C  A  5   19   (RU)  Moscow, Cup of Moscow
     T131214B  C  3   10   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2013 - Ottava tappa
     T131214A  C  5    6   (HR)  Velika Gorica, 481th Velika Gorica weekend go-tournament
     T131213A  A  7   19   (RS)  Kragujevac, 39th Serbian championship
     W131212B  A  7   12   (CN)  Beijing, 3rd SportAccord World Mind Games - Women`s Individual
     W131212A  A  5   18   (CN)  Beijing, 3rd SportAccord World Mind Games - Men`s Team
     T131209A  A  5   12   (RU)  Ekaterinburg, Championship of Ural Go-Club
     T131208B  C  5   14   (RU)  Moscow, Child Festival
     T131208A  B  4   18   (UK)  Edinburgh, EdinburghChristmas
     T131207U  C  4   12   (PL)  Lublin, Koziolek
     T131207T  B  4   53   (FR)  Claira, Perpignan Tournament
     T131207S  B  6    4   (RU)  Moscow, Grand Prix Masters, League B, Final
     T131207R  B  3    4   (RU)  Moscow, Grand Prix Masters, League A, Final
     T131207Q  C  4    5   (TR)  Istanbul, Istanbul City Tournament 2013/9
     T131207P  B  6   27   (RU)  Tomsk, Champioship of Tomsk
     T131207O  A  5   12   (RU)  Tver, Champioship of Tver
     T131207N  A  5   20   (RU)  Perm, Cup of Perm Region
     T131207M  B  5   18   (IE)  Cork, UCC Go Tournament 2013
     T131207L  A  5   16   (RO)  Sinaia, Cupa Romaniei Finala
     T131207K  A  5    5   (CZ)  Praha, Czech Female Championship
     T131207J  C  4    9   (PL)  Bydgoszcz, 4 Turniej Dyrektora IV LO
     T131207I  C  3    8   (UK)  Croydon, 2013 South London double kyu
     T131207H  C  3    8   (UK)  Croydon, 2013 South London mid kyu
     T131207G  C  3    8   (UK)  Croydon, 2013 South London top kyu
     T131207F  C  3    4   (UK)  Croydon, 2013 South London teachers tournament
     T131207E  A  5   45   (IT)  Firenze, Torneo di Firenze 2013
     T131207D  B  5   46   (DE)  Braunschweig, 31. Braunschweiger NiKo-Turnier
     T131207C  C  4   11   (DE)  Berlin, Berliner Nikolausturnier
     T131207B  C  5   21   (RO)  Giarmata, 13th Walter Schmidt Cup
     T131207A  C  5    9   (HR)  Zagreb, 11th Folka go-tournament
     T131206B  A  3    2   (CZ)  Praha, Go Baron Title Match
     T131206A  A  7    8   (ES)  Barcelona, Spanish Championship Finals
     T131205A  A  7    8   (PL)  Olsztyn, Polish Championship League
     T131202A  B  1   10   (FR)  Grenoble, Grenoble Club, round 2
     T131201D  B  1   18   (FR)  Paris, Ile-de-France Challenge, round 2
     T131201C  B  2   23   (FR)  Aubenas, Rhone-Alpes Challenge, stage 2
     T131201B  B 13    4   (RU)  Moscow, Club tournament
     T131201A  C  5   20   (IT)  Crocetta del Montello (Tv), Torneo di Go del Museo del 900
     T131130J  A  7    8   (LT)  Vilnius, Lithuanian Go championship 2013
     T131130I  A  5   28   (FR)  Paris, 31st Paris Meijin (category A)
     T131130H  A  5   42   (FR)  Paris, 31st Paris Meijin (category B)
     T131130G  A  5   12   (RO)  Cluj-Napoca, Campionat Judetean de GO- Cluj Napoca 2013
     T131130F  A  5   67   (RU)  Moscow, Cup of Japan House
     T131130E  C  4   31   (RO)  Voluntari, Cupa Orasului Voluntari
     T131130D  A  3   37   (UK)  Warwick University, Coventry
     T131130C  A  5   22   (RU)  Petrozavodsk, Championship of Karelia
     T131130B  A  5  156   (DE)  Berlin, 34. Berliner Kranich
     T131130A  C  3    5   (HR)  Velika Gorica, 480th Velika Gorica weekend go-tournament
     T131129A  A  7   11   (RS)  Belgrade, 16th Serbian individual Cup
     T131126A  B  1   12   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament, round 1
     T131124B  B  4    7   (RO)  Braila, Romanian Cup Semifinal- Braila, 2013
     T131124A  C  5    6   (RO)  Braila, Semifinala Cupa Br 2013- juniori
     T131123J  B  7    7   (FR)  Poitiers, Poitiers Club
     T131123I  A  5   56   (FR)  Dijon, Master Lim Cup - French Clubs Championship Final
     T131123H  A  5   19   (RU)  Khabarovsk, Championship of Khabarovsk Region
     T131123G  A  5   58   (FR)  Paris, 31st Paris Meijin (category C)
     T131123F  A  7    8   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship (Hight League) 2013
     T131123E  C  4   13   (TR)  Istanbul, Istanbul City Tournament 2013/8
     T131123D  C  6   21   (FI)  Espoo, Korean Ambassador`s Cup
     T131123C  C  5   12   (RO)  Bucuresti, 7th ASCIG Cup
     T131123B  C  5   10   (RO)  Galati, Preliminarii Cupa Romaniei- kyu 
     T131123A  B  2   11   (HR)  Zagreb, 8. Go turnir Filozofskog fakulteta
     T131122B  B  8   45   (DE)  Berlin, 16. Go to Innovation
     T131122A  A  7   12   (CZ)  Praha, Go Baron Qualification
     T131121C  A  5   11   (RU)  Khabarovsk, Championship of Khabarovsk Region under 18
     T131121B  A  5   16   (RU)  Khabarovsk, Male Championship of Khabarovsk Region under 12
     T131121A  A  5    9   (RU)  Khabarovsk, Female Championship of Khabarovsk Region under 12
     T131120A  A 11   16   (RU)  Sankt-Peterburg, Championship of Russia, Final
     T131116J  B  2    7   (FR)  Lyon, Lyon Shinogi Continuous Tournament
     T131116I  A  2    2   (UK)  Milton Keynes, BGA Title Match 2013
     T131116H  C  3    8   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T131116G  A  5   32   (DE)  Hamburg, Rahlstedter Tengen, Gruppe  A
     T131116F  B  7   45   (DE)  Hamburg, Rahlstedter Tengen, Gruppe B
     T131116E  B  5   39   (UK)  Lake District, Three Peaks
     T131116D  A  5   35   (HU)  Budapest, European Baduk Competition
     T131116C  A  5  120   (RU)  Moscow, Moscow Team Championship
     T131116B  A  5   22   (IT)  Rome, Gladiatore 2013
     T131116A  A  6    8   (PL)  Ozarow Mazowiecki, Pierwszy Turniej Go Ozarowa Mazowieckiego
     T131115A  B  6   34   (SK)  Kosice, City Championship
     T131114A  B  2   17   (FR)  Montpellier, Montpellier Continuous Tournament
     T131111B  C  5   15   (IL)  Israel, Israeli Meijin league session 2
     T131111A  C 15   16   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, TrSeverin- Under 12 club tournament
     T131109O  A  3    8   (FR)  Rouen, French Championship Final
     T131109N  A  5   20   (UA)  Kharkiv, J. Liedovskoj Memorial
     T131109M  B  5   22   (RO)  Poiana Brasov, National Team Championship- Final 2013
     T131109L  A  6   45   (TR)  Istanbul, 1. ITU Go Tournament
     T131109K  B  4    8   (PL)  Warszawa, Warszawski Weekend Go
     T131109J  A  5   36   (AT)  Haus der Natur, 3. Salzburger Go Turnier
     T131109I  B  6   29   (RU)  Novosibirsk, Championship of Novosibirsk
     T131109H  A  5   24   (RU)  Izhevsk, Cup of Izhevsk
     T131109G  C  4    6   (PL)  Bydgoszcz, 35 Turniej VILO
     T131109F  A  5   38   (CZ)  Ostrava, 17th November Cup, Ostrava 2013
     T131109E  B  5   81   (DE)  Duesseldorf, 7. Japanischer Generalkonsulpokal
     T131109D  B  4   24   (CH)  Winterthur, Winterturer Go Turnier 2013 November 9 (Herbstturnier)
     T131109C  C  2   10   (HR)  Zagreb, 10th Folka go-tournament
     T131109B  C  3    8   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2013 - settima tappa
     T131109A  B  3    4   (DK)  Fredericia, Fredericia Open
     T131108B  A  5    6   (FI)  Helsinki, The Finnish Championship League 2013
     T131108A  C  3   17   (IL)  Tel-Aviv, Study Tournament
     T131107A  A  1    2   (FI)  Turku, Turku Championship Final
     T131104A  B  1   10   (FR)  Grenoble, Grenoble Club, round 1
     T131103A  C  5   30   (IT)  Cordenons, 2° Torneo Pordenonese
     T131102H  A  5    6   (FI)  Turku, Turku Championship
     T131102G  C  3    8   (TR)  Istanbul, Istanbul City Tournament 2013/7
     T131102F  A  5    6   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Semifinal - CSRB
     T131102E  C  5   19   (RO)  Galati, Romanian Cup- under 8kyu- Galati
     T131102D  C  5    7   (RU)  Perm, Perm Halloween
     T131102C  A  5   29   (RU)  Moscow, Russian Championship under 16
     T131102B  A  6   45   (UA)  Rivne, Ukrainian Youth Go Championship (under 16) 2013
     T131102A  A  5   49   (SE)  Sweden, Gothenburg Open 2013
     T131101C  B  1   18   (FR)  Ile-de-France, Ile-de-France Challenge, round 1
     T131101B  B  6   73   (FR)  Guitte, Rennes Tournament
     T131101A  A  6   53   (ES)  Madrid, XIV Spanish Open
    
  • September - October
     T131031A  A  5   34   (RU)  Moscow, Russian Team Championship under 20
     T131028A  B  3    4   (FR)  Saint-Etienne, French Senior Championship (over 50)
     T131027A  B  3   36   (UK)  Bath, Wessex
     T131026R  A  5   47   (BE)  , Brussels tournament
     T131026Q  A  2   16   (FR)  Compiegne, French Clubs Championship : North League
     T131026P  A  5    6   (RU)  Moscow, Japan Ambassador Cup, League A
     T131026O  B  5   51   (FI)  Helsinki, Helsinki Casual 2013
     T131026N  A  5    6   (RO)  Cluj-Napoca, Romanian Cup Semifinal- Cluj, 2013
     T131026M  A  5    9   (RO)  Cluj-Napoca, Campionatul National de GO- Tineret (sub 25 ani)
     T131026L  A  5   11   (PT)  Porto, Open Porto 2013
     T131026K  A  5   30   (TR)  Bursa, 6th Bursa Go Tournament
     T131026J  C  4   17   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T131026I  A  5   73   (DE)  Mannheim, Mannheimer Aji 2013
     T131026H  A  5   28   (RS)  Belgrade, 36. Belgrade Open
     T131026G  B  5   26   (PL)  Lublin, Miedzynarodowy Turniej Go w Lublinie
     T131026F  B  5   15   (UK)  Belfast, Belfast Open 2013
     T131026E  A  5   53   (AT)  Wien, Austrian Open 2013
     T131026D  A  5  152   (RU)  Moscow, Japan Ambassador Cup
     T131026C  B  5   59   (DE)  Berlin, 8 . Pokal des Botschafters von Japan im Go
     T131026B  C  1   10   (CH)  Zurich, Yue-Thomas Wedding Tournament
     T131026A  C  5    5   (HR)  Velika Gorica, 479th Velika Gorica weekend go-tournament
     T131024C  A  5   10   (FR)  Lans-en-Vercors, French Youth Congress - Hikaru Cup (under 19)
     T131024B  A  5   15   (FR)  Lans-en-Vercors, French Youth Congress - Hikaru Cup (under 16)
     T131024A  A 11   11   (FR)  Lans-en-Vercors, French Youth Congress - Hikaru Cup (under 12)
     T131022A  B  5   19   (FR)  Antony, Antony Club
     T131020A  C  5   38   (DE)  Detmold, 1. Detmolder Keima
     T131019O  B  5   25   (FR)  Lille, Lille Tournament
     T131019N  A  5   20   (LT)  LT. KAUNAS, KAUNO TAURE 2013
     T131019M  A  5   11   (FI)  Helsinki, Finnish Women`s Championship Tournament 2013
     T131019L  A  5   16   (RO)  Baile Felix, 4th Radu Baciu Grand Prix - final
     T131019K  C  3    8   (TR)  Istanbul, Istanbul City Tournament 2013/6
     T131019J  C  5   10   (SI)  Fiesa, Tenuki 2013
     T131019I  B  5   25   (UA)  Odesa, V.A.Trost Memorial Tournament (ECup level 1) 2013
     T131019H  B  5   14   (PL)  Poznan, Cognifide Go Cup #4
     T131019G  A  5   43   (NO)  Oslo, Norwegian Championship 2013
     T131019F  A  5   20   (HU)  Budapest, Visegrad Countries International Go Tournament 2013
     T131019E  A  6   56   (IT)  Venezia, Campionato Italiano di Go 2013 - Venezia
     T131019D  A  5   65   (CZ)  Mikulov, Mikulov Open
     T131019C  A  5   44   (DE)  Muenchen, Muenchner Bierseidel 2013
     T131019B  A  6   30   (UA)  Rivne, Rivne Youth Go Championship (under 16) 2013
     T131019A  B  3   11   (HR)  Zagreb, 7. Go turnir Filozofskog fakulteta
     T131018B  C  4   11   (ES)  Madrid, 5th Nam-Ban Cup 2013
     T131018A  A  6   18   (SI)  Fiesa, Slovenian Championship 2013
     T131015A  B  4   13   (FR)  Rennes, Rennes Club
     T131014B  C 11   12   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, TrSeverin- October club tournament
     T131014A  C 13   14   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, TrSeverin- Under 14 club tournament
     W131012A  B  6   61   (KR)  Gumi, Korea Prime Minister Cup
     T131012Q  B  2   38   (FR)  Grenoble, Rhone-Alpes Challenge, stage 1
     T131012P  A  5   37   (FR)  Antony, French Clubs Championship : Ile-de-France League
     T131012O  B  5   26   (FR)  Balma, Balma Tournament
     T131012N  B  4   22   (FR)  Brest, Tournament from the Ends of the Earth
     T131012M  A  8   24   (NL)  Amstelveen, Indis 2013
     T131012L  C  4   12   (AT)  Go7, XXeme Go7 Hebdo Compta
     T131012K  A  5    6   (RO)  Bucuresti, 7th Shodan Trophy
     T131012J  B  3   29   (UK)  Leicester, East Midlands
     T131012I  B  6   27   (RU)  Moscow, Moscow Championship Under 12
     T131012H  B  5    6   (RU)  Moscow, Moscow Championship Under 16
     T131012G  C  4   26   (DE)  Berlin, Berliner Herbstturnier
     T131012F  A  5    6   (DE)  Jena, Deutsche Damen-Go-Meisterschaft 2013
     T131012E  A  5   55   (UA)  Kyiv, Ukrainian Cup 2013
     T131012D  A  5   63   (DE)  Bochum, Bochumer Bambus 2013
     T131012C  A  5   16   (FI)  Espoo, Finnish Championship 2nd Qualification
     T131012B  A  5   39   (DE)  Jean, 1. Jenaer Kreuzschnitt 2013
     T131012A  C  4    7   (HR)  Velika Gorica, 478. Velika Gorica weekend go-tournament
     T131011A  C  8   40   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, TrSeverin- Romanian Cup- under 1k
     T131010A  A  7    8   (CZ)  Praha, Czech Championship
     T131009B  A  2    2   (IE)  Dublin, Irish Championship Final
     T131009A  C  3    4   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2013 - Sesta tappa
     T131006B  C  4   19   (IL)  Israel, Israeli Meijin league session 1
     T131006A  C  8   48   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, TrSeverin- Romanian Cup- under 4k- group B
     T131005P  B  5   58   (FR)  Lyon, 9th Lyon Tournament
     T131005O  B  6   24   (RU)  Sankt-Peterburg, Cup of Korean General Council, League C
     T131005N  A  4    8   (RU)  Sankt-Peterburg, Cup of Korean General Council, League A
     T131005M  B  6   20   (RU)  Krasnojarsk, Championship of Krasnojarsk
     T131005L  A  6   89   (RU)  Sankt-Peterburg, Cup of Korean General Council, League B
     T131005K  C  4   24   (PL)  Warszawa, Turniej Inauguracyjny
     T131005J  C  4   16   (TR)  Istanbul, Istanbul City Tournament 2013/5
     T131005I  A  5   13   (IT)  Trieste, 8th Higashikita Trophy
     T131005H  A  5   53   (DE)  Bremen, 5. Bremer Shudan
     T131005G  A  6   18   (RS)  Nis, Serbian Youth Championship 2013
     T131005F  C  4    6   (PL)  Bydgoszcz, 34 Turniej VILO
     T131005E  B  5   10   (FI)  Oulu, Oulun Syksy 2013
     T131005D  A  5   57   (CZ)  Praha, Board Games Festival
     T131005C  A  5   20   (CH)  Veyrier, Ko Go Club Geneva-Veyrier Open 2013
     T131005B  C  3   15   (HR)  Zagreb, 9th Folka go-tournament
     T131005A  C  4    8   (AT)  Go7, 19eme Go7 Hebdo Compta
     E131005A  A  5   16   (IT)  Trieste, European Student Go Championship 2013
     T131004A  C  2    8   (FR)  Marseille, Haunted House - Marseille Club
     T131003A  C 10   13   (NL)  Hilversum, Hilversum 5th Ladder Tournament 2013
     T131001C  B  8    9   (FR)  Dijon, Dijon Continuous Tournament
     T131001B  C  4   19   (RO)  Braila, Braila- club tournament- oct 2010
     T131001A  B  5   13   (RU)  Magadan, First Handicap Championship of Magadan
     T130929B  C  5   28   (RU)  Moscow, Moscow Child Grand-prix, 4th Stage
     T130929A  A  2    4   (HU)  Budapest, European Hans Pietsch Memorial finals places 5-8
     T130928K  B  5   72   (FR)  Clermont-Ferrand, 17th Auvergne Go Congress
     T130928J  A  5   11   (ES)  Puerto Real, V Torneo de Go de Cadiz
     T130928I  B  5    6   (RU)  Petrozavodsk, Russian Students Championship, Masters group
     T130928H  B  5   10   (RU)  Petrozavodsk, Russian Students Championship, Open group
     T130928G  B  5   22   (RU)  Petrozavodsk, Russian Students Championship, Common group
     T130928F  A  5    7   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup preliminaries 1/4 CSRB
     T130928E  C  5   34   (DE)  Wuppertal, Wuppertaler Tonshi
     T130928D  C  5   24   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, TrSeverin- Romanian Cup- under 9k- group E
     T130928C  A  3    8   (HU)  Budapest, European Hans Pietsch Memorial Finals
     T130928B  A  6   38   (UA)  Rivne, Open Championship of Rivne`s region 2013
     T130928A  C  4    9   (HR)  Velika Gorica, 477. Velika Gorica weekend go-tournament
     G130928A  A  5  128   (TR)  Istanbul, 13th International Istanbul Go Open
     T130927A  A  6  101   (HU)  Budapest, European Hans Pietsch Memorial
     T130926A  C  5   21   (RU)  Petrozavodsk, Russian Team Students Championship
     T130925A  C  5   26   (FI)  Helsinki, Kaisla-liiga 2013
     T130924A  C  5   24   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, TrSeverin- Romanian Cup- under 9k- group D
     T130923A  B  6  101   (NL)  Various places, Dutch Go Competition
     T130921H  A  4   35   (FR)  Lanton, Bordeaux Tournament
     T130921G  B  5   22   (FR)  Reims, Reims Tournament
     T130921F  A  5   51   (AT)  Apetlon, Seewinkel Go Tournament 2013
     T130921E  A  5   16   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship (First League) 2013
     T130921D  A  5   10   (RU)  Perm, Cup of Perm
     T130921C  A  5   40   (PL)  Lodz, Polish Championship Qualification
     T130921B  B  3   24   (UK)  Shropshire, Shropshire
     T130921A  C  4   11   (TR)  Istanbul/Kadikoy, Istanbul City Tournament 2013/4
     T130920B  A  6   22   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Championship, Semifinal
     T130920A  A  6   21   (IL)  Ramat-Gan, 17th Israeli Championship
     T130917A  C  5   24   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, TrSeverin- Romanian Cup- under 9k- groupC
     T130916A  C  3    2   (RO)  Bucuresti, Dragonul de jad- FINALA
     T130915C  C  4   26   (RU)  Moscow, Child Grand Prix, Stage 3
     T130915B  A  3   22   (UK)  Penzance, Cornish Open
     T130915A  C  5   36   (DE)  Wiesbaden, 9. WIGO-Turnier
     T130914H  A  5   23   (RO)  Craiova, 4th Radu Baciu Grand Prix- stage 8
     T130914G  C  3    4   (RO)  Cluj, School Tournament- Polus 
     T130914F  B  5    8   (RU)  Moscow, Child Grand Prix, Group Masters, Stage 3
     T130914E  A  3    4   (FI)  Helsinki, Nuorten SM 2013
     T130914D  C  3   19   (DE)  Trier, Trierer Sommerturnier 2013
     T130914C  B  5   15   (CH)  La Chaux-de-Fonds, La Chaux-de-Fonds
     T130914B  A  5   51   (IT)  Pisa, Torneo di Pisa 2013
     T130914A  B  3   16   (HR)  Velika Gorica, 10. Velikogoricki Ljetni go-turnir
     T130910C  B  1   12   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament, round 6
     T130910B  B  1    2   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament, end of round 5
     T130910A  C  5   24   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, Cupa Romaniei 2013- TrSeverin sub 9k- grupa B
     T130907M  A  4   40   (FR)  Piriac, French Clubs Championship : West League
     T130907L  C  3    8   (TR)  Istanbul (Kadikoy), Istanbul City Tournament 2013/3
     T130907K  A  5   26   (FI)  Turku, SM1-karsinta
     T130907J  B  5   33   (RU)  Krasnodar, Championship of South Federal District
     T130907I  B  6   53   (RU)  Moscow, City Day Tornament
     T130907H  C  2    5   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2013 tappa 5
     T130907G  B  5    7   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup preliminaries 1/8 CSRB
     T130907F  A  5   12   (RU)  Moscow, Russian Female Championship
     T130907E  C  5   20   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, TrSeverin- Romanian Cup- under 15k-group D
     T130907D  C  3    5   (HR)  Karlovac, 6th Karlovac miniTournament 2013
     T130907C  A  5   41   (NL)  Delft, Delfts Toernooi 2013
     T130907B  A  5   21   (HU)  Budapest, Kispesti Nagydij Goverseny 2013
     T130907A  A  5   45   (DE)  Schwerin, Schweriner Turnier
     T130906A  A  6  101   (CZ)  Brno, Brno Tournament
     T130903A  C  5   20   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, TrSeverin- Romanian Cup- under 15k-group C
     T130902A  C 11   12   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, Septimus Sever Cup
     W130901A  A  8   56   (JP)  Sendai, 34th World Amateur Go Championship
     T130901B  B 17    9   (RU)  Moscow, Club Tournament
     T130901A  B  3   28   (UK)  Manchester, Northern
    
  • July - August
     T130831D  A  4   58   (FR)  Marseille, 20th Mediterranean Cup
     T130831C  B  5   72   (TR)  Izmir Ege University, 8.Izmir Go Tournament
     T130831B  C  8   44   (RU)  Sankt-Peterburg, Memorial of Gleb Kalinin
     T130831A  A  5  111   (DE)  Koeln, Koelner Go-Turnier 2013
     T130830D  C  8   40   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, TrSeverin- Romanian Cup- under 4k- Group A
     T130830C  B  5   17   (SK)  Ziar, Summer Tournament
     T130830B  A  4   10   (DE)  Berlin, Berliner Meisterschaft 2013 - Vorrunde
     T130830A  A  5    6   (HR)  Zagreb, Croatian Championship 2013 - Final 6 
     T130828A  C  5   12   (RO)  Galati, Wei Qi in vacanta (la scoala 22 Galati Romania)
     T130825A  B  4   12   (UK)  London, MSO Open
     T130824I  C  5   20   (LT)  Moletai, EZERAI 2013
     T130824H  C  3    8   (TR)  Istanbul/Kadikoy, Istanbul City Tournament 2013/2
     T130824G  A  5   19   (RU)  Ekaterinburg, Ural Cup
     T130824F  A  5   21   (RO)  Vatra Dornei, 4th Radu Baciu Grand Prix- stage 7
     T130824E  A  5    6   (NL)  Amstelveen, Centraal Plaatsingstoernooi
     T130824D  A  3   19   (HR)  Veliki Grdjevac, 5th Memorial-tournament Ivica Kuhar
     T130824C  B  6   10   (NL)  Amstelveen, Korean Ambassador`s Cup
     T130824B  B  4    6   (DK)  Odense, Odense August 2013
     T130824A  C  4    7   (AT)  Go7, 18eme Go7 Hebdo Compta
     T130823B  A  7   30   (FR)  Claira, French Open Championship
     T130823A  C  8   40   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, TrSeverin- Romanian Cup- under 9k
     T130822A  C  3    9   (FR)  Montpellier, The Dome`s Masters Cup
     T130819A  A  5   39   (PL)  Przystanek Alaska, Summer Go School - Marathon - 2nd week
     T130818C  A  3   30   (UK)  Isle Of Man, Isle Of Man afternoon tournament
     T130818B  A  5   42   (UK)  Isle Of Man, Isle Of Man main tournament
     T130818A  C  5   27   (DE)  Bonn, 2nd Grill&Go Bonn
     T130817J  A  5   12   (RU)  Kurgan, Cup of Ural Federal District
     T130817I  A  5   50   (NL)  Lunteren, Zomergo 2013
     T130817H  C  4   31   (ES)  Segovia, Sepulveda 2013 - 4th Nam-Ban Cup 2013
     T130817G  B  5    9   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup preliminaries 1/16 CSRB
     T130817F  C  4   18   (FI)  Espoo, Pogo Open
     T130817E  B  5   40   (TR)  Antalya, Antalya Go Tournament
     T130817D  A  5   22   (RU)  Suzdal, Vladimir Open
     T130817C  A  5   31   (PL)  Przystanek Alaska, Summer Go School - Jerzy Sacharewicz Memorial
     T130817B  A  5   19   (SE)  Stockholm, Stockholm Open 2013
     T130817A  C  3   12   (HR)  Karlovac, 5th Karlovac miniTournament 2013
     T130814A  A  7   22   (CZ)  Praha, 30th World Youth Goe Championship
     T130813A  C  4   38   (PL)  Przystanek Alaska, Summer Go School Entrance Tournament
     T130812C  C 11   12   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, TrSeverin- Octavian Augustus Cup
     T130812B  B  4   32   (ES)  Segovia, Sepulveda 2013 - Main event
     T130812A  A  5   48   (PL)  Przystanek Alaska, Summer Go School - Marathon - 1st week
     T130810B  C  3    6   (TR)  Istanbul/Kadikoy, Istanbul City Tournament 2013/1
     T130810A  C  3    5   (HR)  Zagreb, 8th Folka go-tournament
     T130809B  C  4    6   (PL)  Olsztyn, 57th European Go Congress - Children Tournament - Group B
     T130809A  C  4    8   (PL)  Olsztyn, 57th European Go Congress - Children Tournament - Group A
     T130808A  A  6   48   (UA)  Odesa, Odesa Golden 2013
     E130807A  A  1    4   (PL)  Olsztyn, 57th European Go Congress - European Championship Relegation Game
     T130805A  B  5  157   (PL)  Olsztyn, 57th European Go Congress - Rapid Tournament - 2nd week
     E130805A  A  5  412   (PL)  Olsztyn, 57th European Go Congress - Main Tournament - 2nd week
     T130803A  C  4    5   (HR)  Velika Gorica, 476. Velika Gorica weekend go-tournament
     E130803A  A  5  378   (PL)  Olsztyn, 57th European Go Congress - Weekend Tournament
     T130801A  C 17   18   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, Philippe Deux Auguste Cup
     T130728A  B  4  251   (PL)  Olsztyn, 57th European Go Congress - Rapid Tournament - 1st week
     E130728A  A  5  553   (PL)  Olsztyn, 57th European Go Congress - Main Tournament - 1st week
     T130727B  B  6   17   (RU)  Barnaul, Altaj Cup V
     T130727A  C  3    4   (HR)  Velika Gorica, 475. Velika Gorica weekend go-tournament
     T130726A  A  3   18   (PL)  Olsztyn, European Team Championship, Final
     T130722C  C  6   38   (LT)  Moletai, BLITZ2013
     T130722B  A  5   30   (SE)  Leksand, Leksand Open
     T130722A  A  7    8   (SE)  Leksand, European Women`s Go Championship
     T130721A  C  5   19   (IT)  Agordo, 3° Torneo delle Dolomiti
     T130720D  A  5   40   (RU)  Novouralsk, Novouralskie Berega
     T130720C  A  5   12   (SE)  Leksand, EGF Qualification tournament for Beijing 2013
     T130720B  B  4   38   (FI)  Espoo, NGA Summer Camp Tournament
     T130720A  C  4   12   (HR)  Zagreb, 7th Folka go-tournament
     T130719A  A  5   62   (LT)  Moletai, Moleto taure 2013
     T130717A  B  5   36   (FR)  Belmont-sur-Rance, French Summer Camp, second week (byoyomi games)
     T130716B  C 15   16   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, TrSeverin- Under 16 club tournament
     T130716A  C 11   12   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, TrSeverin- Julius Caesar Cup
     T130715A  C  5   38   (FR)  Belmont-sur-Rance, French Summer Camp, second week (sudden death games)
     T130713J  A  5   34   (RU)  Khabarovsk, Far East Cup of Polimetall
     T130713I  B  4   27   (FR)  Belmont-sur-Rance, French Summer Camp, weekend
     T130713H  A  6    8   (RO)  Bistrita, Romanian Youth Championship - U 14 Final
     T130713G  A  6    8   (RO)  Bistrita, Romanian Youth Championship - U 10 Final
     T130713F  A  4    4   (RO)  Bistrita, Romanian Youth Championship - U 8 Final
     T130713E  B  5   40   (UA)  Kyiv, Samsung Cup 2013
     T130713D  A  5   26   (RO)  Brasov, 4th Radu Baciu Grand Prix- stage 6
     T130713C  A  5   41   (DE)  Stuttgart, Stuttgarter Turnier
     T130713B  C  4   13   (HR)  Velika Gorica, 474. Velika Gorica weekend go-tournament
     T130713A  A  3    4   (NL)  Groningen, District Groningen
     T130712B  A  5   20   (RO)  Bistrita, Romanian Youth Championship U8, U10, U14 - Qualification
     T130712A  A  6   52   (CZ)  Pardubice, Moyo Open
     T130708A  C 12   38   (FR)  Belmont-sur-Rance, French Summer Camp, first week
     T130707B  C  5   14   (SI)  LJUBLJANA, 13th Ljubljana summer tournament
     T130707A  C  4   28   (DE)  Berlin, Berliner Sommerturnier
     T130706K  B  5   13   (NO)  Bergen, Bergen Open 2013
     T130706J  A  5   15   (FI)  Oulu, Oulun Kesae 2013
     T130706I  C  3    5   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2013 Quarta tappa
     T130706H  B  5   32   (TR)  Corum, 2. Hitit Go Turnuvasi
     T130706G  A  3    2   (RS)  NIS, best of five
     T130706F  B  5   14   (HU)  Szazhalombatta, Summer Go Camp 2013
     T130706E  A  3   34   (UK)  Open University, Milton Keynes
     T130706D  A  5    8   (RS)  KRAGUJEVAC, 46.Prvenstvo Grada Kragujevca 2013
     T130706C  B  4   22   (PL)  Poznan, Cognifide Go Cup #3
     T130706B  B  6   18   (BE)  Ghent, 6th Ghent Go Tournament
     T130706A  C  4   10   (HR)  Velika Gorica, 473th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T130705B  A  6   71   (RU)  Sankt-Peterburg, Cup of Russia, League B
     T130705A  A  4    8   (RU)  Sankt-Peterburg, Cup of Russia, League A
     T130704A  A  7    8   (DE)  Darmstadt, Deutsche Meisterschaft (Endrunde)
     T130703A  A  5   77   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Team Championship
     T130701B  A  5   11   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Championship Under 20
     T130701A  B  1    6   (FR)  Grenoble, Grenoble Club, round 6
    
  • May - June
     T130630B  A  6   18   (UA)  Rivne, Go tournament of Festival Japanese Culture 2013
     T130630A  B  3    8   (PL)  Tychy, Charlie Marlow
     T130629I  B  3    5   (FR)  Dijon, Dijon Continuous Tournament
     T130629H  A  6   15   (RU)  Sankt-Peterburg, Championship of Sankt-Peterburg, Superfinal
     T130629G  B  6   55   (RU)  Sankt-Peterburg, Memorial of V.A.Astashkin
     T130629F  C  4   25   (FR)  Balma, French Clubs Championship : Southwest League
     T130629E  B  4   21   (DE)  Kiel, Kieler Turnier
     T130629D  B  7   26   (DE)  Leipzig, 39. Bergmannsturnier / Gruppe B
     T130629C  B  5   10   (DE)  Leipzig, 39. Bergmannturnier / Gruppe A
     T130629B  C  3   12   (HR)  Karlovac, 4th Karlovac miniTournament 2013
     T130629A  C  4    8   (AT)  Go7, Go 7 Postturnier Turnier
     T130628C  C  4   15   (ES)  Madrid, 3rd Nam-Ban Cup 2013
     T130628B  C  5   24   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, TrSeverin- Romanian Cup- under 15k
     T130628A  A  6   42   (PL)  Warszawa, 36 International Warsaw Go Tournament
     T130624B  A  7    8   (RO)  Mangalia, Romanian National Championship
     T130624A  B  6   26   (RO)  Mangalia, Mangalia Open 2013
     T130623A  C  3   18   (FR)  Chalons-en-Champagne, Chalons-en-Champagne Games Festival
     T130622G  B  4   30   (FR)  Rouen, 27th Rouen Tournament
     T130622F  B  5   21   (UA)  Feodosiia, The XXVIII Traditional International Festival Go .Cup of Crimea. (weekend turnam
     T130622E  B  4   57   (FR)  Le Bosc, Montpellier Tournament
     T130622D  A  5   33   (RU)  Tula, Team Championship of Central Federal District
     T130622C  A  5   34   (NL)  Utrecht, Toernooi van Utrecht 2013
     T130622B  C  2    4   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T130622A  B  5   27   (UK)  Barmouth, Welsh Open
     T130620A  B  5   72   (SK)  Kamenny Mlyn, Slovak Go Festival
     T130617A  C 11   12   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, TrSeverin- JUNONA Cup
     T130615O  A  7   30   (UA)  Feodosiia, The annual XXVIII Traditional International Festival Go .Cup of Crimea. (main tu
     T130615N  B  3    7   (FR)  Toulouse, Toulouse Youth Tournament
     T130615M  B  7   15   (FR)  Couternon, 4th Couternon Tournament
     T130615L  B  8   74   (FR)  Piriac-sur-Mer, 8th Marathon
     T130615K  A  4   24   (FR)  Margencel, French Clubs Championship : Rhone-Alpes League
     T130615J  B  6   27   (UK)  Durham, Durham
     T130615I  A  5   16   (ES)  Bilbao, II Open de Bilbao
     T130615H  A  5   90   (AT)  Vienna, Wien-2013 Vienna International Go Tournament
     T130615G  A  5   26   (DE)  Potsdam, 11. Sanssouci-Go-Turnier
     T130615F  A  5   11   (RO)  Galati, 4th Radu Baciu Grand Prix- stage 5- Galati
     T130615E  C  5   36   (RO)  Galati, 4th Radu Baciu Grand Prix- stage 5- Junior players Galati
     T130615D  A  5   18   (RU)  Izhevsk, Championship of Privolzhskij Federal District
     T130615C  C  4   11   (PL)  Bydgoszcz, Turniej nad Brda w Marinie
     T130615B  B  5   51   (DE)  Kassel, 1. Hercules Cup Kassel
     T130615A  A  5   18   (HR)  Zagreb, Croatian open go championship 2013.
     T130614A  A  6   16   (DE)  Kassel, Deutsche Meisterschaft (Vorrunde)
     T130613A  C 10   15   (NL)  Hilversum, Hilversum 4th Ladder Tournament 2013
     T130612A  B  1   20   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament, round 5
     T130609D  C  2    4   (DE)  Trier, Finalrunde Trierer Damenmeisterschaft
     T130609C  A  2    2   (RO)  Braila, Campionatul National de GO- Juniori sub 18 ani- meci final dublu knock-out
     T130609B  C  4   19   (IT)  Livorno, III Tappa Circuito ToscanaGo 2013
     T130609A  B  2   17   (FR)  Allinges, Rhone-Alpes Challenge, stage 5
     T130608K  A  5   53   (TR)  Ege Universitesi, Turkiye Go Sampiyonasi 2013
     T130608J  A  5    9   (HU)  Budapest, 3rd Csiki Cup Group 4
     T130608I  A  5    8   (HU)  Budapest, 3rd Csiki Cup Group 3
     T130608H  B  5    8   (RO)  Braila, Campionatul National de GO- Juniori sub 18 ani- Finala dublu knock-out
     T130608G  B  5   62   (DE)  Paderborn, 15. Paderborner Ponnuki
     T130608F  B  5   14   (IE)  Galway, Galway Go Tournament 2013
     T130608E  C  5   24   (RO)  Braila, Open Braila- Juniori sub 18 ani
     T130608D  C  4   48   (RO)  Braila, Campionatul National de GO- Juniori sub 18 ani- Calificari
     T130608C  C  5   10   (CZ)  Praha, PromoGo Children`s Handicap
     T130608B  C  3   12   (AT)  Go7, Go 7 Preturnier Turnier
     T130608A  C  3    7   (HR)  Velika Gorica, 472th Velika Gorica weekend-go-tournament
     G130608A  A  5   52   (FI)  Helsinki, Takapotku Open
     T130607B  A  5    6   (HU)  Budapest, 3rd Csiki Cup Group 5
     T130607A  B  5   18   (SK)  Stara Lesna, Tatra`s Tournament
     T130603A  C 11   12   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, TrSeverin- Under 18 club tournament
     T130602A  B  3   23   (SI)  Marezige, 7th Montinjan go tournament
     T130601O  C  2    3   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2013 terza tappa
     T130601N  B  1    4   (FR)  Lyon, Lyon Shinogi Continuous Tournament
     T130601M  A  5   21   (FR)  Bourges, French Clubs Championship : Centre League
     T130601L  A  6    5   (NL)  Utrecht, District Utrecht 2013
     T130601K  A  5   90   (DE)  Darmstadt, Darmstaedter Go-Tage (Hauptturnier)
     T130601J  A  5   12   (FR)  Grenoble, French Youth Championship (under 12)
     T130601I  B  3   22   (UK)  Arundel, Arundel
     T130601H  A  5   38   (RU)  Tver, Championship of Central Federal District
     T130601G  A  5   38   (DE)  Darmstadt, Deutsche Jugend Go Meisterschaft 2013
     T130601F  A  5    6   (RU)  Kazan, Tournament, Devoted to Universiada, League A
     T130601E  A  5   24   (NL)  Eindhoven, 34e Brabants Go-toernooi
     T130601D  A  6   39   (UA)  Rivne, Cup of Rivne 2013
     T130601C  B  3    6   (DK)  Fredericia, Fredericia Open
     T130601B  B  4   16   (HR)  Zagreb, 6. Go turnir Filozofskog fakulteta
     T130601A  C  3    6   (AT)  Go7, XVeme Go7 Hebdo Compta
     T130531B  A  5   40   (PL)  Lublin, Turniej go w Lublinie
     T130531A  C  6   18   (RO)  Timisoara, C.N.B. Go Cup
     T130529A  C 11   12   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, TrSeverin- Under 25 tournament- B
     T130526A  C  5   24   (NL)  Apeldoorn, Apeldoorn 2013
     T130525I  A  6   11   (RO)  Bucuresti, Romanian Go Championship Semifinal
     T130525H  A  4   78   (FR)  Strasbourg, Tournoi International de Strasbourg 2013
     T130525G  A  6   25   (UK)  Glasgow, Scottish Open
     T130525F  C  5   20   (RU)  Moscow, Child Grand Prix
     T130525E  B  5   10   (RU)  Moscow, Child Grand Prix, Group Masters
     T130525D  A  6   20   (RO)  Bucuresti, Romanian Go Championship Semifinal side tournament
     T130525C  A  5   40   (CZ)  Jesenik, Czech Championship Qualification
     T130525B  A  6   24   (UA)  Rivne, Youth Go Championship of Rivne (under 12) 2013
     T130525A  B  4   12   (HR)  Velika Gorica, 8. Velikogoricki proljetni go-turnir
     T130524A  A  7    8   (UK)  London, Challengers
     T130522A  A  7   13   (NL)  Voorburg, Districtstoernooi 2013 Den Haag en Rotterdam
     T130520B  C 17   18   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, TrSeverin- Under 25 tournament- A
     T130520A  C  5   27   (NL)  Den Bosch, Go in Duketown
     T130519B  A  5   12   (RO)  CSRB, 2nd Radu Baciu Championship - stage 2
     T130519A  C  5   10   (IT)  Noventa Padovana (Pd), Torneo di Go a Noventa Padovana
     T130518S  B  6   52   (FR)  Latrape, Toulouse Tournament
     T130518R  A  5   10   (FR)  Valence, French Championship, stage 2 : Rhone-Alpes League
     T130518Q  B  1    8   (FR)  Grenoble, Grenoble Club, round 5
     T130518P  B  5   30   (FR)  Montlouis-sur-Loire, Touraine Tournament
     T130518O  A  7   42   (RU)  Moscow, Moscow Championship
     T130518N  A  5   14   (RU)  Sankt-Peterburg, Championship of Sankt-Peterburg, Final Stage
     T130518M  A  5   16   (RU)  Perm, Championship of Perm
     T130518L  C  2    4   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T130518K  C  5    8   (CZ)  Praha, PromoGo Children`s Handicap
     T130518J  A  7    8   (DE)  Hamburg, Kido Cup 2013 Top8 
     T130518I  A  7  198   (DE)  Hamburg, Kido Cup 2013
     T130518H  A  7   26   (CH)  Veyerier, Swiss Go Championship 2013
     T130518G  C  4    5   (PL)  Bydgoszcz, 1 Turniej MDK 4
     T130518F  A  5   11   (PT)  Lisbon, Open Lisboa 2013
     T130518E  B  4   12   (PL)  Wroclaw, Go Engineer`s Tournament
     T130518D  B  4   16   (PL)  Wodzislaw, Spring tournament
     T130518C  A  6   82   (TR)  Ankara, 8. Hacettepe Go Tournament
     T130518B  C  4   11   (AT)  Go7, XIVeme Go7 Hebdo Compta
     T130518A  C  4   14   (HR)  Velika Gorica, 471th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T130515A  A  7   42   (SK)  Bojnice, 22nd Slovak Championship
     T130513A  A  3    4   (NL)  Eindhoven, Districtstoernooi Eindhoven 2013
     T130512A  B  3   38   (UK)  Bracknell, Bracknell
     T130511J  B  5   15   (FR)  Cachan, French Youth Championship (under 19)
     T130511I  B  5   16   (FR)  Cachan, French Youth Championship (under 16)
     T130511H  B  5   12   (BE)  Antwerpen, 6e Antwerps Go Toernooi 2013
     T130511G  A  5   14   (RO)  Bistrita, 4th Radu Baciu Grand Prix - stage 4, group II
     T130511F  A  5   15   (RO)  Bistrita, 4th Radu Baciu Grand Prix - stage 4, group I
     T130511E  C  5    9   (SI)  Kranj, Teden Mladih 2013
     T130511D  A  5   16   (AT)  Graz, Grazer Go Turnier Styrian Masters 2013 
     T130511C  C  4   14   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T130511B  A  3   12   (SI)  LJUBLJANA, 22th Slovenian Team Championship
     T130511A  C  4    9   (HR)  Velika Gorica, 470th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T130510C  A  6   30   (SE)  Norrkoeping, Swedish Championship 2013
     T130510B  B  5    8   (RU)  Ufa, Open Championship of Ufa
     T130510A  A  5   24   (RU)  Petrozavodsk, Championship of North-West Federal District
     T130509C  B  2    3   (FR)  Montpellier, Montpellier Continuous Tournament, Final
     T130509B  C 11   12   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, TrSeverin- 9thMay Cup
     T130509A  A  6   81   (NL)  Amsterdam, Amsterdam International 2013
     T130505B  C  5   14   (UK)  Cambridge, Cambridge Barlow
     T130505A  B  3    8   (DE)  Mainz, Vorrunde Hessenmeisterschaft 2013
     T130504L  B  4   66   (FR)  Chevrieres, Ze Grenoble Tournament
     T130504K  A  5   55   (ES)  Madrid, XVI Torneo de Madrid
     T130504J  B  3    9   (PL)  Bielsko-Biala, Young Masters League - Side Tournament
     T130504I  A  3    4   (PL)  Bielsko-Biala, Young Masters League
     T130504H  A  6   23   (UK)  Edinburgh, Candidates
     T130504G  A  5   29   (LT)  LT. VILNIUS, VILNIAUS TAURE 2013
     T130504F  B  5   16   (IT)  Milano, XIX Mauro Brambilla Memorial
     T130504E  B  5   16   (DE)  Trier, Offene Rheinland-Pfaelzische Jugend-Go-Meisterschaft
     T130504D  B  4   41   (DE)  Berlin, 9. Baduk Botschafter Cup
     T130504C  A  5   21   (CH)  Gersau - Lake Lucerne, Go for Luzern 2013
     T130504B  A  5  100   (CZ)  Praha, Korean Ambassador Cup
     T130504A  B  3    7   (LV)  Riga, Riga Open Go 2013
     T130503A  A  5   27   (RU)  Cheljabinsk, Team Championship of Ural Federal District
     T130502A  A  6   44   (RU)  Novosibirsk, Championship of Siberian Federal District
     T130501C  A  3    3   (NL)  Nijmegen, District Nijmegen
     T130501B  C 11   12   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, 1st of May Cup
     T130501A  A  6   51   (RU)  Cheljabinsk, Championship of Ural Federal District
    
  • March - April
     T130428B  B  1   14   (FR)  Montpellier, Montpellier Continuous Tournament
     T130428A  B  4   12   (FR)  Dijon, Dijon Continuous Tournament
     T130427O  A  4   10   (FR)  Valenciennes, French Championship, stage 2 : North League
     T130427N  A  5   40   (FR)  Marly, 7th Metz Tournament
     T130427M  A  5   16   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Championship Under 25
     T130427L  A  5   23   (RU)  Ekaterinburg, Championship of Sverdlovsk District
     T130427K  A  5   42   (UA)  Kiev, Championship of  Kiev 2013
     T130427J  A  3    4   (RO)  Sibiu, Romanian Female Championship
     T130427I  A  5   28   (RO)  Sibiu, 4th Radu Baciu Grand Prix - stage 3
     T130427H  B  5   24   (TR)  Canakkale, 3. Comu Go Tournament
     T130427G  A  7    8   (UA)  Odesa, Odesa Region Championship Open 2013
     T130427F  A  5   30   (NL)  Groningen, Martinicup
     T130427E  A  5   24   (IT)  Este, Torneo citta di Este
     T130427D  C  4   27   (FI)  Helsinki, Jaakko Munkki
     T130427C  C  4   18   (HU)  Szekesfehervar, Kagawa Memorial Tournament
     T130427B  B  4   15   (HR)  Zagreb, 5. Go turnir Filozofskog fakulteta
     T130427A  C  4    7   (AT)  Go7, XIIeme Go7 Hebdo Compta
     T130426B  A  6   14   (DK)  Copenhagen, Danish Championship 2013
     T130426A  B  5   24   (SK)  Porac, Spring Tournament
     T130425A  C  6   29   (DE)  Schwarzwald, In-seong`s Spring Camp 2013
     T130421B  B  3   23   (FR)  Vannes, 2nd Port of Vannes Tournament
     T130421A  B  5   17   (RU)  Sankt-Peterburg, Championship of Sankt-Peterburg, Stage 2
     T130420J  A  3   14   (FR)  Strasbourg, French Championship, stage 2 : East League
     T130420I  B  3    8   (UA)  Donetsk, Final of the Fourth Donbass League
     T130420H  A  3   10   (FR)  Lyon, French Championship, stage 1 : Lyon Shinogi
     T130420G  C  4    8   (AT)  Go7, XIeme Go7 Hebdo Compta
     T130420F  A  6   70   (UA)  Rivne, Ukrainian Championship (Second League) 2013
     T130420E  A  3   38   (UK)  Birmingham, Birmingham
     T130420D  A  5   23   (CZ)  Ostrava, Vladimir Valek`s Memorial 2013
     T130420C  A  5   75   (DE)  Recklinghausen, 3. Recklinghaeuser Guzumi
     T130420B  A  5   23   (NO)  Oslo, Oslo Open 2013
     T130420A  C  4    9   (HR)  Velika Gorica, 469th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T130419B  A  3    4   (FR)  Saint-Etienne-du-Rouvray, French Championship, stage 1 : ESIG`O Saint-Etienne-du-Rouvray
     T130419A  A  6   39   (SI)  Bled, Bled - Vladimir Omejc Memorial
     T130417A  C  3    4   (DE)  Hamburg, Haspa 8th Clubturnier
     T130415B  C  9   28   (RO)  Romania, Dragonul de Jad- dan section
     T130415A  B  1    6   (FR)  Grenoble, Grenoble Club, round 4
     T130413T  B  2   35   (FR)  Lyon, Rhone-Alpes Challenge, stage 4
     T130413S  A  5   25   (FR)  Piriac-sur-Mer, French Championship, stage 2 : West League
     T130413R  A  5   23   (FR)  Paris, French Championship, stage 2 : Ile-de-France League
     T130413Q  C  4   12   (RU)  Moscow, MSU Go Championship-2013
     T130413P  A  5   27   (AT)  Llinz, Linzer Go Turnier 2013
     T130413O  B  6   24   (RO)  Bucuresti, Romanian Youth Championship - side open
     T130413N  C  4   32   (DE)  Berlin, Berliner Fruehlingsturnier
     T130413M  A  5   62   (DE)  Hannover, Messeturnier Hannover 2013
     T130413L  B  6   31   (RU)  Sankt-Peterburg, Japan Counsil Cup, League C
     T130413K  A  6   86   (RU)  Sankt-Peterburg, Japan Counsil Cup, League B
     T130413J  A  4    8   (RU)  Sankt-Peterburg, Japan Counsil Cup, League A
     T130413I  A  5   33   (CH)  Lausanne (EPFL), Open Ishi Go Cup 2013
     T130413H  C  6   66   (ES)  Sevilla, XVI Torneo de GO de SEVILLA
     T130413G  A  5   18   (FI)  Oulu, Finnish Team Championship Open Qualification 2013
     T130413F  A  5   24   (FI)  Oulu, Finnish Team Championship Series 2013
     T130413E  A  5   36   (IT)  Carrara, II tappa circuito ToscanaGo 2013
     T130413D  A  5   31   (PL)  Poznan, Cognifide Go Cup #2
     T130413C  C  4   12   (HR)  Velika Gorica, 468th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T130413B  C  5   12   (NL)  Hilversum, Hilversum Mind Sports Day - Go Tournament (rapidplay)
     T130413A  C  5   14   (CZ)  Praha, PromoGo Children`s Handicap
     T130412B  A  6    8   (RO)  Bucuresti, Romanian Youth Championship - U 16 Final
     T130412A  A  7    8   (RO)  Bucuresti, Romanian Youth Championship - U 12 Final
     T130411B  C 10   13   (NL)  Hilversum, Hilversum 3rd Ladder Tournament 2013
     T130411A  C  5   30   (RO)  Bucuresti, Romanian Youth Championship - Qualification
     T130409A  A  1    2   (PL)  Warszawa, Warszawska Liga Go #10
     T130408B  A  6    5   (FR)  Reims, French Championship, stage 1 : Reims
     T130408A  A  3    4   (FR)  Rouen, French Championship, stage 1 : Rouen
     T130407F  A  3    8   (FR)  Rouen, French Championship, stage 2 : Normandy League
     T130407E  A  4    7   (FR)  Rouen, Normandy League Youth Championship (under 19)
     T130407D  B  3    4   (FR)  Rouen, Normandy League Youth Championship (under 16)
     T130407C  B  3    2   (FR)  Rouen, Normandy League Youth Championship (under 12)
     T130407B  C  5   24   (RU)  Moscow, Moscow Child Grand Prix, Common Group
     T130407A  C  5    7   (IT)  Trieste, 2° Torneo di Trieste
     T130406L  B  5   36   (FR)  Bouvante-le-Haut, Valence Tournament
     T130406K  C  2    7   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2013 - Seconda Tappa
     T130406J  B  5   10   (RU)  Moscow, Moscow Child Grand Prix, Masters Group
     T130406I  A  5   29   (RS)  KRAGUJEVAC, 36th Serbian Teams Championship
     T130406H  A  5   53   (CZ)  Plzen, Go Open Plzen 2013
     T130406G  A  6   67   (UK)  Stevenage, British Open
     T130406F  C  4   11   (PL)  Bydgoszcz, 33 Turniej VILO
     T130406E  A  5    6   (UA)  Kyiv, Kyiv Female Championship 2013
     T130406D  A  5   37   (DE)  Karlsruhe, Weiqi im Weinkeller, Karlsruhe 2013
     T130406C  A  3    4   (UA)  Kyiv, Kyiv Female Championship 2013 (under 12)
     T130406B  B  4   18   (HR)  Zagreb, 4. Go turnir Filozofskog fakulteta
     T130406A  C  4   12   (AT)  Go7, Xme Go7 Hebdo Compta
     T130405A  C  4   16   (ES)  Madrid, 2st Nam-Ban Cup 2013
     T130404A  B  1   16   (FR)  Montpellier, Montpellier Continuous Tournament
     T130401A  B  1   18   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament, round 4
     T130331A  C  5   24   (RU)  Sankt-Peterburg, Championship of Sankt-Peterburg, Stage 1
     T130330G  A  4   21   (FR)  Grisolles, French Championship, stage 2 : Southwest League
     T130330F  A  5   16   (RO)  Bacau, 4th Radu Baciu Grand Prix - stage 2
     T130330E  B  5   58   (TR)  Cukurova University, 2.Adana Go Turnuvasi
     T130330D  A  5    5   (RS)  KRAGUJEVAC, 2.Memorial Milos Vucicevic
     T130330C  B  5   35   (RU)  Tomsk, Go Festival
     T130330B  A  5   23   (RO)  Cluj, 4th Radu Baciu Grand Prix- stage 2- Cluj
     T130330A  C  4   12   (HR)  Velika Gorica, 467th Velika Gorica weekend-go-tournament
     G130330A  A  6  219   (FR)  Paris, 41st Paris Tournament - European Cup
     T130329A  A  7    8   (UA)  Rivne, Ukrainian Female Championship 2013
     T130328A  C  5   24   (IL)  Jerusalem, Passover Tournament 2013
     T130326A  A  1    4   (PL)  Warszawa, Warszawska Liga Go #9
     T130324C  B  5    5   (FR)  Vannes, West League Youth Championship (under 16)
     T130324B  B  3    4   (FR)  Vannes, West League Youth Championship (under 12)
     T130324A  C  5   14   (FR)  Avignon, Mediterranean League Youth Championship
     T130323S  B  5   50   (FR)  Quetigny, Dijon Tournament
     T130323R  A  3    5   (FR)  Grenoble, Rhone-Alpes League Youth Championship (under 19)
     T130323Q  A  5    6   (FR)  Grenoble, Rhone-Alpes League Youth Championship (under 16)
     T130323P  A  4   12   (FR)  Avignon, French Championship, stage 2 : Mediterranean League
     T130323O  B  4   28   (FR)  Avignon, Avignon Tournament
     T130323N  B  3    4   (FR)  Bordeaux, Southwest League Youth Championship
     T130323M  A  5   56   (DE)  Erlangen, GO Turnier Erlangen 2013
     T130323L  B  5   21   (RU)  KHabarovsk, Handicap Tournament
     T130323K  A  5   36   (IT)  Basssano del Grappa (Vi), Yama no Kaze 4
     T130323J  A  5   25   (RU)  Sankt-Peterburg, Team Championship of Sankt-Peterburg
     T130323I  B  5    9   (FI)  Oulu, Oulun Kevat 2013
     T130323H  A  5   37   (NL)  Nijmegen, 40e Keizer Karel-Toernooi Nijmegen 2013 MacMahon
     T130323G  C  4    6   (NL)  Nijmegen, 40e Keizer Karel-Toernooi Nijmegen 2013 Zwitsers
     T130323F  C  4    8   (CY)  Nicosia, Friendship Go Tournament 2013
     T130323E  B  5   26   (RU)  Moscow, Moscow Team Championship under 18
     T130323D  B  4   16   (RU)  Krasnodar, Championship of Krasnodar
     T130323C  C  4   13   (AT)  Go7, IXme Go7 Hebdo Compta
     T130323B  C  4    7   (HR)  Velika Gorica, 466th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T130323A  C  5   17   (SI)  Kranj, 6. Kyu turnir
     T130322B  C 11   12   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, TrSeverin- March club tournament
     T130322A  B  4   22   (SK)  Bratislava, rovnodennost
     T130320A  C  3    6   (DE)  Hamburg, Haspa 7th Clubturnier
     T130319A  A  1    4   (PL)  Warszawa, Warszawska Liga Go #8
     T130317B  B  2   29   (FR)  La Cote-Saint-Andre, Rhone-Alpes Challenge, stage 3
     T130317A  C  5   28   (UK)  Aston School, British Youth Championship
     T130316K  B  5   34   (RU)  Nizhnij Novgorod, Team Championship of Nizhnij Novgorod Region Under 18
     T130316J  C  6   20   (RO)  Bistrita, Spring Cup- Bistrita
     T130316I  C  2    4   (FR)  Toulouse, Toulouse Youth Tournament
     T130316H  B  4   24   (FR)  Le Mans, Le Mans Tournament
     T130316G  A  5   16   (ES)  Sevilla, X Torneo de GO Ubicuo Ki-in
     T130316F  B  5   42   (UA)  Kiev, VII Tischenko Memorial
     T130316E  B  5   48   (DE)  Berlin, 4. China Cup Berlin
     T130316D  A  5   30   (RU)  Tula, Cup of Tula
     T130316C  A  5   61   (CZ)  Frydek-Mistek, Ivo Pavlik Memorial
     T130316B  B  4   13   (HR)  Velika Gorica, 8. Velikogoricki zimski go-turnir
     T130316A  C  4   11   (AT)  Go7, VIIIme Go7 Hebdo Compta
     T130315B  A  3    2   (RO)  Romania, Dragonul de jad- Finala kyu section
     T130315A  A  1    2   (FR)  Valenciennes, French Championship, stage 1 : Valenciennes
     T130312A  A  1    4   (PL)  Warszawa, Warszawska Liga Go #7
     T130309G  A  9   10   (BE)  Brussels, Belgian championship
     T130309F  B  3    4   (FR)  Cachan, French Championship, stage 1 : Cachan
     T130309E  C  2    3   (AT)  Vienna, VIIme Go7 Hebdo Compta
     T130309D  C  9   50   (RU)  Sankt-Peterburg, Rapid Team Cup of Polimetall
     T130309C  B  3   40   (UK)  Cambridge, Trigantius
     T130309B  C  3   10   (HR)  Karlovac, 3th Karlovac miniTournament 2013
     T130309A  B  3    4   (DK)  Fredericia, Fredericia Spring
     T130308C  C 11   12   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, Cupa Dragobete- TrSeverin
     T130308B  C  9   39   (RU)  Sankt-Peterburg, Rapid Cup of Polimetall
     T130308A  B  5   30   (HU)  Budapest, EYGC2013 - (side tournamnet)
     E130308C  A  6   17   (HU)  Budapest, European Youth Go Championship (under 20)
     E130308B  A  6   47   (HU)  Budapest, European Youth Go Championship (under 16)
     E130308A  A  6   64   (HU)  Budapest, European Youth Go Championship (under 12)
     T130307A  C  2   10   (FR)  Marseille, Haunted House - Marseille Club
     T130305A  B  1   16   (FR)  Grenoble, Grenoble Club, round 3
     T130303A  C  3   28   (DE)  Heidelberg, 2. Turnier des Heidelberger Go-Spielabends
     T130302K  A  3    8   (TR)  Istanbul, 2013 Turkish Playoff Tournament
     T130302J  A  5   75   (FR)  Levallois-Perret, 16th Levallois Tournament
     T130302I  A  5   13   (UA)  Kyiv, Ukrainian Student Go Championship (under 29) 2013
     T130302H  C  5   15   (CZ)  Praha, PromoGo Children`s Handicap
     T130302G  A  3    4   (RS)  KRAGUJEVAC, Radnicki Club Tournament
     T130302F  A  5   38   (IE)  Dublin, 2013 Confucius Cup
     T130302E  A  5   27   (DE)  Dresden, 26. Dresdner Go-Turnier
     T130302D  A  5   87   (DE)  Hamburg, Harburger Mausefalle 2013
     T130302C  B  5   22   (HU)  Budapest, 7th Rabbity Six handicap Group A
     T130302B  B  5   16   (HU)  Budapest, 7th Rabbity Six handicap  B group
     T130302A  C  4    9   (HR)  Velika Gorica, 465th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T130301C  B 23   10   (RU)  Moscow, Club Tournament
     T130301B  B 11   11   (RU)  Nizhnij Novgorod, Championship of Sports School #9 Under 12
     T130301A  B  1    4   (FR)  Clermont-Ferrand, Clermont-Ferrand Continuous Tournament
    
  • January - February
     T130228B  A  3    4   (FR)  Bordeaux, French Championship, stage 1 : Bordeaux
     T130228A  A  3    3   (FR)  Brest, French Championship, stage 1 : Brest
     T130227A  A 12   13   (FR)  Montreuil, French Championship, stage 1 : Montreuil et Est Parisien
     T130226A  A  4   12   (FR)  Orsay, French Championship, stage 1 : Orsay
     T130225B  C  7   17   (FI)  Helsinki, Yligo cup 2013
     T130225A  B  2   27   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament, rounds 2 & 3
     T130224C  A  7    8   (RU)  Novosibirsk, Championship of Novosibirsk District, Final
     T130224B  C  5   10   (NL)  Olst, Het Steenen Kruis toernooi 2013
     T130224A  C  4   24   (IT)  Pisa, I tappa Circuito ToscanaGo 2013
     T130223M  A  4   16   (FR)  Chirat-l`Eglise, French Championship, stage 2 : Centre League
     T130223L  B  4   11   (FR)  Chirat-l`Eglise, French Championship, stage 2 : Centre League Side Tournament
     T130223K  B  3    4   (FR)  Arras, French Championship, stage 1 : Arras
     T130223J  A  3    6   (FR)  Lille, French Championship, stage 1 : Lille
     T130223I  B  4    9   (FR)  Paris, French Championship, stage 1 : Paris Jussieu
     T130223H  B  4   21   (FR)  Nantes, French Championship, stage 1 : Nantes entre Amis
     T130223G  B  5   50   (RU)  Moscow, Kido Cup
     T130223F  B  5   62   (TR)  Dokuz Eylul Rektorlugu, Smyrna Go Turnuvasi
     T130223E  A  5  101   (CZ)  Blansko, Blansko Tournament
     T130223D  B  6    9   (DK)  Copenhagen, Ambassador`s Cup 2013
     T130223C  B  6   88   (DE)  Bonn, 34. Bonner Go-Turnier
     T130223B  A  3   26   (UK)  Welwyn Gardens, Welwyn Gardens
     T130223A  B  4   13   (HR)  Zagreb, 3. Go turnir Filozofskog fakulteta 
     T130222B  C 11   12   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, Valentine`s Day Tournament- TrSeverin
     T130222A  C  4   16   (ES)  Madrid, 1st Nam-Ban Cup 2013
     T130220A  A  5   17   (FR)  Antony, French Championship, stage 1 : Antony
     T130219A  A  1    2   (PL)  Warszawa, Warszawska Liga Go #6
     T130218A  B  2    3   (FR)  Clermont-Ferrand, Clermont-Ferrand Continuous Tournament
     T130217C  C  2   22   (UK)  Oxford, Oxford Ladder
     T130217B  B  5    6   (HU)  Budapest, Dragon Cup Group 5
     T130217A  C  4   21   (IT)  Massa, Torneo principianti, Massa 2013-02-17
     T130216U  A  6   49   (TR)  Izmir, I.EGE GO TURNUVASI
     T130216T  A  3    4   (FR)  Marseille, French Championship, stage 1 : Marseille
     T130216S  A  5   18   (FR)  Claira, French Championship, stage 1 : Perpignan, Vallespir
     T130216R  C  5    5   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, Cupa Oltenia- TrSeverin
     T130216Q  A  2    2   (NL)  Various, Dutch Championship Play-off
     T130216P  B  6   37   (RU)  Sankt-Peterburg, Chinese Counsil Cup, League C
     T130216O  A  5    6   (HU)  Budapest, Dragon Cup Group 1
     T130216N  A  5    6   (HU)  Budapest, Dragon Cup Group 2
     T130216M  B  7    9   (HU)  Budapest, Dragon Cup Group 4
     T130216L  A  5    9   (HU)  Budapest, Dragon Cup Group 3
     T130216K  A  6   92   (RU)  Sankt-Peterburg, Chinese Counsil Cup, League B
     T130216J  A  4    8   (RU)  Sankt-Peterburg, Chinese Counsil Cup, League A
     T130216I  A  5   18   (SE)  Vasteras, Vasteras Open 2013
     T130216H  B  3   92   (UK)  Oxford, Oxford
     T130216G  A  5   10   (PL)  Ozarow Mazowiecki, Polish Youth Championship Side Tournament
     T130216F  A  3    4   (PL)  Ozarow Mazowiecki, Polish Youth Championship
     T130216E  A  6   35   (UA)  Rivne, Open Championship of Rivne 2013
     T130216D  B  5   26   (LT)  Moletai, FORAS 2013
     T130216C  C  4   25   (DE)  Berlin, Berliner Winterturnier
     T130216B  C  4   11   (AT)  Go7, VIme Go7 Hebdo Compta
     T130216A  C  4   12   (HR)  Velika Gorica, 464th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T130215A  B  5   23   (SK)  Kosice, Cassovia Cup
     T130214A  C  7   13   (NL)  Hilversum, Hilversum 2nd Ladder Tournament 2013
     T130212B  A  5    5   (FR)  Saint-Michel-sur-Orge, French Championship, stage 1 : Saint-Michel-sur-Orge
     T130212A  A  1    4   (PL)  Warszawa, Warszawska Liga Go #5
     T130211A  B  7  101   (NL)  Various places, Dutch Go Competition
     T130209Q  A  5   24   (BE)  Leuven, Leuven tournament
     T130209P  B  5   12   (RU)  Nizhnij Tagil, Championship of Nizhnij Tagil
     T130209O  C  3    2   (FR)  Bois-Colombes, Lapin des Bruyeres
     T130209N  C  5   24   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, Cupa Romaniei 2013- TrSeverin sub 15k
     T130209M  B  2   36   (FR)  Valence, Rhone-Alpes Challenge, stage 2
     T130209L  C  3   22   (FI)  Espoo, eGon Turnajaiset 2013
     T130209K  A  1    2   (FR)  Nantes, French Championship, stage 1 : Nantes Yosakura
     T130209J  A  5   47   (ES)  Barcelona, Barcelona Go Seigen Tournament 2013
     T130209I  B  7   34   (DE)  Goettingen, Goettinger San-Ren-Sei Gruppe B
     T130209H  A  5   16   (DE)  Goettingen, Goettinger San-Ren-Sei Gruppe A
     T130209G  A  5   32   (NL)  Voorburg, Haags Toernooi 2013
     T130209F  B  3    8   (UK)  Frodsham, Cheshire Open
     T130209E  A  5   10   (UA)  Kherson, Winner`s sonata 2013
     T130209D  C  5   14   (UK)  Frodsham, Cheshire Handicap
     T130209C  C  3    9   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2013 - Tappa 1
     T130209B  C  4   11   (AT)  Go7, Vme Go7 Hebdo Compta
     T130209A  C  3   12   (HR)  Karlovac, 2nd Karlovac miniTournament 2013
     T130207A  C  1    6   (FR)  Marseille, Haunted House - Marseille Club
     T130205A  A  1    4   (PL)  Warszawa, Warszawska Liga Go #4
     T130202M  B  3    4   (FR)  Brest, Brest Tenuki Tournament
     T130202L  A  3   10   (FR)  Pau, French Championship, stage 1 : Pau, Tarbes
     T130202K  A  4   12   (FR)  Paris, French Championship, stage 1 : COP
     T130202J  C  4   39   (FR)  Toulouse, 11th TIS
     T130202I  A  3    6   (FR)  Vannes, French Championship, stage 1 : Vannes
     T130202H  A  5  103   (FR)  Antony, 28th Antony Tournament
     T130202G  A  5   11   (SK)  Kosice, Slovak Youth Championship
     T130202F  A  3   11   (HU)  Budapest, Hungarian U20 Championship
     T130202E  A  5   24   (RU)  Moscow, Festival Lariks
     T130202D  B  6   18   (RU)  Novosibirsk, Champioship of Novosibirsk District, Semifinal
     T130202C  A  5   42   (DE)  Emden, Emder Hausboot-Turnier 2013
     T130202B  A  5   89   (DE)  Erding, 16. Erdinger Go-Turnier
     T130202A  B  3    6   (DK)  Odense, Odense Winter
     T130201D  C  6   22   (RO)  Braila, Braila- club tournament- February 2013
     T130201C  A  4    6   (IE)  Dublin, Irish Championship League - Remainder
     T130201B  B  1   16   (FR)  Montpellier, Montpellier Continuous Tournament
     T130201A  A  4   22   (FR)  Grenoble, French Championship, stage 1 : Grenoble
     T130129B  C  2    9   (DE)  Trier, Trierer Mannschaftsturnier
     T130129A  A  1    4   (PL)  Warszawa, Warszawska Liga Go #3
     T130127D  C  5    9   (NL)  Amstelveen, Dutch Junior Championship 2013 under 20 and under 16
     T130127C  C  4   10   (NL)  Amstelveen, Dutch Junior Championship 2013 under 12
     T130127B  A  3   10   (FR)  Clermont-Ferrand, French Championship, stage 1 : Clermont-Ferrand
     T130127A  C  5   32   (IT)  Treviso, Torneo citta` di Treviso
     T130126J  A  5    7   (FR)  Chambery, French Championship, stage 1 : Chambery
     T130126I  C 11   12   (RO)  Drobeta -Turnu Severin, Cupa Unirii- TrSeverin
     T130126H  A  3    6   (FR)  Rennes, French Championship, stage 1 : Rennes
     T130126G  A  3    6   (FR)  Ustaritz, French Championship, stage 1 : Bayonne
     T130126F  B  3    4   (FR)  Allinges, French Championship, stage 1 : Allinges
     T130126E  A  5   10   (RO)  Bucuresti, National Veteran Championship
     T130126D  B  4   24   (PL)  Poznan, Cognifide Go Cup #1
     T130126C  A  4    8   (IE)  Dublin, 2013 Irish Championship League Kick Off
     T130126B  A  5    8   (NL)  Amstelveen, Dutch Female Championship
     T130126A  B  4   13   (HR)  Zagreb, 2. Go turnir Filozofskog fakulteta 
     T130122A  A  1   10   (PL)  Warszawa, Warszawska Liga Go #2
     T130120B  B  3   13   (FR)  Nantes, Nantes entre Amis Club
     T130120A  B  1   14   (FR)  Grenoble, Grenoble Club, round 2
     T130119H  B  2    6   (FR)  Aix-en-Provence, French Championship, stage 1 : Aix-en-Provence
     T130119G  A  4   21   (FR)  Balma, French Championship, stage 1 : Toulouse
     T130119F  B  2   17   (FR)  Lyon, Lyon Shinogi Continuous Tournament
     T130119E  A  3   38   (UK)  Maidenhead, Maidenhead
     T130119D  A  6   20   (UA)  Rivne, Ukrainian Youth Go Championship (under 12) 2013
     T130119C  A  5   16   (CZ)  Praha, Czech Youth Championship 2013 - U16 category
     T130119B  A  5    6   (CZ)  Praha, Czech Youth Championship 2013 - U20 category
     T130119A  A  6    4   (CZ)  Praha, Czech Youth Championship 2013 - U12 category
     T130118B  A  3   10   (FR)  Beire-le-Chatel, French Championship, stage 1 : Dijon
     T130118A  B  5   25   (SK)  Kosicka Bela, Winter Tournament
     T130115A  A  2    4   (FR)  Poitiers, French Championship, stage 1 : Poitiers
     T130112Q  B  5   71   (FR)  Orsay, 17th Orsay Tournament
     T130112P  A  8   16   (NL)  Amstelveen, Dutch Championship
     T130112O  A  5   20   (SE)  Stockholm, Jusandan 2013
     T130112N  C  5   21   (HU)  Budapest, Schoolkids Championship U16
     T130112M  C  5   14   (HU)  Budapest, Schoolkids Championship U12
     T130112L  A  5   38   (RU)  Moscow, Russian Championship Under 12
     T130112K  B  6   12   (RU)  Barnaul, Open Tournament, Barnaul
     T130112J  C  2    7   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T130112I  C  4   16   (FI)  Helsinki, Helsingin mestaruus 2013 avoin 
     T130112H  B  7    8   (FI)  Helsinki, Helsingin mestaruus
     T130112G  A  3    4   (ES)  Sevilla, Campeonato Espana Femenino GO 2013
     T130112F  A  5   41   (PL)  Krakow, Turniej o Smoczy Kamien
     T130112E  C  3    6   (HR)  Karlovac, 1th Karlovac miniTournament 2013
     T130112D  C  5   22   (LT)  Vilnius, Trys Karaliai 2013
     T130112C  C  3   11   (AT)  Vienna, Go7 Weekly Ranking 1
     T130112B  A  5   94   (DE)  Essen, Essen 2013
     T130112A  A  5   38   (CZ)  Decin, Decin Tournament
     T130110A  A  6   23   (RO)  CSRB, 2nd Radu Baciu Championship - stage 1
     T130109A  B  9    6   (RU)  Moscow, Club Tournament
     T130108A  A  1    8   (PL)  Warszawa, Warszawska Liga Go #1
     T130107A  A  5   12   (NL)  Utrecht, Clubkampioenschappen
     T130105E  A  5   25   (NL)  Heerlen, Heerlens New Year GoTournament 2013
     T130105D  C  5    5   (RU)  Moscow, Childish Convention Championship
     T130105C  B  5   10   (NO)  Bergen, Bergen Winter Cup
     T130105B  B  4   14   (IT)  Milano, Torneo della Befana 2013
     T130105A  C  5   10   (HR)  Velika Gorica,  463th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T130104A  A  5   40   (RU)  Cheljabinsk, Championship of Cheljabinsk
     T130103B  C  7   48   (RO)  Romania, Dragonul de jad- kyu section
     T130103A  C 10   12   (NL)  Hilversum, Hilversum 1st Ladder Tournament 2013
     T130102A  B  1   22   (FR)  Montpellier, Montpellier Continuous Tournament
     T130101A  B  2    4   (FR)  Clermont-Ferrand, Clermont-Ferrand Continuous Tournament
    

  • 2012:

  • November - December
     T121231A  B  2    6   (FR)  Dijon, Dijon Continuous Tournament
     T121230A  B  5    6   (HU)  Budapest, New Years`s Tournament Group C
     T121229F  C  3    5   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T121229E  A  5    8   (HU)  Budapest, New Years`s Tournament Group A
     T121229D  A  5    8   (HU)  Budapest, New Years`s Tournament Group B
     T121229C  A  2    2   (FI)  Oulu, SM-finaali
     T121229B  B  3   19   (SK)  Bratislava, Sociable Go Tournament
     T121229A  C  5   11   (HR)  Velika Gorica, 462nd Velika Gorica weekend-go-tournament
     T121228A  A  7  103   (UK)  London, London Open
     T121227A  A  5   69   (NL)  Overasselt, Wintergo 2012
     T121222J  A  5   21   (RU)  Ekaterinburg, Championship of Ekaterinburg
     T121222I  C  5    6   (RU)  Voronezh, Club Tournament
     T121222H  C  5   16   (SI)  LJUBLJANA, Peter Gaspari memorial
     T121222G  C  4   17   (AT)  Vienna, GO7 Rapid 2012
     T121222F  A  4   16   (RU)  Moscow, Moscow Cup, Final
     T121222E  B  4   16   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T121222D  A  5   30   (UA)  Kyiv, .Three dragons.
     T121222C  A  5   21   (UA)  Dnipropetrovsk, Championship of Dnipropetrovsk region 2012
     T121222B  B  4   17   (HR)  Velika Gorica, 9. Velikogoricki jesenski go-turnir
     T121222A  B  3    6   (LV)  Riga, Gosente winter tournament 2012
     T121216C  A  3    2   (AT)  Vienna, Austrian Championship 2012 Playoff
     T121216B  C  5   20   (IT)  Udine, 3° Torneo di Udine
     T121216A  C  3    6   (HR)  Zagreb, 1th SRP go-tournament
     T121215F  A  5   12   (RU)  Kazan, Championship of Tatarstan
     T121215E  A  3    4   (RS)  KRAGUJEVAC, 45th City Championship Finals
     T121215D  A  5   31   (RO)  Bucuresti, 4th Radu Baciu Grand Prix - stage 1
     T121215C  A  5  103   (TR)  ODTU - Ankara, 2012 Alpar Kilinc Go Turnuvasi
     T121215B  C  5   22   (RO)  Braila, Braila- Junior City Championship 2012
     T121215A  A  5   36   (RU)  Moscow, Moscow Cup, Semifinal
     W121212B  A  7   12   (CN)  Beijing, 2nd SportAccord World Mind Games - Women`s Individual
     W121212A  A  7   16   (CN)  Beijing, 2nd SportAccord World Mind Games - Men’s Individual
     T121209E  B  1    2   (FR)  Cachan, Zaza Cup : Ile-de-France League Youth Championship Side Tournament
     T121209D  A  3    4   (FR)  Cachan, Zaza Cup : Ile-de-France League Youth Championship (under 19)
     T121209C  A  4    8   (FR)  Cachan, Zaza Cup : Ile-de-France League Youth Championship (under 16)
     T121209B  A  1    2   (FR)  Cachan, Zaza Cup : Ile-de-France League Youth Championship (under 12)
     T121209A  B  1   26   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament, round 1
     T121208O  A  6    6   (FI)  Turku, Turku Championship
     T121208N  B  3   20   (FR)  Nevers, Christmas Tournament
     T121208M  A  5   22   (RU)  Petrozavodsk, Championship of Karelia
     T121208L  A  5   18   (RU)  Perm, Cup of Perm Region
     T121208K  B  6   30   (RU)  Novosibirsk, Championship of Novosibirsk
     T121208J  A  2    2   (IT)  Firenze, Finale XXXIII Campionato Italiano
     T121208I  B  4   32   (UK)  Edinburgh, EdinburghChristmas
     T121208H  A  5   43   (DE)  Braunschweig, Braunschweiger NiKo-Turnier
     T121208G  C  5   22   (RO)  Cluj, Campionatul National de GO Tineret 2012 (under 25)
     T121208F  C  5    9   (RO)  Cluj, Cluj- City Championship 2012
     T121208E  A  3    4   (AT)  Wien, Austrian Female Championship
     T121208D  C  4   20   (DE)  Berlin, Berliner Nikolaus-Turnier
     T121208C  C  4   11   (PL)  Bydgoszcz, 3 Turniej Dyrektora IVLO
     T121208B  B  5   40   (IT)  Firenze, David 2012
     T121208A  C  5   10   (CZ)  Praha, PromoGo Children`s Handicap
     T121207A  A  4    2   (CZ)  Praha, Go Baron Title Match
     T121206C  C  6   14   (CH)  Montbovon, Swiss Winter Go Camp League 2012
     T121206B  C  2    6   (FR)  Marseille, Haunted House - Marseille Club
     T121206A  A  7    8   (ES)  Barcelona, Final Campeonato Espana
     T121202B  C  5   10   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Final side open Sc 179
     T121202A  C  4   16   (DE)  Trier, Offene Trierer Jugendmeisterschaft 2012
     T121201S  C  5   22   (RO)  Braila, Braila- Club tournament- December 2012
     T121201R  B  3    4   (FR)  Rennes, Rennes Club
     T121201Q  B  1   16   (FR)  Montpellier, Montpellier Continuous Tournament
     T121201P  B  4   37   (FR)  Claira, Perpignan Tournament
     T121201O  B  1    6   (FR)  Lyon, Lyon Shinogi Continuous Tournament
     T121201N  A  5    6   (FI)  Oulu, Oulun mestaruus 2012
     T121201M  A  5  117   (RU)  Moscow, Moscow Team Championship
     T121201L  A  5    8   (RU)  Kurgan, Championship of Kurgan
     T121201K  A  5   16   (RU)  Izhevsk, Open Cup of Izhevsk
     T121201J  C  5    7   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Final side open CSRB
     T121201I  A  5    7   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Final
     T121201H  C  2    9   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2012 - Nona  Tappa
     T121201G  C  4    8   (ES)  Barcelona, La Pedra Diciembre
     T121201F  A  3    4   (RS)  Nis, Serbian women Go championship 2012
     T121201E  C  3    8   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T121201D  B  5   11   (CY)  Nicosia, Cyprus Go Championship 2012
     T121201C  A  5   24   (PL)  Katowice, Polish Championship Side Tournament
     T121201B  C  6    5   (FI)  Vantaa, SirDango-Turnajaiset 2012
     T121201A  C  5    8   (HR)  Velika Gorica, 461st Velika Gorica weekend-go-tournament
     T121130C  A  5    6   (AT)  Vienna, Austrian Championship Finals 2012
     T121130B  C  4   10   (ES)  Madrid, 6th Nam-Ban Cup 2012
     T121130A  A  7   18   (RS)  Nis, 38th Serbian championship
     T121129A  A  7    8   (PL)  Katowice, Polish Championship League
     T121125A  B  4   10   (PL)  Warszawa, Turniej w Warsztacie
     T121124H  B  2   42   (FR)  Grenoble, Rhone-Alpes Challenge, stage 1
     T121124G  A  5   21   (RU)  Khabarovsk, Championship of Khabarovsk Region
     T121124F  A  7    8   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship (Hight League) 2012
     T121124E  C  7   31   (FI)  Espoo, Korean Ambassador`s Cup
     T121124D  C  5   22   (HU)  Budapest, 6th Nostalgic Cup
     T121124C  A  3   43   (UK)  Warwick University, Coventry
     T121124B  A  5   12   (HU)  Budapest, Hungarian Championship Final
     T121124A  A  5  148   (DE)  Berlin, XXXIII Kranich
     T121123D  A  7    8   (LT)  Vilnius, Lithuanian Go championship 2012
     T121123B  A  6   16   (CZ)  Praha, Go Baron Qualification
     T121123A  A  1    2   (DE)  Berlin, Berliner Meisterschaft / Endrunde
     T121121A  A  9   10   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Championship, Final
     T121118A  A  4    2   (UA)  Kyiv, Ukrainian Meijin Title Match - 2012
     T121117L  A 13   14   (RU)  Solikamsk, Championship of Solikamsk
     T121117K  A  5   20   (FR)  Paris, 30th Paris Meijin (category A)
     T121117J  A  5   32   (RU)  Nizhnij Novgorod, Championship of Nizhnij Novgorod under 16
     T121117I  A  5   53   (FR)  Paris, 30th Paris Meijin (category B)
     T121117H  A  5   48   (FR)  Toulouse, Master Lim Cup - French Clubs Championship Final
     T121117G  B  5   22   (RO)  Bucuresti, 6th ASCIG Cup
     T121117F  A  5   52   (HU)  Budapest, Hungarian Open Championship
     T121117E  B  5   31   (IE)  Cork, UCC Open 2012
     T121117D  B  3    6   (PL)  Bielsko-Biala, Bielsko-Biala
     T121117C  A  3    9   (SI)  LJUBLJANA, 21th Slovenian Team Championship
     T121117B  C  5    8   (HR)  Velika Gorica, 460th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T121117A  C  3    4   (LV)  Riga, Gosente Mini Handicap Tournament
     T121116D  B  8   54   (DE)  Berlin, 15. Go to Innovation
     T121116C  C  4    7   (RO)  Galati, Galati- Romanian Cup under 1kyu
     T121116B  B  5   31   (SK)  Kosice, City Championship
     T121116A  A  5    6   (FI)  Vantaa, The Finnish Championship League 2012
     T121110K  A  5    8   (RU)  Nizhnij Novgorod, Championship of Nizhnij Novgorod
     T121110J  A  5   46   (FR)  Paris, 30th Paris Meijin (category C)
     T121110I  B  4   16   (FR)  Lagor, Adour Tournament
     T121110H  C  5   25   (RO)  Brasov, Teams National Championship
     T121110G  B  5   42   (UK)  Lake District, Three Peaks
     T121110F  A  5   35   (FI)  Tampere, Kani 6 - Rabbity Six 2012-2
     T121110E  A  5   52   (CZ)  Ostrava, 17th November Tournament
     T121110D  A  5   32   (IT)  Rome, Il Gladiatore 2012
     T121110C  B  7   40   (DE)  Hamburg, Rahlstedter Tengen 2012 B
     T121110B  A  5   49   (DE)  Hamburg, Rahlstedter Tengen 2012 A
     T121110A  B  4   23   (CH)  Winterthur, Winterthurer Herbst- / Samstagsturnier
     T121108B  C  2   15   (FR)  Marseille, Haunted House - Marseille Club
     T121108A  A  7    8   (DE)  Hamburg, Deutsche Go-Einzelmeisterschaft
     T121105A  A  5   33   (RU)  Moscow, Russian Team Championship Under 18
     T121103H  B  6   22   (RU)  Tomsk, Championship of Tomsk
     T121103G  A  5   45   (RU)  Moscow, Russian Championship under 16
     T121103F  C  2    5   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2012 - Ottava Tappa
     T121103E  A  5   14   (RO)  Cluj, Cluj- Romanian Cup- Semifinal
     T121103D  A  5   46   (AT)  Vienna, Austrian Open 2012
     T121103C  A  6   15   (UA)  Rivne, Ukrainian Youth Go Championship (under 16) 2012
     T121103B  B  5   61   (DE)  Duesseldorf, 6. Japanischer Generalkonsul-Pokal
     T121103A  B  3    6   (DK)  Odense, Odense November 2012
     T121102C  B  4   16   (FR)  Lans-en-Vercors, French Youth Congress - Hikaru Cup (under 19)
     T121102B  B  4   10   (FR)  Lans-en-Vercors, French Youth Congress - Hikaru Cup (under 16)
     T121102A  B  8    7   (FR)  Lans-en-Vercors, French Youth Congress - Hikaru Cup (under 12)
     T121101E  C  9    5   (RU)  Moscow, Club Tournament
     T121101D  C  5   17   (RO)  Braila, Braila- Club tournament- November 2012
     T121101C  C  6   12   (NL)  Hilversum, Hilversum 6th Ladder Tournament 2012
     T121101B  B  1   19   (FR)  Grenoble, Grenoble Club
     T121101A  B  9   56   (FR)  Guite, Rennes Tournament
    
  • September - October
     T121031A  C 10   11   (RO)  Cluj, Cluj- October club tournament
     T121028B  B  3   29   (UK)  Bath, Wessex
     T121028A  C  2    5   (LV)  Riga, Gosente Mini Handicap Tournament
     W121027A  B  6   70   (KR)  Gwangju, Korea Prime Minister Cup
     T121027J  A  5    6   (FR)  Levallois-Perret, French Championship, stage 1 : Levallois
     T121027I  B  1    8   (FR)  Lyon, Lyon Shinogi Continuous Tournament
     T121027H  B  5    8   (SK)  Kosice, Autumn Tournament
     T121027G  B  5   25   (PL)  Poznan, Hobby 2012
     T121027F  A  5   68   (SE)  Goeteborg, Goeteborg Open 2012
     T121027E  B  5   16   (FI)  Oulu, Oulun Syksy 2012
     T121027D  A  5    8   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Preliminaries 1/2 CSRB
     T121027C  C  4   12   (PL)  Bydgoszcz, 32 Turniej VILO
     T121027B  A  5   65   (DE)  Mannheim, Mannheimer Aji 2012
     T121027A  C  5   14   (HR)  Velika Gorica, 459th Velika Gorica weekend-go-tournament
     G121027A  A  5   61   (BE)  Brussels, Brussels Go Tournament
     T121026A  C  4   13   (ES)  Madrid, 5th Nam-Ban Cup 2012
     T121021B  B  4   19   (PL)  Warszawa, Turniej Ambasadora Japonii
     T121021A  C  3    6   (LV)  Riga, Gosente Mini Handicap Tournament
     T121020K  C  7   17   (FI)  Tampere, Lokakuun metsastys 2012
     T121020J  A  5   31   (AT)  Salzburg, Salzburg 2012
     T121020I  A  5  149   (RU)  Moscow, Cup of  Japan Ambassador
     T121020H  A  5   22   (DE)  Jena, Jenaer Schnapphans 2012
     T121020G  C  4   32   (DE)  Berlin, Berliner Herbstturnier
     T121020F  A  5   19   (IT)  Schio (Vicenza), Aki no Ame 2 - Schio 2012
     T121020E  C  4   10   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T121020D  A  5   25   (RS)  Belgrade, 35. Belgrade Open
     T121020C  C  3    4   (RO)  Cluj, Cluj- Romanian Cup- local qualification under 4 kyu October
     T121020B  C  5    9   (HR)  Velika Gorica, 458th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T121020A  A  5   77   (CZ)  Mikulov, Palava Tournament
     T121017A  A  1    4   (IE)  Various, Irish Ladder, October
     T121014A  B  3   39   (UK)  Leicester, East Midlands
     T121013N  B  4   41   (FR)  Pibrac, Pibrac Tournament
     T121013M  A  3    8   (FR)  Lyon, French Championship Final
     T121013L  B  5   67   (FR)  Lyon, 8th Lyon International Tournament
     T121013K  A  8   28   (NL)  Amstelveen, Indis (Inter-District Tournament)
     T121013J  B  7   12   (DE)  Leipzig, 38. Leipziger Bergmannsturnier (Gruppe B) 2012
     T121013I  A  5   12   (DE)  Leipzig, 38. Bergmannturnier (Gruppe A)
     T121013H  A  5   20   (RO)  Baile Felix, 3rd Radu Baciu Grand Prix - final
     T121013G  A  6   32   (RU)  Moscow, Moscow Championship Under 16
     T121013F  A  5   39   (UA)  Kyiv, Ukrainian Cup 2012
     T121013E  B  5   56   (DE)  Berlin, 7 . Pokal des Botschafters von Japan im Go
     T121013D  A  5   49   (DE)  Bremen, 4. Bremer Shudan
     T121013C  A  5   29   (NO)  Oslo, Norwegian Championship 2012
     T121013B  A  5    6   (CZ)  Kutna Hora, Czech Female Championship
     T121013A  C  4   14   (HR)  Velika Gorica, 457th Velika Gorica weekend-go-tournament
     G121013A  A  5  146   (TR)  ITU Campus Istanbul, 12th International Istanbul Go Open
     T121012B  B  7   40   (CO)  Bogota, XIV Torneo Iberoamericano de Go
     T121012A  A  6   38   (ES)  ES - Bilbao, XIII Spanish Open 2012
     T121011A  A  7    8   (CZ)  Kutna Hora, Czech Go Championship
     T121006K  C  4    6   (ES)  Barcelona, LaPedra Octubre
     T121006J  C  3    8   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2012 - Settima Tappa
     T121006I  A  5   11   (UA)  Odesa, Vitalii Trost Memorial 2012
     T121006H  C  3    8   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T121006G  A  5   11   (PT)  Porto, Open Porto 2012
     T121006F  C  5   12   (SI)  Fiesa, Slovenian Championship Side Tournament
     T121006E  A  5   16   (FI)  Helsinki, Finnish Championship 2nd Qualification
     T121006D  A  5   79   (CZ)  Praha, Board Games Festival
     T121006C  A  5  110   (DE)  Bochum, Bochumer Bambus 2012
     T121006B  C  5    5   (RO)  Cluj, Cluj- Romanian Cup- local preliminaries under 9 kyu September
     T121006A  A  5   27   (LT)  KAUNAS, KAUNO TAURE 2012
     T121005D  A  6   84   (RU)  Sankt-Peterburg, Cup of Korean General Council, League B
     T121005C  A  6   16   (RU)  Sankt-Peterburg, Cup of Korean General Council, League A
     T121005B  A  6    8   (RO)  Bucuresti, Shodan Trophy
     T121005A  A  6   10   (SI)  Fiesa, Slovenian Championship
     T121004C  B  6    9   (FR)  Dijon, Dijon Continuous Tournament
     T121004B  C  2   10   (FR)  Marseille, Haunted House - Marseille Club
     T121004A  A  6   35   (IL)  Ramat Gan, Israeli Championship 2012
     T121001A  B 12   42   (RU)  Sankt-Peterburg, Club Tournament
     T120930A  B  4   16   (NL)  European Go Cultural Centre, European Iwamoto Memorial Knock-out Finals 2012
     T120929J  B  4   71   (NL)  European Go Cultural Centre, European Iwamoto Memorial
     T120929I  C  5   29   (RU)  Moscow, Moscow Child Grand Prize, Stage 4
     T120929H  B  4   73   (FR)  Saint-Genes-Champanelle, 16th Auvergne Go Congress
     T120929G  B  4   11   (PL)  Warszawa, Turniej Kotlany
     T120929F  A  5   13   (ES)  Cadiz (Puerto Real), 4th Cadiz Open
     T120929E  A  5   40   (RU)  Jaroslavl, Cup of Jaroslavl 
     T120929D  B  3   20   (UK)  Shropshire, Shropshire
     T120929C  A  5   49   (DE)  Muenchen, Muenchner Bierseidel 2012
     T120929B  A  6   23   (UA)  Rivne, Open Championship of Rivne`s region 2012
     T120929A  C  5    9   (HR)  Zagreb, 6th Folka go-tournament
     T120924A  B  9  110   (NL)  Various places, Dutch Go Competition
     T120923A  A  3   32   (UK)  Swindon, Swindon
     T120922G  A  3   17   (FR)  Balma, French Clubs Championship : Southwest League
     T120922F  A  6   10   (RO)  Bucuresti, Campionatul National Feminin de GO 2012
     T120922E  A  5   11   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship (First League) 2012
     T120922D  A  5   54   (AT)  Apetlon / Seewinkel, Seewinkel Tournament 2012
     T120922C  C  3    6   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T120922B  A  5   20   (PL)  Olsztyn, Polish Championship Qualification
     T120922A  B  3    4   (DK)  Fredericia, Fredericia Autumn
     E120922A  A  5   26   (RU)  Moscow, European Students Go Championship
     T120920A  B  5   33   (FR)  Antony, Antony Club
     T120919A  C  1   20   (XX)  IGS-PandaNet, 2011-2012 Pandanet European Team Go Championship Playoffs
     T120918A  C  9   63   (XX)  IGS-PandaNet, 2012-2013 Pandanet European Team Go Championship, League A
     T120917A  C  7   10   (FI)  Tampere, Tampere Championship Qualification
     T120916A  C  5   24   (IT)  Frisanco (PN), 1° Torneo di Frisanco
     T120915J  C  4   26   (RU)  Sankt-Peterburg, Gleb Kalinin Memorial Tournament
     T120915I  A  5   10   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup preliminaries 1/4 CSRB
     T120915H  C  5   44   (DE)  Wuppertal, 1. Wuppertaler Tonshi
     T120915G  A  3   20   (UK)  Penzance, Cornish Open
     T120915F  A  5   16   (HU)  Budapest, Visegrad tour 2012
     T120915E  A  5   30   (CH)  Veyrier, Geneva Ko Go Club 2012
     T120915D  A  5   35   (DE)  Stuttgart, Stuttgarter Turnier
     T120915C  B  5   46   (FI)  Helsinki, Helsinki Casual
     T120915B  C  4   14   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz
     T120915A  C  5   10   (HR)  Velika Gorica, 456th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T120914A  C  8   40   (RO)  Drobeta Tr.Severin, Drobeta Tr.Severin- Romanian Cup- local preliminaries under 9 kyu September
     T120910D  C  9   78   (XX)  IGS-PandaNet, 2012-2013 Pandanet European Team Go Championship, League B
     T120910B  C  9   74   (XX)  IGS-PandaNet, 2012-2013 Pandanet European Team Go Championship, League C
     T120910A  C  5    6   (FI)  Oulu, Oulun Oza Third Period 2012
     T120909B  B  5   15   (RO)  Bacau, Open Mind Trophy 2012
     T120909A  B  3   20   (UK)  Manchester, Northern
     T120908M  A  5   42   (NL)  Delft, Delfts toernooi 2012
     T120908L  A  5   31   (RU)  Sankt-Peterburg, Championship of Leningrad District
     T120908K  A  4   41   (FR)  Piriac-sur-Mer, French Clubs Championship : West League
     T120908J  A  2    2   (UK)  Various, BGA Title Match 2012
     T120908H  A  5   17   (RO)  Targu Mures, 3rd Radu Baciu Grand Prix - stage 6
     T120908G  A  5   75   (IT)  Pisa, Campionato italiano 2012
     T120908F  B  4    8   (SE)  Leksand, Leksand-Tobetsu 2012
     T120908E  C  3   10   (HR)  karlovac, 4th Karlovac miniTournament 2012
     T120908D  C  5   40   (DE)  Wiesbaden, 8. WIGO-Turnier
     T120908C  A  6   26   (UA)  Rivne, Rivne Youth Go Championship (under 16) 2012
     T120908B  A  5   16   (FI)  Oulu, SM1-karsinta
     T120908A  C  5   22   (RU)  Moscow, Moscow Youth Grand Prize, Stage 3
     T120907B  A  5   15   (CZ)  Brno, European Female Championship
     T120907A  A  6  108   (CZ)  Brno, European Cup
     T120906C  C  6   12   (NL)  Hilversum, Hilversum 5th Ladder Tournament 2012
     T120906B  C  1    8   (FR)  Marseille, Haunted House - Marseille Club
     T120906A  B  1   10   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament, round 7
     T120905A  C  5   33   (FI)  Oluthuone Kaisla, Kaisla Liiga
     T120901N  C  7   62   (RO)  Romania, Romanian Team Championship- Qualifications 2012
     T120901M  A  4    2   (RO)  CSRB Bucuresti, ProGO match- sept 2012
     T120901L  C  7    7   (RU)  Moscow, Club Tournament
     T120901K  B  2    6   (FR)  Dijon, Dijon Continuous Tournament
     T120901J  B  4   73   (FR)  Marseille, 19th Mediterranean Cup
     T120901I  C  3    9   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2012 - Sesta Tappa
     T120901H  B  5   60   (RU)  Moscow, Moscow City Day Tournament
     T120901G  A  5   38   (DE)  Schwerin, Schweriner Drachenschlacht
     T120901F  A  5   11   (FI)  Aurinkolahti, Finnish Women`s Championship Tournament 2012
     T120901E  A  5   10   (RU)  Moscow, Russian Female Championship
     T120901D  C  3    7   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T120901C  B  5   19   (IE)  Belfast, Belfast Go Tournament 2012
     T120901B  A  3    8   (DE)  Berlin, Berliner Meisterschaft 2012 - Vorrunde
     T120901A  B  4   10   (HR)  Velika Gorica, 9th Summer go-tournament
    
  • July - August
     T120829A  B  5   20   (SK)  Ziar, Summer Tournament
     T120826B  A  5   14   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup preliminaries 1/8 CSRB
     T120826A  B  4   16   (UK)  London, MSO Open
     T120825G  A  6   10   (RU)  Kurgan, Cup of Zauralje
     T120825F  B  5   10   (HU)  Szekesfehervar, 1st Kagawa Cup
     T120825E  A  5   51   (UA)  Kyiv, 20 years of diplomatic relations between Ukraine and Korea
     T120825D  C  5   26   (LT)  Moletai, EZERAI 2012
     T120825C  A  5   40   (CH)  Zurich, Zurich 2012
     T120825B  B  3    7   (DK)  Odense, OGK-AUGUST 2012
     T120825A  C  5    6   (HR)  Zagreb, 5th Folka go-tournament
     T120824B  A  2    3   (IE)  Various, Irish Ladder, August
     T120824A  A  7   28   (FR)  Reims, French Open Championship
     W120822A  A  2    4   (FR)  Lille, World Mind Sport Games Go Youth under 21 Finals 2012
     T120822A  C  5    9   (DE)  Hamburg, Haspa 6th Clubturnier
     W120820A  A  5   43   (FR)  Lille, World Mind Sport Games Go Youth under 21 Tournament 2012
     W120819A  A  2   13   (FR)  Lille, Team Tournament WMSG 2012, Semi Finals & Final
     T120818D  A  5   26   (RU)  Suzdal, Vladimir Open
     T120818C  C  4   37   (ES)  Segovia, Sepulveda 2012 - 4th Nam-Ban Cup 2012
     T120818B  C  4   38   (DE)  Berlin, Berliner Sommerturnier
     T120818A  A  4   11   (HR)  Veliki Grdjevac, 4th Memorial-tournament Ivica Kuhar
     W120817B  A  5   43   (FR)  Lille, Team Tournament WMSG 2012, Group B
     W120817A  A  5   52   (FR)  Lille, Team Tournament WMSG 2012, Group A
     W120816B  A  2    4   (FR)  Lille, World Mind Sport Games Go Individual Men Finals 2012
     W120816A  A  2    4   (FR)  Lille, World Mind Sport Games Go Individual Women Finals 2012
     W120815B  A  5   10   (CN)  Luo-Yang, 29th World Youth Go Championship (qualification under 12)
     W120815A  A  5   12   (CN)  Luo-Yang, 29th World Youth Go Championship (qualification under 16)
     T120815B  B  1    4   (FR)  Paris, Paris SNCF Club, round 1
     T120815A  A  5   45   (NL)  Lunteren, Zomergo
     W120813B  A  5   78   (FR)  Lille, World Mind Sport Games Go Individual Men Tournament 2012
     W120813A  A  5   38   (FR)  Lille, World Mind Sport Games Go Individual Women Tournament 2012
     T120813A  B  4   35   (ES)  Segovia, Sepulveda 2012 - Main event
     T120812A  C  5   18   (IT)  Agordo, 2° Torneo delle Dolomiti
     T120811A  A  5    6   (HR)  Zagreb, Croatian Championship 2012 - Final 6 
     T120810A  A  5   10   (FR)  Lille, European SportAccord Qualification TOurnament 2012
     T120804D  A  5   32   (SE)  Stockholm, Stockholm Open
     T120804C  C  6    7   (RS)  Nis, Begginer ranking tournament Vrezina 2
     T120804B  B  5   15   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup preliminaries 1/16 CSRB
     T120804A  C  5   12   (HR)  Velika Gorica, 455th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T120802A  A  6   52   (UA)  Odesa, Odesa Golden 2012
     E120801A  A  1    6   (DE)  Bonn, EGC 2012 European Championship Qualification
     E120729A  A  5  608   (DE)  Bonn, EGC 2012 Main Tournament - 2nd week
     T120728B  C  5   24   (RO)  Drobeta Tr.Severin, Drobeta Tr.Severin- Romanian Cup- local preliminaries under 9 kyu July
     T120728A  C  4    9   (HR)  Zagreb, 4th Folka go-tournament
     E120728A  A  5  443   (DE)  Bonn, EGC 2012 Weekend
     T120727A  C  8    6   (RS)  Nis, Begginer ranking tournament Vrezina 1
     E120722A  A  5  608   (DE)  Bonn, EGC 2012 Main Tournament - 1st week
     T120721G  A  3   18   (DE)  Bonn, Pandanet Go European Team Championship Finals
     T120721F  C  5   24   (RO)  Drobeta Tr.Severin, Drobeta Tr.Severin- Romanian Cup- local preliminaries under 15 kyu July
     T120721E  B  5   45   (RU)  Novouralsk, Novouralskie Berega
     T120721D  B  6   17   (RU)  Barnaul, Altay Cup
     T120721C  A  5   20   (RO)  Brasov, 3rd Radu Baciu Grand Prix - stage 5
     T120721B  C  3    4   (ES)  Cadiz, 5th Cadiz Tournament (Handicap)
     T120721A  C  5   13   (HR)  Velika Gorica, 454th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T120716A  B  5   45   (FR)  Belmont-sur-Rance, French Summer Camp, second week
     T120714E  B  3    8   (FR)  Belmont-sur-Rance, French Summer Camp, weekend
     T120714D  A  5  100   (TR)  Izmir Rota Koleji - Gaziemir, 7. Izmir Go Tournament
     T120714C  A  5   40   (FI)  Turku, TurkuGP 2012
     T120714B  A  5   35   (DE)  Nuernberg, 1. Konfuzius Institut Cup
     T120714A  C  3    5   (HR)  Karlovac, 3th Karlovac miniTournament
     T120713B  A 10   66   (PL)  Przystanek Alaska, Summer Go School - Marathon
     T120713A  A  6   65   (CZ)  Pardubice, Moyo Open
     T120711A  A  6   54   (PL)  Przystanek Alaska, Summer Go School - Jerzy Sacharewicz Memorial
     T120709A  B  5   50   (FR)  Belmont-sur-Rance, French Summer Camp, first week
     T120708B  C  4   20   (IT)  Livorno, Secondo Torneo Circuito ToscanaGo 2012
     T120708A  B  4   51   (PL)  Przystanek Alaska, Summer Go School Entrance Tournament
     T120707N  C  3   11   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2012 - Quinta Tappa
     T120707M  A  5   35   (RU)  Khabarovsk, Far East Cup of Polimetall
     T120707L  A  5   39   (LT)  MOLETAI, MOLETAI CUP 2012
     T120707K  B  6    8   (RO)  Bistrita, Romanian Int Youth Championship - U 14 Final
     T120707J  B  6    8   (RO)  Bistrita, Romanian Youth Championship - U 10 Final
     T120707I  B  5   19   (FI)  Oulu, Oulun Kesa 2012
     T120707H  C  7    8   (NL)  Utrecht, Ambassadors Cup
     T120707G  C  5   14   (SI)  LJUBLJANA, 12th Ljubljana summer tournament
     T120707F  B  5   16   (HU)  Szazhalombatta, Summer Go Camp 2012 A group 
     T120707E  B  5   13   (HU)  Szazhalombatta, Summer Go Camp 2012 B group
     T120707D  A  5   18   (BE)  Antwerpen, 5e Antwerps Go Toernooi
     T120707C  A  3    4   (RU)  Sankt-Peterburg, Cup of Russia, League A
     T120707B  A  3    4   (NL)  Utrecht, Centraal Plaatsingstoernooi
     T120707A  C  5    6   (HR)  Velika Gorica, 453th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T120706G  B  4    4   (RO)  Bistrita, Romanian Youth Championship - U 8 Final
     T120706F  B  2    2   (RO)  Bistrita, Romanian Int Youth Championship - U 18 Final
     T120706E  B  6    8   (RO)  Bistrita, Romanian Int Youth Championship - U 14 Final
     T120706D  B  6    8   (RO)  Bistrita, Romanian Int Youth Championship - U 10 Final
     T120706C  A  7   13   (RS)  Belgrade, 15. Serbian Cup
     T120706B  A  6   45   (RU)  Sankt-Peterburg, Cup of Russia, League C
     T120706A  A  6   22   (RU)  Sankt-Peterburg, Cup of Russia, League B
     T120705D  C  2   12   (NL)  Hilversum, Hilversum 4th Ladder Tournament 2012
     T120705C  C  2   14   (FR)  Marseille, Haunted House - Marseille Club
     T120705B  C  5   21   (LT)  Moletai, Moletu Rapidas 2012
     T120705A  B  7   28   (RO)  Bistrita, Romanian Youth Championship - Qualification
     T120704A  A  5   53   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Team Championship
     T120702A  A  5   20   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Championship under 20
     T120701A  C  4   16   (RO)  Braila, Braila- Club tournament- July-Sept 2012
    
  • May - June
     T120630J  B  4   30   (FR)  Rouen, Rouen Tournament
     T120630I  B  3   21   (FR)  Mont-de-Marsan, Gascony Cup
     T120630H  A  5   15   (RU)  Ekaterinburg, Championship of Ural Federal University
     T120630G  A  5   19   (NO)  Bergen, Bergen Open 2012
     T120630F  B  5   15   (AT)  Damuels, Vorarlberger GO-Turnier 2012
     T120630E  A  5   49   (RU)  Sankt-Peterburg, Memorial V.A.Astashkina
     T120630D  A  5    6   (RU)  Sankt-Peterburg, Championship of Sankt-Peterburg, Final
     T120630C  A  5   29   (DE)  Freiburg, Freiburg 2012
     T120630B  A  5   13   (HR)  Zagreb, Croatian Open Championship 2012
     T120630A  A  3   32   (UK)  Milton Keynes, Milton Keynes
     T120629B  C  5    8   (HU)  Budapest, Youth Go Camp
     T120629A  A  6   55   (PL)  Warszawa, 35. Warsaw International Go Tournament
     T120628B  C  6   22   (RO)  Mangalia, Rapid GO Tournament
     T120628A  A  6   10   (SE)  Leksand, Leksand Open
     T120626A  C  9    6   (RO)  Mangalia, Mangalia- Open Junior
     T120625A  A  7    8   (RO)  Mangalia, Romanian National Championship- Final 8
     T120623J  C  8   40   (RO)  Drobeta Tr.Severin, Drobeta Tr.Severin- Romanian Cup- preliminaries under 4 kyu
     T120623I  A  4   28   (FR)  Lyon, French Clubs Championship : Rhone-Alpes League
     T120623H  A  5   41   (NL)  Utrecht, Toernooi van Utrecht 2012
     T120623G  B  5   36   (UK)  Barmouth, Welsh Open
     T120623F  A  5   26   (AT)  Graz, Graz 2012
     T120623E  A  4   29   (DE)  Kiel, Kieler Woche Go-Turnier
     T120623D  C  4    6   (PL)  Tychy, Mlody Korsarz
     T120623C  A  3    7   (PL)  Tychy, Korsarz Paprocan
     T120623B  B  5   40   (DE)  Paderborn, Paderborner Ponnuki
     T120623A  C  5    8   (HR)  Velika Gorica, 452th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T120617A  C  5   13   (IT)  Trieste, 1° Torneo di Trieste
     T120616J  C  5    6   (RO)  Cluj, Cluj- Campionat Judetean de juniori 2012
     T120616I  B  8   53   (FR)  Piriac-sur-Mer, 7th Marathon
     T120616H  C  3    6   (FR)  Toulouse, Toulouse Youth Tournament
     T120616G  B  3   19   (UK)  Durham, Durham
     T120616F  A  3    6   (NL)  Den Haag, Districtstoernooi 2012 Den Haag en Rotterdam
     T120616E  C  4    7   (RO)  Cluj, Open Confucius- Cluj
     T120616D  A  3    4   (RS)  KRAGUJEVAC, Memorial Milos Vucicevic
     T120616C  A  5   33   (DE)  Potsdam, 10. Sanssouci-Sei
     T120616B  A  5   68   (FI)  Helsinki, Takapotku Open
     T120616A  C  4    8   (HR)  Zagreb, 3th Folka go-tournament
     T120615B  B  1    8   (FR)  Grenoble, Grenoble Club
     T120615A  B  5   47   (SK)  Kamenny Mlyn, Slovak Go Festival
     T120610B  A  6   16   (RU)  Moscow, Championship of Moscow, Final
     T120610A  A  5   10   (RU)  Perm, Championship of Perm
     T120609N  B  4   13   (FR)  Couternon, Couternon Tournament
     T120609M  A  3   12   (FR)  Bourges, French Clubs Championship : Centre League
     T120609L  C  3   11   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2012 - Quarta Tappa
     T120609K  C  3    4   (RO)  Iasi, 3rd Iasi summer Go Cup Kids
     T120609J  B  5   11   (RO)  Iasi, 3rd Iasi summer Go Cup
     T120609I  B  5   48   (TR)  Ankara, Turkiye Go Sampiyonasi 2012
     T120609H  A  5   36   (CZ)  Jesenik, Priessnitz Cup
     T120609G  A  5   16   (RO)  Galati, Radu Baciu Grand Prix 2012- etapa 4- Galati - main
     T120609F  A  6   49   (UA)  Rivne, Cup of Rivne 2012
     T120609E  A  5   57   (DE)  Darmstadt, Darmstaedter Go Tage 2012
     T120609D  A  5    6   (DE)  Darmstadt, Deutsche Jugend-Go-Meisterschaft
     T120609C  A  5   19   (PT)  Lisbon, Open Lx 2012
     T120609B  C  3    8   (HR)  Karlovac, 2nd Karlovac miniTournament
     T120609A  C  6   20   (RO)  Galati, Radu Baciu Grand Prix 2012- etapa 4- Galati - juniori
     G120609A  A  5   37   (HU)  Budakeszi, Hungarian GP 2012
     T120607A  C  2   10   (FR)  Marseille, Haunted House - Marseille Club
     T120603J  C  3    8   (FR)  Dijon, 4th Mind Sports
     T120603I  C  5    6   (NL)  Eindhoven, Dutch Student Championship
     T120603H  B  1   22   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament, round 6
     T120603G  C  5    6   (CZ)  Prague, Paluba Club Handicap
     T120603F  B  5    6   (HU)  Budapest, Csiki Cup Group A
     T120603E  B  5    6   (HU)  Budapest, Csiki Cup Group B
     T120603D  B  5    8   (HU)  Budapest, Csiki Cup Group C
     T120603C  C  7    8   (HU)  Budapest, Csiki Cup Group D
     T120603B  B  6    8   (RO)  Braila, Campionatul National de Go pentru Juniori categoria sub 18 - final
     T120603A  C  5   25   (RO)  Braila, Braila- J18 side tournament
     T120602K  A  5   14   (IT)  Palermo, I Torneo Palermitano
     T120602J  B  5   26   (RU)  Kirov, Championship of Privolzhskij Federal District
     T120602I  A  5   37   (FR)  Antony, French Clubs Championship : Île-de-France League
     T120602H  C  4    8   (HU)  Budapest, Hungarian Youth GP
     T120602G  C  4    7   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz
     T120602F  A  5   14   (PL)  Katowice, Black Stone
     T120602E  C  3    8   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T120602C  C  4    9   (HR)  Velika Gorica, 451th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T120602B  C  4    7   (CZ)  Praha, PromoGo Children`s Handicap
     T120602A  C  5   46   (RO)  Braila, Campionatul National de Go pentru Juniori categoria sub 18 - qualification
     T120601D  C  4   22   (RO)  Braila, Braila- Club tournament- June 2012
     T120601C  B 19   10   (RU)  Moscow, Club Tournament
     T120601B  A  7    8   (UK)  London, Challengers
     T120601A  C  4   17   (ES)  Madrid, 3rd NamBan Cup 2012
     T120531A  B  1   14   (FR)  Grenoble, Grenoble Club
     T120527A  A  3    3   (RS)  Belgrade, Serbian Female Championship
     T120526M  A  5    6   (UA)  Kyiv, Kyiv Open  Championship 2012
     T120526L  B  6   43   (FR)  Latrape, Toulouse Tournament
     T120526K  B  5   20   (IE)  Galway, Galway Tournament
     T120526J  C  4   10   (PL)  Wroclaw, Go Engineer`s Tournament
     T120526I  A  5   26   (RO)  Sibiu, 3rd Radu Baciu Grand Prix - stage 3
     T120526H  A  7  213   (DE)  Hamburg, Kidocup 2012
     T120526G  A  7    8   (DE)  Hamburg, Kido Cup 2012, Top-8
     T120526F  B  5   20   (TR)  Çorum, 1.Hitit GO Turnuvasi
     T120526E  C  3   20   (SI)  Marezige, 6. GO turnir Montinjan maj 2012
     T120526D  C  4   27   (FI)  Helsinki, Jaakko Munkki Memorial
     T120526C  B  5   10   (LV)  Riga, Riga Open Go Tournament 2012
     T120526B  B  4   10   (DK)  Fredericia, OGK-WHITSUN
     T120526A  C  4    8   (HR)  Zagreb, 2th Folka go-tournament
     T120525A  B  5   24   (SK)  Stara Lesna, Tatra`s Tournament
     T120520D  A  5   15   (RO)  Bucuresti, 1st Radu Baciu Championship - stage 2
     T120520C  B  2   12   (FR)  Valence, Rhone-Alpes Challenge, stage 5
     T120520B  B  4   12   (PL)  Warszawa, Turniej Majowy
     T120520A  B  3   26   (UK)  Wokingham, Bracknell
     T120519I  B  5   26   (FI)  Jyvaskyla, Ylakaupungin Yo 2012
     T120519H  B  5   34   (FR)  Montlouis-sur-Loire, Touraine Tournament
     T120519G  A  5   24   (RU)  Sankt-Peterburg, Championship of Sankt-Peterburg, Stage 2
     T120519F  A  5   51   (RU)  Moscow, Championship of Moscow, Semifinal
     T120519E  C  5   18   (RU)  Moscow, Moscow Youth Grand Prize, Stage 2
     T120519D  A  5    9   (UK)  Dundee, Scottish Open
     T120519C  A  5    6   (DE)  Giessen, Deutsche Damen-Go Meisterschaft
     T120519B  C  7   19   (RO)  Braila, ATARI Cup Braila- Junior
     T120519A  A  5   22   (CZ)  Usti nad Labem, Vetruse Cup
     T120518A  A  6   22   (SE)  Linkoeping, Swedish Championship 2012
     T120517B  A  6   75   (NL)  Amsterdam, International Amsterdam Go Tournament 2012
     T120517A  A  7   28   (CH)  Gersau - Lake Lucerne, Swiss Go Championship 2012
     T120515A  C  5   18   (RO)  Braila, ATARI Cup Braila- Catholic School
     W120513A  A  8   56   (CN)  Guangzhou, 33rd World Amateur Go Championship
     T120513B  C  5    9   (CZ)  CZ Praha, Paluba Club Handicap
     T120513A  C  3    4   (LV)  Riga, Gosente Mini Handicap Tournament
     T120512H  B  4   70   (FR)  Vesc, 1st Valreas Tournament
     T120512G  A  4   62   (FR)  Strasbourg, Tournoi International de Strasbourg 2012
     T120512F  B  3   13   (FR)  Nevers, Nevers Spring Tournament
     T120512E  C  5   14   (SI)  Kranj, Youth Week Tournament
     T120512D  C  4   32   (DE)  Berlin, Berlinger Fruehlingsturnier
     T120512C  A  5   14   (SM)  Serravalle, San Marino CON 2012
     T120512B  C  5    8   (HR)  Velika Gorica, 450th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T120512A  C  4   10   (CZ)  Praha, PromoGo Children`s Handicap
     T120508B  A  5   25   (RU)  Ekaterinburg, Team Championship of Ural Federal District
     T120508A  A  6   43   (RU)  Novosibirsk, Championship of Siberian Federal District
     T120506F  A  9   10   (UA)  Kyiv, Master Class 2012
     T120506E  A  6   42   (RU)  Ekaterinburg, Championship of Ural Federal District
     T120506D  C  4   11   (UK)  Cambridge, Cambridge Barlow
     T120506C  B  5   13   (RU)  Sankt-Peterburg, Championship of Sankt-Peterburg, Stage 1
     T120506B  B  5   30   (RU)  Jaroslavl, Championship of Central Federal District
     T120506A  C  5   32   (NL)  Apeldoorn, Apeldoorn 2012
     T120505H  A  5   24   (FR)  Cachan, French Youth Championship (under 19)
     T120505G  A  5   11   (FR)  Cachan, French Youth Championship (under 16)
     T120505F  A  7    8   (FR)  Cachan, French Youth Championship (under 12)
     T120505E  A  5   71   (RO)  Timisoara, 12th Walter Schmidt Cup
     T120505D  A  6   22   (UK)  London, Candidates
     T120505C  A  5   63   (ES)  Madrid, XV Madrid Tournament, Korean Ambassador`s Cup
     T120505B  A  5   89   (CZ)  Praha, Korean Ambassador Cup
     T120505A  C  5    8   (HR)  Velika Gorica, 449th Velika Gorica weekend-go-tournament
     G120505A  B  5   13   (EE)  Tartu, Tartu Spring 2012
     T120504C  A  7   32   (SK)  Stakcin, 21st Slovak Championship
     T120504B  A  6    9   (DK)  Copenhagen, Danish Championship 2012
     T120504A  C  2    5   (LV)  Riga, Gosente Mini Handicap Tournament
     T120503C  C  3   12   (NL)  Hilversum, Hilversum 3rd Ladder Tournament 2012
     T120503B  C  2   10   (FR)  Marseille, Haunted House - Marseille Club
     T120503A  B  2   15   (RS)  Nis, Promo match Student vs Pro Go
     T120501C  B  6    8   (FR)  Dijon, Dijon Continuous Tournament
     T120501B  A  3    3   (NL)  Nijmegen, District Nijmegen 2012
     T120501A  B  6   20   (RU)  Moscow, Club Tournament
    
  • March - April
     T120430C  A  6    6   (NL)  Eindhoven, Districtstoernooi Eindhoven 2012
     T120430B  B  1   14   (FR)  Grenoble, Grenoble Club
     T120430A  A  5   26   (RU)  Petrozavodsk, Championship of North-West Federal District
     T120429A  C  4   14   (DE)  Giessen, 3. Giessener T19
     T120428K  B  6   34   (TR)  Canakkale/Turkey, 2nd Comu Go Tournament
     T120428J  B  8   90   (FR)  Chateau de Blagneux, Ze Grenoble Tournament
     T120428I  A  6   35   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship (Second League) 2012
     T120428H  B  6   21   (BE)  Ghent, Ghent Go Tournament 2012
     T120428G  A  5   10   (PL)  Bielsko-Biala, Young Masters League - Side Tournament
     T120428F  A  5   46   (DE)  Hannover, Messeturnier Hannover 2012
     T120428E  A  5   20   (IT)  Milano, 18th Mauro Brambilla Memorial
     T120428D  A  6   26   (HU)  Budapest, 3rd Hungarian Cup
     T120428C  B  5   16   (NO)  Oslo, Oslo Open 2012
     T120428B  C  5   10   (CZ)  Praha, Paluba Club Handicap
     T120428A  C  5    9   (HR)  Zagreb, 1th Folka go-tournament
     T120427B  B  1    4   (FR)  Montpellier, Montpellier Continuous Tournament
     T120427A  A  7    8   (PL)  Bielsko-Biala, Young Masters League
     T120424A  B  1   20   (FR)  Paris, Aligre Club vs Antony Club Match
     T120422A  C  5   30   (RU)  Moscow, Moscow Youth Go Festival
     T120421T  A  5   10   (DE)  Leipzig, Landesverbandsmeisterschaft LV-BST
     T120421S  B  5    5   (DE)  Leipzig, Landesverbandsmeisterschaft LV-BST, Gruppe B
     T120421Q  A  5   31   (LT)  VILNIUS, VILNIAUS TAURE 2012
     T120421P  B  5   22   (FR)  Marly, International Metz Tournament
     T120421O  B  5    9   (FR)  Piriac-sur-Mer, Piriac-sur-Mer Small Tournament
     T120421N  A  5   27   (FR)  Piriac-sur-Mer, French Championship, stage 2 : West League
     T120421M  B  2   11   (FR)  Lyon, Lyon Shinogi Continuous Tournament
     T120421L  B  5    9   (UA)  Donetsk, Open Championship of Donetsk region 2012
     T120421K  B  5    7   (PL)  Stargard Szczecinski, Porfirion Cup
     T120421J  A  5   24   (FI)  Helsinki, Finnish Team Championship
     T120421I  A  5   30   (FI)  Helsinki, Finnish Team Championship Open Qualification
     T120421H  A  5   33   (CZ)  Ostrava, V.Valek memorial
     T120421G  C  6   64   (ES)  Sevilla, XV Torneo de GO de SEVILLA
     T120421F  B  6   63   (UK)  Durham, British Open
     T120421E  A  6   28   (RO)  Bucuresti, Campionatul National de GO- semifinala 2012
     T120421D  A  5   50   (NL)  Groningen, Martinicup
     T120421C  C  4    8   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz
     T120421B  A  5   80   (DE)  Recklinghausen, 2. Recklinghaeuser Guzumi
     T120421A  C  4    7   (HR)  Velika Gorica, 448th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T120416A  C  5    6   (FI)  Oulu, Oulun Oza Second Period 2012
     T120415A  A  4   13   (FR)  Les Andelys, Normandy League Youth Championship (under 19)
     T120414K  C  5   10   (NL)  Hilversum, Hilversum Mind Sports Day - Go Tournament (rapidplay)
     T120414J  A  6   58   (RU)  Sankt-Peterburg, Japan Council Cup, League B
     T120414I  A  6   16   (RU)  Sankt-Peterburg, Japan Council Cup, League A
     T120414H  B  2    6   (FR)  Lyon, Rhone-Alpes Challenge, stage 4
     T120414G  B  5   25   (SK)  Porac, Spring Tournament
     T120414F  C  4   14   (PL)  Poznan, Turniej Kwietniowy
     T120414E  C  6   31   (IT)  Reggio Emilia, Campionato Italiano Rapid 2012
     T120414D  A  5    5   (PL)  Bielsko-Biala, Side Tournament
     T120414C  A  5    5   (PL)  Bielsko-Biala, Young Masters League - Qualification
     T120414B  B  5   65   (DE)  Berlin, 3. China Cup Berlin
     T120414A  C  5    9   (HR)  Velika Gorica, 447th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T120413A  C  5   26   (ES)  Madrid, 2nd Nam-Ban Cup 2012
     G120413A  A  6   27   (SI)  Maribor, Slovenian open 2012
     E120413C  A  6   78   (RU)  Sankt-Peterburg, EYGC 2012, Group U12
     E120413B  A  6   26   (RU)  Sankt-Peterburg, EYGC 2012, Group U16
     E120413A  A  6   11   (RU)  Sankt-Peterburg, EYGC 2012, Group U20
     T120412A  C  3   14   (IL)  Tel Aviv, Passover Tournament 2012
     T120407I  A  5   38   (RU)  Ekaterinburg, Championship of Sverdlovsk District
     T120407H  C  5   18   (RU)  Moscow, Championship of Cherjemushki District up 14, Moscow
     T120407G  A  5   21   (FR)  Villers-les-Nancy, Tournoi de Nancy 2012
     T120407F  A  5   10   (FI)  Oulu, Oulun Kevat 2012
     T120407E  A  4    8   (FR)  Claira, French Championship, stage 2 : Southwest League
     T120407D  A  7    8   (RO)  Scoala 179, Campionat National Juniori sub 16 ani- finala
     T120407C  A  7    8   (RO)  Scoala 179, Campionatul National juniori sub 12 ani- finala
     T120407B  B  7   39   (RO)  Bucuresti, Open Scoala 179 - 07-Aprilie 2012
     T120407A  C  4   10   (HR)  Velika Gorica, 446th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T120406C  A  6   46   (SE)  Vaesteraas, Nordic Championship 2012
     T120406B  C  6   11   (CH)  Montbonvon, Swiss Go Camp Spring 2012
     T120406A  C  5   35   (RO)  Scoala 179, Campionatul National de Go pentru Juniori, categoriile sub 12 si sub 16 - qualif
     T120405A  C  2   13   (FR)  Marseille, Haunted House - Marseille Club
     T120404A  B  2   31   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament, rounds 4 & 5
     T120401D  C  4   28   (RO)  Braila, Braila- Club tournament- April 2012
     T120401C  C  3   33   (DE)  Heidelberg, 1. Turnier des Heidelberger Go-Spielabends
     T120401B  C  5   19   (RO)  Targu Mures, Shusaku Junior 2
     T120401A  B  3    8   (DE)  Wiesbaden, Hessenmeisterschaft (Vorrunde)
     T120331D  C  3   11   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2012 - Terza Tappa
     T120331C  A  5   55   (CZ)  Plzen, Go Open Plzen 2012
     T120331B  B  3   22   (UK)  Arundel, Arundel
     T120331A  C  4    5   (HR)  Velika Gorica, 445th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T120330C  A  3    4   (DE)  Nossendorf, Landesmeisterschaft Mecklenburg-Vorpommern
     T120330B  C 10   19   (RO)  Targu Mures, Shusaku Junior 1
     T120330A  A  6   94   (RO)  Targu Mures, 5th Shusaku Cup
     T120329A  A  7    8   (UA)  Kyiv, Ukrainian Female Championship 2012
     T120325B  B  4   18   (PL)  Warszawa, Warszawa
     T120325A  C  2    3   (DE)  Kassel, Baduk Botschafter Cup / Gruppe 1 / Play-Off
     T120324W  A  5   25   (RU)  Nizhnij Tagil, Cup of Nizhnij Tagil
     T120324V  B  5   37   (RU)  Tomsk, Tomskij festival-2012
     T120324U  B  4   15   (FR)  Balma, French Senior Championship (over 50)
     T120324T  A  1    4   (FR)  Concarneau, French Championship, stage 1 : Concarneau
     T120324S  A  3    7   (FR)  Lille, French Championship, stage 2 : North League
     T120324R  B  3    6   (FR)  Nantes, Nantes entre Amis Club
     T120324Q  A  4   14   (FR)  Chateauneuf-de-Gadagne, French Championship, stage 2 : Mediterranean League
     T120324P  B  4   30   (FR)  Chateauneuf-de-Gadagne, Avignon Tournament
     T120324O  A  5   25   (FR)  Paris, French Championship, stage 2 : Île-de-France League
     T120324N  B  1    6   (FR)  Antony, Zaza Cup : Ile-de-France League Youth Championship Side Tournament
     T120324M  A  4    7   (FR)  Antony, Zaza Cup : Ile-de-France League Youth Championship (under 19)
     T120324L  A  5    5   (FR)  Antony, Zaza Cup : Ile-de-France League Youth Championship (under 16)
     T120324K  A  3    4   (FR)  Antony, Zaza Cup : Ile-de-France League Youth Championship (under 12)
     T120324J  A  5   16   (ES)  Sevilla, IX Torneo de GO Ubicuo Ki-in
     T120324I  A  5   37   (UA)  Kyiv, Viktor Tishchenko Memorial 2012
     T120324H  A  5   42   (AT)  Linz, Linzer Go Turnier 2012
     T120324G  A  5   55   (IT)  Bassano del Grappa, Yama no Kaze 3
     T120324F  B  6   24   (DE)  Kassel, Baduk Botschafter Cup / Gruppe 2
     T120324E  A  5   16   (DE)  Kassel, Baduk Botschafter Cup / Gruppe 1
     T120324D  B  5   14   (SK)  Bratislava, Spring Equinox Tournament
     T120324C  A  3   22   (UK)  Welwyn Gardens, Welwyn Gardens
     T120324B  C  5    9   (HR)  Velika Gorica, 444th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T120324A  C  5    9   (CZ)  Praha, PromoGo Children`s Handicap
     T120323D  C  7    8   (RO)  Drobeta Tr.Severin, Drobeta Tr.Severin- City Championship under 12
     T120323C  B  2   12   (FR)  Chambery, Rhone-Alpes Challenge, stage 3
     T120323B  B  6   26   (RO)  Bistrita, Bistrita spring cup
     T120323A  A  7   10   (RS)  Kragujevac, Serbian Championship-2011
     T120318B  A  3    8   (FR)  Nantes, West League Youth Championship
     T120318A  C  6   13   (UK)  Bloxham School, British Youth Championship
     T120317S  A  7   55   (RU)  Moscow, Team Championship of Moscow under 18
     T120317R  A  5   12   (RU)  Jaroslavl, Championship of Jaroslavl District
     T120317Q  B  4   28   (FR)  Le Mans, Le Mans Tournament
     T120317P  A  3    5   (FR)  Grenoble, Rhone-Alpes League Youth Championship (under 19)
     T120317O  A  4    6   (FR)  Grenoble, Rhone-Alpes League Youth Championship (under 16)
     T120317N  A  6   12   (FR)  Grenoble, Rhone-Alpes League Youth Championship (under 12)
     T120317M  B  5   60   (FR)  Quetigny, Dijon Tournament
     T120317L  B  7    8   (NL)  Nijmegen, 39e Keizer Karel Toernooi Zwitsers
     T120317K  A  5   44   (DE)  Erlangen, 26. Erlanger Go-Turnier
     T120317J  B  6   30   (UK)  Isle Of Skye, Skye
     T120317I  A  5   45   (CH)  Switzerland, Ishi Open 2012
     T120317H  A  5   44   (NL)  Nijmegen, 39e Keizer Kareltoernooi 2012
     T120317G  A  5    5   (PL)  Torun, Polish Youth Championship
     T120317F  A  5   29   (PL)  Torun, Rubinowy Kamien
     T120317E  A  6   23   (UA)  Rivne, Ukrainian Student Go Championship (under 29) 2012
     T120317D  A  5   60   (CZ)  Frydek-Mistek, Czech Championship Qualification
     T120317C  C  6   10   (CY)  Nicosia, Friendship Go Tournament 2012
     T120317B  C  5    7   (HR)  Velika Gorica, 443th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T120317A  C  5   16   (SI)  Kranj, 5. Kyu turnir
     T120316A  C  7    8   (RO)  Drobeta Tr.Severin, Drobeta Tr.Severin- City Championship under 10
     T120315A  B  1    8   (FR)  Montpellier, Montpellier Continuous Tournament
     T120312A  B  4    7   (FR)  French Riviera, French Riviera Continuous Tournament
     T120311E  A  7    8   (RU)  Novosibirsk, Championship of Novosibirsk District
     T120311D  C  5    8   (HU)  Budapest, Kondor Dragon Cup Group 3
     T120311C  C  6   10   (HU)  Budapest, Kondor Dragon Cup Group 4
     T120311B  C  5    6   (HU)  Budapest, Kondor Dragon Cup Group 2
     T120311A  C  5    8   (HU)  Budapest, Kondor Dragon Cup Group 1
     T120310L  B  4   18   (FR)  Le Havre, Le Havre Tournament
     T120310K  A  4   12   (FR)  Grenoble, French Championship, stage 2 : Rhone-Alpes League
     T120310J  C  4    7   (FR)  Toulouse, Toulouse Youth Tournament
     T120310I  C  4   12   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2012 - 2a tappa
     T120310H  C  5    6   (RO)  Bucuresti, CSRB Club tournament
     T120310G  C  4   41   (DE)  Berlin, Berliner Winterturnier 2012
     T120310F  A  3   51   (UK)  Cambridge, Trigantius
     T120310E  C  3    3   (HR)  Karlovac, 1st miniTournament Karlovac 2012
     T120310D  A  6   67   (TR)  Ankara, 7. Hacettepe Go Tournament
     T120310C  A  3    4   (RS)  KRAGUJEVAC, Radnicki Club Tournament
     T120310B  C  5   11   (CZ)  Prague, Paluba Club Handicap
     T120310A  A  3   14   (PL)  Gliwice, Black Stone
     T120305A  A  5    6   (NL)  Groningen, District Groningen 2012
     T120304A  A  5   96   (DE)  Hamburg-Harburg, Harburger Mausefalle 2012
     T120303L  A  4   13   (NL)  Amstelveen, Dutch Senior Championship
     T120303K  B  4   18   (RU)  Moscow, Club Tournament
     T120303J  B  5   53   (FR)  Bouvante-le-Haut, Valence Tournament
     T120303I  A  5    5   (FR)  Bourg-la-Reine, French Championship, stage 1 : Bourg-la-Reine
     T120303H  A  2    4   (FR)  Nantes, French Championship, stage 1 : Nantes Yosakura
     T120303G  C  8   40   (RO)  Drobeta Tr.Severin, Drobeta Tr.Severin- Romanian Cup- local competition
     T120303F  B  5   71   (FR)  Levallois-Perret, 15th Levallois Tournament
     T120303E  A  5   51   (FI)  Tampere, Kani 6 - Rabbity Six 2012
     T120303D  B  5   46   (TR)  Adana, 1. Adana Go Turnuvasi
     T120303C  A  5   24   (IT)  Remanzacco, 7° Trofeo Higashikita
     T120303B  A  6   11   (DE)  Hamburg-Harburg, Deutsche Meisterschaft 2012, Vorrunde
     T120303A  C  3    8   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     G120303A  A  5   48   (IE)  Dublin, 2012 Confucius Cup
     T120301H  C  4   12   (NL)  Hilversum, Hilversum 2nd Ladder Tournament 2012
     T120301G  B  4    7   (FR)  Dijon, Dijon Continuous Tournament
     T120301F  B 18    6   (RU)  Moscow, Club Tournament
     T120301E  C  4   17   (RO)  Braila, Braila- Club tournament- March 2012
     T120301D  C  7   12   (RO)  Cluj, Cluj- club tournament
     T120301C  A  3    4   (FR)  Rouen, French Championship, stage 1 : Rouen
     T120301B  C  2   10   (FR)  Marseille, Haunted House - Marseille Club
     T120301A  B  1   21   (FR)  Grenoble, Grenoble Club
    
  • January - February
     T120228A  B  3    3   (FR)  Boulogne-Billancourt, French Championship, stage 1 : Boulogne-Billancourt
     T120227B  C  8   20   (FI)  Helsinki, YliGo Cup 2012
     T120227A  A  3    6   (FR)  Vaureal, French Championship, stage 1 : Vaureal
     T120226C  A  3    8   (FR)  Caen, French Championship, stage 1 : Caen
     T120226B  C  4   24   (IT)  Pisa, Primo Torneo Circuito ToscanaGo 2012
     T120226A  C  5   14   (NL)  Olst, Het Steenen Kruis toernooi  2012
     T120225Q  B  6   14   (FR)  Strasbourg, Strasbourg Club, rounds 7-12
     T120225P  A  6   26   (FR)  Nantes, French Championship, stage 1 : Nantes entre Amis
     T120225O  A  4   14   (FR)  Rennes, French Championship, stage 1 : Rennes
     T120225N  B  3    6   (FR)  Lorient, French Championship, stage 1 : Lorient
     T120225M  A  3    6   (FR)  Lille, French Championship, stage 1 : Lille
     T120225L  A  3   10   (FR)  Arbouet-Sussaute, French Championship, stage 1 : Bayonne, Pau, Mont-de-Marsan
     T120225K  A  3    8   (TR)  Ankara, 5.Turkish Play Off Tournament
     T120225J  B  5   58   (RU)  Moscow, Kido Cup
     T120225I  C  3    8   (PL)  Poznan, Poznan Casual
     T120225H  B  5   23   (DE)  Dresden, 25. Dresdner Go-Turnier
     T120225G  B  6   13   (DK)  Copenhagen, Ambassador`s Cup 2012
     T120225F  A  5  101   (CZ)  Blansko, Blansko Tournament
     T120225E  B  6  104   (DE)  Bonn, 33. Bonner Go-Turnier
     T120225D  A  6   30   (UA)  Rivne, Open Championship of Rivne 2012
     T120225C  B  3   34   (UK)  Nottingham, Nottingham
     T120225B  B  5   33   (HU)  Budapest, 6th Rabbity Six handicap Group A
     T120225A  B  5   23   (HU)  Budapest, 6th Rabbity Six handicap Group B
     T120224B  A  3    4   (FR)  Saint-Lo, French Championship, stage 1 : Saint-Lo Afuji
     T120224A  C  4   18   (ES)  Madrid, 1st Nam-Ban Cup 2012
     T120222A  C  3    4   (ES)  Sevilla, ETSII Semana Cultural 2012
     T120219B  C  2   18   (UK)  Oxford, Oxford Ladder
     T120219A  B  3   20   (PL)  Warszawa, zjAva
     T120218K  B  4   12   (FR)  Chirat-l`Eglise, French Championship, stage 2 : Centre League Side Tournament
     T120218J  A  4   13   (FR)  Chirat-l`Eglise, French Championship, stage 2 : Centre League
     T120218I  A  4    6   (FR)  Saint-Michel-sur-Orge, French Championship, stage 1 : Saint-Michel-sur-Orge
     T120218H  B  4   11   (FR)  Cannes, Cannes Open
     T120218G  A  4    6   (FR)  Paris, French Championship, stage 1 : Paris Jussieu
     T120218F  A  5   65   (ES)  Barcelona, XXX Barcelona Go Seigen
     T120218E  C  5    6   (CZ)  Prague, Paluba Club Handicap
     T120218D  C  4   12   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T120218C  A  5   28   (SE)  Vaesteraas, Vaesteraas Open 2012
     T120218B  B  3    7   (DK)  Odense, OGK-SATURDAY
     T120218A  B  3   87   (UK)  Oxford, Oxford
     T120216A  C  5   26   (LT)  Moletai, FORAS 2012
     T120214B  A  3    4   (FR)  Saint-Etienne, French Championship, stage 1 : Saint-Etienne
     T120214A  C  4   11   (FR)  Marseille, French Championship, stage 1 : Marseille
     T120213B  B  7  114   (NL)  Various places, Dutch Go Competition
     T120213A  C  5    5   (FI)  Oulu, Oulun Oza First Period
     T120211H  A  4    9   (FR)  Arras, French Championship, stage 1 : Arras
     T120211G  A  4   11   (FR)  Lyon, French Championship, stage 1 : Lyon Shinogi
     T120211F  A  4    8   (FR)  Claira, French Championship, stage 1 : Perpignan
     T120211E  A  5   18   (DE)  Goettingen, Goettinger San-Ren-Sai Gruppe A
     T120211D  C  7   26   (DE)  Goettingen, Goettinger San-Ren-Sai Gruppe B
     T120211C  B  3    8   (UK)  Frodsham, Cheshire Open
     T120211B  C  5    8   (UK)  Frodsham, Cheshire Handicap
     T120211A  C  3    6   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T120209B  A  9   11   (FR)  Montreuil, French Championship, stage 1 : Montreuil et Est Parisien
     T120209A  B  1    8   (FR)  Montpellier, Montpellier Continuous Tournament
     T120206A  C  3    8   (FR)  Marseille, Haunted House - Marseille Club
     T120205A  B  2   17   (FR)  La Cote-Saint-Andre, Rhone-Alpes Challenge, stage 2
     T120204M  A  9   31   (RO)  Bucharest, 1st Radu Baciu Championship - stage 1
     T120204L  C  4   38   (FR)  Pibrac, 10th TIS
     T120204K  A  6   10   (SK)  Kosice, Slovak Youth Championship
     T120204J  B  3    8   (UA)  Donetsk, Final of Third Donbass League
     T120204I  A  5  134   (FR)  Antony, Paris & Antony International Tournament
     T120204H  A  5  106   (DE)  Erding, 15. Erdinger Go-Turnier
     T120204G  C  4    7   (ES)  Barcelona, LaPedra Handicap Febrero
     T120204F  A  6   25   (RO)  Giarmata, 3rd Radu Baciu Grand Prix - stage 2
     T120204E  C  3   12   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2012 - 1a Tappa
     T120204D  A  5   36   (DE)  Emden, Emder Hausboot-Turnier 2012
     T120204C  A  5   32   (NL)  Voorburg, Jubileumtoernooi Seki
     T120204B  A  3   37   (UK)  London, London City
     T120204A  C  3    4   (LV)  Riga, Gosente mini handicap tournament
     T120203A  C  8   40   (RO)  Drobeta TrSeverin, TrSeverin- Romanian Cup under 9 kyu
     T120201A  C  4   18   (RO)  Braila, Braila- Rating februarie 2012
     T120129B  A  9    9   (UA)  Kyiv, Ukrainian Meijin League - 2012
     T120129A  A  3    6   (FR)  Clermont-Ferrand, French Championship, stage 1 : Clermont-Ferrand
     T120128N  A  3    9   (FR)  Beire-le-Chatel, French Championship, stage 1 : Dijon
     T120128M  B  3    3   (FR)  Grenoble, French Championship, stage 1 : Bizanet School
     T120128L  B  3    4   (FR)  Vannes, Port of Vannes Tournament
     T120128K  A  1    2   (FR)  Vannes, French Championship, stage 1 : Vannes
     T120128J  A  4   16   (FR)  Grenoble, French Championship, stage 1 : Grenoble
     T120128I  A  5   14   (UA)  Kherson, Winter`s sonata
     T120128H  C  3    7   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T120128G  C  5   14   (HU)  Budapest, Hungarian Schoolkids Championship
     T120128F  A  5    8   (NL)  Amstelveen, Dutch Female Championship
     T120128E  C  4   17   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz
     T120128D  A  6    4   (CZ)  Praha, Czech Youth Go Championship 2012 - U20
     T120128C  A  5    6   (CZ)  Praha, Czech Youth Go Championship 2012 - U12
     T120128B  A  5    9   (CZ)  Praha, Czech Youth Go Championship 2012 - U16
     T120128A  C  4    8   (HR)  Velika Gorica, 437th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T120127C  A  6   63   (RU)  Sankt-Peterburg, Chinese Counsil Cup, Group B
     T120127B  A  6   16   (RU)  Sankt-Peterburg, Chinese Counsil Cup
     T120127A  C  3    8   (ES)  Sevilla, Torneo Curso de Go EPS 2012
     T120126A  A  3    7   (IE)  Dublin, Irish Championship League 2012, Remainder
     T120125A  A  5    5   (FR)  Paris, French Championship, stage 1 : The Paris Observatory
     T120124A  B  2    9   (FR)  Lyon, Lyon Shinogi Continuous Tournament
     T120122B  A  7    8   (UA)  Kyiv, Ukrainian Female Meijin League - 2012
     T120122A  B  4   23   (PL)  Warszawa, Warszawa
     T120121H  B  2    4   (FR)  Aix-en-Provence, French Championship, stage 1 : Aix&Go, Marseille 2
     T120121G  A  3   10   (FR)  Offemont, French Championship, stage 2 : East League
     T120121F  C  4   69   (TR)  Mimar Sinan University of Fine, 2012 Korea-Turkey Friendship Go Tournament
     T120121E  B  5   14   (IT)  Borgarello (PV), Primo torneo di Pavia
     T120121D  C  5   32   (FI)  Sellon kirjasto, eGon Turnajaiset 2012
     T120121C  A  6   24   (UA)  Rivne, Ukrainian Youth Go Championship (under 12) 2012
     T120121B  A  3   49   (UK)  Maidenhead, Maidenhead
     T120121A  C  5    8   (HR)  Velika Gorica,  436th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T120120B  C  8   36   (RO)  Drobeta Tr.Severin, Drobeta Tr.Severin- Romanian Cup- preliminaries group C
     T120120A  B  5   20   (SK)  Kosicka Bela, Winter Tournament
     T120116A  B  1   16   (FR)  Grenoble, Grenoble Club
     T120115B  A  3    9   (FR)  Tours, French Championship, stage 1 : Tours
     T120115A  B  2   36   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament, rounds 2 & 3
     T120114I  B  5   62   (FR)  Orsay, Orsay Tournament
     T120114H  A  8   16   (NL)  Amstelveen, Dutch Championship
     T120114G  A  5   12   (RO)  Bucuresti, National Veteran Championship
     T120114F  A  5   95   (DE)  Essen, Essen 2012
     T120114E  A  4    8   (IE)  Dublin, 2012 Irish Championship League, weekend 1
     T120114D  A  5   24   (CZ)  Decin, Gobanliga Tournament
     T120114C  C  4    8   (HU)  Budapest, Hungarian Youth GP 2nd round
     T120114B  C  2    7   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T120114A  C  4    8   (HR)  Velika Gorica, 435th Velika Gorica weekend-go-tournament
     T120113A  C  8   36   (RO)  Drobeta TrSeverin, Drobeta Tr.Severin- Romanian Cup- preliminaries group B
     T120112A  B  1    8   (FR)  Montpellier, Montpellier Continuous Tournament, round 1
     T120108C  B  5    6   (HU)  Budapest, Hungarian Youth U20 Championship
     T120108B  B  5    6   (HU)  Budapest, Hungarian Adolescent U16 Championship
     T120108A  B  5    6   (HU)  Budapest, Hungarian Children U12 Championship
     T120107G  A  5   40   (NL)  Heerlen, Heerlens Nieuwjaars Gotoernooi 2012
     T120107F  A  4   34   (FR)  Balma, French championship, stage 1 : Toulouse Go Seigen Club
     T120107E  B  4   13   (IT)  Milano, VII Torneo della Befana
     T120107D  C  5   28   (LT)  Vilnius, Trys Karaliai 2012
     T120107C  A  5   13   (PL)  Katowice, Black Stone
     T120107B  C  3    5   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T120107A  C  4    8   (HR)  Velika Gorica, 1th in 2012 Velika Gorica go-tournament
     T120106D  B  8   11   (FR)  Dijon, Dijon Continuous Tournament
     T120106C  C  8   40   (RO)  Drobeta Tr.Severin, Drobeta Tr.Severin- Romanian Cup- preliminaries group A
     T120106B  A  6   41   (RU)  Cheljabinsk, Russian Championship under 12
     T120106A  B  9    8   (FI)  Vantaa & Helsinki, Helsingin Mestaruus 2012
     T120105D  C  6   12   (NL)  Hilversum, Hilversum 1st Ladder Tournament 2012
     T120105C  A  5   24   (FR)  Antony, French Championship, stage 1 : Antony
     T120105B  C  2   12   (FR)  Marseille, Haunted House - Marseille Club
     T120105A  B  6   18   (RU)  Barnaul, Championship of Barnaul
     T120102A  A  5   12   (NL)  Utrecht, Club Championship
     T120101A  C  4   21   (RO)  Braila, Braila- Club tournament- January 2012
    

  • 2011:

  • November - December
     T111231A  C  5    6   (HR)  Velika Gorica, Silvester go-tournament Velika Gorica 2011.
     T111230B  B  5    6   (HU)  Budapest, Silvester go-tournament 3
     T111230A  B  5    6   (HU)  Budapest, Silvester go-tournament 2
     T111228B  A  7  119   (UK)  London, London Open
     T111228A  C  3    8   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T111227A  A  5   76   (NL)  Overasselt, Wintergo
     T111224A  A  4   16   (RU)  Moscow, Cup of Moscow-2011, Final
     T111221A  C  9   10   (RO)  Drobeta Tr.Severin, Drobeta Tr.Severin- under 8
     T111218B  C  5   26   (HU)  Budapest, 5th Nostalgia Cup
     T111218A  C  4   28   (IT)  Bologna, 2° Torneo Atomo GO Club
     T111217J  A  7    6   (FI)  Oulu, Oulun mestaruus 2011
     T111217I  A  4   10   (FR)  Orsay, French championship, stage 1 : Orsay
     T111217H  C  8   40   (RO)  Drobeta TrSeverin, TrSeverin-sub 18 ani 2011
     T111217G  B  3   12   (FR)  Besancon, French Championship (stage 1) - Besancon, Belfort
     T111217F  A  5   40   (RU)  Moscow, Cup of Moscow, Semifinal
     T111217E  B  5   14   (RU)  Kurgan, Club Tournament
     T111217D  C  5   20   (SI)  LJUBLJANA, Peter Gaspari memorial
     T111217C  A  5  104   (TR)  ODTU/Ankara, 19th Alpar Kilinc Memorial Tournament
     T111217B  A  5   28   (RO)  Bucuresti, 3rd Radu Baciu Grand Prix - stage 1
     T111217A  A  5   12   (HU)  Budapest, Hungarian Championship, Final
     T111216B  C  5   15   (RO)  Cluj-Napoca, Cluj-Napoca- City Championship
     T111216A  C  7   17   (CH)  Montbonvon, Swiss Go Camp League 2011
     T111211C  B  6   35   (RU)  Novosibirsk, Championship Of Novosibirsk
     T111211B  C  5   10   (HU)  Budapest, Hungarian Schoolkids Championship Preliminary
     T111211A  C  5   15   (IT)  Udine, 2nd Udine Tournament
     T111210J  C  4   19   (DE)  Berlin, Berliner Nikolaus-Turnier
     T111210I  B  3   18   (FR)  Nevers, Christmas Tournament
     T111210H  B  3    6   (FR)  Balma, Southwest League Youth Championship (under 19)
     T111210G  C  3    6   (FR)  Balma, Southwest League Youth Championship (under 16)
     T111210F  C  3    4   (FR)  Balma, Southwest League Youth Championship (under 12)
     T111210E  A  5    8   (ES)  Madrid, Final del Campeonato de Espana 2011
     T111210D  A  3    4   (RO)  Bucuresti, Romanian Female Championship
     T111210C  C  5    9   (ES)  Cadiz, Legends Cadiz
     T111210B  A  2    2   (FI)  Espoo, Finnish Championship Finals
     T111210A  C  4   12   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz
     W111209A  A  5   30   (CN)  Beijing, SportAccord World Mind Games - Mixed Teams
     T111209A  A  5    6   (AT)  Vienna, Austrian Championship Finals
     T111208A  B  1   10   (FR)  Montpellier, Montpellier Continuous Tournament
     T111203L  C  7   32   (RO)  Drobeta Tr.Severin, Drobeta Tr.Severin- under 16
     T111203K  A  5  101   (RU)  Moscow, Team Championship of Mosow
     T111203J  B  2   32   (FR)  Grenoble, Rhone-Alpes Challenge (stage 1)
     T111203I  B  4   40   (FR)  Claira, Perpignan Tournament
     T111203H  A  1    2   (FI)  Turku, Turku Championship Final
     T111203G  C  2    6   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2011 - VIII Tappa
     T111203F  A  3    2   (IT)  Milano, 32th Italian Championship playoff
     T111203E  A  5   19   (PT)  Porto, Porto Open 2011
     T111203D  B  4   24   (UK)  Edinburgh, Edinburgh Christmas
     T111203C  A  5    5   (CZ)  Praha, Czech Female Championship
     T111203B  B  6    7   (DK)  Bolbro Brugerhus, Odense Christmas Tournament 2011
     T111203A  A  5   38   (DE)  Braunschweig, Braunschweiger NiKo-Turnier
     T111202B  A  5   17   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Final side Open
     T111202A  A  3    4   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Final
     T111201F  B  3   11   (FR)  Strasbourg, Strasbourg Club, rounds 10-12
     T111201E  C  7   13   (RO)  Braila, ATARI Braila- winter club tournament
     T111201D  C  3   16   (FR)  Marseille, Haunted House - Marseille Club
     T111201C  C 17   11   (RU)  Moscow, Club Tournament
     T111201B  A  7    8   (PL)  Poznan, Polish Championship League
     T111201A  C  1   14   (DE)  St. Augustin, Siegburg City Championship 2011 - Playoffs
     T111130A  B  1   17   (FR)  Grenoble, Grenoble Club
     T111127B  A  3    4   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Preliminaries 1/2 CSRB
     T111127A  A  3    4   (RO)  Braila, Braila- Romanian Cup Semifinal
     T111126I  A  5   28   (FR)  Paris, 29th Paris Meijin (category A)
     T111126H  A  5   35   (FR)  Paris, 29th Paris Meijin (category B)
     T111126G  C  5   20   (RO)  Bucuresti, 5th ASCIG Cup 
     T111126F  A  5   40   (NL)  Arnhem, Arnhem 2011
     T111126E  A  5  194   (DE)  Berlin, XXXII. Berliner Kranich
     T111126D  B  5    7   (CY)  Nicosia, Cyprus Go Championship 2011
     T111126C  C  7   23   (FI)  Helsinki, Korean Ambassador`s Cup
     T111126B  A  5   38   (CZ)  Ostrava, 17th November Tournament
     T111126A  A  3    4   (HR)  Velika Gorica, Croatian championship - Final four - 2011
     T111125A  A  7    8   (LT)  Vilnius, Lithuania Go championship final 2011
     T111124D  B  1    6   (FR)  Lyon, Lyon Shinogi Continuous Tournament
     T111124C  A  1   20   (FR)  Antony, Antony Club vs Aligre Club
     T111124B  A  7    8   (DE)  Berlin, Deutsche Meisterschaft
     T111124A  A  7    8   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship (Hight League) 2011
     T111123A  A  1    2   (DE)  Berlin, Berliner Meisterschaft 2011 Endrunde
     T111121B  B  1    4   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament (end of round 1)
     T111121A  B  1   28   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament (round 1)
     T111120D  C  7   36   (RO)  Drobeta Tr.Severin, Drobeta Tr.Severin- under 14
     T111120C  B  4   10   (RO)  Braila, Braila- Romanian Cup Quarterfinal
     T111120B  C  5   17   (RO)  Braila, Braila- City Championship under 12-final
     T111120A  C  4   12   (NL)  Den Bosch, Denkstation 2011
     T111119H  A  5    6   (FI)  Turku, Turku Championship League
     T111119G  A  5   53   (FR)  Paris, 29th Paris Meijin (category C)
     T111119F  B  4   11   (RU)  Voronezh, Championship of Voronezh
     T111119E  A  5   47   (AT)  Vienna, Austrian Open 2011 Alfred Kriegler Memorial
     T111119D  B  5   24   (IE)  Cork, University College Cork 2010 Open
     T111119C  A  6    8   (RU)  Astrakhan, Championship of Astrakhan
     T111119B  C  4   12   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T111119A  A  3   47   (UK)  Warwick University, Coventry
     T111118B  C  5   12   (RO)  Braila, Braila- City Championship under 12-preliminary tournament
     T111118A  B  8   61   (DE)  Berlin, 14. Go to Innovation
     T111117A  A  7   28   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Championship
     T111113B  C  9   10   (RO)  Drobeta Tr.Severin, Drobeta Tr.Severin- under 12
     T111113A  C  7   26   (RO)  Braila, Braila- City Championship under 16
     T111112H  B  5   38   (UK)  Lake District, Three Peaks
     T111112G  A  5   56   (UA)  Kyiv, .Three dragons.
     T111112F  A  7   45   (DE)  Hamburg-Rahlstedt, Rahlstedter Tengen, Gruppe B
     T111112E  A  5   58   (IT)  Roma, 32nd Italian Championship
     T111112D  A  5   42   (PL)  Krakow, Black Stone
     T111112C  A  5   66   (HU)  Budapest, Hungarian Open
     T111112B  A  5   48   (DE)  Hamburg-Rahlstedt, Rahlstedter Tengen, Gruppe A
     T111112A  B  4   17   (CH)  Winterthur, 12. Winterthurer Go Turnier
     T111111B  A  5   65   (FR)  Guitte, Rennes Tournament
     T111111A  B  5   29   (SK)  Kosice, City Championship
     T111110A  B  1   10   (FR)  Montpellier, Montpellier Continuous Tournament
     T111106C  C  8    8   (RO)  Drobeta Tr.Severin, Drobeta Tr.Severin- under 10
     T111106B  A  4    2   (UA)  Kyiv, Ukrainian Meijin Title Match - 2011
     T111106A  C  5   13   (HU)  Budapest, Baduk Center Handicap Tournament
     T111105J  A  3    4   (RS)  Kragujevac, Weekend Tournament
     T111105I  A  3   18   (RU)  Nizhnij Novgorod, Russian Youth Team Championship Under 16
     T111105H  A  5   25   (RO)  Baile Felix, 2nd Radu Baciu Grand Prix - final
     T111105G  A  5   51   (SE)  Goteborg, Goteborg Open
     T111105F  A  5   29   (AT)  Graz, Styrian Masters 2011
     T111105E  B  5   99   (DE)  Duesseldorf, 5. Japanischer Generalkonsulpokal
     T111105D  A  6   20   (UA)  Rivne, Ukrainian Youth Go Championship (under 16) 2011
     T111105C  B  3   40   (UK)  Leicester, East Midlands
     T111105B  C  4    8   (HR)  Zagreb, Japanese Culture Week go tournament
     T111105A  C  4   14   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz
     T111104B  A  5    6   (FI)  Helsinki, Finnish Championship League
     T111104A  B  6   26   (RU)  Tomsk, Championship of Tomsk
     T111103C  C  7   22   (NL)  Hilversum, Hilversum 6th Ladder Tournament 2011
     T111103B  A  7    9   (FR)  Levallois-Perret, French Championship, stage 1 : Levallois
     T111103A  C  4    6   (ES)  Barcelona, LaPedraDiciembre
     T111102B  B  5    8   (FR)  Dijon, Dijon Continuous Tournament
     T111102A  A  6   28   (RU)  Nizhnij Novgorod, Russian Championship under 16
     T111101B  B  5   10   (FR)  Clermont-Ferrand, Clermont-Ferrand Club
     T111101A  A  2    3   (IE)  Various, Irish Ladder, November
    
  • September - October
     T111030C  A  1    8   (FR)  Sautron, Brittany Championship - Nantes vs Rennes
     T111030B  C 11    8   (RU)  Moscow, Club Tournament
     T111030A  B  3   30   (UK)  Bath, Wessex
     T111029L  C  7   27   (FI)  Tampere, Lokakuun metsastys 2011
     T111029K  C 10   14   (RO)  Bucuresti, Japanese Ambassador`s Cup- children tournament
     T111029J  A  3    6   (DE)  Berlin, Berliner Meisterschaft 2011 Vorrunde
     T111029I  C  3    8   (FR)  Sautron, Sautron Open
     T111029H  A  3    8   (FR)  Beire-le-Chatel, French Championship Final
     T111029G  A  5   63   (DE)  Mannheim, Mannheimer Aji
     T111029F  A  6   19   (ES)  Malaga, XII Spanish Open - Malaga
     T111029E  A  5   69   (RO)  Bucuresti, Japanese Ambassador Cup
     T111029D  A  5   77   (BE)  Brussels, Brussels tournament
     T111029C  A  5   13   (RU)  Petrozavodsk, Championship of Karelia
     T111029B  A  5  133   (RU)  Moscow, Japanese Ambassador Cup
     T111029A  A  5   22   (IT)  Schio, Torneo a Schio .Aki No Ame.
     T111027D  A  4   10   (FR)  Lans-en-Vercors, French Youth Congress - Hikaru Cup (under 19)
     T111027C  A  4   12   (FR)  Lans-en-Vercors, French Youth Congress - Hikaru Cup (under 16)
     T111027B  A  5    5   (FR)  Lans-en-Vercors, French Youth Congress - Hikaru Cup (under 12)
     T111027A  C  1   14   (DE)  St. Augustin, Siegburg City Championship - Round 7
     T111023A  C  4   12   (SE)  Goteborg, Club tournament, Goteborg go club
     W111022A  B  6   70   (KR)  Pohang, Korea Prime Minister Cup
     T111022F  A  5   19   (PL)  Poznan, Polish Team League
     T111022E  A  5    8   (PL)  Raciborz, Black Stone
     T111022D  A  5   30   (NO)  Oslo, Norwegian Championship 2011
     T111022C  A  5   30   (RS)  Belgrade, 34. Belgrade Open
     T111022B  B  5   14   (FI)  Oulu, Oulun Syksy 2011
     T111022A  A  5   68   (CZ)  Mikulov, Palava Tournament
     T111020A  A  5   38   (FR)  Antony, Antony Club
     T111016A  B  4   16   (PL)  Warszawa, High Noon
     T111015I  A  5   48   (FR)  Balan, 7th International Lyon Tournament
     T111015H  A  6   20   (RO)  Bucuresti, Romanian Youth Championship - under 25
     T111015G  A  5   31   (CH)  Salle communale de Veyrier, Championnat de Geneve
     T111015F  A  5   13   (DK)  Copenhagen, Copenhagen Open 2011
     T111015E  A  5   65   (UA)  Kyiv, Ukrainian Cup 2011
     T111015D  A  5   14   (RU)  Jaroslavl, V.Khomenchuk Memorial
     T111015C  B  7   13   (DE)  Leipzig, 37. Leipziger Bergmannsturnier (B) 2011
     T111015B  B  5   27   (DE)  Leipzig, 37. Leipziger Bergmannsturnier (A) 2011
     T111015A  A  5   31   (AT)  Salzburg, Salzburg 2011
     E111015A  A  5   18   (CZ)  Prague, European Students Championship 2011
     T111013B  B  1   10   (FR)  Montpellier, Montpellier Continuous Tournament
     T111013A  A  6   25   (IL)  Jerusalem, Israeli Championship 2011
     T111008K  C  4   10   (ES)  Barcelona, La Pedra
     T111008J  A  5    6   (RS)  Kragujevac, 44th City Championship Finals
     T111008I  A  8   32   (NL)  Amstelveen, Indis (Inter-District Tournament)
     T111008H  B  4   38   (FR)  Balma, Balma Tournament
     T111008G  A  6  105   (RU)  Sankt-Peterburg, Korean Council Cup
     T111008F  C  3   15   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2011 - VII Tappa
     T111008E  A  5   63   (CZ)  Praha, Board games festival
     T111008D  A  5   25   (LT)  LT. KAUNAS, KAUNO TAURE 2011
     T111008C  C  5   15   (SI)  Fiesa, Slovenian Championship Side Tournament
     T111008B  B  5   51   (DE)  Berlin, 6. Japanischen Botschafter Cup 2011
     T111008A  C  5   12   (HU)  Budapest, Baduk Center Handicap Tournament
     G111008A  A  5  122   (DE)  Bochum, Bochumer Bambus 2011
     T111007B  A  6   16   (RO)  Bucuresti, Shodan Tournament
     T111007A  A  6   10   (SI)  Fiesa, Slovenian Championship
     T111002A  A  3   21   (UK)  Shrewsbury, Shrewsbury
     T111001G  B  2    8   (FR)  Lyon, Lyon Shinogi Continuous Tournament
     T111001F  A  5   58   (FR)  Theix, 15th Auvergne Go Congress
     T111001E  A  5   19   (UA)  Odesa, Vitalii Trost Memorial
     T111001D  C  3    6   (PL)  Poznan, Poznan Casual
     T111001C  C  4   13   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz
     T111001B  A  5   16   (FI)  Espoo, Finnish Championship Qualification
     T111001A  C  4   22   (DE)  Berlin, Berliner Herbstturnier
     T110929A  C  1   14   (DE)  St. Augustin, Siegburg City Championship - Round 6
     T110925A  C  4   11   (FI)  Turku, City Championship Qualification
     T110924I  A  5   56   (FR)  Piriac-sur-Mer, Master Lim Cup - French Clubs Championship Final
     T110924H  A  6   16   (RU)  Izhevsk, Cup Of Izhevsk
     T110924G  A  5   50   (AT)  Apetlon, Seewinkel Tournament 2011
     T110924F  A  5   34   (SE)  Linkoeping, Linkoeping Open 2011
     T110924E  A  5   18   (DE)  Hamburg, Hamburger Meisterschaft (Begleitturnier)
     T110924D  A  5    6   (DE)  Hamburg, Hamburger Meisterschaft (Spitzengruppe)
     T110924C  A  5   30   (ES)  Cadiz, 3rd Cadiz Open
     T110924B  A  6   32   (UA)  Rivne, Open Championship of Rivne`s region 2011
     T110924A  A  5   27   (PL)  Gliwice, Black Stone
     G110924A  A  5  104   (TR)  Istanbul, 11th International Istanbul Tournament
     T110923A  A  5    8   (RO)  Sibiu, EWGC Side Open
     E110923A  A  5   13   (RO)  Sibiu, European Women Championship
     T110922A  B  1    8   (FR)  Lyon, Lyon Shinogi Continuous Tournament
     T110920A  C  1   20   (XX)  IGS-Pandanet, 2011-2012 Pandanet European Team Go Championship Playoffs
     T110919D  C 11   79   (XX)  IGS-Pandanet, 2011-2012 Pandanet European Team Go Championship, League C
     T110919C  C  9   73   (XX)  IGS-Pandanet, 2011-2012 Pandanet European Team Go Championship, League B
     T110919A  B 10  126   (NL)  Various places, Dutch Go Competition
     E110919A  C  9   73   (XX)  IGS-Pandanet, 2011-2012 Pandanet European Team Go Championship, League A
     T110918A  A  3   36   (UK)  Swindon, Swindon
     T110917M  B  5    5   (FR)  Reims, Reims Club
     T110917L  A  5   40   (RU)  Moscow, Youth Moscow Championship
     T110917K  A  5   12   (FR)  Le Kremlin-Bicetre, French Youth Championship (under 19)
     T110917J  A  5   14   (FR)  Le Kremlin-Bicetre, French Youth Championship (under 16)
     T110917I  A  5    6   (FR)  Le Kremlin-Bicetre, French Youth Championship (under 12)
     T110917H  A  5   17   (RU)  Vsevolozhsk, Championship of Leningrad District
     T110917G  A  5   26   (RU)  Jaroslavl, Cup of Jaroslavl
     T110917F  B  5   19   (RU)  Moscow, Championship of MSU
     T110917E  B  5   27   (SK)  Porac, Autumn Tournament
     T110917D  A  6   11   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship (First League) 2011
     T110917C  A  5   68   (PL)  Lodz, Polish Championship Qualification
     T110917B  A  5   10   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Preliminaries 1/4 CSRB
     T110917A  B  5   33   (FI)  Helsinki, Helsinki Casual
     G110917A  A  5   23   (HU)  Balatonfuered, Balatofured Tournament (ECup level 1) 
     T110916A  A  6    8   (RO)  Targu Mures, Romanian Cup Preliminaries 1/4 Targu Mures
     T110915A  A  3   12   (SK)  Porac, Slovak Team Championship
     T110911D  A  1    8   (FR)  Lille, French Clubs Championship - North League
     T110911C  B  3   21   (UK)  Manchester, Northern
     T110911B  A  4   17   (UK)  Penzance, Cornish Open
     T110911A  C  5   48   (DE)  Wiesbaden, 7. WIGO-Turnier
     T110910F  A  5   16   (RU)  Moscow, Russian Female Championship
     T110910E  B  6   49   (RU)  Moscow, City Day Tournament
     T110910D  C  3   31   (FR)  Piriac-sur-Mer, West League Workshop - Rapid tournament
     T110910C  A  3   17   (FR)  Balma, French Clubs Championship - Southwest League
     T110910B  A  5   46   (DE)  Schwerin, 9. Schweriner Go-Turnier
     T110910A  A  6   23   (UA)  Rivne, Rivne Youth Go Championship (under 16) 2011
     G110910B  A  5   43   (IT)  Pisa, XI Torneo di Pisa
     G110910A  A  5   64   (NL)  Delft, Delfts toernooi 2011
     T110909A  A  5   24   (RO)  Targu Mures, Shusaku Club local tournament
     T110908A  B  1   10   (FR)  Montpellier, Montpellier Continuous Tournament
     T110903F  B  2    6   (FR)  Lyon, Lyon Shinogi Continuous Tournament
     T110903E  A  4   55   (FR)  Marseille, 18th Mediterranean Cup
     T110903D  C  1    6   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2011 - VI Tappa
     T110903C  A  3   13   (PL)  Bielsko-Biala, Polish Team League
     T110903B  A  5   28   (RO)  Targu Mures, 2nd Radu Baciu Grand Prix
     T110903A  A  5   25   (FI)  Tampere, Finnish Championship First Qualification Tournament 2011
     T110902A  A  6   81   (CZ)  Brno, European Cup
     T110901C  C  6   22   (NL)  Hilversum, Hilversum 5th Ladder Tournament 2011
     T110901B  B  5    8   (FR)  Dijon, Dijon Continuous Tournament
     T110901A  C  7   16   (RO)  Braila, Braila- autumn club tournament
    
  • July - August
     T110828A  B  4   16   (UK)  London, MSO Open
     T110827H  C  5   24   (LT)  Moletai, EZERAI 2011
     T110827G  A  5    8   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Preliminaries 1/8 CSRB
     T110827F  C  4   15   (CZ)  Ostrava, Gnome`s Treasure
     T110827E  A  5   21   (IT)  Perugia, 1st Perugia Go Tournament
     T110827D  A  5  110   (DE)  Koeln, Koeln 2011
     T110827C  A  5    9   (FI)  Hameenkoski, Finnish Women`s Championship Tournament 2011
     T110827B  B  5   11   (SK)  Ziar, Summer Tournament
     T110827A  B  5   23   (IE)  Belfast, 2011 Belfast Open
     T110826C  A  7   21   (FR)  Rouen, French Open Championship
     T110826B  A  6   44   (RO)  Iasi, 2nd Iasi Go Cup
     T110826A  A  6   22   (CZ)  Prague, European Qualification for SportAccord World Mind Games 2011
     T110825A  C  1   14   (DE)  St. Augustin, Siegburg City Championship
     T110824A  C  6    7   (CH)  Lausanne - EPFL, Lausanne Intensive Go course 2011
     T110822B  C  7    9   (CH)  Geneve - Cercle de l’Esperance, Geneve Intensive Go course 2011
     T110822A  B  4    6   (FR)  Paris, Paris SNCF Club
     T110820F  A  3    2   (IE)  Belfast, Irish Championship Final}
     T110820E  A  6   15   (RU)  Kurgan, Cup of Zauralje
     T110820D  B  3    8   (DK)  Odense, Sunday turnament in Odense
     T110820C  A  5   39   (CH)  Kirchgasse 14, Zurich 2011
     T110820B  A  5   26   (CZ)  Zlutice, Zlutice Tournament
     T110820A  A  4   14   (HR)  Veliki Grdjevac, 3. Memorijal Ivice kuhara
     T110817A  A  6   56   (PL)  Przystanek Alaska, Summer Go School - Jerzy Sacharewicz memorial
     W110813B  A  7   10   (RO)  Bucuresti, 28th World Youth Goe Championship Under 12
     W110813A  A  7   12   (RO)  Bucuresti, 28th World Youth Goe Championship Under 16
     T110813D  B  5   29   (RO)  Bucuresti, 28th World Youth Goe Championship side Open
     T110813C  A  5   42   (NL)  Lunteren, Zomergo
     T110813B  A  5   19   (RU)  Suzdal, Festival Tournament
     T110813A  C  5   12   (FI)  Hanko, Go Hanko 2011
     T110811B  A  1    4   (IE)  Various, Irish Ladder, August
     T110811A  A  6   61   (UA)  Odesa, Odesa Zolota 2011
     G110811A  A  6   10   (SE)  Leksand, 10th Leksand Open 2011
     T110808B  A 10   73   (PL)  Przystanek Alaska, Summer Go School - Marathon
     T110808A  B  5   18   (PL)  Przystanek Alaska, Polish Women Go Championship
     T110807A  B  4   60   (PL)  Przystanek Alaska, Summer Go School Entrance Tournament
     T110806B  A  5    6   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Preliminaries 1/16 CSRB
     T110806A  C  4   24   (DE)  Berlin, Sommerturnier 2011
     E110803A  A  1    2   (FR)  Bordeaux, Zhuyeqing Tea 55th European Go Congress - European Championship Relegation Game
     T110801A  B 14   29   (RU)  Voronezh, Club Tournament
     E110801A  A  5  760   (FR)  Bordeaux, Zhuyeqing Tea 55th European Go Congress - Main Tournament - 2nd week
     T110731A  C  4   16   (IT)  Agordo (Belluno), 1° Torneo delle Dolomiti
     T110730B  A  5    6   (RO)  Brasov, 2nd Radu Baciu Grand Prix - group B
     T110730A  A  5   16   (RO)  Brasov, 2nd Radu Baciu Grand Prix - group A
     E110730A  A  5  439   (FR)  Bordeaux, Zhuyeqing Tea 55th European Go Congress - Weekend Tournament
     E110724A  A  5  760   (FR)  Bordeaux, Zhuyeqing Tea 55th European Go Congress - Main Tournament - 1st week
     T110723B  A  3   16   (FR)  Bordeaux, Pandanet Go European Team Championship Finals
     T110723A  B  6   12   (RU)  Barnaul, Siberian Intelliada-2011
     T110718A  B  7    9   (ES)  Barcelona, Barcelona Baduk Seminar
     T110716C  C  5   18   (ES)  Cadiz, 4th Cadiz Tournament (Handicap)
     T110716B  A  5   20   (PL)  Szczecin, Polish Team League
     T110716A  A  5   22   (AT)  Klagenfurt, Klagenfurt 2011
     T110715B  B  6   13   (RU)  Sankt-Peterburg, Youth Go Camp
     T110715A  A  6   53   (CZ)  Pardubice, Moyo Open
     T110711D  B  1   26   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament (round 5)
     T110711C  B  6    8   (RO)  Bistrita, Romanian Youth Championship - U 14 Final
     T110711B  B  6    8   (RO)  Bistrita, Romanian Youth Championship - U 10 Final
     T110711A  B  3    4   (RO)  Bistrita, Romanian Int Youth Championship - U 18 Final
     T110710A  B  3    6   (FR)  Beire-le-Chatel, Beire-le-Chatel Tournament
     T110709I  A  9   15   (HR)  various places, July-August Free-Paired Tournament
     T110709H  B  6    8   (RO)  Bistrita, Romanian Youth Championship - U 8 Final
     T110709G  B  6    7   (RO)  Bistrita, Romanian Int Youth Championship - U 14 Final
     T110709F  B  8   16   (RO)  Bistrita, Romanian Int Youth Championship - U 10 Final
     T110709E  C  5   18   (HU)  Balatonszepezd, Go Camp
     T110709D  C  2    7   (IT)  Milan, Trofeo Milano 2011 - V Tappa
     T110709C  A  5   33   (DE)  Paderborn, Paderborner Ponnuki
     T110709B  B  5   24   (DE)  Greifswald, Greifswalder Samurai
     T110709A  A  5   54   (DE)  Stuttgart, Stuttgarter Turnier
     T110708D  B  6   35   (RO)  Bistrita, Romanian Youth Championship - Qualification
     T110708C  A  6   58   (RU)  Sankt-Peterburg, Open Cup Of Russian
     T110708B  A  7    9   (RS)  Nis, 14. Serbian cup Group 2
     T110708A  A  7   10   (RS)  Nis, 14. Serbian cup Group 1
     T110707A  C  4   21   (NL)  Hilversum, Hilversum 4th Ladder Tournament 2011
     T110705A  A  5   28   (CZ)  Frydek-Mistek, Metod Tournament
     T110704C  A  3    2   (DK)  Copenhagen, Danish Championship Rematch 2011
     T110704B  A  5   33   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Team Championship
     T110704A  A  5   18   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Championship Under 20
     T110703A  A  3    2   (UK)  Various, BGA Title Match 2011
     T110702K  C  5   20   (NL)  Leiden, Lakenfeest 2011
     T110702J  A  5  101   (TR)  Izmir, 6. Ulusal Izmir Turnuvasi
     T110702I  C  5   10   (SI)  LJUBLJANA, 11th Ljubljana Summer tournament
     T110702H  A  3    2   (RS)  NIS, best of five
     T110702G  A  5   32   (RO)  Bucuresti, 2nd Radu Baciu Grand Prix
     T110702F  A  5   32   (CZ)  Frydek-Mistek, Cyril Tournament
     T110702E  A  5    6   (RU)  Sankt-Peterburg, Championship of Sankt-Peterburg, Final
     T110702D  A  5   37   (RU)  Sankt-Peterburg, Memorial of V.A.Astashkin
     T110702C  A  3   26   (UK)  Milton Keynes, Milton Keynes
     T110702B  C  5   16   (FI)  Oulu, Oulun Kesa 2011
     T110702A  A  5   23   (FI)  Turku, TurkuGP 2011
     T110701C  C  6    9   (RO)  Cluj-Napoca, Cluj-Napoca- Club Tournament
     T110701B  B  4   10   (FR)  Dijon, Dijon Continuous Tournament
     T110701A  A  9   10   (CZ)  Frydek-Mistek, Czech Championship
    
  • May - June
     T110630A  C  1   14   (DE)  Siegburg, Siegburg City Championship - Round 4
     T110625L  B  4   26   (FR)  Rouen, Rouen Tournament
     T110625K  A  4   12   (FR)  Lyon, French Championship (stage 2) - Rhone-Alpes League
     T110625J  A  1    2   (DE)  Darmstadt, Hessische Meisterschaft, Endrunde
     T110625I  A  5   34   (NL)  Utrecht, Toernooi van Utrecht 2011
     T110625H  B  5   20   (BA)  Zelenkovac, 7th Zelenkovac Tournament
     T110625G  B  7   12   (NL)  Utrecht, KAC2011
     T110625F  B  5   25   (DE)  Berlin, 2. China Cup
     T110625E  A  4   14   (DE)  Kiel, Kieler Turnier
     T110625D  B  5   30   (UK)  Barmouth, Welsh Open
     T110625C  A  5   68   (DE)  Darmstadt, Darmstaedter Go-Tage
     T110625B  A  5    6   (DE)  Darmstadt, Deutsche Jugend-Go-Meisterschaft
     T110625A  A  5   18   (PT)  Lisboa, Open de Lisboa 2011
     T110624A  A  6   72   (PL)  Warszawa, International Warsaw Go Tournament
     T110623B  A  7   23   (RO)  Mangalia, Mangalia OPEN
     T110623A  A  7    8   (RO)  Mangalia, Mangalia - National Championship 2011- final
     T110618K  A  4   14   (TR)  Bursa, 5. Ulusal Bursa Go Turnuvasi
     T110618J  A  4   32   (FR)  Piriac, French Clubs Championship - West League
     T110618I  B  4    9   (GF)  Cayenne, 2nd French Guiana Tournament
     T110618H  C  5   48   (FR)  Montpellier, Montpellier Tournament
     T110618G  A  6   14   (RU)  Moscow, Moscow Championship, Final
     T110618F  B  6   42   (UK)  Durham, Durham
     T110618E  B  5   38   (DE)  Potsdam, Sanssouci Sei
     T110618D  C  4   19   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz
     T110618C  B  5   13   (IT)  Torino, Torneo di Torino 2011
     T110618B  A  5   57   (DE)  Muenchen, Muenchner Bierseidel
     T110618A  B  5   15   (RU)  Novosibirsk, Hokkaido-Siberia Cup
     T110617A  B  5   59   (SK)  Kamenny Mlyn, Slovak Go Festival
     T110611H  A  6   53   (FR)  Toulouse, Toulouse Tournament
     T110611G  B  5   27   (RU)  Voronezh, Team Championship of Central Federal District
     T110611F  A  5   16   (RU)  Izhevsk, Championship of Privolzhskij Federal District
     T110611E  A  7   19   (CH)  Zermatt, Swiss Open Championship
     T110611D  A  7  208   (DE)  Hamburg, Kido Cup Hauptturnier
     T110611C  A  7    8   (DE)  Hamburg, Kido Cup Spitzengruppe
     T110611B  A  6   20   (RO)  Pitesti, Romanian GO Championship- semifinal
     T110611A  A  5   14   (HR)  Velika Gorica, Open Croatian Go Championship 2011
     T110605A  C  5   34   (HU)  Budakeszi, 9th Ferenc Erkel Memorial Tournament
     T110604I  C  3   12   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2011 - IV Tappa
     T110604H  A  6   18   (SE)  Falun, Swedish Championship
     T110604G  A  5   39   (RO)  Giarmata, 2nd Radu Baciu Grand Prix
     T110604F  A  5   20   (RO)  Iasi, Iasi summer Go Cup
     T110604E  C  5   20   (RO)  Bucharest, Goseb Cup
     T110604D  B  5   31   (RO)  Braila, Braila- Art School
     T110604C  A  6   21   (UA)  Rivne, Rivne  Open Championship (under 12) 2011
     T110604B  C  4   13   (PL)  Bialystok, Bialostocki Turniej Go
     T110604A  A  5   26   (CZ)  Jesenik, Priessnitz Cup
     T110602A  A  6   78   (NL)  Amsterdam, Amsterdam International Go Tournament
     T110601B  B  3    4   (FR)  Nevers, Nevers Continuous Tournament
     T110601A  A  1    6   (IE)  Various, Irish Ladder, June,July
     W110529A  A  8   57   (JP)  Matsue, 32nd World Amateur Go Championship
     T110528I  A  4   32   (FR)  Grenoble, French Clubs Championship - Rhone-Alpes League
     T110528H  B  8   41   (FR)  Piriac, Marathon
     T110528G  C  4    6   (ES)  Barcelona, La Pedra
     T110528F  A  5   23   (UK)  Dundee, Scottish Open
     T110528E  A  5   28   (DE)  Freiburg, Freiburger Go-Turnier
     T110528D  A  4   10   (RU)  Sankt-Peterburg, Championship of Sankt-Peterburg, Stage 3
     T110528C  B  4   24   (IE)  Galway, Galway Open 2011
     T110528B  A  5   29   (PL)  Warszawa, Korean Prime Minister`s Cup - Qualification Tournament
     T110528A  A  5   30   (CZ)  Usti nad Labem, Vetruse Cup
     T110527A  A  7    8   (UK)  London, Challengers
     T110526B  B  8   14   (FR)  Dijon, Dijon Continuous Tournament
     T110526A  C  1   14   (DE)  Siegburg, Siegburg City Championship - Round 3
     T110521M  B  5   39   (FR)  Montlouis-sur-Loire, Touraine Tournament
     T110521L  B  2    4   (FR)  Bourges, French Clubs Championship - Centre League Side Tournament
     T110521K  A  3   16   (FR)  Bourges, French Clubs Championship - Centre League
     T110521J  A  4   21   (FR)  Lagor, Adour Tournament
     T110521I  A  1    8   (FR)  Vannes, Brittany Championship - Vannes vs Lorient
     T110521H  C  4   11   (CZ)  Praha, PromoGo Club Handicap
     T110521G  A  3    7   (HR)  Velika Gorica, May Free-Paired Tournament
     T110521F  A  5   40   (RU)  Moscow, Moscow Championship, Semifinal
     T110521E  B  5   20   (FI)  Jyvaskyla, Ylakaupungin Yo 2011
     T110521D  A  5   98   (RO)  Timisoara, 11th Walter Schmidt Cup
     T110521C  A  5   33   (CZ)  Ostrava, Czech Championship Qualification
     T110521B  A  5   21   (DE)  Jena, Jenaer Schnapphans
     T110521A  B  5   14   (CH)  Luzern, Go for Luzern 2011
     T110520D  A  6   12   (DK)  Copenhagen, Danish Championship 2011
     T110520C  A  5   25   (SI)  Bled, Bled - Vladimir Omejc Memorial
     T110520B  A  6   21   (HU)  Eger, 34th Hungarian Grand Prix
     T110520A  A  6   15   (DE)  Jena, Deutsche Meisterschaft (Vorrunde)
     T110515D  C  3    9   (FR)  Dijon, Mind Games Tournament
     T110515C  B  2   20   (FR)  Valence, Rhone-Alpes Challenge (stage 5)
     T110515B  B  6    8   (RO)  Braila, Braila- double Knock-Out
     T110515A  B  3   28   (UK)  Wokingham, Bracknell
     T110514M  B  5   11   (FR)  Couternon, Couternon Tournament
     T110514L  A  4   58   (FR)  Strasbourg, Strasbourg International Tournament 2011
     T110514K  A  5   36   (DE)  Nuernberg, 3. Nuernberger Fuseki
     T110514J  C  5    6   (CZ)  Praha, Paluba Handicap
     T110514I  C  5    8   (HU)  Budapest, 1st Csiki Cup Group IV
     T110514H  C  5   12   (HU)  Budapest, 1st Csiki Cup Group III
     T110514G  A  5   13   (SM)  Serravalle, San Marino Con 2011
     T110514F  C  4   14   (EE)  Tartu, Tartu Sprint Tournament 2011
     T110514E  A  5   12   (RU)  Sankt-Peterburg, Championship of Sankt-Peterburg, Stage 2
     T110514D  A  5   32   (RU)  Moscow, Russian Youth Go Festival Under 35, Group 1
     T110514C  B  4   12   (PL)  Warszawa, Mesita
     T110514B  B  5    5   (DK)  Fredericia, Saturday Tournament, Odense Go Klub
     T110514A  A  5   39   (RU)  Moscow, Russian Youth Go Festival Under 35, Group 2
     T110511A  A  7   34   (SK)  Betliar, 20th Slovak Championship
     T110509B  A  3    4   (NL)  Eindhoven, Eindhoven District Tournament 2011
     T110509A  A  5   10   (NL)  Groningen, Districtstoernooi Groningen 2011
     T110508A  C  5   30   (NL)  Apeldoorn, Apeldoorn 2011
     T110507P  A  3    3   (FR)  Rousies, French Championship (stage 2) - North League
     T110507O  B  2   18   (FR)  Lyon, Lyon Shinogi Continuous Tournament
     T110507N  A  5   28   (FR)  Antony, French Clubs Championship - Île-de-France League
     T110507M  C  4   19   (IT)  Firenze, Torneo dell`Assemblea FIGG
     T110507L  A  5   24   (SE)  Stockholm, Stockholm Open
     T110507K  A  5   49   (TR)  Ankara, Turkiye Go Sampiyonasi
     T110507J  A  5   34   (LT)  VILNIUS, VILNIAUS TAURE 2011
     T110507I  A  5   64   (ES)  Madrid, XIV Madrid Tournament Korean Ambassadors Cup
     T110507H  C  4   21   (PL)  Wroclaw, Go Engineer`s Tournament
     T110507G  A  5   30   (RU)  Jaroslavl, Championship of Central Federal District
     T110507F  A  6   38   (UA)  Rivne, Ukrainian Student Go Championship (under 29) 2011
     T110507E  A  6   54   (RU)  Cheljabinsk, Championship of Ural Federal District
     T110507D  A  5   14   (RU)  Petrozavodsk, Championship of North-West Federal District
     T110507C  A  6   54   (RU)  Novosibirsk, Championship of Siberian Federal District
     T110507B  A  3   12   (SI)  LJUBLJANA, 20th Slovenian Team Championship
     T110507A  A  5  101   (CZ)  Praha, Korean Ambassador Cup
     T110505B  C  6   21   (NL)  Hilversum, Hilversum 3rd Ladder Tournament 2011
     T110505A  B  1    4   (FR)  Montpellier, Montpellier Continuous Tournament (round 6)
     T110501D  B  5   16   (RO)  Braila, ATARI Braila- club tournament
     T110501C  B  9   25   (RU)  Voronezh, Club Tournament
     T110501B  C  5    8   (RU)  Sankt-Peterburg, Championship of Sankt-Peterburg, Stage 1
     T110501A  C  5   14   (UK)  Cambridge, Cambridge Barlow
    
  • March - April
     T110430M  B  4   81   (FR)  Chateau de Blagneux, Ze Grenoble Tournament
     T110430L  A  3    3   (FR)  Grenoble, Rhone-Alpes League Youth Championship (under 16)
     T110430K  B  5   22   (TR)  Canakkale, 1. Comu Go Turnuvasi 
     T110430J  C  5   12   (CZ)  Praha, Paluba Handicap
     T110430I  A  6   33   (RU)  Kazan, Youth Cup Of Russia under 12, 16
     T110430H  A  5   14   (PL)  Bielsko-Biala, Young Masters League - Side Tournament
     T110430G  C  5   22   (HU)  Tata, 3rd IPOSZ Cup
     T110430F  A  7    8   (PL)  Bielsko-Biala, Young Masters League
     T110430E  A  6   28   (UK)  Cambridge, Candidates
     T110430D  B  5   19   (NO)  Oslo, Oslo Open 2011
     T110430C  C  4   21   (DE)  Berlin, Baduk Botschafter Cup 2011 Gruppe 2
     T110430B  C  4   17   (DE)  Berlin, Baduk Botschafter Cup 2011 Gruppe 1
     T110430A  A  5   21   (IT)  Milano, 17th Brambilla Memorial
     T110429A  C  5   18   (DE)  Berlin, 1.Baduk-Pokal-Turnier U18
     T110428A  A  3    4   (NL)  Amsterdam, Amsterdam District Tournament 2011
     T110424A  B  4    8   (UK)  Balham, Ladder
     T110423B  B  4   13   (FR)  Dijon, Dijon Continuous Tournament
     T110423A  C  5   20   (RU)  Moscow, Championship of Cherjomushki District Under 14
     G110423A  A  6  167   (FR)  Antony, Pandanet Go European Cup - Paris Finals
     T110422A  A  6   56   (FI)  Turku, Nordic Championship 2011
     T110421C  C  4    6   (ES)  Madrid, Segundo Torneo UC3M
     T110421B  C  3   12   (RO)  Galati, Galati- Open GO
     T110421A  C  1   14   (DE)  Siegburg, Siegburg City Championship - Round 2
     T110420A  B 10   10   (RU)  Moscow, Club Tournament
     T110417F  B  2    5   (FR)  Nantes, Continuous Tournament - Nantes entre Amis
     T110417E  B 10   36   (RO)  Bucuresti, Bucuresti- Open SENTE
     T110417D  A  5    6   (RU)  Izhevsk, Championship of Izhevsk under 18
     T110417C  A  6    8   (RO)  Bucuresti, Bucuresti- Romanian Under 18 Final
     T110417B  A  6    8   (RO)  Bucuresti, Bucuresti- Romanian Under 16 Final
     T110417A  A  6    8   (RO)  Bucuresti, Bucuresti- Romanian Under 12 Final
     T110416O  A  5   28   (FR)  Lorient, French Championship (stage 2) - West League
     T110416N  A  4   20   (FR)  Lorient, Lorient Tournament
     T110416M  A  5   25   (FR)  Marly, International Moselle Tournament
     T110416L  B  2    4   (GF)  Remire, Challenges of French Guiana
     T110416K  B  5   15   (SK)  Tatranska Lesna, Tatra`s Tournament
     T110416J  B  5   45   (RO)  Bucuresti, Bucuresti- Romanian Youth Qualification Tournament
     T110416I  A  5   32   (CH)  Bachletten, Bambus Tournament 2011
     T110416H  C  4   28   (RO)  Braila, Braila- GO Junior tournament
     T110416G  A  5   33   (NL)  Groningen, Martinicup
     T110416F  A  5   75   (DE)  Hannover, 51. Messeturnier Hannover
     T110416E  A  5   25   (IT)  Rome, Il Gladiatore 2011
     T110416D  B  5   13   (RU)  Jaroslavl, Championship of Jaroslavl
     T110416C  C  4   18   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz
     T110416B  A  3   17   (UK)  Welwyn Gardens, Welwyn Gardens
     T110416A  A  5   66   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship (Second League) 2011
     T110412A  B  1    6   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament (end of round 3)
     T110410A  A  3    8   (DE)  Moerfelden, Hessische Meisterschaft, Vorrunde
     T110409S  A  5   18   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Championship Under 25, League 1
     T110409Q  B  5   31   (BE)  Antwerp, Go 4 Japan - Antwerp Go Tournament 2011
     T110409P  C  4   11   (ES)  Madrid, Primer Torneo UC3M
     T110409O  B  2   31   (FR)  Lyon, Rhone-Alpes Challenge (stage 4)
     T110409N  B  1   30   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament (round 4)
     T110409M  A  4   14   (FR)  Claira, French Championship (stage 2) - Southwest League
     T110409K  A  5   34   (RO)  Sibiu, 2nd Radu Baciu Grand Prix
     T110409J  C  6   63   (ES)  Sevilla, Sevilla
     T110409I  A  5   25   (PL)  Lodz, Turniej Lodzki
     T110409H  A  5   26   (PL)  Lodz, Young Masters League - Qualification
     T110409G  B  5    8   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Championship Under 25, League 2
     T110409F  C  5   10   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2011 - III tappa
     T110409E  A  6   48   (UK)  Malmesbury, British Open
     T110409D  C  5   15   (NL)  Hilversum, Go Tournament of Hilversum Mind Sports Day 2011
     T110409C  C  4   19   (DE)  Berlin, Berliner Fruehlingsturnier
     T110409B  A  5   87   (DE)  Recklinghausen, 1. Recklinghaeuser Guzumi
     T110409A  A  5   58   (CZ)  Plzen, Czech Championship Qualification
     T110408B  A  4    5   (HR)  various places, April Free-Paired Tournament
     T110408A  C  9   10   (RO)  Braila, Braila- Gh.M.M. High School beginners tournament
     T110407A  B  1    6   (FR)  Montpellier, Montpellier Continuous Tournament
     T110403A  B  5   20   (RU)  Tomsk, Tea Club Tournament
     T110402P  C  5   26   (FR)  Avignon, Mediterranean League Youth Championship
     T110402O  B  5   16   (TR)  Antakya, Antakya Go turnuvasi
     T110402N  A  5   24   (FR)  Paris, French Championship (stage 2) - Île-de-France League
     T110402M  B  5   81   (FR)  Quetigny, Dijon Tournament
     T110402L  A  4   14   (FR)  Chateauneuf de Gadagne, French Championship (stage 2) - Mediterranean League
     T110402K  B  4   20   (FR)  Chateauneuf de Gadagne, Avignon Tournament
     T110402J  A  3   16   (RS)  Belgrade, Serbian Teams Championship Final
     T110402I  A  5   36   (AT)  Linz, Linzer Go-Turnier 2011
     T110402H  B  5   26   (SK)  Porac, Spring Tournament
     T110402G  A  5   21   (FI)  Oulu, Finnish Team Championship Open
     T110402F  A  5   24   (FI)  Oulu, Finnish Team Championship
     T110402E  A  4   30   (HU)  Szekesfehervar, Hungarian Cup
     T110402D  C  4   11   (CZ)  Praha, PromoGo Club Handicap
     T110402C  A  5   61   (DE)  Potsdam, 2. Potsdamer Panda
     T110402B  A  3    4   (DE)  Potsdam, Deutsche Damen Go-Meisterschaft 2011
     T110402A  C  4   16   (PL)  Warszawa, Mesita
     T110331A  A  7    8   (UA)  Kyiv, Ukrainian Female Championship 2011
     T110328B  A  3    4   (FR)  Grenoble, Rhone-Alpes League Youth Championship (under 12)
     T110328A  C  5    7   (RO)  Braila, Braila- Catholic School beginners tournament
     T110327A  B  3   26   (UK)  Arundel, Arundel
     T110326N  A  3    6   (FR)  Grenoble, Rhone-Alpes League Youth Championship (under 19)
     T110326M  A  5   26   (FR)  Nancy, Nancy Tournament
     T110326L  B  3    7   (FR)  Cachan, French Senior Championship (over 50)
     T110326K  A  5    7   (FR)  Paris, French Championship (stage 1) - COP
     T110326J  B  3    4   (FR)  Cachan, Île-de-France League Youth Championship (under 19)
     T110326I  B  4    7   (FR)  Cachan, Île-de-France League Youth Championship (under 16)
     T110326H  B  3    4   (FR)  Cachan, Île-de-France League Youth Championship (under 12)
     T110326G  B  5   16   (FI)  Oulu, Oulun Kevat 2011
     T110326F  A  5   43   (ES)  Sevilla, E.P.S. Ubicuo-kiin Club Tournament
     T110326E  A  5   41   (UA)  Kyiv, Viktor Tishchenko Memorial 2011
     T110326D  A  6   54   (TR)  Ankara, 6. Ulusal Hacettepe Turnuvasi
     T110326C  A  5   42   (DE)  Erlangen, 25. Erlanger Go-Turnier
     T110326B  A  5   47   (IT)  Bassano del Grappa (VI), Yama No Kaze 2
     T110326A  A  5   52   (CZ)  Frydek-Mistek, Frydek-Mistek Tournament
     T110325D  A  6  125   (RO)  Targu Mures, 4th Shusaku Cup
     T110325C  B 10   26   (RO)  Targu Mures, Shusaku Junior Cup
     T110325B  A  6   74   (RU)  Sankt-Peterburg, Japan Council Cup, League B
     T110325A  A  6   16   (RU)  Sankt-Peterburg, Japan Council Cup, League A 
     T110324A  C  1   14   (DE)  Siegburg, Siegburg City Championship - Round 1
     T110320E  C  3    6   (FR)  Montpellier, French Championship (stage 1) - Montpellier
     T110320D  A  1    2   (FR)  Nantes, West League Youth Championship (under 19)
     T110320C  B  6   35   (RO)  Braila, Braila- City championship- qualification tournament
     T110320B  C  5   24   (UK)  Bloxham School, British Youth Championship
     T110320A  C  4   33   (DE)  Giessen, 2. Giessener T19
     T110319Q  C  5   12   (SI)  Kranj, 4. Kyu turnir
     T110319P  A  7    8   (RU)  Novosibirsk, Championship of Novosibirsk District, Final
     T110319O  C  4    8   (ES)  Barcelona, La Pedra
     T110319N  B  3    5   (FR)  Nantes, West League Youth Championship (under 16)
     T110319M  A  1   10   (FR)  Lorient, Brittany Championship - Lorient vs Nantes
     T110319L  A  4   13   (FR)  Belfort, French Championship (stage 2) - East League
     T110319K  B  2   20   (FR)  Chambery, Rhone-Alpes Challenge (stage 3)
     T110319J  A  1    8   (FR)  Vannes, Brittany Championship - Vannes vs Rennes
     T110319I  B  3   21   (FR)  Mont de Marsan, Gascony Cup
     T110319H  C  7   17   (FI)  Tampere, Taehtisilmae Open 2011
     T110319G  A  5    6   (RU)  Khabarovsk, Championship of Far East Federal District
     T110319F  B  6   36   (RU)  Moscow, Team Championship of Moscow Under 16
     T110319E  C  4   14   (FI)  Espoo, eGon Turnajaiset 2011
     T110319D  A  5   18   (SK)  Bratislava, Spring Equinox Tournament
     T110319C  B  7    9   (NL)  Nijmegen, 38e Keizer Karel Toernooi Zwitsers
     T110319B  A  5   38   (NL)  Nijmegen, 38e Keizer Karel Toernooi
     T110319A  C  5    9   (CY)  Nicosia, Friendship Go Tournament 2011
     T110318A  B  8   43   (DE)  Berlin, 13. Go to Innovation
     T110316A  A  4   23   (NL)  Den Haag, Districtstoernooi Haaglanden
     T110315A  A  3    8   (FR)  Le Havre, French Championship (stage 2) - Normandy League
     T110313B  B  3    8   (FR)  Le Havre, Norman Clubs Tournament
     T110313A  C  4   31   (IT)  Pisa, 1° Torneo ToscanaGo
     T110312G  A  2    2   (IT)  Pisa, Finale Campionato Italiano 2010
     T110312F  C  5    6   (CZ)  Praha, Paluba Handicap
     T110312E  A  5    8   (DE)  Leipzig, Landesverbandsmeisterschaft Brandenburg-Sachsen-Thueringen Gruppe B
     T110312D  A  5    7   (DE)  Leipzig, Landesverbandsmeisterschaft Brandenburg-Sachsen-Thueringen Gruppe A
     T110312C  B  3   36   (UK)  Cambridge, Trigantius
     T110312B  B  6   14   (FI)  Helsinki, Jaakko Munkki Turnaus
     T110312A  C  4   23   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz
     T110311D  A  5   24   (CZ)  Brno, European Youth Goe Championship (side tournament)
     T110311C  A  6   23   (CZ)  Brno, European Youth Goe Championship (under 20)
     T110311B  A  6   46   (CZ)  Brno, European Youth Goe Championship (under 16)
     T110311A  A  6   52   (CZ)  Brno, European Youth Goe Championship (under 12)
     T110310A  A  5   23   (FR)  Antony, French Championship (stage 1) - Antony
     T110309A  A  4   12   (FR)  Orsay, French Championship (stage 1) - Orsay
     T110306C  A  7    9   (HR)  various places, March Free-Paired Tournament
     T110306B  C  4   34   (DE)  Berlin, Berliner Winterturnier
     T110306A  C  6   13   (RU)  Sankt-Peterburg, Qualification Tournament
     T110305I  B  5   53   (FR)  La Jacine, Valence Tournament
     T110305H  A  3    5   (FR)  Lille, French Championship (stage 1) - Lille
     T110305G  A  9   10   (BE)  Leuven & brussels, Belgian championship
     T110305F  A  5    5   (RS)  KRAGUJEVAC, Radnicki Club Tournament
     T110305E  C  4   16   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T110305D  B  6    9   (RU)  Novosibirsk, Champiobship of Novosibirsk District, Semifinal
     T110305C  C  4   14   (CZ)  Praha, PromoGo Club Handicap
     T110305B  C  4    9   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2011 - II tappa
     T110305A  A  5   96   (DE)  Hamburg, 11. Harburger Mausefalle
     G110305A  A  5   62   (IE)  Dublin, 2011 Irish Go Congress
     T110304A  C  5   12   (RS)  NIS, TEST 3 TOURNAMENT
     T110303C  C  9   20   (NL)  Hilversum, Hilversum 2nd Ladder Tournament 2011
     T110303B  A  8    9   (FR)  Montreuil, French Championship (stage 1) - Montreuil et Est Parisien
     T110303A  B  1    6   (FR)  Montpellier, Montpellier Continuous Tournament
     T110302A  B  7   16   (FR)  Strasbourg, Strasbourg Club
     T110301B  A  1    6   (IE)  Various, Irish Ladder, March
     T110301A  B  3    4   (FR)  Paris, French Championship (stage 1) - Paris Aligre
    
  • January - February
     T110228B  C  8   16   (FI)  Helsinki, University Cup Tournament
     T110228A  A  1    2   (FI)  Tampere, Tampere Championship Final 2011
     T110226L  C  6   11   (IT)  Veneto, Campionato Veneto 2011
     T110226K  A  5   15   (HR)  Rijeka, 9 Rijeka carnival go tournament 
     T110226J  A  4   11   (FR)  Cannes, French Championship (stage 1) - Nice, Cote d`Azur, Dragoban
     T110226I  A  5   92   (FR)  Levallois-Perret, 14th Levallois Tournament
     T110226H  A  5   61   (DE)  Dresden, 24. Dresdner Go-Turnier
     T110226G  B  5   45   (RU)  Moscow, Kido Cup
     T110226F  A  5   18   (RO)  Alba Iulia, 2nd Radu Baciu Grand Prix
     T110226E  B  5   28   (HU)  Budapest, 5th Rabbity Six handicap B group
     T110226D  B  5   30   (HU)  Budapest, 5th Rabbity Six handicap
     T110226C  A  5    9   (UA)  Kyiv, Kyiv Female Championship 2011
     T110226B  B  6  120   (DE)  Bonn, 32. Bonner Go-Turnier
     T110226A  B  3   41   (UK)  Nottingham, Nottingham
     T110225B  B  6    5   (FR)  Carcassonne, French Championship (stage 1) - Carcassonne
     T110225A  C  5   10   (RO)  Galati, Galati- Romanian Cup Preliminaries
     T110224A  A  3    4   (FR)  Le Havre, French Championship (stage 1) - Le Havre
     T110223A  B  1   26   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament (round 3)
     T110219S  A  2    5   (FR)  Rouen, French Championship (stage 1) - Rouen
     T110219R  A  3   11   (FR)  Nantes, French Championship (stage 1) - Nantes entre Amis
     T110219Q  A  5   31   (SE)  Vaesteraas, Vaesteraas Open
     T110219P  B  2   22   (FR)  La Cote-Saint-Andre, Rhone-Alpes Challenge (stage 2)
     T110219O  A  3    9   (FR)  Metz, French Championship (stage 1) - Metz, Nancy
     T110219N  A  4   12   (FR)  Poitiers, French Championship (stage 1) - Poitiers
     T110219M  A  4    6   (FR)  Concarneau, French Championship (stage 1) - Concarneau
     T110219L  A  5  105   (ES)  Barcelona, Pandanet Barcelona Go Seigen, 29th edition
     T110219K  B  3    8   (FR)  Paris, French Championship (stage 1) - Paris Jussieu
     T110219J  A  1   24   (FR)  Rennes, Brittany Championship - Rennes vs Lorient
     T110219I  B  7   31   (DE)  Goettingen, Goettinger SanRenSei Gruppe B
     T110219H  A  5   18   (PL)  Warszawa, Polish Youth Championship Side Tournament
     T110219G  A  5   21   (IT)  Vignola (MO), Torneo del Tortellino 2011
     T110219F  A  5   20   (DE)  Goettingen, Goettinger SanRenSei Gruppe A
     T110219E  A  5   28   (CH)  Lausanne, Ishi Go Club Open
     T110219D  A  5   77   (CZ)  Blansko, Blansko Tournament
     T110219C  A  2    2   (NL)  Amstelveen, Dutch Championship Play-Off
     T110219B  A  5    8   (PL)  Warszawa, Polish Youth Championship
     T110219A  A  1   10   (FR)  Nantes, Brittany Championship - Nantes vs Vannes
     T110218A  B  5   10   (SK)  Kosice, Warming-up Tournament
     T110216B  C  7   16   (FI)  Tampere, Tampere Championship Qualification
     T110216A  B  6   10   (FR)  Poitiers, Poitiers Club
     T110215A  B  4    5   (FR)  Bayonne, Bayonne Club (stage 3)
     T110214B  B  8  140   (NL)  Various places, Dutch Go Competition
     T110214A  C  4   12   (RO)  Braila, Romanian Cup Preliminaries- Catholic School Braila
     T110213B  B  3    6   (FR)  Caen, French Championship (stage 1) - Caen
     T110213A  C 14   26   (RU)  Sankt-Peterburg, Qualification Tournament
     T110212J  A  5   41   (BE)  Leuven, Leuven tournament
     T110212I  B  2   11   (FR)  Strasbourg, Strasbourg Club (rounds 1 & 2)
     T110212H  A  3    8   (FR)  Nantes, French Championship (stage 1) - Nantes Yosakura
     T110212G  B  4   17   (FR)  Lalizolle, French Championship (stage 2) - Centre League Side Tournament
     T110212F  A  3    8   (FR)  Lalizolle, French Championship (stage 2) - Centre League
     T110212E  C  4   36   (FR)  Pibrac, 9th TIS
     T110212D  C  5   14   (CZ)  Praha, Paluba Handicap
     T110212C  C  5    8   (UK)  Frodsham, Cheshire Handicap
     T110212B  B  3    6   (UK)  Frodsham, Cheshire Open
     T110212A  B  3   51   (UK)  Oxford, Oxford
     G110211A  A  6   89   (FI)  Helsinki, PGEC Helsinki
     T110210A  B  5    8   (FR)  Le Havre, Spring Club Tournament
     T110206A  B  3    7   (DK)  Odense, Sunday Turnament, Odense Go Club
     T110205I  A  4   14   (FR)  Lyon, French Championship (stage 1) - Lyon Shinogi, INSA Tour a Tour
     T110205H  A  8   17   (HR)  various places, February Free-Paired Tournament
     T110205G  B  3   14   (FR)  Tours, French Championship (stage 1) - Tours
     T110205F  B  5  134   (FR)  Antony, 26th Antony Tournament
     T110205E  A  6    7   (SK)  Kosice, Slovak Youth Championship
     T110205D  C  4    8   (IT)  Milano, Trofeo Milano 2011 - I tappa
     T110205C  B  4   33   (UK)  Edinburgh, Edinburgh Christmas
     T110205B  A  5  113   (DE)  Erding, 14. Erdinger Go_Turnier
     T110205A  A  6   21   (CZ)  Praha, Czech Youth Championship
     T110203B  A  3    8   (FR)  Paris, French Championship (stage 1) - The Paris Observatory
     T110203A  B  1    6   (FR)  Montpellier, Montpellier Continuous Tournament
     T110201B  A  4    6   (IE)  Dublin, Irish Championship League 2011, Remainder
     T110201A  B  5    8   (FR)  Dijon, Dijon Continuous Tournament
     T110130D  C  4   12   (FR)  Marseille, French Championship (stage 1) - Marseille 1
     T110130C  A  2   10   (FR)  Lorient, French Championship (stage 1) - Lorient
     T110130B  C  5   23   (NL)  Amstelveen, Dutch Youth Championship under 12 2011
     T110130A  C  4    6   (NL)  Amstelveen, Dutch Youth Championship under 18 2011
     T110129N  A  9    8   (UA)  Kyiv, Ukrainian Meijin League - 2011
     T110129M  C  5   22   (NL)  Amstelveen, Scheve Ogen Tournament
     T110129L  A  3    8   (TR)  Ankara, Turkiye Playoff Turnuvasi
     T110129K  C  3    4   (FR)  Claira, French Championship (stage 1) - Perpignan
     T110129J  A  6   53   (RU)  Sankt-Peterburg, Chinese Counsil Cup
     T110129I  A  5   26   (RO)  Iasi, 2nd Radu Baciu Grand Prix
     T110129H  C  4   12   (RO)  Iasi, Negruzzi kids
     T110129G  A  5   28   (DE)  Emden, Emder Hausboot-Turnier
     T110129F  A  5   10   (NL)  Amstelveen, Dutch Female Championship
     T110129E  A  5   32   (IT)  Thiene  (Vi), Torneo di go a Thiene 2011
     T110129D  C  4    9   (ES)  barcelona, la pedra
     T110129C  B  4    6   (HU)  Budapest, Hungarian Youth U20 Championship
     T110129B  B  4    6   (HU)  Budapest, Hungaria Youth U16 Championship
     T110129A  C  5   16   (HU)  Budapest, Hungarian Children U12 Championship
     T110126A  B  5    5   (FR)  Le Mans, French Championship (stage 1) - Le Mans
     T110123A  A  3    9   (FR)  Clermont-Ferrand, French Championship (stage 1) - Clermont-Ferrand
     T110122F  B  3   11   (FR)  Belfort, French Championship (stage 1) - East League Clubs
     T110122E  A  4   24   (FR)  Grenoble, French Championship (stage 1) - Grenoble
     T110122D  A  5   12   (RO)  Bucuresti, National Veteran Championship
     T110122C  A  3   56   (UK)  Maidenhead, Maidenhead
     T110122B  B  6    8   (DK)  Copenhagen, Ambassador`s Cup 2011, Denmark
     T110122A  A  5   26   (CZ)  Decin, Decin Tournament
     T110121A  A  4   26   (FR)  Toulouse, French Championship (stage 1) - Toulouse
     T110115O  A  3   12   (FR)  Beire-le-Chatel, French Championship (stage 1) - Dijon
     T110115N  B  3    3   (FR)  Beire-le-Chatel, French Championship (stage 1) - Dijon Side Tournament
     T110115M  A  3    4   (FR)  Saint-Etienne, French Championship (stage 1) - Saint-Etienne
     T110115L  A  5   38   (SE)  Stockholm, Jusandan2011
     T110115K  B  2    4   (FR)  Aix-en-Provence, French Championship (stage 1) - Aix-en-Provence, Marseille 2
     T110115J  A  8   16   (NL)  Amstelveen, Dutch Championship
     T110115I  C  5   14   (HU)  Budapest, Qualifying for Schoolkids Championship
     T110115H  A  3    8   (FR)  Arbouet-Sussaute, French Championship (stage 1) - Bayonne, Pau
     T110115G  A  4    8   (FR)  Vannes, French Championship (stage 1) - Vannes
     T110115F  A  5   45   (CH)  Jugendherberge Solothurn, G0 Turnier Solothurn
     T110115E  C  5   10   (CZ)  Praha, Paluba Handicap
     T110115D  A  5  110   (DE)  Essen, Essener Turnier
     T110115C  A  4    8   (IE)  Dublin, 2011 Irish Championship League, weekend 1
     T110115B  A  3    2   (FI)  Espoo, Finnish Championship Finals
     T110115A  C  4   11   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz
     T110113A  B  2   25   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament Round 2
     T110109A  C  5    7   (HR)  Velika Gorica, 421. Velika Gorica weekend go-tournament
     T110108F  C  5   16   (LT)  Moletai, Trys Karaliai 2011
     T110108E  A  5   28   (NL)  Heerlen, Heerlen New Years Tournament 2011
     T110108D  B  5   60   (FR)  Orsay, 15th Orsay Tournament
     T110108C  B  2    8   (FR)  Lyon, Lyon Shinogi Continuous Tournament
     T110108B  B  4   20   (IT)  Milano, VI Torneo della Befana
     T110108A  A  6   19   (UA)  Rivne, Ukrainian Youth Go Championship (under 12) 2011
     T110107C  B  5    6   (RU)  Sankt-Peterburg, Christmas tournament
     T110107B  B  1    8   (FR)  Montpellier, Montpellier Continuous Tournament
     T110107A  A  5   46   (RU)  Moscow, Russian Championship Under 12
     T110106B  C  8   20   (NL)  Hilversum, Hilversum 1st Ladder Tournament 2011
     T110106A  A 10   17   (HR)  various places, January Free-Paired Tournament
     T110104B  B  5   14   (RO)  Braila, ATARI Braila- club tournament
     T110104A  B  4    8   (RU)  Barnaul, New Year Tournament
    

  • 2010:

  • November - December
     T101230A  C  5   12   (HU)  Budapest, Youth Tournament in Baduk Centre
     T101228A  A  7   99   (UK)  London, Pandanet Go European Cup
     T101227B  B  7   17   (FR)  Le Mans, Le Mans Tournament
     T101227A  A  5   74   (NL)  Overasselt, Wintergo 2010
     T101225B  C  6    4   (RS)  Nis, Group A Test Tournament
     T101225A  A  4   12   (RU)  Moscow, Cup of Moscow Final
     T101218N  A  1   10   (FR)  Rennes, Brittany Championship - Rennes vs Nantes
     T101218M  A  1    8   (FR)  Lorient, Brittany Championship - Lorient vs Vannes
     T101218L  B  5   14   (RO)  Galati, Concurs Galati
     T101218K  A  5   69   (RU)  Moscow, Team Championship of Moscow
     T101218J  A  5   48   (FR)  Lille, Lille Tournament
     T101218I  A  5   28   (RO)  Targu Mures, Shusaku Christmas
     T101218H  A  5   78   (TR)  Ankara, 18th Alpar Kilinc Memorial Tournament
     T101218G  B  5   13   (SK)  Kosice, Christmas Tournament
     T101218F  B  5   17   (IT)  Remanzacco, 6th Higashikita Tournament
     T101218E  C  4   12   (CZ)  Praha, Paluba Handicap
     T101218D  A  5   14   (RU)  Kazan, Open Championship of Tatarstan
     T101218C  B  6   19   (RU)  Novosibirsk, Open Championship of Novosibirsk
     T101218B  C  5   11   (SI)  LJUBLJANA, 7th Gaspari Memorial
     T101218A  C  5   11   (SI)  LJUBLJANA, 7th Gaspari Memorial
     T101217A  A  5    6   (AT)  Vienna, Austrian Championship Final
     T101215A  B  2    9   (FR)  Valence, Valence Club
     T101212C  A  3    4   (HU)  Budapest, Hungarian Championship Deciding Games
     T101212B  B  4   13   (PL)  Gliwice, Gliwice
     T101212A  C  4   30   (IT)  Bologna, I torneo Atomo Go Club
     T101211H  A  5   18   (NL)  Amstelveen, Dutch Senior Championship
     T101211G  A  5    6   (FI)  Oulu, Oulun mestaruus 2010
     T101211F  A  1    8   (FR)  Vannes, Brittany Championship - Vannes vs Nantes
     T101211E  B  3    4   (FR)  Toulouse, Southwest League Youth Championship (under 19)
     T101211D  C  5    8   (FR)  Toulouse, Southwest League Youth Championship (under 16)
     T101211C  A  5   10   (RO)  Bucuresti, Romanian Female Championship
     T101211B  A  5   43   (CZ)  Karlovy Vary, Art Studio Cup
     T101211A  B  4   13   (HR)  Velika Gorica, 8. Velikogoricki jesenski go-turnir
     T101210A  A  5    6   (FI)  Vantaa, Finnish Championship League
     T101209A  B  1    6   (FR)  Montpellier, Montpellier Continuous Tournament
     T101205A  B  4    6   (FR)  Bayonne, Bayonne Club (stage 2)
     T101204M  B  3   12   (FR)  Nevers, Christmas Tournament
     T101204L  A  4   40   (FR)  Claira, Perpignan Tournament
     T101204K  A  6   14   (RU)  Kurgan, Championship of Kurgan
     T101204J  C  5    6   (RU)  Syktyvkar, Club Tournament
     T101204I  A  7    7   (ES)  Barcelona, 2010 Spanish Championship Finals
     T101204H  A  5   27   (RU)  Moscow, Cup of Moscow, Semifinal
     T101204G  A  1    8   (FR)  Nantes, Brittany Championship - Nantes vs Lorient
     T101204F  C  4    6   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz
     T101204E  C  7   24   (FI)  Helsinki, Korean Ambassador`s Cup
     T101204D  C  5   15   (CZ)  Praha, Paluba Handicap
     T101204C  A  5    8   (CZ)  Praha, Czech Female Championship
     T101204B  A  5   30   (DE)  Braunschweig, Braunschweiger NiKo-Turnier
     T101204A  B  5   28   (IE)  Cork Ireland, UCC December Open
     T101203A  A  7    8   (RO)  Bucuresti, Romanian Championship Final
     T101128A  B  5    8   (FR)  Dijon, Dijon Continuous Tournament
     T101127N  A  3    3   (RS)  Belgrade, Serbian Female championship
     T101127M  A  5   27   (FR)  Paris, Paris Meijin A
     T101127L  A  5   38   (FR)  Paris, Paris Meijin B
     T101127K  C  4   16   (HU)  Budapest, Schoolkids Tournament in Baduk Centre
     T101127J  A  7    8   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship (Hight League) 2010
     T101127I  C  4   10   (CZ)  Usti nad Labem, 3rd Usti Handicap
     T101127H  A  5   62   (FI)  Tampere, Rabbity Six 2010
     T101127G  A  5   22   (SK)  Bratislava, GPS 2010 Bratislava
     T101127F  B  3   61   (UK)  Leicester, East Midlands
     T101127E  A  5    6   (HR)  Rijeka, Croatian Championship 2010 - Final 6 
     T101127D  A  5  175   (DE)  Berlin, XXXI. Berliner Kranich
     T101127C  A  5   46   (PL)  Krakow, Polish Championship Side Tournament
     T101127B  A  5   67   (IT)  Sestri Levante, XXXI Campionato Italiano
     T101127A  C  4   10   (ES)  la pedra, la pedra handicap
     T101126E  B 11   13   (RO)  Bucuresti, Japanese Ambassador`s Cup- children tournament
     T101126D  A  7    7   (LT)  Vilnius, Lithuania Go championship final 2010
     T101126C  A  6  117   (RO)  Bucuresti, Japanese Ambassador Cup
     T101126B  A  1    2   (DE)  Berlin, Berliner Meisterschaft Endrunde
     T101126A  A  7   10   (RS)  Belgrade, Serbian Championship
     T101125B  A  7   32   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Championship
     T101125A  A  7    8   (PL)  Krakow, Polish Championship League
     T101120P  A  5   13   (PT)  Porto, Open do Porto 2010
     T101120O  A  3   12   (FR)  Marly, Lorraine Cup Final
     T101120N  C  4   12   (RU)  Voronezh, Championship of Voronezh
     T101120M  A  5   26   (RU)  Moscow, Moscow Championship Under 12
     T101120L  B  4   13   (FR)  Dijon, Master Lim Cup - Side Tournament
     T101120K  A  5   59   (FR)  Paris, Paris Meijin C
     T101120J  B  1    8   (FR)  Rennes, Brittany Championship - Rennes vs Vannes
     T101120I  A  5   64   (FR)  Dijon, Master Lim Cup - French Clubs Championship Final
     T101120H  A  5   19   (ES)  Malaga, II Torneo Mikami de Malaga
     T101120G  A  5    8   (HU)  Budapest, Hungarian Championship 2010 Finale
     T101120F  A  5    6   (HU)  Budapest, Hungarian Championship 2010 Kyu Finale
     T101120E  C  6   31   (RO)  Braila, Braila- under 12
     T101120D  B  5   11   (CY)  Nicosia, Cyprus Go Championship 2010
     T101120C  B  5   24   (NL)  Arnhem, Arnhem tournament 2010
     T101120B  A  5    6   (DE)  Meerbusch, NRW-Meisterschaft
     T101120A  C  5    9   (HR)  Velika Gorica, 416. Velika Gorica weekend go-tournament
     T101119B  B  8   70   (DE)  Berlin, Go to Innovation
     T101119A  A  5   22   (SK)  Kosice, City Championship
     T101118A  A  5   27   (FR)  Antony, Antony Club
     T101115A  A  5   16   (NL)  Utrecht, Club Championship
     T101114B  C  4   13   (NL)  Den Bosch, Denkstation 2010
     T101114A  C  4   18   (PL)  Mikolow, Mikolow
     T101113P  B  2   41   (FR)  Grenoble, Rhone-Alpes Challenge (stage 1)
     T101113O  B  5   48   (UK)  Lake District, Three Peaks
     T101113N  A  5   95   (UA)  Kyiv, Cup .Three dragons.
     T101113M  A  6   16   (RO)  Bucuresti, Romanian Championship Semifinal
     T101113L  A  5    5   (RO)  Bucuresti, Romanian Championship Semifinal (open section)
     T101113K  C  4   16   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T101113J  A  5   43   (CZ)  Ostrava, Czech Grand Prix
     T101113I  B  5    6   (PL)  Stargard Szczecinski, Porfirion Cup - handicap section
     T101113H  A  5   16   (PL)  Stargard Szczecinski, Porfirion Cup
     T101113G  A  4   30   (CH)  Tour-de-Peilz, Tournoi du Leman
     T101113F  B  5   83   (DE)  Duesseldorf, 4. Japanischer Generalkonsulpokal
     T101113E  B  7   39   (DE)  Hamburg, Rahlstedter Tengen 2010, Gruppe B
     T101113D  A  5   41   (DE)  Hamburg, Rahlstedter Tengen 2010, Gruppe A
     T101113C  A  5   69   (AT)  Wien, Austrian Open 2010
     T101113B  B  4   15   (CH)  Winterthur / Kirchgemeindehaus, 11. Winterthurer Go Turnier
     T101113A  C  7   35   (RO)  Braila, Braila- under 16
     T101112A  A  5    6   (RU)  Petrozavodsk, Championship of Karelia
     T101111B  B  1   22   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament Round 1
     T101111A  A  6   35   (IL)  Japanese Embassy, Israeli 2010 Go Championship
     T101108A  B  7    9   (FR)  Clermont-Ferrand, Clermont-Ferrand Club
     T101107A  A  3   15   (FR)  Lille, French Clubs Championship - North League
     T101106K  A  4    2   (UA)  Kyiv, Ukrainian Meijin Title Match - 2010
     T101106J  A  8   13   (RU)  Izhevsk, Championship of Izhevsk
     T101106I  B  5   22   (RU)  Novouralsk, Club Tournament
     T101106H  B  7   22   (TR)  Eskisehir, 4th Eskisehir Tournament - B group
     T101106G  A  5   24   (TR)  Eskisehir, 4th Eskisehir Tournament - A group
     T101106F  A  8    6   (FI)  Turku, Turun Mestari 2010
     T101106E  C  6   34   (RO)  Bucuresti, ASCIG Cup
     T101106D  A  5   42   (SE)  Goeteborg, Goeteborg Open
     T101106C  A  3   44   (UK)  Warwick, Coventry
     T101106B  C  7   16   (FI)  Tampere, Lokakuun Metsastys 2010
     T101106A  C  5   22   (SI)  Fiesa, Slovenian Championship Side Tournament
     T101105A  A  6   12   (SI)  Fiesa, Slovenian Championship
     T101104B  C 10   22   (NL)  Hilversum, Hilversum 6th Ladder Tournament 2010
     T101104A  A  6   46   (RU)  Cheljabinsk, Russian Championship under 16
     T101103A  B  5   21   (FR)  Lyon, Canut Ki-In Tournament
     T101101A  A  7   11   (FR)  Levallois-Perret, French Championship (stage 1) - Levallois-Perret
    
  • September - October
     T101031A  B  3   34   (UK)  Bath, Wessex
     T101030M  C  5    6   (DE)  Berlin, Berliner Meisterschaft Vorrunde
     T101030L  A  6   48   (FR)  Guitte, Rennes Tournament
     T101030K  A  6   55   (ES)  Sevilla, spanish open 2010
     T101030J  C  5   28   (CZ)  Praha, Paluba Handicap
     T101030I  A  5   19   (RO)  Bucuresti, Romanian Youth Championship - under 25
     T101030H  A  5   74   (BE)  Brussels, 25th Brussels Go Tournament
     T101030G  C  5   24   (FI)  Oulu, Mind Sports Festival
     T101030F  A  5   29   (SE)  Stockholm, AllhelGOna2010
     T101030E  C  4   27   (RU)  Sankt-Peterburg, Smart Games Week
     T101030D  A  6   30   (IT)  Ravenna, 1° Torneo del Mosaico
     T101030C  A  5   72   (DE)  ST. Augustin, 5. Go-Turnier in St. Augustin
     T101030B  B  7    8   (RO)  Galati, Galati Trophy
     T101030A  C  4   10   (DE)  Berlin, Berliner Herbstturnier
     T101029A  A  7    8   (DE)  St. Augustin, Deutsche Meisterschaft 2010 (Endrunde)
     T101028D  A  3    7   (FR)  Lans en Vercors, French Youth Congress - Hikaru Cup (primaire-college)
     T101028C  A  4   12   (FR)  Lans en Vercors, French Youth Congress - Hikaru Cup (lycee)
     T101028B  A  4   19   (FR)  Lans en Vercors, French Youth Congress - Hikaru Cup (college)
     T101028A  A  3    3   (FR)  Lans en Vercors, French Youth Congress - Hikaru Cup (primaire)
     T101024B  B  2    5   (FR)  Bayonne, Bayonne Club (stage 1)
     T101024A  C  5   16   (HR)  Zagreb, Japan Culture Days 2010. go-tournament
     W101023A  C  7   68   (KR)  Changwon, Korea Prime Minister Cup
     T101023H  C  8    5   (GF)  Remire, Journee go non-stop
     T101023G  A  5   25   (RO)  Brasov, Romanian Team Championship
     T101023F  A  5   81   (DE)  Mannheim, Mannheimer Aji 2010
     T101023E  A  5   57   (CZ)  Mikulov, Palava Tournament
     T101023D  A  5   94   (RU)  Moscow, Japanese Ambassador Cup
     T101023C  A  5   21   (NO)  Oslo, Norwegian Championship 2010
     T101023B  A  6   17   (UA)  Rivne, Ukrainian Youth Go Championship (under 16) 2010
     T101023A  A  5   21   (RS)  Belgrade, 33. Belgrade Open
     T101016I  B  3   14   (FR)  Grenoble, Games Festival - Youth Go Tournament
     T101016H  A  1   16   (FR)  Lorient, Brittany Championship (stage 1) - Lorient vs Rennes
     T101016G  B  4   41   (FR)  Pibrac, 3rd Pibrac Tournament
     T101016F  A  5   69   (FR)  Balan, 6th International Lyon Tournament
     T101016E  A  5   22   (RU)  Izhevsk, Open Cup of Izhevsk
     T101016D  B  5   52   (DE)  Leipzig, 36. Leipziger Bergmannsturnier
     T101016C  A  5   57   (UA)  Kyiv, Ukrainian Cup 2010
     T101016B  B  4    8   (DK)  Copenhagen, Copenhagen Open 2010
     T101016A  C  4   14   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz Tournament
     E101016A  A  5   20   (FR)  Lyon, European Women Championship
     T101010A  C  5   24   (UA)  Kyiv, Suputnyk Cup 2010
     T101009I  A  2    2   (IE)  Belfast, 2010 Irish Championship Final
     T101009H  A  8   30   (NL)  Amstelveen, Indis (Inter-District Tournament)
     T101009G  A  6  100   (RU)  Sankt-Peterburg, Korean Council Cup
     T101009F  A  5   16   (CH)  Geneve, Tournoi de Geneve - Groupe B
     T101009E  A  5   18   (CH)  Geneve, Tournoi de Geneve - Groupe A
     T101009D  A  5   86   (CZ)  Praha, Czech Championship Qualification
     T101009C  B  5   66   (DE)  Berlin, Japanischen Botschafter Cup
     T101009B  A  5  117   (DE)  Bochum, Bochumer Bambus
     T101009A  C  5   11   (HR)  Velika Gorica, 411. Velika Gorica weekend go-tournament
     G101009A  A  5   40   (RO)  Pitesti, Pandanet Go European Cup
     T101008A  B  7   43   (CL)  Santiago, XII Torneo Iberoamericano
     T101003A  C  4    8   (UK)  Twickenham, Ladder
     T101002K  A  3   16   (FR)  Marly, Lorraine Cup
     T101002J  B  5   43   (FR)  Clermont-Ferrand, 14th Auvergne Go Congress
     T101002I  C  4   16   (SE)  Gothenburg, Club Championship
     T101002H  B  4   21   (ES)  Madrid, II Spanish Team Tournament
     T101002G  A  5   20   (RO)  Oradea, Radu Baciu Grand Prix - final
     T101002F  C  4   11   (ES)  Barcelona, la pedra handicap
     T101002E  A  5   17   (UA)  Odesa, Vitalij Trost Memorial
     T101002D  A  3   32   (UK)  Shrewsbury, Shrewsbury
     T101002C  A  5   33   (RU)  Moscow, Moscow Championship Under 16
     T101002B  A  5   16   (FI)  Helsinki, Finnish Champhionship Qualification
     T101002A  A  5   35   (LT)  LT. KAUNAS, KAUNO TAURE 2010
     G101002A  A  5  116   (TR)  Istanbul, 10th Istanbul International Tournament
     T100926C  C  5   25   (NL)  Zutphen, Robert van Gulik toernooi
     T100926B  C  4   12   (FI)  Turku, Turku City Championship Qualification
     T100926A  C  5   40   (DE)  Wiesbaden, 6. WIGO-Turnier
     T100925J  B  4    9   (FR)  Dijon, Dijon Continuous Tournament
     T100925I  A  5   24   (NL)  Eindhoven,  33ste Brabantse Go Toernooi 
     T100925H  A  5   20   (ES)  Cadiz, 2nd Cadiz Open
     T100925G  B  4   18   (DE)  Kaegsdorf, GO, Urlaub und Ostsee
     T100925F  A  5   38   (RU)  Jaroslavl, 1000 Years of Jaroslavl
     T100925E  A  5   32   (SE)  Linkoeping, Linkoeping Open 2010
     T100925D  A  5   55   (PL)  Lodz, Polish Championship Qualification
     T100925C  B  5   18   (IE)  Belfast, Belfast Open 2010
     T100925B  A  5   22   (CH)  Zuerich, Zurich Tournament 2010
     T100925A  A  6   27   (UA)  Rivne, Open Championship of Rivne`s  region  2010
     T100920B  B  9  127   (NL)  Various places, Dutch Go Competition
     T100920A  B 11   84   (RU)  Sankt-Peterburg, Qualification SENTE games
     T100919B  A  4    2   (UK)  Shrewsbury, BGA Title Match 2010
     T100919A  A  3   28   (UK)  Swindon, Swindon
     T100918M  A  3    8   (FR)  Strasbourg, French Championship Final
     T100918L  B  5   19   (FR)  Bourges, Club Championship of West League - Side Tournament
     T100918K  B  6   24   (FR)  Sabres, Bordeaux Tournament
     T100918J  A  4   20   (FR)  Bourges, French Clubs Championship - Centre League Qualification
     T100918I  A  5   11   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship (First League) 2010
     T100918H  A  5   16   (SI)  Hotel Tisa, Maribor Open
     T100918G  A  5   47   (AT)  Apetlon, Seewinkel Tournament 2010
     T100918F  B  5  166   (DE)  Hamburg, Kido Cup (Main-tournament)
     T100918E  A  4   16   (DE)  Hamburg, Kido Cup - Top16
     T100918D  A  5   24   (BE)  Antwerp, Antwerp go tournament
     T100918C  C  4   22   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz Tournament
     T100918B  A  5   46   (HU)  Balatonfured, Hungarian Open Championship
     T100918A  B  5   31   (FI)  Helsinki, Helsinki Casual
     T100912A  A  3   20   (UK)  Penzance, Cornish Open
     T100911I  A  8   10   (FR)  Le Havre, French Championship (stage 1) - Le Havre
     T100911H  A  5   27   (RO)  Timisoara, Radu Baciu Grand Prix
     T100911G  A  5   37   (RU)  Sankt-Peterburg, Opening Season Tournament
     T100911F  A  5   16   (RU)  Sankt-Peterburg, Championship of Sankt-Peterburg, Final
     T100911E  B  5   52   (RU)  Moscow, Moscow City Day Tournament  
     T100911D  A  5   63   (IT)  Pisa, X  Torneo Pisano 
     T100911C  B  5   16   (SK)  Porac, Autumn Tournament
     T100911B  A  6   20   (UA)  Rivne, Rivne  Open Championship (under 16) 2010
     T100911A  B  5   14   (HR)  Velika Gorica, 8. Ljetni velikogoricki go-turnir
     E100911A  A  5   22   (DE)  Darmstadt, 6th European Student Go Championship
     T100905A  B  3   24   (UK)  Manchester, Northern
     T100904F  B  5   16   (FR)  Orleans, 6th Orleanais Tournament
     T100904E  A  5   12   (DE)  Marburg, Deutsche Damen-Go-Meisterschaft
     T100904D  A  6    8   (RO)  Braila, Braila- under 16 Romanian Championship Final
     T100904C  A  5   64   (NL)  Delft, Delft
     T100904B  A  5   25   (FI)  Tampere, Finnish Championship 1st Qualification Tournament
     T100904A  C  4   22   (DE)  Berlin, Berliner Sommerturnier
     T100903C  A  4   54   (FR)  Frioul archipelago, Marseille
     T100903B  A  6  132   (CZ)  Brno, Pandanet Go European Tour
     T100903A  A  6    8   (RO)  Braila, Braila- under 14 Romanian Championship Final
     T100902B  C 10   19   (NL)  Hilversum, Hilversum 5th Ladder Tournament 2010
     T100902A  B  5   45   (RO)  Braila, Romanian Junior Championship- Qualification
    
  • July - August
     T100831A  C  5   18   (RO)  Braila, ATARI Braila- club tournament
     T100829B  C  4   12   (UK)  London, MSO
     T100829A  B  3    8   (DK)  Odense, Sunday tunament in Odense
     T100828E  A  4    8   (UA)  Sevastopol, Open Sevastopol Cup 2010
     T100828D  C  5   17   (LT)  Moletai, EZERAI 2010
     T100828C  A  5    6   (FI)  Lappajarvi, Women`s Finnish Championships
     T100828B  A  5  121   (DE)  Koeln, Koelner Turnier
     T100828A  A  5   34   (DE)  Schwerin, 8. Schweriner Turnier
     T100827B  A  6   79   (RO)  Iasi, IASI GO CUP
     T100827A  A  7   24   (FR)  Bourges, French Open Championship
     T100826A  A  6    8   (RO)  Iasi, 1st Romanian Masters
     T100825A  B  1   24   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament Round 7
     T100822B  A  3   27   (UK)  Isle Of Man, Isle Of Man afternoon tournament
     T100822A  A  5   39   (UK)  Isle Of Man, Isle Of Man main tournament
     T100821C  A  4   30   (CZ)  Bartosovice, eGoban Cup
     T100821B  C  4    8   (UA)  Doneck, Doneck Festival .Nihon Taisai. 2010
     T100821A  B  4   17   (HR)  Veliki Grdjevac, 2. Memorijal Ivice Kuhara - Veliki Grdjevac 2010.
     T100818A  A  5   50   (NL)  Lunteren, Zomergo 2010
     T100816B  C  4   37   (ES)  Sepulveda, III Seminario Sepulveda
     T100816A  A  5   43   (PL)  Przystanek Alaska, Summer Go School - Marathon
     T100814B  C  5   12   (IT)  Bagnile di Cesena, 2° Torneo di Go Silvio Corbari 
     T100814A  A  6   37   (PL)  Przystanek Alaska, Summer Go School - Jerzy Sacharewicz memorial
     T100813B  A  6   57   (UA)  Odesa, Odesa Zolota - 2010
     T100813A  A  5   25   (SE)  Leksand, European Team Championship 2010
     T100811A  B  5    5   (RU)  Sankt-Peterburg, Youth Go Camp
     T100810B  A  5   26   (SE)  Leksand, Leksand Open
     T100810A  C  6   42   (PL)  Przystanek Alaska, Summer Go School Entrance Tournament
     T100807B  B  6   10   (RU)  Kurgan, Cup of Zauralje
     T100807A  B  4   15   (HR)  Velika Gorica, Open Teen Go Championship of Croatia
     E100802A  A  5  459   (FI)  Tampere, Zhuyeqing Tea 54th European Go Congress 2010 Main Tournament - 2nd week
     T100801A  B  5   16   (RO)  Leghia, Radu Baciu Grand Prix= Leghia
     E100731A  A  5  350   (FI)  Tampere, Zhuyeqing Tea 54th European Go Congress 2010 - Weekend Tournament
     E100725A  A  5  459   (FI)  Tampere, Zhuyeqing Tea 54th European Go Congress 2010 Main Tournament - 1st week
     T100724C  A  2    3   (RU)  Moscow, Moscow Championship, Superfinal
     T100724B  B  6   13   (RU)  Barnaul, Altaj Cup-2010
     T100724A  A  3    8   (HR)  Velika Gorica, Hrvatska Go-liga Finale
     T100723A  A  5   22   (TW)  Magong, World Youth Goe Championship
     T100719A  B  5   43   (FR)  Belmont sur Rance, French Summer Camp (second week)
     T100717D  B  6   59   (TR)  Izmir, 5th National Izmir Go Tournament
     T100717C  C  5   28   (ES)  Cadiz, 3rd Cadiz Tournament (Handicap)
     T100717B  A  5   58   (RU)  Sankt-Peterburg, Open Cup of Russia
     T100717A  A  5   28   (AT)  Klagenfurt, Klagenfurt Tournament 2010
     T100716A  A  6   56   (CZ)  Pardubice, Pandanet Go European Tour
     T100714A  A  5   44   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Team Championship
     T100712D  B  5   55   (FR)  Belmont sur Rance, French Summer Camp (first week)
     T100712C  A  5   15   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Championship under 18
     T100712B  A  9   16   (RO)  Bistrita, Romanian Youth Championship - under 18
     T100712A  A  7    8   (RO)  Bistrita, Romanian Children Championship - under 8
     T100711A  B  6   46   (RO)  Bistrita, Romanian Youth Championship Qualification
     T100710E  A  5   32   (RU)  Sankt-Peterburg, Valerij Astashkin Memorial
     T100710D  A  5   11   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Female Championship
     T100710C  C  5   18   (HU)  Balatonszepezd, Go camp in Balatonszepezd
     T100710B  B  5   11   (DE)  Greifswald, 3. Greifswalder Samurai
     T100710A  C  3    4   (EE)  Tallinn, Mind Games Tournament 2010
     T100709F  C  8   18   (FI)  Oulu, Oulun Kesae 2010
     T100709E  B  7    7   (RO)  Bistrita, Romanian International Youth Championship - under 18
     T100709D  B  6   22   (RO)  Bistrita, Romanian International Youth Championship - under 14
     T100709C  B  6   18   (RO)  Bistrita, Romanian International Children Championship - under 10
     T100709B  A  7    8   (RS)  Kragujevac, 13th Serbian Individual Cup-Finals
     T100709A  A  1    2   (FI)  Tampere, Tampere Championship Cup Final 2010
     T100708A  A  8   10   (NL)  Groningen, Warpnet Summer tournament
     T100705A  B  5   33   (LT)  Moletai, Moletu GO Taure 2010
     T100704B  A  3   30   (UK)  Milton Keynes, Milton Keynes
     T100704A  A  6   32   (CZ)  Zlutice, Czech Championship Side Tournament
     T100703E  C  5   30   (LT)  Moletai, Moletu Rapidas 2010
     T100703D  B  3   15   (FR)  Mont de Marsan, Gascony Cup
     T100703C  A  5   12   (PT)  Lisboa, Open de Lisboa 2010
     T100703B  B  6   25   (BE)  Gent, Gents Go Toernooi
     T100703A  B  5   52   (DE)  Stuttgart, Stuttgarter Go-Turnier 
     G100703A  A  5   27   (HR)  Velika Gorica, 1. Velika Gorica Open - Pandanet-tour
     T100702B  A  9   10   (CZ)  Zlutice, Czech Championship
     T100702A  B  5   30   (CZ)  Zlutice, Czech Championship Side Handicap
     T100701A  C 10   19   (NL)  Hilversum, Hilversum 4th Ladder Tournament 2010
    
  • May - June
     T100626I  A  5   19   (RU)  Rostov-na-Donu, Championship of South Federal District
     T100626H  A  5   45   (NL)  Utrecht, Tournooi van Utrecht 2010
     T100626G  A  5   17   (RO)  Brasov, Radu Baciu Grand Prix
     T100626F  A  5   42   (DE)  Berlin, 1. China Cup Berlin
     T100626E  B  5   39   (UK)  Barmouth, Welsh Open
     T100626D  B  5   17   (BA)  Zelenkovac, 6th Zelenkovac Tournament
     T100626C  B  5   43   (DE)  Paderborn, 12. Paderborner Ponnuki
     T100626B  A  5   27   (AT)  Graz, Grazer Turnier 2010
     T100626A  C  5   10   (SI)  Ljubljana, Summer Open
     T100625B  A  6   16   (DE)  Berlin, Deutsche Meisterschaft 2010 (Vorrunde)
     T100625A  A  6   49   (PL)  Warszawa, International Warsaw Go Tournament
     T100620B  A  2    4   (DK)  Copenhagen, Danish Championship rematch
     T100620A  B  3   15   (PL)  Katowice, Katowice
     T100619J  B  4   27   (FR)  Dieppe, Rouen Tournament
     T100619I  A  5   41   (TR)  Bursa, 4th National Bursa Go Tournament
     T100619H  C  5   30   (FR)  Montpellier, Montpellier Tournament
     T100619G  B  7   54   (UK)  Durham, Durham
     T100619F  C  4   16   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz Tournament
     T100619E  A  5   44   (DE)  Freiburg, Freiburger Go Turnier
     T100619D  A  4   22   (DE)  Kiel, 31. Kieler Go-Turnier
     T100619C  A  5   30   (FI)  Turku, Turun Monni
     T100619B  C  6   13   (RU)  Novosibirsk, Siberia-Hokkaido Cup
     T100619A  C  5   14   (HR)  Velika Gorica, 403. Velikogoricki vikend go-turnir
     T100618B  B  5   61   (SK)  Piestany, Slovak Go Festival
     T100618A  C  3    9   (UK)  Durham, Ladder
     T100617A  C  9   15   (FI)  Tampere, Tampere Championship Cup
     T100613A  B  3   12   (FR)  Lille, Lille Go School Continuous Tournament
     T100612M  B  4   10   (ES)  Barcelona, Spanish Female Championships, side tournament
     T100612L  A  4    8   (ES)  Barcelona, III Spanish Female Championships
     T100612K  B  2   16   (FR)  Valence, Rhone-Alpes Challenge (stage 4)
     T100612J  A  5   49   (DE)  Potsdam, Sanssoucisei 2010
     T100612I  A  5   14   (RU)  Sankt-Peterburg, Championship of Sankt-Peterburg, Semifinal
     T100612H  C  5   14   (RO)  Iasi, Iasi local tournament
     T100612G  C  5   15   (CZ)  Usti nad Labem, Northern Bohemia Cup
     T100612F  A  5    8   (NL)  Delft, Centraal Plaatsings Toernooi
     T100612E  B  7   14   (NL)  Delft, Korean Ambassador`s Cup
     T100612D  B  5   25   (SE)  Aspudden, Stockholm Open 2010
     T100612C  A  5   34   (AT)  Wien, Alfred Nimmerrichter Gedenk Turnier 2010
     T100612B  A  5   28   (IT)  Torino, 2010 Turin Go Tournament
     T100612A  B  4   17   (HR)  Zagreb, 1. Bundek Open Go-tournament
     T100611A  B  8   49   (FR)  Piriac, Marathon
     T100608A  B  1    4   (FR)  Lyon, Lyon Shinogi Club
     T100605E  A  4   25   (FR)  Antony, French Clubs Championship - Ile de France League
     T100605D  A  5   12   (RU)  Moscow, Moscow Championship, Final
     T100605C  A  5   36   (CZ)  Jesenik, Czech Grand Prix
     T100605B  A  5  113   (DE)  Darmstadt, Darmstaedter Go-Tage
     T100605A  A  6   19   (UA)  Rivne, Rivne  Open Championship (under 12) 2010
     G100605A  A  5   44   (HU)  Budakeszi, Hungarian Pandanet Go European Cup
     T100604A  A  6   18   (RO)  Pitesti, Romanian Cup Final
     T100530E  A  3   18   (FR)  Paris, House of Go Tournament (stage 2)
     T100530D  B  4   10   (PL)  Wroclaw, Go Engineer`s Tournament
     T100530C  C  5   40   (RU)  Sankt-Peterburg, Cup of Leningrad District
     T100530B  C  5   34   (NL)  Apeldoorn, Apeldoorn
     T100530A  C  4   34   (DE)  Bonn, Grill&Go Bonn
     T100529J  B  2   12   (FR)  Grenoble, Rhone-Alpes Challenge (stage 3)
     T100529I  A  3    3   (PL)  Wroclaw, Polish Academic Championship
     T100529H  B  5   30   (IT)  Rome, Eliminatorie per la Coppa Italia 2010
     T100529G  A  5   46   (RO)  Giarmata, Radu Baciu Grand Prix
     T100529F  A  5   27   (UK)  Dundee, Scottish Open
     T100529E  C  5   18   (RO)  Giarmata, Giarmata juniors
     T100529D  A  4   73   (FR)  Strasbourg, Strasbourg International Go Tournament 2010
     T100529C  A  5   32   (PL)  Krakow, Krakow
     T100529B  C  4   13   (ES)  la pedra, la pedra handicap
     T100529A  B  5   38   (RO)  Braila, Braila- Romanian Cup Semifinal- AsJudGO Braila
     T100528C  B  5    8   (FR)  Couternon, Couternon Tournament
     T100528B  A  8    8   (UK)  London, Challengers
     T100528A  B  5   16   (SK)  Stara Lesna, Tatra`s Tournament
     T100527A  A  5    6   (NL)  Amsterdam, District tournament
     W100524A  A  8   60   (CN)  Hangzhou, 31st World Amateur Go Championship 
     T100523C  B  3   12   (FR)  Lille, Lille Go School Continuous Tournament
     T100523B  B  1   24   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament Round 6
     T100523A  C  5   15   (RU)  Sankt-Peterburg, Championship of Sankt-Petersburg, Quarterfinal
     T100522L  B  4    8   (FR)  Dijon, Dijon Continuous Tournament
     T100522K  B  5   38   (FR)  Montlouis-sur-Loire, Touraine Tournament
     T100522J  B  6   47   (FR)  Aspet, Toulouse Tournament
     T100522I  A  8  167   (DE)  Hamburg, Hamburger Affensprung
     T100522H  A  5   46   (CZ)  Ostrava, V.Valek Memorial
     T100522G  A  7   48   (CH)  EPFL Lausanne, Championnats Suisses 2010
     T100522F  A  5   12   (RU)  Ekaterinburg, Championship of Ural Federal District, League 2
     T100522E  A  5   38   (RU)  Ekaterinburg, Championship of Ural Federal District
     T100522D  A  5   32   (RU)  Moscow, Moscow Championship, Semifinal
     T100522C  B  5   23   (FI)  Jyvaeskylae, Ylaekaupungin Yoe 2010
     T100522B  C  4   16   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz Tournament
     T100522A  C  4   15   (EE)  Tallinn, Tallinn Spring Tournament 2010
     T100521A  A  5   15   (HR)  Rijeka, Croatia Open 2010 
     T100520B  B  2    4   (GF)  Guyane, Challenges of French Guiana
     T100520A  A  4   14   (NL)  Leiden, District tournament
     T100519A  A  6   58   (RO)  Bucuresti-Mogosoaia, 6th Balkan Go Congress - main tournament
     T100516C  A  5   32   (CH)  Basel, Bambus Tournament 2010
     T100516B  B  4   12   (GF)  Matoury, French Guiana Tournament
     T100516A  A  3    8   (FR)  Rouen, French Championship (stage 2) - Normandy League
     T100515H  A  5   45   (DE)  Nuernberg, 2. Nuernberger Fuseki
     T100515G  A  3    4   (FR)  Lille, French Championship (stage 2) - North League
     T100515F  A  5   63   (ES)  Madrid, XIII Madrid Tournament Korean Ambassadors Cup
     T100515E  C  4    8   (HU)  Budapest, Schoolkids Championship Final
     T100515D  B  5   20   (TR)  Istanbul, 2nd Turkish Youth Go Championship
     T100515C  A  5   19   (IT)  Bari, 8th Torneo Go a GoGo Bari
     T100515B  A  5   33   (PL)  Warszawa, Korean Prime Minister`s Cup - Qualification Tournament
     T100515A  A  5   25   (RU)  Jaroslavl, Championship of Central Federal District
     T100514A  A  6   63   (SE)  Norrkoeping, Swedish Championship 2010
     G100513A  A  6  103   (NL)  Amsterdam, Amsterdam International Pandanet Go European Cup 2010
     T100512B  A  5   27   (NL)  Den Haag, District tournament
     T100512A  A  3    4   (NL)  Den Haag, Crown Group - District side tournament
     T100511A  B  1    8   (FR)  Lyon, Lyon Shinogi Club
     T100510B  A  5    6   (NL)  Eindhoven, District Tournament
     T100510A  B  2    7   (FR)  Cachan, Ile de France Challenge (stage 3) - Cachan vs Paris Observatory
     T100509B  C  5   12   (HU)  Budapest, 1000 Dragon Rapid Handicap Championship
     T100509A  B  3   42   (UK)  Wokingham, Bracknell
     T100508K  B  5   26   (LT)  Vilnius, VILNIAUS TAURE 2010
     T100508J  A  5   18   (FR)  Cachan, French Youth Championship (under 19)
     T100508I  A  5   22   (FR)  Cachan, French Youth Championship (under 16)
     T100508H  A  6    6   (FR)  Cachan, French Youth Championship (under 12)
     T100508G  B  6   60   (TR)  Ankara, Turkish Go Championship 2010
     T100508F  B  5   14   (RO)  Bucuresti, Bucuresti Romanian Cup Semifinal
     T100508E  A  5   20   (RS)  Kragujevac, St. George’s Day  Tournament-2010
     T100508D  A  5   12   (RU)  Petrozavodsk, Championship of North-East Federal District
     T100508C  A  3   12   (SI)  Kranj, Slovenian Team Championship
     T100508B  C  4   15   (SI)  Kranj, Youth Week Tournament
     T100508A  B  4   13   (HR)  Velika Gorica, 8th Spring Velika Gorica Open
     T100506B  C  6   19   (NL)  Hilversum, Hilversum 3rd Ladder Tournament 2010
     T100506A  A  5   15   (BG)  Sofia, Bulgarian Go Championship
     T100503B  A  5    5   (NL)  Groningen, Districtstoernooi Groningen 2010
     T100503A  B  4   17   (FR)  Compiegne, Compiegne Tournament
     T100502E  B  3   18   (FR)  Lille, Lille Go School Continuous Tournament
     T100502D  C  5   11   (NO)  Oslo, Oslo Open 2010
     T100502C  C  5   19   (UK)  Cambridge, Cambridge Barlow
     T100502B  C  5   19   (RO)  Braila, Braila- under 1 kyu Romanian Cup tournament- AsJudGO Braila
     T100502A  A  3    8   (DE)  Frankfurt, Vorrunde Hessen-Meisterschaft
     T100501J  B  4  101   (FR)  Grenoble, Ze Grenoble Tournament
     T100501I  A  5   76   (DE)  Muenchen, 14. Muenchner Bierseidl
     T100501H  A  5   20   (RU)  Rostov-na-Donu, Championship of Rostov-na-Donu
     T100501G  A  6   36   (RU)  Izhevsk, Championship of Privolzhskij Federal Distric
     T100501F  A  5   33   (IT)  Milano, 16th Brambilla Memorial
     T100501E  A  6   34   (UK)  Cambridge, Candidates
     T100501D  C  5   22   (RO)  Bucuresti, Bucuresti- Romanian Cup Quarterfinal
     T100501C  A  6   38   (RU)  Novosibirsk, Championship of Siberian Federal District
     T100501B  A  6   45   (UA)  Rivne, Ukrainian Student Go Championships (under 29) 2010
     T100501A  A  5  109   (CZ)  Praha, Korean Ambassador Cup
    
  • March - April
     T100430B  A  7    8   (PL)  Bielsko-Biala, Young Masters League
     T100430A  A  6   15   (DK)  Copenhagen, Danish Championship 2010
     T100428A  A  7   42   (SK)  Terchova, 19th Slovak Championship
     T100427A  A  4   40   (FR)  Lorient, 3rd Lorient Tournament
     T100425A  C  5   12   (FR)  Chateauneuf de Gadagne, Mediterranean League Youth Championship
     T100424L  A  4   10   (FR)  Chateauneuf de Gadagne, French Championship (stage 2) - Mediterranean League
     T100424K  B  4   25   (FR)  Chateauneuf de Gadagne, Avignon Tournament
     T100424J  C  5   12   (RU)  Birobidzhan, Cup of Birobidzhan
     T100424I  B  5   32   (FR)  Marly, Metz Tournament
     T100424H  A  5   34   (FR)  Piriac, French Championship (stage 2) - West League
     T100424G  A  6  108   (RO)  Timisoara, 10th Walter Schmidt Cup
     T100424F  A  5   40   (CH)  Luzern (Jugendherberge Rotschu, Go For Luzern 2010
     T100424E  A  4   24   (RS)  Nis, Serbian Team Championship 2010
     T100424D  C  5   12   (HU)  Tata, 2nd Iposz Cup
     T100424C  A  5   95   (DE)  Hannover, 50. Internationales Messeturnier
     T100424B  A  1   12   (PL)  Warszawa, Warsaw-Lodz Match
     T100424A  C  5   27   (RO)  Braila, Braila- under 4 kyu Romanian Cup tournament- AsJudGO Braila
     T100423A  B  6   11   (FR)  Dijon, Dijon Continuous Tournament
     T100418D  B  3    4   (FR)  Lyon, French Clubs Championship - Rhone-Alpes League Side Games
     T100418C  A  4   36   (FR)  Lyon, French Clubs Championship - Rhone-Alpes League
     T100418B  C  4   10   (SE)  Gothenburg, Club Championship
     T100418A  C  4   16   (RU)  Kirov, Spring Tournament
     T100417J  A  5   16   (RU)  Izhevsk, School Championship of Izhevsk
     T100417I  C  6   56   (ES)  Sevilla, Sevilla
     T100417H  A  5   46   (NL)  Groningen, Martinicup 2010
     T100417G  A  5   48   (DE)  Berlin, 6. Baduk Botschafter Cup
     T100417F  A  5   47   (RU)  Moscow, Russian Youth Go Festival, 2nd League
     T100417E  A  5   15   (FI)  Espoo, Finnish Team Championship Open
     T100417D  A  5   24   (FI)  Espoo, Finnish Team Championship
     T100417C  A  5   32   (RU)  Moscow, Russian Youth Go Festival, 1st League
     T100417B  C  4   12   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz Tournament
     T100417A  B  4   16   (IT)  Faenza, 1° torneo a Faenza (Hi no Tori), La Fenice
     T100416A  A  6   52   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship (Second League) 2010
     G100416A  A  6   41   (SI)  Bled, Bled - Pandanet Go European Cup
     T100413A  B  1   13   (FR)  Lyon, Lyon Shinogi Club
     T100410N  B  4   23   (FR)  Carcassonne, 5th Carcassonne Tournament
     T100410M  A  5    7   (RS)  Kragujevac, 43rd City Championship Finals
     T100410L  A  5   12   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Championship under 25, League 2
     T100410K  A  5   33   (PL)  Poznan, Turniej Kwietniowy
     T100410J  B  4   10   (ES)  Barcelona, gofme handicap
     T100410I  C  5   11   (NL)  Hilversum, Hilversum Mind Sports Day Go Tournament 2010
     T100410H  A  6    8   (RO)  Bucuresti, Bucuresti- under 12 Romanian Championship Final
     T100410G  B  5   53   (RO)  Bucuresti, Open SENTE- 179 School
     T100410F  B  6   74   (UK)  Edinburgh, British Open
     T100410E  B  5   16   (RU)  Sankt-Peterburg, Open Cup of Sankt-Petersburg
     T100410D  A  5   24   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Championship under 25
     T100410C  A  5   12   (RU)  Jaroslavl, Championship of Jaroslavl
     T100410B  A  6    8   (RO)  Bucuresti, Bucuresti- under 10 Romanian Championship Final
     T100410A  A  5   59   (CZ)  Plzen, Czech Championship Qualification
     T100408A  B  6   43   (RO)  Bucuresti, Bucuresti- under 12 Romanian Championship Qualification tournament
     T100405A  C  5    5   (UK)  London, Ladder
     T100404A  C  5   16   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship under 12
     T100403A  C  5   13   (HR)  Velika Gorica, 395. Velikogoricki go-turnir
     G100403A  A  6  224   (FR)  Antony, Pandanet Go European Cup - Paris Finals
     T100402A  A  6   33   (NO)  Oslo, Nordic Championship 2010
     T100401C  B  9   12   (FR)  Rennes, Rennes Club
     T100401B  B  1   24   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament Round 5
     T100401A  A  7    8   (UA)  Rivne, Ukrainian Female Championship 2010
     T100331A  C  5   14   (IL)  Rosh Ha`Ayin, Passover Tournament 2010
     T100328B  C  4   37   (DE)  Giessen, Giessener T19
     T100328A  B  3   30   (UK)  Arundel, Arundel
     T100327M  B  5   20   (FI)  Oulu, Oulun Kevat 2010
     T100327L  C  3    8   (FR)  Carcassonne, Carcassonne Club
     T100327K  A  5   25   (RU)  Nizhnij Novgorod,  Russia Team Championship Under 18
     T100327J  C  4   10   (ES)  Barcelona, la pedra handicap
     T100327I  A  5   27   (FR)  Paris, French Championship (stage 2) - Île-de-France League
     T100327H  A  4   14   (FR)  Toulouse, French Championship (stage 2) - Southwest League
     T100327G  A  5   51   (IT)  Bassano del Grappa (Vi), Yama No Kaze Go Tournament
     T100327F  B  5   18   (SK)  Porac, Spring Tournament
     T100327E  B  6   47   (TR)  Ankara, 5th Hacettepe Go torunament
     T100327D  B  4   21   (UK)  Fife, Fife
     T100327C  C  5   21   (RO)  Braila, Braila- under 4 kyu Romanian Cup tournament- ATARI Club
     T100327B  B  6   10   (RU)  Barnaul, City tournament
     T100327A  C  7   10   (FI)  Tampere, Taehtisilmae Open 2010
     T100326C  B  5   70   (FR)  La Jacine, Valence Tournament
     T100326B  A  6   27   (RO)  Targu Mures, Shusaku Cup Junior
     T100326A  A  6  150   (RO)  Targu Mures, Shusaku Cup
     T100325A  B  1    4   (FR)  Valence, Valence Club - March
     T100324A  B  1    6   (FR)  Orsay, Ile de France Challenge (stage 1) - Orsay vs Observatoire
     T100322A  B  5   18   (DE)  Hamburg, Hamburger Meisterschaft 2010
     T100321E  C  3    8   (FR)  Montpellier, French Championship (stage 1) - Montpellier
     T100321D  B  4   14   (FR)  Reze, Youth (under 12) French West League Championship
     T100321C  C  3   10   (FR)  Dijon, Dijon Mind Sports Games
     T100321B  C  4   10   (PL)  Mikolow, Mikolow
     T100321A  C  5   17   (RO)  Braila, Braila- Romanian Cup Preliminary tournament
     T100320J  A  4   14   (FR)  Grenoble, French Championship (stage 2) - Rhone-Alpes League
     T100320I  B  3   12   (FR)  Rennes, French Championship (stage 1) - Rennes
     T100320H  A  5   18   (ES)  Sevilla, E.U.P. Ubicuo-kiin Club Tournament
     T100320G  A  5   12   (PL)  Lodz, Young Masters League - Qualification
     T100320F  A  5   44   (UA)  Kyiv, Viktor Tishchenko Memorial 2010
     T100320E  A  5   29   (AT)  Linz, Linz Go-Turnier 2010
     T100320D  A  6   59   (RU)  Sankt-Peterburg, Japanese Counsil Cup
     T100320C  A  5   46   (NL)  Nijmegen, 37th Emperor Charles Tournament
     T100320B  B  5   24   (RU)  Moscow, Moscow Team Championship Under 18
     T100320A  C  6   11   (CY)  Nicosia, Friendship Go Tournament 2010
     T100319A  B  8   62   (DE)  Berlin, Go to Innovation
     T100314E  A  3   20   (RU)  Izhevsk, Team Championship of Izhevsk
     T100314D  A  7    8   (RU)  Novosibirsk, Championship of Novosibirsk District, Final
     T100314C  A  6    6   (FR)  Valenciennes, French Championship (stage 1) - Valenciennes
     T100314B  A  4    6   (RS)  Kragujevac, 3rd Serbian Student Championship
     T100314A  C  5   22   (UK)  Loughborough, British Youth Championship
     T100313L  B  5   66   (FR)  Agencourt, Dijon Tournament
     T100313K  A  5   49   (FR)  Palaiseau, Ecole Polytechnique Tournament
     T100313J  C  1   12   (FR)  Toulouse, Toulouse Youth Tournament
     T100313I  C  3    4   (FR)  Toulouse, Southwest League Youth Championship (lycee)
     T100313H  C  3    7   (FR)  Toulouse, Southwest League Youth Championship (college)
     T100313G  B  6   32   (UK)  Isle OF Skye, Skye
     T100313F  A  5   49   (DE)  Erlangen, 24. Erlanger Go-Turnier
     T100313E  B  5   53   (CZ)  Frydek-Mistek, Czech Grand Prix
     T100313D  A  5   14   (DE)  Castrop-Rauxel, Deutsche Jugend-Go Meisterschaft
     T100313C  B  5   88   (DE)  Castrop-Rauxel, 26. Castroper Go-Turnier
     T100313B  B  5   21   (FI)  Helsinki, Jaakko Munkki Memorial 2010
     T100313A  B  4   20   (HR)  Velika Gorica, 7. Veliki zimski velikogoricki go-turnir 2010.
     T100312A  B  4    7   (FR)  Guyane, Challenges of French Guiana
     T100309A  B  1    8   (FR)  Lyon, Lyon Shinogi Club Handicap
     T100307B  A  7   11   (FR)  Paris, French Championship (stage 1) - COP
     T100307A  C  4   36   (RU)  Sankt-Peterburg, Club Tournament
     T100306J  A  5   20   (RU)  Ekaterinburg, Open Championship of Ural State University
     T100306I  A  5    6   (FR)  Orleans, French Championship (stage 1) - Orleans
     T100306H  B  3   10   (FR)  Grenoble, Rhone-Alpes League Youth Championship
     T100306G  A  3    4   (RS)  KRAGUJEVAC, Radnicki Club Tournament
     T100306F  A  4   25   (FR)  Narcastet, Tournoi des Pays de l`Adour
     T100306E  A  5   45   (IT)  Colleoli, 2010 Florence Go Tournament
     T100306D  A  5   40   (RO)  Sibiu, EYGC Open
     T100306C  B  5   10   (DE)  Leipzig, Vereinsmeisterschaft des Landesverbands Brandenburg-Sachsen-Thueringen
     T100306B  A  5  113   (DE)  Hamburg-Harburg, Harburger Mausefalle
     T100306A  B  6   19   (RU)  Novosibirsk, Championship of Novosibirsk District, Semifinal
     G100306A  A  5   41   (IE)  Dublin, Irish Open
     T100305A  A  2    2   (IT)  Pisa, 30th Italian Championship playoff
     E100305C  A  6   75   (RO)  Sibiu, European Children Championship, under 12
     E100305B  A  6   48   (RO)  Sibiu, European Youth Championship, under 16
     E100305A  A  6   13   (RO)  Sibiu, European Youth Championship, under 18
     T100304A  C  8   19   (NL)  Hilversum, Hilversum 2nd Ladder Tournament 2010
     T100302A  A 10   11   (FR)  Montreuil, French Championship (stage 1) - Montreuil et Est Parisien
    
  • January - February
     T100228C  B  3    8   (FR)  Nantes, West League Youth Championship (lycee)
     T100228B  B  3    7   (FR)  Nantes, West League Youth Championship (college)
     T100228A  B  2   17   (FR)  Lyon, Rhone-Alpes Challenge (stage 2)
     T100227M  A  5   10   (FR)  Levallois-Perret, French Championship (stage 1) - Levallois
     T100227L  C  5   10   (FR)  Claira, French Championship (stage 1) - Perpignan
     T100227K  A  5   88   (CZ)  Blansko, Czech Championship Qualification
     T100227J  A  5   28   (SE)  Vaesteras, Vaesteras Open 2010
     T100227I  A  5   25   (BA)  Samac, 5th Samac Tournament
     T100227H  A  5   37   (DE)  Dresden, 23. Dresdner Go-Turnier
     T100227G  C  3    4   (UA)  Kyiv, Kyiv Female Championship 2010
     T100227F  B  6  126   (DE)  Bonn, 31. Bonner Go-Turnier
     T100227E  B  3   42   (UK)  Nottingham, Nottingham
     T100227D  C  5   16   (HU)  Budapest, 4th Rabbity Six handicap B group
     T100227C  A  3    2   (NL)  Amstelveen, Dutch Championship 2010 Play-Off
     T100227B  C  5   10   (SI)  Kranj, 3. Kyu turnir
     T100227A  C  5   26   (HU)  Budapest, 4th Rabbity Six handicap A group
     T100225A  B  1   28   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament Round 4
     T100224A  A  4   12   (FR)  Orsay, French Championship (stage 1) - Orsay
     T100223A  A  2    6   (FR)  Vannes, French Championship (stage 1) - Vannes
     T100221B  A  9   10   (FR)  Bordeaux, French Championship (stage 1) - Bordeaux
     T100221A  A  5   64   (RU)  Moscow, Kido Cup
     T100220L  C  5   28   (RO)  Bucuresti, Bucuresti- 179 School - 2nd week
     T100220K  B  3    4   (FR)  Pau, Pau Club - February
     T100220J  B  3    7   (FR)  Lorient, French Championship (stage 1) - Lorient
     T100220I  A  3    7   (NL)  Zutphen, District Tournament
     T100220H  B  4   12   (FR)  Chouvigny, French Championship (stage 2) - Centre League Side Tournament
     T100220G  A  4   12   (FR)  Chouvigny, French Championship (stage 2) - Centre League
     T100220F  A  5   72   (FR)  Levallois-Perret, 13th Levallois Tournament
     T100220E  C  4   21   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz Tournament
     T100220D  C  4   17   (ES)  Sevilla, La Carboneria
     T100220C  B  3   46   (UK)  Cambridge, Trigantius
     T100220B  C  4   18   (RO)  Braila, Romanian Cup Preliminary- ATARI GO Club
     T100220A  C  5   13   (HR)  Velika Gorica, 390. Velikogoricki vikend-turnir
     G100220A  A  5  146   (ES)  Barcelona, Pandanet Barcelona Go Seigen, 28th edition
     T100219A  A  5   21   (FR)  Antony, French Championship (stage 1) - Antony
     T100213J  A  4    8   (FR)  Concarneau, French Championship (stage 1) - Concarneau
     T100213I  B  5   18   (RU)  Samara, Samara Open Cup
     T100213H  C  5   34   (RO)  Bucuresti, Bucuresti- 179 School - 1st week
     T100213G  A  5   17   (CZ)  Praha, Czech Youth Championship
     T100213F  A  6   76   (RU)  Sankt-Peterburg, Chinese Council Cup
     T100213E  C  5   20   (UK)  Frodsham, Cheshire Handicap
     T100213D  B  3    8   (UK)  Frodsham, Cheshire Open
     T100213C  B  6   24   (DK)  Copenhagen, Ambassador`s Cup 2010
     T100213B  B  7   34   (DE)  Goettingen, SanRenSei_Group_B
     T100213A  A  5   18   (DE)  Goettingen, SanRenSei
     T100212A  A  3    5   (FR)  Guyane, Challenges of French Guiana
     T100210A  C  7   16   (FI)  Helsinki, University Cup Tournament
     T100209A  B  1   10   (FR)  Lyon, Lyon Shinogi Club
     T100208A  B  7  113   (NL)  Various places, Dutch Go Competition
     T100207B  A  3    4   (FR)  Caen, French Championship (stage 1) - Caen
     T100207A  A  3   18   (FR)  Paris, House of Go Tournament (stage 1)
     T100206M  C  4    9   (HR)  Karlovac, Karlovac Continuous February-March 2010
     T100206L  C  4   14   (FR)  Marseille, French Championship (stage 1) - Marseille
     T100206K  A  5   43   (BE)  Leuven, Leuven Tournament
     T100206J  B  5  118   (FR)  Antony, 25th Antony Tournament
     T100206I  A  5   27   (HR)  Rijeka, 8 Rijeka carnival go tournament 
     T100206H  C  4   38   (FR)  Toulouse, TIS 2010
     T100206G  B  2   15   (FR)  La Cote Saint Andre, Rhone-Alpes Challenge (stage 1)
     T100206F  A  4   32   (FR)  Nantes 44NE, French Championship (stage 1) - Nantes
     T100206E  A  5   18   (RO)  Ighiu- Alba, Radu Baciu Grand Prix
     T100206D  A  5  129   (DE)  Erding, 13. Erdinger Turnier
     T100206C  A  5   39   (CH)  Solothurn, Swiss Youth Championship + Solothurn Tournament
     T100206B  A  5   28   (IT)  Vignola (MO), Tortellino 2010
     T100206A  C  4    8   (ES)  Barcelona, la pedra club handicap
     G100206A  A  5   70   (FI)  Helsinki, Pandanet Go European Cup
     T100201A  B  2    7   (FR)  Cachan, Ile de France Challenge (stage 1) - Cachan vs Epitanime
     T100131E  A  3    4   (FR)  Rouen, French Championship (stage 1) - Rouen
     T100131D  C  4    8   (RO)  Braila, Braila ATARI GO club- January 
     T100131C  A  3    7   (FR)  Clermont-Ferrand, French Championship (stage 1) - Clermont-Ferrand
     T100131B  B  3    4   (NL)  Amstelveen, Dutch Junior Championship 2010 u18
     T100131A  C  6    5   (NL)  Amstelveen, Dutch Junior Championship 2010 u12
     T100130K  A  9    8   (UA)  Kyiv, Ukrainian Meijin League - 2010
     T100130J  C  5   26   (NL)  Amstelveen, Scheve Ogen Tournament 2010
     T100130I  A  5    6   (SK)  Kosice, Slovak Youth Championship
     T100130H  A  3    8   (FR)  Nantes, French Championship (stage 1) - Yosakura club de go de Nantes
     T100130G  A  4   16   (FR)  Lyon, French Championship (stage 1) - Lyon
     T100130F  A  4   12   (FR)  Dijon, French Championship (stage 1) - Dijon
     T100130E  A  3    8   (FR)  Tours, French Championship (stage 1) - Tours
     T100130D  C  5   15   (HU)  Budapest, Hungarian Children Championship
     T100130C  B  4    9   (HU)  Budapest, Hungarian Youth Championship
     T100130B  A  5   12   (NL)  Amstelveen, Dutch Female Championship
     T100130A  B  3   32   (UK)  London, Wanstead
     T100127B  A  2    4   (XX)  played on internet, European Fujitsu Qualification
     T100127A  A  3    5   (IE)  Dublin, Irish Championship League 2010, remaining games
     T100124A  C  5    9   (UA)  Kyiv, Kyiv Spring 2010 — 1
     T100123H  A  4   23   (FR)  Grenoble, French Championship (stage 1) - Grenoble
     T100123G  A  6    7   (RO)  Bucuresti, National Veteran Championship - Final
     T100123F  B  5   35   (FR)  Epita - Le Kremlin-Bicetre, Epitanime Tournament
     T100123E  B  2    6   (FR)  Aix-en-Provence, French Championship (stage 1) - Aix&Go, Marseille 2
     T100123D  A  3   12   (FR)  Metz, French Championship (stage 1) - Metz, Nancy, Saint-Die
     T100123C  A  3   60   (UK)  Maidenhead, Maidenhead
     T100123B  B  5   15   (HR)  Karlovac, 1. Karlovac Winter Open
     T100123A  A  5   37   (CZ)  Praha, Czech Pairgo Championship Side Tournament
     T100122A  B  2    8   (FR)  Guyane, Challenges of French Guiana
     T100120A  B  1   10   (FR)  Orsay, Ile de France Challenge (stage 1) - Orsay vs Cachan
     T100117A  C  5    8   (UA)  Kyiv, Kyiv Masters 2010 — 1
     T100116K  B  3   12   (FR)  Besancon, French Championship (stage 1) - Besancon, Belfort
     T100116J  A  5    8   (ES)  la pedra, Spanish Championship 2009 finals
     T100116I  B  5   48   (FR)  Orsay, 14th Orsay Tournament
     T100116H  A  4   18   (FR)  Toulouse, French Championship (stage 1) - Toulouse
     T100116G  A  3    9   (FR)  Pau, French Championship (stage 1) - Pau, Bayonne, Mont de Marsan
     T100116F  B  1   26   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament Round 3
     T100116E  A  8   16   (NL)  Amstelveen, Dutch Championship
     T100116D  A  5   22   (IT)  Remanzacco, 5th Higashikita Tournament
     T100116C  B  5   62   (DE)  Potsdam, Potsdamer Panda
     T100116B  A  5    6   (DE)  Lippstadt, NRW-Meisterschaft 2009
     T100116A  A  4    8   (IE)  Dublin, 2010 Irish Championship League Weekend 1
     T100113A  A  5   12   (FR)  Paris, French Championship (stage 1) - Paris Observatory
     T100112A  B  2    7   (FR)  Grenoble, Grenoble Go School
     T100110C  B 15    4   (RU)  Syktyvkar, New Year Tournament
     T100110B  B  3   25   (FR)  Lille, Lille Go School Continuous Tournament
     T100110A  C  5   12   (RU)  Novosibirsk, Christmas Tournament
     T100109H  C 10   13   (IT)  Veneto, Campionato Veneto 2010
     T100109G  B  3    8   (FR)  Dijon, Dijon Continuous Tournament
     T100109F  A  5   28   (SE)  Stockholm, Jusandan 2010
     T100109E  A  5   32   (NL)  Heerlen, Heerlen
     T100109D  A  5   80   (DE)  Essen, Essener Go Turnier
     T100109C  B  4   21   (IT)  Milano, 5th Befana Tournament
     T100109B  B  7   11   (FI)  Helsinki, Helsingin Mestaruus 2010 Sivuturnaus
     T100109A  B  7    8   (FI)  Helsinki, Helsingin Mestaruus 2010
     T100107C  A  5    5   (FR)  Saint-Lo, French Championship (stage 1) - Saint Lo
     T100107B  C  8   19   (NL)  Hilversum, Hilversum 1st Ladder Tournament 2010
     T100107A  B  5   12   (RU)  Sankt-Peterburg, Christmas Tournament
     T100106B  B  2    7   (FR)  Grenoble, Grenoble Go School
     T100106A  B  1    6   (FR)  Paris, Ile de France Challenge (stage 1) - Paris Observatory vs Taverny
     T100105A  A  6   42   (RU)  Izhevsk, Russian Championship Under 12
     T100104A  B  6   12   (RU)  Barnaul, City Championship
     T100102B  A  6   20   (UA)  Rivne, Ukrainian Youth Go Championship (under 12) 2010
     T100102A  C  5   13   (HR)  Velika Gorica, 385. Velikogoricki vikend-turnir
     T100101B  B  8   19   (FR)  Rennes, Rennes Club
     T100101A  C  5    8   (IT)  Bagnile di Cesena, 1° Torneo del Boscone
    

  • 2009:

  • November - December
     G091228A  A  7  115   (UK)  London, Pandanet Go European Cup
     T091227C  A  3   12   (RS)  Kragujevac, 12th Serbian Team Cup
     T091227B  C  5   18   (LT)  Moletai, Christmas CUP 2009
     T091227A  A  5   80   (NL)  Overasselt, Wintergo
     T091220B  C  5   16   (HU)  Budapest, 4th Nostalgia Handicap Group B
     T091220A  C  5   26   (HU)  Budapest, 4th Nostalgia Handicap Group A
     T091219F  A  3    6   (UA)  Simferopol, Crimea Championship 2009 Superfinal
     T091219E  A  5   25   (NL)  Amstelveen, Dutch Seniors Championship (50+) 2009
     T091219D  A  5   68   (TR)  Ankara, 16th Alpar Kilinc Go Tournament
     T091219C  C  5   19   (SI)  Ljubljana, 6th Gaspari Memorial
     T091219B  A  5   50   (RU)  Cheljabinsk, City Championship
     T091219A  A  3    2   (CZ)  Praha, Czech Female Championship
     T091218A  A  6   39   (UA)  Kyiv, Cup of Ukrainian-Japanese friendship 2009
     T091217A  C  6    8   (RO)  Braila, Braila under 14 Championship - Final
     T091216C  C  6    8   (RO)  Braila, Braila under 16 Championship - Final
     T091216B  C  6    8   (RO)  Braila, Braila under 12 Championship - Final
     T091216A  C  4   12   (IL)  Haifa, 2009 Haifa Tournament
     T091215D  B  6    8   (RO)  Braila, Braila under 18 Championship - Final
     T091215C  C  6    8   (RO)  Braila, Braila under 8 Championship - Final
     T091215B  B  8    9   (FR)  Dijon, Dijon Continuous Tournament
     T091215A  A  1    2   (AT)  Wien, Austrian Championship Finals Playoff
     T091214B  C  6    8   (RO)  Braila, Braila under 10 Championship - Final
     T091214A  C  6    8   (RO)  Braila, Braila Female Championship - Final
     T091213A  B  4   22   (PL)  Wroclaw, Wroclaw Tournament
     T091212K  C  3    6   (FR)  Toulouse, Toulouse Youth Tournament
     T091212J  C  5   18   (RU)  Izhevsk, City Handicap Championship
     T091212I  A  7   50   (CZ)  Karlovy Vary, Art Studio Cup
     T091212H  C  7   29   (FI)  Helsinki, Korean Ambassador`s Cup
     T091212G  B  4   39   (UK)  Edinburgh, EdinburghChristmas
     T091212F  A  5   20   (RU)  Petrozavodsk, Karelia Championship
     T091212E  A  4   13   (RU)  Moscow, Moscow Cup, Final
     T091212D  C  4   13   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz Tournament
     T091212C  B  5   10   (SK)  Kosice, Winter Tournament
     T091212B  B  6   17   (RU)  Novosibirsk, City Championship
     T091212A  B  4   22   (HR)  Velika Gorica, 7. Veliki jesenski  velikogoricki go-turnir
     G091212A  A  5   75   (FR)  Lille, Pandanet Go European Cup
     T091211C  A  6  135   (RO)  Bucuresti, Japanese Ambassador Cup
     T091211B  C 10   24   (RO)  Bucuresti, Japanese Ambassador Cup - Kids
     T091211A  A  5    6   (AT)  Wien, Austrian Championship Finals
     T091210A  B  6    7   (FR)  Bayonne, Bayonne Club (stage 1)
     T091206B  A  3    2   (RS)  Nis, Serbian Youth Final 2009
     T091206A  B  6    8   (RO)  Braila, Braila City Championship - Final
     T091205K  B  4   30   (FR)  Paris, 4th Observatory Solstice Tournament
     T091205J  A  4   42   (FR)  Prieure de Marcevol, Perpignan Tournament
     T091205I  A  6   38   (ES)  Cadiz, 10th Spanish Open
     T091205H  A  5   31   (DE)  Braunschweig, 27. Braunschweiger NiKo-Turnier
     T091205G  C  5    6   (RO)  Braila, Braila City Championship Qualification- under 14
     T091205F  C  6   10   (RO)  Braila, Braila City Championship Qualification- under 12
     T091205E  C  7    7   (RO)  Braila, Braila City Championship Qualification- under 10
     T091205D  C  7    7   (RO)  Braila, Braila City Championship Qualification- under8
     T091205C  C  5    6   (RO)  Braila, Braila City Championship Qualification
     T091205B  B  3   14   (FR)  Nevers, Christmas Tournament
     T091205A  A  5   54   (RU)  Moscow, Moscow Team Championship
     T091202A  B  2    6   (FR)  Taverny, Ile de France Challenge - Round 1 (Taverny - Vaureal)
     T091201A  B  1   12   (FR)  Boulogne, Ile de France Challenge - Round 1 (Boulogne - Orsay)
     T091130A  B  1    8   (FR)  Paris, Ile de France Challenge - Round 1 (COP/Epitanime - Observatoire)
     T091129A  B  3   13   (FR)  Valence, Goniroku December Tournament
     T091128I  B  3    2   (RS)  Nis, Serbian Female Championship
     T091128H  A  5   31   (SE)  Goeteborg, Goeteborg Open
     T091128G  A  5   35   (CH)  Au Musee Suisse du Jeu a La To, Tournoi de Lausanne 2009
     T091128F  A  5   22   (PL)  Andrychow, Pod Baszta Tournament
     T091128E  A  5    9   (PL)  Andrychow, Polish Junior Go Championship
     T091128D  B  5   18   (IE)  Cork, University College Cork November Open
     T091128C  B  5    6   (FI)  Oulu, Oulun mestaruus 2009
     T091128B  A  6   20   (UA)  Rivne, Ukrainian Youth Go Championship (under 16) 2009
     T091128A  A  5  150   (DE)  Berlin, XXX. Berliner Kranich
     G091128A  A  5   47   (IT)  Milano, 12th Italian Go Congress - Mauro Brambilla Memorial - Pandanet European Cup Supe
     T091127D  A  7   12   (RS)  Nis, Serbian Championship
     T091127C  A  5   24   (SK)  Kosice, City Championship
     T091127B  A  7    8   (RO)  Bucuresti, Romanian Championship Final
     T091127A  A  6   19   (RO)  Bucuresti, Romanian Female Championship
     T091126C  A  7   28   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Championship
     T091126B  A  7    8   (PL)  Andrychow, Polish Go Championship League
     T091126A  A  7    8   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship (Hight League) 2009
     T091123A  A  5    5   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Female Championship
     T091122A  C  4    9   (HR)  Zagreb, 1. Japan Ambassador and Friends go-tournament
     T091121N  A  5   38   (FR)  Paris, Paris Meijin B
     T091121M  A  5   29   (FR)  Paris, Paris Meijin A
     T091121L  A  5   25   (FR)  Antony, Antony Club
     T091121K  A  4   36   (RU)  Moscow, Moscow Cup, Preliminary
     T091121J  A  7   26   (BE)  Brussels, Belgian championship preliminaries
     T091121I  B  6   41   (NL)  Arnhem, Arnhem tournament
     T091121H  A  5    8   (DE)  Greifswald, Landesmeisterschaft Mecklenburg-Vorpommern
     T091121G  A  5   65   (CZ)  Ostrava, Czech Championship Qualification
     T091121F  B  3   48   (UK)  Leicester, East Midlands
     T091121E  B  5  102   (DE)  Duesseldorf, 3. Japanischer Generalkonsul-Pokal Duesseldorf
     T091121D  B  5   14   (CY)  Nicosia, Cyprus Go Championship 2009
     T091121C  B  5    6   (FI)  Turku, Turku Championship
     T091121B  B  5   12   (HR)  Karlovac, q. Karlovac jesen go-turnir
     T091121A  C  3    4   (CY)  Nicosia, Cyprus Youth Go Championship 2009
     T091120C  A  6   13   (SI)  Fiesa, Slovenian Championship
     T091120B  B  8   41   (DE)  Berlin, 10. Go to Innovation
     T091120A  A  7    7   (LT)  Vilnius, Lithuania Go championship final 2009
     T091116B  C  8   19   (RO)  Braila, Braila City Championship under 16- Preliminary
     T091116A  B  7   13   (FR)  Clermont-Ferrand, Clermont-Ferrand Club
     T091114L  B  4   12   (ES)  Barcelona, spanish women championship, side tournament
     T091114K  C  3   28   (FR)  Lille, Lille Go School Continuous Tournament
     T091114J  A  5   59   (FR)  Paris, Paris Meijin C
     T091114I  A  4   35   (FR)  Ker Al Lann, Rennes Tournament
     T091114H  A  5    5   (ES)  Barcelona, II Campeonato Femenino de Espana
     T091114G  B  6   18   (RU)  Tomsk, City Championship
     T091114F  A  5   26   (RU)  Moscow, City Championship under 12
     T091114E  B  5   25   (SK)  Bratislava, Autumn Tournament
     T091114D  C  4   11   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz Tournament
     T091114C  A  5   18   (PL)  Stargard, Porfirion Tournament
     T091114B  A  4    3   (FI)  Espoo, Finnish Championship Finals
     T091114A  B  5    6   (HR)  Zagreb, Croatian Championship - Final 6
     E091114A  B  4   27   (CH)  Winterthur, 10. Winterthurer Go Turnier
     T091113B  C  8   26   (RO)  Braila, Braila City Championship under 14- Preliminary
     T091113A  B  1    6   (FR)  Grenoble, Grenoble November Tournament
     T091111A  C  6    4   (RO)  Braila, Braila City Championship under 10- Preliminary
     T091110A  B  2   12   (FR)  Lyon, Lyon November Tournament
     T091109A  A  5   18   (NL)  Utrecht, Clubkampioenschappen Utrecht
     T091107O  B  5   17   (FR)  Orleans, 5th Orleanais Tournament
     T091107N  A  5   64   (FR)  Blagneux, French Clubs Championship Final - Master Lim Cup
     T091107M  A  3    2   (UA)  Kyiv, Ukrainian Meijin Title Match - 2009
     T091107L  A  5   66   (TR)  Eskisehir, Eskisehir Go Tournament
     T091107K  B  5   28   (RO)  Craiova, Oltenia Cup
     T091107J  B  5   41   (UK)  Lake District, Three Peaks
     T091107I  A  5    6   (HU)  Budapest, Hungarian Championship Kyu Final
     T091107H  A  5    6   (HU)  Budapest, Hungarian Championship Final
     T091107G  A  5   72   (FI)  Tampere, Kani 6 - Rabbity six 2009
     T091107F  B  7   50   (DE)  Hamburg-Rahlstedt, 27. Rahlstedter Tengen, Gruppe 2
     T091107E  C  4   14   (ES)  Malaga, I Torneo Mikami de Malaga
     T091107D  A  5   44   (DE)  Hamburg-Rahlstedt, 27. Rahlstedter Tengen, Gruppe 1
     T091107C  A  5   52   (IT)  Bologna, 30th Italian Championship
     T091107B  A  5   15   (DE)  Hamburg-Rahlstedt, Deutsche Jugend-Go Meisterschaft
     T091107A  B  5    7   (HR)  Velika Gorica, Croatian Championship for young 2009.
     T091106A  A  6   22   (RO)  Craiova, Romanian Championship Semifinals
     T091105A  C  8   19   (NL)  Hilversum, Hilversum 6th Ladder Tournament 2009
     T091102A  B  5   12   (FR)  Valence, Goniroku November Tournament
     T091101C  B  1   24   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament Round 2
     T091101B  A  6   32   (RU)  Kazan, Russian Championship under 18
     T091101A  C  4   12   (FI)  Turku, City Championship Qualification
    
  • September - October
     T091031H  A  5    9   (FR)  Lans en Vercors, French Youth Congress - Hikaru Cup (lycee)
     T091031G  B  4   12   (FR)  Paris, House of Go Tournament
     T091031F  A  5   28   (NO)  Oslo, Norwegian Championship 2009
     T091031E  C  5   21   (SE)  Stockholm, AllhelGOna 2009
     T091031D  A  5   33   (IT)  Lucca, Tai kai Japan Palace Tournment. Lucca 2009
     T091031C  A  6   69   (RU)  Sankt-Peterburg, Korean Council Cup
     T091031B  A  5   87   (DE)  St. Augustin, 4. Go-Turnier in St. Augustin
     T091031A  B  3   35   (UK)  Milton Keynes, Milton Keynes
     G091031A  A  5  136   (AT)  Vienna, Austrian Open 2009, Pandanet Go European Cup
     T091030A  A  5    6   (FR)  Lans en Vercors, French Youth Congress - Hikaru Cup (college-lycee)
     T091029B  A  5   24   (FR)  Lans en Vercors, French Youth Congress - Hikaru Cup (college)
     T091029A  A  6   35   (IL)  Tel Aviv, Israeli Go Championship 2009
     T091028A  A  3    3   (FR)  Lans en Vercors, French Youth Congress - Hikaru Cup (ecole primaire)
     T091025A  B  3   43   (UK)  Bath, Wessex
     W091024A  B  7   66   (KR)  Jeonju, Korean Prime Minister Cup
     T091024H  B  5   26   (FI)  Oulu, Mind Sports Festival
     T091024G  A  5   89   (BE)  Brussels, Brussels tournament 2009
     T091024F  A  5   20   (DE)  Kuehlungsborn, Go, Urlaub und Ostsee
     T091024E  A  5   48   (RS)  Belgrade, 32. Belgrade Open
     T091024D  A  5   53   (UA)  Kyiv, Ukrainian Cup 2009
     T091024C  A  5   79   (DE)  Mannheim, Mannheimer Aji
     T091024B  B  5   62   (DE)  Berlin, 4. Japanischer Botschafter Cup
     T091024A  C  5   72   (RU)  Moscow, Japan Ambassador Cup
     T091017I  B  5   13   (FR)  Grenoble, Ze Small Tournament of Grenoble
     T091017H  A  6   33   (FR)  Antony, French Clubs Championship - Ile-de-France League Qualification
     T091017G  A  5   32   (RU)  Izhevsk, Izhevsk Open Cup
     T091017F  A  5   10   (PT)  Porto, Porto Open 2009
     T091017E  B  5   35   (DE)  Leipzig, 35. Leipziger Bergmannsturnier
     T091017D  A  5   18   (PL)  Lodz, Polish Go Championship Qualification Round
     T091017C  B  5   19   (SK)  Porac, Autumn Tournament
     T091017B  A  5   25   (IT)  Rome, 6th Gladiator Tournament
     T091017A  B  1    2   (FI)  Tampere, Tampere Championship Final
     T091016B  A  3   15   (SK)  Porac, Slovak Team Championship
     T091016A  A  5    6   (FI)  Helsinki, Finnish Championship League
     T091015A  A  7    8   (DE)  Frankfurt, Deutsche Meisterschaft
     T091011B  A  2   12   (FR)  Caen, French Clubs Championship - Normandy League Qualification
     T091011A  C  8   10   (FI)  Tampere, Tampere Championship Qualification
     T091010L  A  3   12   (FR)  Bourges, French Clubs Championship - Center League Qualification
     T091010K  B  4   14   (FR)  Bourges, French Clubs Championship - Center League Qualification Side Tournament
     T091010J  C  3   19   (FR)  Grenoble, Game Festival of Grenoble
     T091010I  A  5   40   (RU)  Novosibirsk, Siberian Team Championship
     T091010H  A  5   78   (FR)  Lyon, 5th International Lyon Tournament
     T091010G  C  4   16   (DE)  Berlin, Berliner Herbstturnier
     T091010F  A  8   30   (NL)  Amstelveen, Indis (Inter-District Tournament)
     T091010E  A  5   16   (CH)  Geneve, Veyrier Tournament 2009 Group A
     T091010D  B  7   22   (CH)  Geneve, Veyrier Tournament 2009 Group B
     T091010C  A  5   30   (AT)  Zell am See, Salzburger Turnier Zell am See 2009
     T091010B  A  5  101   (DE)  Bochum, Bochumer Bambus 2009
     T091010A  A  5   12   (DK)  Copenhagen, Copenhagen Open 2009
     E091009A  A  5  101   (RO)  Pitesti, European Team Championship
     T091004B  B  3   17   (FR)  Pibrac, French Clubs Championship - Southwest League Qualification
     T091004A  C  5   18   (RU)  Sankt-Peterburg, Club Tournament
     T091003J  B  3   34   (UK)  Shrewsbury, Shrewsbury
     T091003I  A  5   33   (DE)  Hamburg, Kido Cup Damen-Turnier
     T091003H  A  5   17   (DE)  Hamburg, Kido Cup U18-Turnier
     T091003F  A  5  143   (DE)  Hamburg, Kido Cup Herren-Turnier
     T091003E  A  4   16   (DE)  Hamburg, Kido Cup Top-Gruppe
     T091003D  A  5   22   (RU)  Moscow, Youth Moscow Championship (up 18)
     T091003C  C  4    8   (ES)  la pedra, la pedra handicap
     T091003B  B  5   33   (FI)  Helsinki, Helsinki Casual
     T091003A  A  5   25   (LT)  LT. KAUNAS, KAUNO TAURE 2009
     G091003A  A  5  102   (TR)  Istanbul, 9th International Istanbul Go Tournament
     T091001C  B  4    9   (FR)  Dijon, October Continuous Tournament
     T091001B  C  1   22   (FR)  Toulouse, Toulouse Continuous Tournament Round 1
     T091001A  B  4    8   (FR)  Dijon, September Continuous Tournament
     T090927B  B  6   13   (RU)  Jaroslavl, Club Tournament
     T090927A  C  3    4   (FI)  Tampere, Oiva Moisio`s rank test
     T090926L  A  6   12   (BE)  Brussels, Belgian Youth championship
     T090926K  B  5   55   (FR)  Clermont-Ferrand, Clermont-Ferrand
     T090926J  A  5   24   (ES)  Cadiz, Cadiz Open
     T090926I  B  5   31   (RO)  Braila, ATARI KIDS Braila
     T090926H  A  5   23   (DE)  Ulm, Ulmer Turnier
     T090926G  A  5   42   (SE)  Linkoeping, Linkoeping Open
     T090926F  A  5   52   (CZ)  Praha, Games Festival
     T090926E  A  5   18   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Under 25 Championship, 2nd Group
     T090926D  A  5   30   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Under 25 Championship, 1st group
     T090926C  B  4   17   (IE)  Belfast, Belfast Open
     T090926B  A  6   33   (UA)  Rivne, Open Championship of Rivne`s  region  2009
     T090926A  B  4   19   (HR)  Velika Gorica, 7. Ljetni velikogoricki go-turnir
     E090925A  A  6   20   (PL)  Warszawa, European Student Go Championship
     T090920E  C  8   13   (FR)  Dieppe, Rouen : Night rounds
     T090920D  C  3   24   (FR)  Lille, Lille Go School Continuous Tournament
     T090920C  C  3    8   (FR)  Lorient, September Interclub Tournament
     T090920B  B  3   43   (UK)  Swindon, Swindon
     T090920A  C  5   53   (DE)  Wiesbaden, 5. WIGO-Turnier
     T090919H  B  4   26   (FR)  Dieppe, Rouen
     T090919G  A  4   33   (FR)  Carcans, Bordeaux Tournament
     T090919F  A  5   36   (HU)  Balatonfured, Hungarian Open Championship
     T090919E  A  5   21   (SI)  Pohorje, Maribor Open
     T090919D  A  5   60   (CZ)  Mikulov, Palava Tournament
     T090919C  A  5   39   (CH)  Zuerich, Zurich Go Tournament 2009
     T090919B  A  5   67   (IT)  Pisa, Italian Open Championship
     T090919A  A  5   16   (FI)  Espoo, Finnish Championship Qualification
     T090918B  A  5   14   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship (First League) 2009
     E090918A  A  5   12   (CZ)  Mikulov, European Female Championship
     T090916A  C  5   29   (FI)  Helsinki, University Club Tournament
     T090914B  B  7   95   (NL)  Various places, Dutch Go Competition
     T090914A  A  7    8   (RU)  Anapa, South Cup
     T090913B  A  3   16   (FR)  Valenciennes, French Clubs Championship - North League Qualification
     T090913A  B  4   21   (UK)  Penzance, Cornish Open
     T090912G  B  5   15   (RU)  Jaroslavl, V.Khomenchuk Memorial
     T090912F  B  3   24   (FR)  Piriac, French Team Championship - West League Qualification
     T090912E  A  5   39   (AT)  Apetlon Austria, 11. International Seewinkel GO-tournament 2009
     T090912C  A  5   38   (DE)  Jena, Jenaer Schnapphans
     T090912B  A  5   16   (PL)  Lodz, Korean Prime Minister`s Cup - Qualification Tournament
     T090912A  C  4   17   (PL)  Gdansk, Amber Stone Tournament
     T090906B  C  5   26   (RU)  Sankt-Peterburg, Club Tournament
     T090906A  B  3   22   (UK)  Stockport, Northern
     T090905F  A  3   80   (FR)  Frioul archipelago, Marseille
     T090905E  B  6   52   (RU)  Moscow, Moscow City Day Handicap Tournament
     T090905D  A  4    8   (RU)  Moscow, Moscow City Day Tournament
     T090905C  A  5    6   (DE)  Bonn, NRW-Meisterschaft 2008
     T090905B  A  5   78   (NL)  Delft, Delft
     T090905A  A  5   32   (DE)  Schwerin, Schweriner Drachenschlacht
     T090904A  A  6  138   (CZ)  Brno, Pandanet Go European Cup
     T090903A  C  9   19   (NL)  Hilversum, Hilversum 5th Ladder Tournament 2009
    
  • July - August
     T090831B  B  4   11   (UK)  London, MSO-Open
     T090829H  C  5   24   (LT)  MOLETAI, EZERAI 2009
     T090829G  C  5   10   (CZ)  Praha, Paluba Club Handicap
     T090829F  A  5   38   (DE)  Flensburg, 4. Flensburger Go-Turnier
     T090829E  A  5   59   (DE)  Frankfurt, Frankfurter Turnier
     T090829D  A  5    7   (FI)  Tuusula, Finnish Female Championship
     T090829C  A  5  121   (DE)  Koeln, Koelner Go Turnier
     T090829B  A  5   45   (DE)  Berlin, 5. Baduk Botschafter Cup
     T090829A  B  4   27   (HR)  Karlovac, Summer Karlovac go-tournament 2009.
     T090828A  A  8   16   (RS)  Beograd, Serbian Individual Cup
     T090827A  A  7   32   (FR)  Toulouse, French Open Championship
     T090822D  C  5    7   (UK)  London, MSO Rapid
     T090822C  B  4   18   (HR)  Veliki Grdjevac, 1. Memorial of Ivica Kuhar
     T090822B  A  5   45   (FI)  Helsinki, Finnish Championship Qualification
     T090822A  C  4    6   (IT)  Bagnile di Cesena, Silvio Corbari Go Tournament
     T090821D  C  5    5   (RO)  Slobozia, Olympia Cup - Dan Players
     T090821C  C  5   11   (RO)  Slobozia, Olympia Cup - Kyu Players
     T090821B  B  5   12   (RO)  Slobozia, Romanian under 25 Championship - Final
     T090821A  B  4   33   (CZ)  Bartosovice, eGoban Cup
     T090817A  C  4   34   (ES)  Sepulveda, Seminario Sepulveda
     T090815A  A  5   23   (RU)  Rostov-na-Donu, Rostov Championship 2009
     G090813A  A  6   36   (SE)  Leksand, Leksand Open
     T090810A  A  5   42   (NL)  Texel, ZomerGo 2009
     W090809A  A  5   12   (CN)  Changzhi, 26 WYGC  qualification under 18
     T090807A  A  6   42   (UA)  Odesa, Odesa Zolota 2009
     E090803B  A  5  599   (NL)  Groningen, European Go Congress 2009 - Main Tournament - 2nd week
     E090801A  A  5  374   (NL)  Groningen, Weekend Tournament European Go Congress 2009
     E090727B  A  5  599   (NL)  Groningen, European Go Congress 2009 - Main Tournament - 1st week
     T090725F  A  3    2   (UK)  Barford, BGA Title Match 2009
     T090725E  B  6   17   (RU)  Barnaul, Altaj Cup
     T090725D  A  5   16   (RU)  Kirov, Kirov Cup 2009
     T090725C  A  5   37   (RU)  Jaroslavl, 999th Anniversary of Jaroslavl Tournament
     T090725B  A  5   26   (LT)  MOLETAI, MOLETAI CUP 2009
     T090725A  C  5   11   (CZ)  Praha, Paluba Club Handicap
     T090720B  C  1   20   (FR)  Toulouse, Go Seigen Club
     T090720A  B  5   54   (FR)  Belmont sur Rance, French Summer Camp (second week)
     T090718C  B  3   13   (FR)  Belmont sur Rance, French Summer Camp (weekend tournament)
     T090718B  C  5    5   (EE)  Tallinn, Mind games tournament 2009
     T090718A  C  5   25   (ES)  Cadiz, 2nd Cadiz Tournament (Handicap)
     T090717A  A  6   97   (CZ)  Pardubice, Pandanet Go European Cup
     T090716A  A  5    9   (PL)  Przystanek Alaska, Polish Women Go Championship
     T090714A  A  5   66   (PL)  Przystanek Alaska, Summer Go School - Marathon Tournament - Part 2
     T090713B  B  5   70   (FR)  Belmont sur Rance, French Summer Camp (first week)
     T090713A  C  4   10   (PL)  Przystanek Alaska, Summer Go School - beginners` tournament
     T090711D  B  7   12   (FI)  Helsinki, Jaakko Munkki 2009
     T090711C  B  4   41   (ES)  Madrid, II Torneo de Equipos de Espana
     T090711B  B  5   43   (DE)  Stuttgart, Stuttgart Go Tournament
     T090711A  A  6   57   (PL)  Przystanek Alaska, Summer Go School - Jerzy Sacharewicz memorial
     T090709A  A  6   56   (PL)  Przystanek Alaska, Summer Go School - Marthon Tournament - Part 1
     T090707B  C  2   10   (FR)  Lyon, Lyon Shinogi Club
     T090707A  A  5   16   (PL)  Przystanek Alaska, Polish Academic Championship
     T090705A  C  5   21   (HU)  Papa, 7th Papa Go Camp
     T090704I  A  5   86   (TR)  Izmir-Turkey, 4th Izmir Go Tournament
     T090704H  B  3   16   (FR)  Mont de Marsan, Gascony Cup
     T090704G  A  4    8   (NL)  Delft, CPT 2009
     T090704F  A  5   18   (PT)  Lisboa, Lisboa Open
     T090704E  A  5   23   (DE)  Potsdam, Sanssouci-Sai 2009
     T090704D  C  6   39   (BE)  Gent, Gent Tournament
     T090704C  C  5   17   (SI)  Mostec, Summer Open
     T090704B  B  4   43   (PL)  Przystanek Alaska, Summer Go School Entrance Tournament
     T090704A  A  6   43   (CZ)  Libcice nad Vltavou, Czech Championship Side Tournament
     G090704A  A  5   81   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Open Go Cup 2009
     T090702C  C 10   19   (NL)  Hilversum, Hilversum 4th Ladder Tournament 2009
     T090702B  A  9   10   (CZ)  Libcice nad Vltavou, Czech Championship
     T090702A  B  5   22   (CZ)  Libcice nad Vltavou, Libehrad Prize
     T090701A  A  5   41   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Team Championship
    
  • May - June
     T090629A  A  5   14   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Under 16 Championship
     T090627G  A  4   12   (NL)  Den Haag, Districtstoernooi Haaglanden
     T090627F  A  5    6   (NL)  Huis ter Heide, Utrecht District Championship
     T090627E  C  4   16   (CZ)  Praha, Paluba Club Tournament
     T090627D  C  4   29   (DE)  Berlin, Berlin Summer Tournament
     T090627C  A  5   40   (RO)  Eforie Nord, National Team Championship
     T090627B  A  5    6   (RS)  Kragujevac, 42nd City Championship Finals
     T090627A  A  5   39   (DE)  Meschede, 4th Meschede Tournament
     T090626C  C  5   13   (BG)  Sofia, Bulgarian Go Championship 2009
     T090626B  A  5   21   (DE)  Berlin, City Championship Qualification
     T090626A  A  8    8   (UK)  London, Challengers
     G090626A  A  6   67   (PL)  Warszawa, Pandanet Go European Cup
     T090620G  A  4   27   (DE)  Kiel, 30th Kiel Tournament
     T090620F  A  5   47   (NL)  Utrecht, Utrecht
     T090620E  B  5   34   (UK)  Barmouth, Welsh Open
     T090620D  B  4   42   (FR)  MontLouis sur Loire, Touraine Tournament
     T090620C  B  5   73   (SK)  Kamenny Mlyn, Slovak Go Festival
     T090620B  A  5   32   (DE)  Freiburg, Freiburg Tournament
     T090620A  B  5   20   (HR)  Zagreb, Croatian Open Championship
     T090615A  A  2    2   (DK)  Copenhagen, Danish Championship Title Match
     T090613J  C  5   16   (LT)  MOLETAI, MOLETAI 2009 SEASON FINISH CUP 
     T090613I  A  5   30   (SE)  Stockholm, Stockholm Open
     T090613H  A  5   22   (AT)  Klagenfurt, Klagenfurt Tournament
     T090613G  A  5   15   (DE)  Greifswald, 2. Greifswalder Samurai
     T090613F  A  5   50   (TR)  Bursa, 3rd Bursa Tournament
     T090613E  A  5  121   (DE)  Darmstadt, Darmstadt Go Days
     T090613D  A  5   10   (DE)  Darmstadt, German Female Championship
     T090613C  B  6   33   (UK)  Durham, Durham
     T090613B  B  5   24   (BA)  Zelenkovac, 5th Zelenkovac Tournament
     T090613A  B  5    6   (PL)  Szczecin, 4th Szczecin Tournament
     T090612A  A  6   11   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship, Final
     T090607A  C  5   34   (NL)  Apeldoorn, Apeldoorn
     T090606G  A  8   10   (RU)  Izhevsk, City Championship, 1st League & Final
     T090606F  A  7   11   (RU)  Moscow, City Championship, Final
     T090606E  B  8   54   (FR)  Piriac, Marathon Tournament
     T090606D  C  4   16   (PL)  Poznan, Cafe de Paris Cup
     T090606C  A  5   16   (RO)  Pitesti, Meijin Cup 2009
     T090606B  C  5   14   (HU)  Budakeszi (HU), 7th Ferenc Erkel Memorial
     T090606A  A  5   45   (CZ)  Jesenik, Czech Championship Qualification
     G090606A  A  5   20   (IT)  Cormons, 5th Torneo Divino
     T090605A  A  6   16   (RO)  Pitesti, ROMANIAN CUP 2009 - FINAL
     T090603A  C  6    6   (DE)  Hamburg, Haspa 5th Clubturnier
     T090531A  B  4   10   (PL)  Wroclaw, 15th Wroclaw Tournament
     T090530G  A  5   10   (RU)  Izhevsk, City Championship,  Qualification
     T090530E  C  5    8   (HR)  Rijeka, 2nd Youth House Tournament
     T090530D  C  4   47   (FR)  Pibrac, Pibrac Tournament
     T090530C  B  5   14   (RO)  Braila, Romanian Cup Semifinal
     T090530B  C  4    7   (ES)  Barcelona, La Pedra Club Handicap
     T090530A  B  6   27   (UK)  Dundee, Scottish Open
     G090530A  A  7  195   (DE)  Hamburg, Pandanet Go European Cup
     T090528B  A  5    6   (NL)  Amsterdam, District Championship
     T090528A  B  6   25   (RO)  Bistrita, Roumanian Cup Semifinal 
     W090527A  A  8   66   (JP)  Shizuoka, 30th World Amateur Go Championship
     T090524A  A  5   33   (RO)  Bucharest, Romanian Cup Semifinal - Bucharest
     T090523D  C  4    9   (CZ)  Praha, Paluba Club Handicap
     T090523C  A  5   27   (PL)  Lodz, Komoku Tournament
     T090523B  B  4   36   (HR)  Velika Gorica, Summer Tournament
     T090523A  A  5   29   (AT)  Linz, Linz
     T090522A  A  5   12   (RU)  Anapa, South District Championship
     G090521A  A  6   81   (NL)  Amstelveen, Pandanet Go European Cup
     T090516K  A  5   51   (RU)  Novosibirsk, Siberian District Championship
     T090516J  A  5   20   (RU)  Moscow, Moscow Championship, Semifinal
     T090516I  B  5    9   (RU)  Ufa, Ufa Open
     T090516H  C  4   37   (FR)  Toulouse, TIS 2009
     T090516G  A  4   80   (FR)  Strasbourg, 1st International Go Tournament
     T090516F  C  7   23   (UA)  Kyiv, Qualification Tournament
     T090516E  A  5   32   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship (Second League)
     T090516D  A  5   49   (DE)  Nuernberg, 1. Nuernberger Fuseki
     T090516C  B  5   26   (FI)  Jyvaeskylae, Ylaekaupungin Yoe
     T090516B  C  4   16   (EE)  Tallinn, Tallinn Spring Tournament 2009
     T090516A  A  3   11   (SI)  Kranj, Slovenian Team Championship
     G090516A  A  5   55   (HU)  Budakeszi, Hungarian GP 2009 - Pandanet Go European Cup
     T090515A  B  4   18   (PL)  Bytom, Cherry Blossom Day
     T090510C  A  5   22   (RU)  Jaroslavl, Jaroslavl District Championship
     T090510B  C  4   11   (RO)  Braila, Romanian Cup Quarterfinal
     T090510A  B  3   33   (UK)  Wokingham, Bracknell
     T090509J  A  5    6   (RU)  Kazan, Tatarstan Championship under 18
     T090509I  A  5   24   (RU)  Petrozavodsk, North-West District Championship
     T090509H  B  4   28   (FR)  Lorient, Lorient
     T090509G  C  4    8   (DE)  Leipzig, German Championship Qualification Side Tournament
     T090509F  A  6   56   (TR)  Ankara, 14th Turkish Go Championship
     T090509E  A  6  111   (RO)  Timisoara, 9th Walter Schmidt Cup
     T090509D  A  5   62   (ES)  Madrid, Korean Ambassador Cup
     T090509C  B  5   12   (CZ)  Chleby, Czech Students Championship - Side Handicap
     T090509B  A  5    8   (CZ)  Chleby, Czech Students Championship
     T090509A  C  4    8   (PL)  Szczecin, Szczecin Tournament
     T090508C  A  5   46   (FR)  Cachan, French Youth Championship
     T090508B  A  6   22   (DK)  Copenhagen, Danish Championship 2009
     T090508A  A  6   16   (DE)  Leipzig, German Championship Qualification
     G090508A  A  6   24   (RS)  Kragujevac, Pandanet Go European Cup
     T090507A  C 10   19   (NL)  Hilversum, Hilversum 3rd Ladder Tournament  2009
     T090506A  A  7   40   (SK)  Topolcianky, 18th Slovak Championship
     T090503A  C  5   28   (UK)  Cambridge, Cambridge Barlow
     T090502I  A 10   10   (BE)  Brussels, Belgian Championship 2009
     T090502H  A  5   18   (RU)  Tver, Central District Championship
     T090502G  A  5   43   (RU)  Sankt-Peterburg, Open Cup of Leningrad District
     T090502F  B  5   44   (FR)  Coin-Les-Cuvry, 4th Metz Tournament
     T090502E  A  5   27   (FR)  Cachan, Second tour du championnat de France : Ile-de-France
     T090502D  A  5   12   (PL)  Bielsko-Biala, Young Masters  League - Side Tournament
     T090502C  A  5   25   (CH)  Basel, Bambus Tournament
     T090502B  A  6   22   (UK)  Cambridge, British Candidates
     T090502A  A  6   27   (UA)  Rivne, Ukrainian Students Championship
     T090501G  A  5   30   (RU)  Cheljabinsk, Ural District Championship
     T090501F  A  6   41   (RU)  Nizhnij Novgorod, Volga District Championship
     T090501D  A  5   27   (RU)  Cheljabinsk, Ural District Championship, 2nd Group
     T090501C  B  6  102   (FR)  Blagneux, Chateau de Blagneux Tournament
     T090501B  A  6   57   (IT)  Anita - Ferrara, Delta Tournament
     T090501A  A  6   39   (SE)  Lund, Swedish Championship
    
  • March - April
     T090430A  A  7    8   (PL)  Bielsko-Biala, Young Masters` League
     T090426B  C  4   16   (CZ)  Praha, Paluba Club Handicap
     T090426A  B  3   37   (UK)  Warwick, Coventry
     T090425K  A  5   32   (RU)  Moscow, Moscow Championship, Quarterfinal
     T090425J  A  5   27   (BE)  Antwerp, Antwerp Tournament
     T090425I  C  6    8   (RO)  Sinaia, National Youth Championship Under 12 - Final
     T090425H  C  6   60   (ES)  Sevilla, Sevilla Tournament
     T090425G  A  5   25   (FR)  Piriac, second tour championnat de France Ligue de l`ouest
     T090425F  A  5   66   (DE)  Hannover, Messeturnier
     T090425E  A  5   68   (DE)  Muenchen, Bierseidel Tournament
     T090425D  C  4   11   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz Tournament
     T090425C  B  4   14   (PL)  Wroclaw, Go Engineer`s Tournament
     T090425B  A  5   27   (NO)  Oslo, Oslo Open 2009
     T090425A  C  5   18   (HU)  Tata, 1st Iposz Cup
     T090424C  A  5   17   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship, semifinal
     T090424A  C  5   47   (RO)  Sinaia, National Youth Championship Under 12 - Qualifications
     T090419A  A  3    8   (DE)  Frankfurt, Hessian Championship Qualification
     T090418I  A  5    6   (RU)  Izhevsk, City Youth Championship under 25
     T090418H  A  5   13   (RU)  Izhevsk, City Youth Championship Under 12 
     T090418G  B  5   35   (LT)  LT. VILNIUS, VILNIAUS TAURE 2009
     T090418F  C  4   22   (TR)  Istanbul, 1st Turkish Youth Go Championship
     T090418E  A  5   21   (FI)  Turku, Finnish Team Championship Open Qualification
     T090418D  A  5   25   (FI)  Turku, Finnish Team Championship League
     T090418C  C  5   12   (NL)  Hilversum, Hilversum Mind Sports Day
     T090418B  B  3   34   (PL)  Gliwice, Gliwice Tournament
     T090418A  A  5   51   (CZ)  Ostrava, V. Valek Memorial
     T090417A  B  5   17   (SK)  Stara Lesna, Tatra`s Tournament
     G090417A  A  6   53   (SI)  Bled, Pandanet Go European Cup
     T090411D  B  6   55   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Universities Tournament
     T090411C  B  4    7   (RO)  Braila, Romanian Cup Preliminary
     T090411B  C  7   10   (FI)  Tampere, Tahtisilma Open
     T090411A  A  7   40   (CH)  Luzern, Swiss Open Championship
     G090411A  A  6  347   (FR)  Paris, Pandanet Go European Cup
     T090410A  A  6   31   (DK)  Copenhagen, Nordic Championship
     T090405A  A  3    8   (HU)  Budapest, Hungarian Cup 
     T090404H  B  5   25   (FI)  Oulu, Oulun Kevaet 2009
     T090404G  A  3   11   (RS)  Kragujevac, 33rd Team Championship of Serbia
     T090404F  B  5   10   (SK)  Kosice, April Tournament
     T090404E  C  5   21   (HU)  Budapest, Hungarian Cup Preliminary
     T090404D  A  5   71   (CZ)  Plzen, Plzen
     T090404C  C  5   20   (HR)  Karlovac, 1th Karlovac Open
     T090404B  C  4   34   (DE)  Berlin, Berlin Spring Tournament
     T090404A  B  6   61   (UK)  Chester, British Open
     T090402A  A  7    8   (UA)  Kyiv, Ukrainian Female Championship
     T090328I  A  5   45   (RU)  Moscow, Russian Team Youth Championship
     T090328G  A  5   34   (DE)  Erlangen, Erlangen
     T090328F  B  5  108   (DE)  Castrop-Rauxel, Castrop-Rauxel
     T090328E  A  5   79   (FR)  Agencourt, Dijon Tournament
     T090328D  B  5   26   (SK)  Bratislava, Spring Tournament
     T090328C  A  5   18   (PL)  Lodz, Young Masters League - Qualification
     T090328B  A  5   32   (PL)  Lodz, San-San Tournament
     T090328A  A  5   35   (ES)  Sevilla, E.U.P. Ubicuo-kiin Tournament
     T090327B  A  4   24   (FR)  carcassonne, Tournoi carcassonne  2009
     T090327A  A  6  235   (RO)  Targu Mures, Shusaku Cup
     T090323A  A  5   35   (DE)  Hamburg, Hamburger Meisterschaft 2009
     T090322C  C  6   53   (RU)  Sankt-Peterburg, Japan Counsil Cup-2009, Rapid Tournament
     T090322A  C  5   39   (UK)  Aston, British Youth Championship
     T090321J  A  6   16   (RU)  Sankt-Peterburg, Japan Counsil Cup-2009, 1st Leage
     T090321I  B  7   45   (RU)  Sankt-Peterburg, Japan Counsil Cup-2009, 2nd Leage
     T090321F  A  6   19   (DE)  Leipzig, 6th Brandenburg-Sachsen-Thueringen Championship
     T090321E  B  5    6   (RS)  Kragujevac, Radnicki Club Tournament
     T090321D  C  5    5   (HU)  Budapest, Children Grand Prix
     T090321C  A  5   58   (NL)  Nijmegen, Keizer Karel Tournament
     T090321B  B  6   20   (CY)  Nicosia, Friendship Tournament
     T090321A  B  5   51   (CZ)  Frydek-Mistek, Frydek-Mistek
     G090321   A  5   44   (IE)  Dublin, Pandanet Go European Cup
     T090315C  A  7    8   (RU)  Novosibirsk, Novosibirsk District Championship, Final
     T090315A  C  4   15   (IT)  Pisa, Pisa
     T090314F  B  5   24   (LT)  LT. Moletai, FORAS 2009
     T090314E  A  2    2   (IT)  Pisa, Italian Championship Playoff
     T090314D  A  4    8   (RS)  Beograd, Serbian Students Championship
     T090314C  B  6   64   (TR)  Ankara, 4th National Hacettepe Tournament
     T090314B  C  4   10   (ES)  Barcelona, La Pedra Club Handicap
     T090314A  C  4    8   (HU)  Budapest, Kispest Tournament
     T090313A  B  8   60   (DE)  Berlin, Go to Innovation
     T090309A  B  9   83   (NL)  various places, Dutch Go Competition - Spring 2009
     T090307D  B  5   74   (FR)  Bouvante Le Haut, Jacine Tournament
     T090307C  B  5   70   (FR)  Le Kremlin-Bicetre, Levallois Tournament
     T090307B  A  5  123   (DE)  Hamburg-Harburg, Hamburg-Harburg
     T090307A  B  3   53   (UK)  Cambridge, Trigantius
     T090306A  A  5   26   (BA)  Banja Luka, EYGC Side Tournament
     E090306B  A  6   40   (BA)  Banja Luka, European Children Championship
     E090306A  A  6   43   (BA)  Banja Luka, European Youth Go Championship
     T090305A  C  9   19   (NL)  Hilversum, Hilversum 2nd Ladder Tournament 2009
     T090301A  B  5   38   (HU)  Budapest, Rabbity Six Handicap
    
  • January - February
     T090228C  B  6   28   (RU)  Novosibirsk, Novosibirsk District Championship, semifinal
     T090228B  B  5   39   (NL)  Amstelveen, European Ing Memorial Side Tournament
     T090228A  B  5   52   (DE)  Paderborn, 11th Ponnuki Tournament
     E090227   A  6   24   (NL)  Amstelveen, European Ing Memorial
     T090221G  A  5   44   (RU)  Moscow, Kido Cup - 2009
     T090221F  C  8   10   (IT)  Veneto, Campionato Veneto 2009
     T090221E  A  5   30   (SE)  Vaesteraas, Vaesteraas
     T090221D  C  4   29   (UK)  Fife, Fife
     T090221C  A  5   78   (ES)  Barcelona, Go Seigen Tournament
     T090221B  A  5   48   (DE)  Dresden, Dresden
     T090221A  A  5   92   (CZ)  Blansko, Czech Championship Qualification
     T090214H  A  5    8   (SK)  Kosice, Slovak Youth Championship
     T090214G  A  3    8   (FR)  Cannes, Korean Ambassador Cup
     T090214F  B  6   21   (DK)  Copenhagen, Ambassador`s Cup
     T090214E  A  5   25   (HR)  Rijeka, Rijeka
     T090214D  C  5    6   (HU)  Budapest, Children Grand Prix
     T090214C  C  4   10   (PL)  Szczecin, Szczecin
     T090214B  B  7   39   (DE)  Goettingen, 18th San-Ren-Sei Tournament
     T090214A  A  5   43   (IT)  Bologna, Tortellino
     T090211A  C  7   14   (FI)  Helsinki, University Cup Tournament
     T090207F  A  5   43   (BE)  Leuven, Leuven Tournament
     T090207E  A  5  135   (FR)  Antony, Antony 2009
     T090207D  B  4    8   (HU)  Papa, 3rd Invitational Tournament
     T090207C  B  4   13   (HU)  Papa, Hungarian Youth Championship
     T090207B  A  5  128   (DE)  Erding, Erding
     T090207A  A  5   12   (CZ)  Ostrava, Czech Youth Championship
     G090207A  A  5  116   (FI)  Helsinki, Pandanet Go European Cup
     T090131D  A  9    9   (UA)  Kyiv, Ukrainian Meijin League - 2009
     T090131C  A  5   63   (CH)  Solothurn, Open and Swiss Youth Championship
     T090131B  A  5   26   (IT)  Trieste, Higashikita Tournament
     T090131A  C  4    8   (ES)  Barcelona, La Pedra Club Handicap
     T090125A  C  5   11   (NL)  Amstelveen, Dutch Junior Championship 2009 u12
     T090124J  B  7   47   (RU)  Sankt-Peterburg, Chinese New Year Cup, 2nd League
     T090124I  A  6   16   (RU)  Sankt-Peterburg, Chinese New Year Cup, 1st League
     T090124G  C  6    4   (NL)  Amstelveen, Dutch Junior Championship 2009 u18
     T090124F  C  5   29   (NL)  Amstelveen, Scheve Ogen Tournament
     T090124E  A  5   12   (NL)  Amstelveen, Dutch Female Championship
     T090124D  A  5   34   (BA)  Samac, Samac
     T090124C  A  5    8   (ES)  Barcelona, Spanish Championship Finals
     T090124B  B  6  111   (DE)  Bonn, Bonn
     T090124A  A  5  118   (CZ)  Praha, Korean Ambassador Cup
     T090117F  C  4   25   (DE)  Berlin, Berlin
     T090117E  A  6   34   (RO)  Bucuresti, Romanian Ing Cup
     T090117D  C  5    6   (HU)  Budapest, Children Grand Prix
     T090117C  A  5   64   (FR)  Orsay, Orsay
     T090117B  A  5   16   (IE)  Cork, University College Open
     T090117A  B  3   67   (UK)  Maidenhead, Furze Platt Tournament
     T090110H  A  8   16   (NL)  Amstelveen, Dutch Championship
     T090110G  A  5    6   (AT)  Wien, Austrian Championship Finals
     T090110F  C  7   20   (FI)  Helsinki, Korean Ambassador Cup
     T090110E  A  4   84   (FR)  Toulouse, Toulouse
     T090110D  B  4   26   (IT)  Milano, Befana Club Tournament
     T090110C  A  5  107   (DE)  Essen, Essen
     T090110B  A  5   40   (SE)  Stockholm, Jusandan Tournament
     T090110A  B  5   18   (CY)  Nicosia, Cyprus Championship
     T090109A  A  5    6   (CZ)  Frydek-Mistek, Czech Ing Cup
     T090105B  A  6   18   (RU)  Cheljabinsk, City Championship
     T090105A  A  6   31   (RU)  Cheljabinsk, Russian Under 12 Championship
     T090104D  B  4   14   (RU)  Kirov, New Year Tournament
     T090104A  B  6   12   (RU)  Barnaul, City Championship
     T090103B  A  5   32   (NL)  Heerlen, Heerlen Tournament
     T090103A  A  6   27   (UA)  Rivne, Ukrainian Under 12 Championship
     T090101A  C  8   18   (NL)  Hilversum, Hilversum 1st Ladder Tournament 2009
    

  • 2008:

  • November - December
     G081228   A  7  132   (UK)  London, Pandanet Go European Cup
     T081227D  C  5   31   (LT)  Moletai, Christmas CUP 2008
     T081227C  A  3    9   (RS)  Kragujevac, Serbian Team Cup Finals
     T081227B  A  5   77   (NL)  Overasselt, Wintergo Tournament
     T081227A  B  5   67   (TR)  Ankara, Alpar Kilinc Memorial
     T081221B  C  5   34   (HU)  Budapest, 3rd Nostalgia Handicap
     T081221A  C  4    8   (PL)  Szczecin, Szczecin
     T081220C  C  5   22   (RU)  Moscow, Christmas Tournament, Rapid
     T081220A  C  5   20   (SI)  Ljubljana, 5th Gaspari Memorial
     T081218A  A  7    8   (PL)  Warszawa, Polish Championship League
     T081213I  B  5  128   (RO)  Bucuresti, Japanese Ambassador Cup
     T081213H  A  5    8   (RU)  Moscow, City Cup
     T081213G  B  5   52   (FR)  Epitanime, Epitanime
     T081213F  B  4   42   (FR)  Lille, Lille
     T081213E  C  5   56   (ES)  Sevilla, Sevilla
     T081213D  B  4   35   (UK)  Edinburgh, Scottish Barlow
     T081213C  C  5    5   (HU)  Budapest, Children Grand Prix
     T081213B  A  5   42   (CZ)  Karlovy Vary, Karlovy Vary
     T081213A  A  3    4   (CZ)  Karlovy Vary, Czech Female Championship
     G081213   A  5   22   (RS)  Kragujevac, Pandanet Go European Cup
     T081212A  B  6    8   (RO)  Braila, City Under 18 Championship
     T081211B  B  6    8   (RO)  Braila, City Under 16 Championship
     T081211A  A  3    2   (IE)  Dublin, Irish Championship Final
     T081210A  B  6    8   (RO)  Braila, City Under 14 Championship
     T081209A  B  6    8   (RO)  Braila, Braila City Championship- under 12
     T081208A  B  6    8   (RO)  Braila, City Under 10 Championship
     T081206I  B  6    8   (RO)  Braila, Female City Championship
     T081206H  B  7   14   (RO)  Braila, City Championship
     T081206G  C  4   32   (DE)  Berlin, St. Nicolas Handicap
     T081206F  A  6   78   (ES)  Madrid, Spanish Open
     T081206E  A  4   57   (FR)  Perpignan, Perpignan
     T081206D  A  2    2   (FI)  Espoo, Finnish Championship Final
     T081206C  B  6   28   (RU)  Novosibirsk, City Championship
     T081206B  A  5   12   (HU)  Budapest, Hungarian Championship Finals
     T081206A  A  5   38   (DE)  Braunschweig, 26th St. Nicolas Tournament
     T081205A  A  6   53   (AT)  Wien, Austrian Open
     G081205   A  5   52   (BA)  Banja Luka, Pandanet Go European Cup
     T081129K  B  5    6   (FI)  Turku, City Championship
     T081129J  B  5   13   (RO)  Bucuresti, Romanian Students Championship
     T081129I  A  5   29   (FR)  Paris, 26th Meijin Tournament (category A)
     T081129H  A  5   39   (RU)  Moscow, City Team Championship
     T081129G  A  3    3   (RS)  Kragujevac, Serbian Female Championship
     T081129F  A  5   87   (IT)  Milano, Italian Championship
     T081129E  C  4   12   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz
     T081129D  C  4   10   (ES)  Barcelona, La Pedra Club Handicap
     T081129C  A  6    9   (UA)  Rivne, Regional Female Championship
     T081129B  A  5   24   (CH)  Luzern, Luzern
     T081129A  A  5  171   (DE)  Berlin, Berliner Kranich
     T081128B  A  7    8   (LT)  Vilnius, Lithuania Go championship final 2008
     T081128A  A  7   17   (RS)  Kragujevac, Serbian Championship
     T081127A  A  7    8   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship League
     T081123A  B  4   18   (PL)  Wroclaw, Wroclaw
     T081122H  B  4   25   (RO)  Giarmata, CJ Timis Cup
     T081122G  A  5   48   (FR)  Paris, 26th Meijin Tournament (category B)
     T081122F  C  4   27   (ES)  Madrid, Circo Price Tournament
     T081122E  A  5   30   (SE)  Goeteborg, Goeteborg
     T081122D  B  3   54   (UK)  Leicester, East Midlands
     T081122C  B  6   49   (NL)  Arnhem, Arnhem
     T081122B  A  5   84   (DE)  Duesseldorf, Duesseldorf
     T081122A  A  5   74   (HU)  Budapest, Hungarian Open Championship
     T081121D  A  5    6   (FI)  Helsinki, Finnish Championship League
     T081121C  A  6   44   (UA)  Kyiv, Japanese Center Cup
     T081121B  A  5    9   (DE)  Mecklenburg-Vorpommern Champio, Mecklenburg-Vorpommern Championship
     T081121A  B  8   61   (DE)  Berlin, Go to Innovation
     T081120A  A  7   30   (RU)  Moscow, Russian Championship
     T081115F  B  5   20   (RU)  Moscow, City Under 12 Championship
     T081115E  C  5    6   (HU)  Budapest, Children Grand Prix
     T081115D  A  5   20   (DE)  Ulm, Ulm
     T081115C  A  5   27   (SK)  Bratislava, Bratislava
     T081115B  A  5   57   (FR)  Aix les Bains, Aix les Bains
     T081115A  B  3   24   (CH)  Winterthur, Winterthur
     T081114D  B  5    7   (RO)  Brasov, Romanian Female Championship
     T081114C  A  7    8   (RO)  Brasov, Romanian Championship
     T081114B  A  6   16   (SI)  Fiesa, Slovenian Championship Side Tournament
     T081114A  A  6   12   (SI)  Fiesa, Slovenian Championship
     T081112A  C  5    8   (DE)  Hamburg, Haspa Club Tournament
     W081109   B  8   68   (KR)  Goyang, Korean Prime Minister Cup
     T081109A  A  8   70   (FR)  Guitte, Guitte
     T081108K  A  5    2   (UA)  Kyiv, Ukrainian Meijin Title Match
     T081108J  A  5   45   (TR)  Eskisehir, Eskisehir
     T081108I  A  5   11   (RU)  Moscow, Japanese Ambassador Children League
     T081108H  A  5   74   (RU)  Moscow, Japanese Ambassador Cup
     T081108G  A  4   48   (FR)  Guitte, French Club Championship Final
     T081108F  A  7  108   (DE)  Hamburg-Rahlstedt, Hamburg-Rahlstedt
     T081108E  A  5   45   (PL)  Bytom, Bytom
     T081108D  B  4   32   (UK)  Wanstead, Wanstead
     T081108C  B  5   54   (UK)  Yorkshire, Three Peaks
     T081108B  A  5   35   (UA)  Kyiv, Ukrainian Cup
     T081108A  A  5   57   (CZ)  Ostrava, Ostrava
     G081108   A  5   74   (FI)  Tampere, Pandanet Go European Cup
     T081106A  C  8   18   (NL)  Hilversum, Hilversum 6th Ladder Tournament 2008
     T081103A  A  5   16   (NL)  Utrecht, Club Championship
     T081101G  A  5   11   (PT)  Porto, Porto
     T081101F  A  6   43   (RU)  Izhevsk, Russian Youth Championship
     T081101E  A  5   54   (NL)  Groningen, Martini Cup
     T081101D  A  5   37   (IT)  Rome, Italian Open Championship
     T081101C  A  5   96   (DE)  St. Augustin, St. Augustin
     T081101B  A  5   47   (RS)  Beograd, Beograd
     T081101A  A  5   35   (NO)  Oslo, Norwegian Championship
     G081101   A  5   43   (CH)  Zuerich, Pandanet Go European Cup
    
  • September - October
     T081031B  A  5   20   (UA)  Rivne, Ukrainian Youth Championship
     T081031A  A  6   36   (IL)  Ramat-Hasharon, Israeli Championship
     T081026A  B  3   32   (UK)  Bath, Wessex Tournament
     T081025H  A  5   34   (LT)  Kaunas, Kaunas
     T081025G  A  5   16   (FI)  Tampere, Finnish Championship Qualification
     T081025F  B  5   55   (FR)  Clermont-Ferrand, Clermont-Ferrand
     T081025E  A  5   80   (DE)  Mannheim, Mannheim
     T081025D  C  5   10   (NL)  Arnhem, Mind Games Day
     T081025C  A  5   38   (PL)  Lodz, Polish Championship Qualification
     T081025B  B  5   68   (DE)  Berlin, Japanese Ambassador Cup
     T081025A  A  5    6   (HR)  Velika Gorica, Croatian Championship
     G081025   A  5   99   (BE)  Bruxelles, Pandanet Go European Cup
     T081024B  A  5   46   (RO)  Craiova, Craiova
     T081024A  A  6   23   (RO)  Craiova, Romanian Championship Semifinal
     T081018E  B  5   15   (FI)  Oulu, Mind Sports Festival
     T081018D  C  5   16   (CH)  Lausanne, Lausanne
     T081018C  A  5   41   (RU)  Izhevsk, Izhevsk
     T081018B  A  5   49   (DE)  Leipzig, Leipzig
     T081018A  B  4   28   (PL)  Krakow, Krakow
     T081017A  A  5   11   (SK)  Kosice, City Championship
     W081016   A  3   42   (CN)  Beijing, 1st World Mind Sports Games - Men Teams (Playoffs)
     W081014   A  3   25   (CN)  Beijing, 1st World Mind Sports Games - Ladies Teams (Playoffs)
     W081013   A  7  212   (CN)  Beijing, 1st World Mind Sports Games - Men Teams (Groups)
     T081012A  B  3   40   (UK)  Milton Keynes, Milton Keynes
     W081011   A  7   80   (CN)  Beijing, 1st World Mind Sports Games - Ladies Teams (Groups)
     T081011D  A  5   23   (RU)  Moscow, City Youth Championship
     T081011C  A  5   53   (DE)  Herne, Bochumer Bambus
     T081011B  A  5   21   (CH)  Geneve, Geneve
     T081011A  A  5   52   (AT)  Apetlon, Seewinkel Tournament
     G081011   A  6   68   (TR)  Istanbul, Pandanet European Go Cup
     W081009   A  3    8   (CN)  Beijing, 1st World Mind Sports Games - Individual Open (Playoff)
     W081008   A  3    8   (CN)  Beijing, 1st World Mind Sports Games - Ladies Individual (Playoff)
     W081007   A  4   16   (CN)  Beijing, 1st World Mind Sports Games - Men Individual (Playoff)
     W081006   A  7   98   (CN)  Beijing, 1st World Mind Sports Games - Individual Open (Groups)
     W081005   A  7   88   (CN)  Beijing, 1st World Mind Sports Games - Ladies Individual (Groups)
     T081005A  C  4    9   (RO)  Braila, Club Tournament
     W081004   A  6  184   (CN)  Beijing, 1st World Mind Sports Games - Men Individual (Groups)
     T081004D  A  8   32   (NL)  Amstelveen, Inter-District Tournament
     T081004C  B  5   31   (FR)  Nantes, Nantes
     T081004B  B  8   31   (RU)  Rostov-na-Donu, District Championship
     T081004A  A  3   28   (UK)  Shrewsbury, Shrewsbury
     T080928A  B  3   20   (UK)  Arundel, Arundel
     T080927L  B  4    6   (FI)  Turku, City Championship Qualification
     T080927K  A  5   30   (RU)  Moscow, City Under 25 Championship
     T080927J  C  4   16   (ES)  Barcelona, La Pedra Handicap
     T080927I  B  5   17   (IT)  Rovereto, Team Cup Side Tournament
     T080927H  B  5   21   (IT)  Rovereto, Italian Team Cup
     T080927G  B  5   18   (FR)  Annecy, Annecy
     T080927F  A  5   42   (DE)  Jena, Jena
     T080927E  B  5   14   (UK)  Belfast, Belfast
     T080927D  C  5   24   (FI)  Helsinki, Helsinki
     T080927C  A  5   31   (UA)  Rivne, Regional Championship
     T080927B  A  5   28   (AT)  Graz, Styrian Masters
     T080927A  A  5   87   (CZ)  Praha, Czech Championship Qualification
     T080921A  B  3   36   (UK)  Swindon, Swindon
     T080920G  B  4   36   (FR)  Rouen, Rouen
     T080920F  A  5   44   (NL)  Eindhoven, 32nd Brabants Tournament
     T080920E  A  5   18   (DK)  Copenhagen, Copenhagen
     T080920D  A  5   37   (DE)  Augsburg, Augsburg
     T080920C  A  5   36   (ES)  Alicante, Korean Ambassador Cup
     T080920B  A  5   43   (SE)  Linkoeping, Linkoeping
     T080920A  A  5   38   (PL)  Andrychow, Andrychow
     G080920   A  6   76   (RO)  Bucuresti, Pandanet European Go Cup
     T080919A  A  6   14   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship First League
     T080918A  A  7    8   (DE)  Hamburg, German Championship
     T080914C  B  7   77   (NL)  var. places, Dutch Go Competition
     T080914B  B  4   21   (UK)  Penzance, Cornish Open
     T080914A  A  3   12   (SK)  Porac, Slovak Team Championship
     T080913E  A  5   26   (RU)  Moscow, Russian Youth Team Championship
     T080913D  A  6   30   (RU)  Cheljabinsk, Russian Under 25 Championship
     T080913C  A  7    8   (RU)  Cheljabinsk, Cheljabinsk
     T080913B  B  5   27   (SK)  Porac, Autumn Tournament
     T080913A  A  5   17   (PL)  Gdansk, Polish Youth Championship
     T080912A  A  6   20   (PL)  Gdansk, Amber Stone
     E080912   A  5   12   (DE)  Koblenz, European Women Championship
     T080908A  C  5   20   (FI)  Helsinki, University Club Tournament
     T080907B  C  5   46   (DE)  Wiesbaden, Wiesbaden
     T080907A  B  3   28   (UK)  Stockport, Northern Open
     T080906E  A  5   35   (FI)  Oulu, Finnish Championship Qualification
     T080906D  B  5   32   (RU)  Moscow, City Festival
     T080906C  A  5   71   (NL)  Delft, Delft
     T080906B  A  5   53   (IT)  Pisa, Pisa
     T080906A  A  5   29   (DE)  Schwerin, Schwerin
     G080905   A  6  164   (CZ)  Brno, Pandanet Go European Cup
     T080904B  C 10   18   (NL)  Hilversum, Hilversum 5th Ladder Tournament 2008
     T080904A  A  5   45   (RU)  Novosibirsk, Siberian Team Championship
     T080902A  A  6   26   (RU)  Kazan, A.Vasiljev Memorial
     T080901A  A  3    3   (DK)  Copenhagen, Danish Championship Play-off
    
  • July - August
     T080830D  A  6    4   (RS)  Kragujevac, Serbian Youth Championship
     T080830C  A  5  102   (DE)  Koeln, Koeln
     T080830B  A  5   48   (DE)  Flensburg, Flensburg
     T080830A  A  5   14   (FI)  Ikaalinen, Finnish Female Championship
     T080828A  A  7   32   (FR)  Piriac, French Championship (3rd round)
     T080825A  B  4   11   (UK)  London, Mind Sports Olympiad Open
     T080823C  C  5   28   (LT)  Moletai, EZERAI 2008
     T080823B  A  5    6   (RU)  Perm, Russian Female Championship
     T080823A  B  4   32   (CZ)  Zadov, eGoban Cup
     E080821   A  6   26   (FR)  Cannes, European Students Championship
     T080817B  A  3   32   (UK)  Port Erin, Isle of Man afternoon tournament
     T080817A  A  5   45   (UK)  Port Erin, Isle of Man main tournament
     T080816B  A  6   47   (NL)  Texel, Summer Camp Tournament
     T080816A  C  5    5   (UK)  London, Mind Sports Olympiad Rapid
     T080810A  A  4    2   (UK)  var. places, BGA Title Match
     T080807A  A  6   32   (UA)  Odesa, Odesa
     E080804   A  5  718   (SE)  Leksand, 52nd European Go Congress (second week)
     T080802A  B  5    8   (RU)  Ufa, Ufa
     E080802B  A  5  421   (SE)  Leksand, 52nd European Go Congress (weekend tournament)
     E080802A  A  3    8   (SE)  Leksand, 5th European Masters
     E080727   A  5  718   (SE)  Leksand, 52nd European Go Congress (first week)
     T080726A  B  6   20   (RU)  Barnaul, Altaj Cup
     T080719D  A  5   23   (FI)  Turku, Turku
     T080719C  C  4    7   (EE)  Tallin, Youth Mind Sports Olympiad
     T080719B  C  5   23   (ES)  Cadiz, Cadiz
     T080719A  B  3   51   (UK)  Epsom, Epsom
     T080713A  A  9   72   (PL)  Przystanek Alaska, Summer Camp Marathon
     T080712B  A  2    4   (DE)  Berlin, Botschafter Cup - KO Final
     T080712A  A  5   16   (PL)  Przystanek Alaska, Polish Students Championship
     T080711B  A  6   51   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Open Cup
     T080711A  A  6   73   (CZ)  Pardubice, Moyo Open
     T080709A  A  6   61   (PL)  Przystanek Alaska, Jerzy Sacharewicz Memorial
     W080707   A  5   20   (CN)  Guiyang, 25th World Youth Goe Championship
     T080707A  C  4    8   (RO)  Braila, Club Tournament
     T080706B  A  3    6   (PT)  Lisboa, Portugal WMSG Qualification
     T080706A  C  5   11   (IT)  Udine, Udine
     T080705D  C  7   19   (FI)  Helsinki, Meidokan Open
     T080705C  A  6   68   (TR)  Izmir, Izmir
     T080705B  C  4   62   (PL)  Przystanek Alaska, Summer Camp Entry Tournament
     T080705A  A  5   58   (AT)  Wien, Richard Gump Memorial
     T080704A  A  5   30   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Team Championship
     T080703A  C 10   18   (NL)  Hilversum, Hilversum 4th Ladder Tournament 2008
    
  • May - June
     T080628D  A  5   35   (DE)  Stuttgart, Stuttgart
     T080628C  C  5   17   (SI)  Ljubljana, Summer Open
     T080628B  A  4   35   (DE)  Kiel, Kiel
     T080628A  A  5   36   (DE)  Berlin, 4th Baduk Botschafter Cup
     T080627D  B  5   26   (RO)  Mamaia, Romanian Team Championship
     T080627C  A  6  105   (UA)  Kyiv, Korean Ambassador Cup
     T080627B  A  7    8   (UK)  London, British Challengers
     T080627A  A  6   44   (PL)  Warszawa, Warszawa
     T080621H  C  6    8   (RO)  Bistrita, Romanian Youth Championship - U14 Final
     T080621G  C  6   54   (FR)  Montpellier, Montpellier
     T080621F  A  5   46   (FR)  Montlouis sur Loire, Montlouis sur Loire
     T080621E  A  5   58   (NL)  Utrecht, Ambassadors Cup
     T080621D  A  5   33   (DE)  Rostock, Rostock
     T080621C  B  5   39   (UK)  Barmouth, Welsh Open
     T080621B  B  5   64   (SK)  Kamenny Mlyn, Slovak Go Festival
     T080621A  A  5   33   (CZ)  Becov nad Teplou, Czech Championship Side Tournament
     T080620A  C  6    8   (RO)  Bistrita, Romanian Youth Championship - U10 Final
     T080619C  A  2    3   (NL)  Amsterdam, District Tournament play-offs for second place
     T080619B  C  6    7   (RO)  Bistrita, Romanian Youth Championship - U8 Final
     T080619A  C  6    8   (RO)  Bistrita, Romanian Youth Championship - U18 Final
     T080618A  C  6    8   (RO)  Bistrita, Romanian Youth Championship - U12 Final
     T080617B  C  6    8   (RO)  Bistrita, Romanian Youth Championship - U16 Final
     T080617A  A  9   10   (CZ)  Becov nad Teplou, Czech Championship
     T080616A  C  7   70   (RO)  Bistrita, Romanian Youth Championship - Qualification
     T080615A  A  1    2   (DE)  Frankfurt, Hessian Championship Playoff
     T080614F  A  5   10   (DE)  Frankfurt, German Youth Championship
     T080614E  A  5   58   (DE)  Frankfurt, Frankfurt
     T080614D  A  5   23   (BA)  Zelenkovac, Zelenkovac
     T080614C  B  6   34   (UK)  Durham, Durham
     T080614B  C  4   16   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz
     T080614A  A  6   21   (PL)  Warszawa, Polish WMSG Qualification
     T080613A  C  8   51   (FR)  Piriac sur Mer, Marathon
     T080607B  C  5   24   (HU)  Budapest, 6th Ferenc Erkel Memorial
     T080607A  A  5   39   (DE)  Meschede, Meschede
     T080606B  C  6   18   (FI)  Oulu, Summer Tournament
     T080606A  A  6   13   (DE)  Meschede, German Championship Preliminary
     T080601A  C  5   32   (NL)  Apeldoorn, Apeldoorn
     T080531C  A  4   28   (FR)  Saint Jorioz, Saint Jorioz
     T080531B  B  5   19   (SK)  Porac, Spring Tournament
     T080531A  B  4   26   (PL)  Krakow, Krakow
     G080531   A  5   40   (IT)  Cormons, Pandanet European Go Cup
     W080528   A  8   68   (JP)  Tokyo, 29th World Amateur Go Championship
     T080524G  B  5   32   (FI)  Jyvaskyla, Jyvaskyla
     T080524F  A  5   99   (DE)  Darmstadt, Darmstadt
     T080524E  B  5   17   (FR)  Taverny, Taverny
     T080524D  A  5   22   (DE)  Greifswald, Greifswald
     T080524C  A  5   24   (CH)  Geneve, Geneve
     T080524B  A  6   40   (UK)  Dundee, Scottish Open
     T080524A  A  5   44   (CZ)  Nymburk, Czech Championship Qualification
     G080524   A  5   78   (HU)  Balatonfured, Pandanet Go European Cup
     T080523A  A  5   29   (UA)  Rivne, Ukrainian Students Championship
     T080522A  A  5    6   (PL)  Bielsko-Biala, Polish Female Championship
     T080518A  B  3   45   (UK)  Bracknell, Bracknell
     T080517C  A  5   15   (PT)  Lisboa, Portugal Open
     T080517B  A  6   60   (TR)  Ankara, Turkish Championship
     T080517A  A  4   38   (FR)  Strasbourg, Korean Ambassador Cup
     G080517   A  5   18   (HR)  Zagreb, Pandanet Go European Cup
     T080516C  A  6   24   (RO)  Brasov, Romanian Cup Final
     T080516B  A  5   15   (RU)  Velikij Novgorod, District Championship
     T080516A  A  5   23   (RU)  Jaroslavl, District Championship
     T080511A  B  4   17   (PL)  Wroclaw, Wroclaw
     T080510H  B  4   13   (RO)  Braila, Romanian Cup Semifinal
     T080510G  A  7    8   (RU)  Moscow, City Championship Final
     T080510F  C  5   20   (SI)  Kranj, Youth Tournament
     T080510E  B  5   18   (SI)  Kranj, Slovenian Team Championship
     T080510D  A  5   37   (FR)  Lorient, Lorient
     T080510C  A  5   39   (IT)  Abano, Abano
     T080510B  B  5    5   (CZ)  Chleby, Handicap Tournament
     T080510A  A  5    9   (CZ)  Chleby, Czech Students Championship
     G080510   A  7  187   (DE)  Hamburg, Pandanet Go European Cup
     T080509C  A  5   24   (RU)  Rostov-na-Donu, South District Championship
     T080509B  B  4   12   (RU)  Moscow, Victory Day Tournament
     T080509A  A  8   22   (RS)  Nis, Serbian Individual Cup
     T080508B  A  6   10   (NL)  Amsterdam, District Tournament
     T080508A  C  9   16   (NL)  Hilversum, Hilversum 3rd Ladder Tournament 2008
     T080507A  A  7   37   (SK)  Cerveny Klastor, Slovak Championship
     T080504A  B  5   12   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Semifinal
     T080503D  A  5   30   (PL)  Bielsko-Biala, Silesian Cup
     T080503C  C  5   23   (UK)  Cambridge, Barlow
     T080503B  A  6   26   (UK)  Cambridge, British Candidates
     T080503A  A  5   10   (RS)  Kragujevac, City Championship
     T080502A  A  7   41   (CH)  Zuerich, Swiss Championship
     T080501E  A  5   34   (RU)  Novosibirsk, Siberian District Championship
     T080501D  A  5   37   (RU)  Ekaterinburg, Ural District Championship
     T080501C  A  8  101   (FR)  Blagneux, Grenoble Tournament
     T080501B  A  6   47   (SE)  Vaesteraas, Swedish Championship
     T080501A  A  7    8   (PL)  Bielsko-Biala, Young Masters League
     G080501   A  6  107   (NL)  Amstelveen, Pandanet European Go Cup
    
  • March - April
     T080430B  C  4    8   (RO)  Braila, Romanian Cup Preliminary
     T080430A  A  5   24   (RU)  Perm, Volga District Championship
     T080428A  C  6   24   (RU)  Perm, IMSA Cup
     T080427A  A  3    8   (DE)  Wiesbaden, Hessen Championship Preliminary
     T080426I  B  5   14   (RO)  Bistrita, Romanian Cup Semifinal
     T080426H  B  5   61   (LT)  Vilnius, Vilnius
     T080426G  A  9   22   (RU)  Izhevsk, City Championship
     T080426F  A  5   21   (CH)  Basel, Basel
     T080426E  A  5   66   (DE)  Muenchen, Bierseidel Tournament
     T080426D  A  5   32   (BE)  Antwerpen, Antwerpen
     T080426C  C  4   15   (EE)  Tartu, Tartu
     T080426B  B  3   46   (UK)  Warwick, Warwick
     T080426A  A  5   29   (CZ)  Frydlant nad Ostravici, V.Valek Memorial
     G080426   A  5   87   (ES)  Madrid, Pandanet Go European Cup
     T080419H  A  6   80   (RO)  Timisoara, Walter Schmidt Cup
     T080419G  A  5   18   (RU)  Moscow, City Championship Semifinal
     T080419F  A  5   21   (RU)  Nizhnij Novgorod, Nizhnij Novgorod
     T080419E  A  5   21   (FI)  Jyvaskyla, Finnish Team Championship Open
     T080419D  A  5   24   (FI)  Jyvaskyla, Finnish Team Championship
     T080419C  B  5   17   (SK)  Bratislava, Slavcon Tournament
     T080419B  A  6   42   (TR)  Bursa, Bursa
     T080419A  A  5   87   (DE)  Hannover, Hannover
     T080418B  A  6   23   (DK)  Odense, Danish Championship
     T080418A  A  6   44   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship (Second League)
     G080418   A  6   65   (SI)  Bled, Pandanet European Go Cup
     T080412F  C  5   12   (NL)  Hilversum, Mind Sports Day
     T080412E  B  5   22   (RU)  Izhevsk, City Children Championship
     T080412D  A  5   42   (DE)  Erlangen, Erlangen
     T080412C  C  8   12   (FI)  Tampere, Tampere
     T080412B  A  5   26   (NO)  Oslo, Oslo
     T080412A  A  5   36   (CZ)  Plzen, Plzen
     T080406A  B  4    6   (PL)  Zabrze, Silesian Cup
     T080405G  A  3   19   (RS)  Beograd, Serbian Team Championship
     T080405F  A  5   37   (AT)  Linz, Linz
     T080405E  B  3   18   (IE)  Galway, Galway
     T080405D  A  5   12   (DE)  Castrop-Rauxel, German Female Championship
     T080405C  B  5   79   (DE)  Castrop-Rauxel, Castrop-Rauxel
     T080405B  A  5   23   (IT)  Cervo, Cervo
     T080405A  A  5   24   (PL)  Torun, Torun
     T080404B  B  6   50   (UK)  Hastings, British Open
     T080404A  A  6   64   (UA)  Rivne, Rivne
     T080401A  A  7    8   (RU)  Novosibirsk, Regional Championship
     T080329G  B  5    8   (RU)  Izhevsk, Lenin District Children Tournament
     T080329F  B  5   26   (FI)  Oulu, Spring Tournament
     T080329E  A  6  140   (RO)  Targu Mures, Shusaku Cup
     T080329D  B  5   67   (FR)  Dijon, Dijon
     T080329C  A  5   30   (DE)  Leipzig, Brandenburg-Sachsen-Thueringen Championship
     T080329B  A  5   34   (ES)  Sevilla, E.U.P. Ubicuo-kiin Club Tournament
     T080329A  A  5   54   (CZ)  Frydek-Mistek, Czech Championship Qualification
     T080322F  A  5   20   (RU)  Moscow, City Championship Quarterfinal
     T080322E  A  6   10   (RU)  Izhevsk, Ustinov District Children Championship
     T080322D  A  5   74   (RU)  Sankt-Peterburg, Japanese Council Cup
     T080322C  A  3    4   (RS)  Kragujevac, City Championship Qualification
     T080322B  B  5   23   (UA)  Kyiv, 2nd Viktor Tishchenko Memorial
     T080322A  A  5   12   (UA)  Kyiv, City Championship (First League)
     G080322   A  6  360   (FR)  Paris, Pandanet European Go Cup
     T080321A  A  6   54   (SE)  Stockholm, Nordic Championship 2008
     T080317A  A  5   30   (DE)  Hamburg, City Championship
     T080316A  C  5   38   (UK)  Birmingham, British Youth Championship
     T080315J  B  9    9   (NL)  Nijmegen, Keizer Karel Side Tournament
     T080315I  A  5   56   (NL)  Nijmegen, Keizer Karel Tournament
     T080315H  B  5   11   (RU)  Izhevsk, Students Tournament
     T080315G  A  3    4   (RS)  Kragujevac, Serbian Students Championship
     T080315F  B  5   16   (CY)  Nicosia, Nicosia
     T080315E  B  5   23   (IT)  Milano, Late Winter Tournament
     T080315D  A  5   15   (UA)  Kyiv, City Team Championship
     T080315C  A  6   39   (TR)  Ankara, Hacettepe Go Tournament
     T080315B  A  5   16   (PL)  Lodz, Young Masters League, Qualification
     T080315A  A  5   16   (PL)  Lodz, Lodz
     T080314A  B  8   47   (DE)  Berlin, Go to Innovation
     E080314   A  6   20   (RU)  Sankt-Peterburg, European Ing Memorial
     T080310A  C  7   18   (FI)  Helsinki, University Cup
     T080308E  C  5   16   (BG)  Sofia, Bulgarian Championship
     T080308D  A  5  107   (FR)  var. places, French Championship (2nd round)
     T080308C  A  5  138   (DE)  Hamburg, Hamburg
     T080308B  B  3   73   (UK)  Cambridge, 32nd Trigantius
     T080308A  A  5   44   (CZ)  Mikulov, EYGC Side Tournament
     E080307B  A  6   58   (CZ)  Mikulov, European Children Championship
     E080307A  A  6  101   (CZ)  Mikulov, European Youth Championship
     T080306A  C  6   15   (NL)  Hilversum, Hilversum 2nd Ladder Tournament 2008
     T080301G  A  3    3   (SK)  Bratislava, Slovak Female Championship
     T080301F  C  4    6   (ES)  Barcelona, La Pedra Club Handicap
     T080301E  B  5   33   (DE)  Freiburg, Freiburg
     T080301D  B  6   82   (DE)  Bonn, Bonn
     T080301C  C  4   10   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz
     T080301B  A  5   38   (PL)  Bytom, Silesian Cup
     T080301A  B  5   18   (FI)  Helsinki, Jaakko Munkki Memorial
    
  • January - February
     G080229   A  5   56   (IE)  Dublin, PandaNet European Go Cup
     T080224A  C  5   16   (CY)  Nicosia, Dasoupolis Rapid
     T080223I  A  5   41   (RU)  Moscow, Kido Cup
     T080223H  B  5   19   (RU)  Sankt-Peterburg, Chinese New Year Handicap
     T080223G  A  3    8   (RU)  Sankt-Peterburg, Chinese New Year League
     T080223F  B  5   23   (RU)  Sochi, Sochi
     T080223D  A  6   10   (RU)  Nizhnij Novgorod, City Championship
     T080223C  A  5   69   (DE)  Dresden, Dresden
     T080223B  B  4   37   (PL)  Poznan, Wojtek Grygorowicz Memorial
     T080223A  A  5   81   (CZ)  Blansko, Blansko
     G080223   A  5   81   (ES)  Barcelona, PandaNet European Go Cup
     T080217A  B  5   49   (HU)  Budapest, 2nd Rabbity Six Handicap
     T080216J  B  6   34   (LT)  Moletai, Handicap 2008
     T080216I  B  5   10   (RU)  Sankt-Peterburg, Chinese New Year League
     T080216H  B  6   21   (DK)  Copenhagen, Ambassador`s Cup
     T080216G  B  5  109   (FR)  Palaiseau, Palaiseau
     T080216F  C  5    8   (HU)  Budapest, Hungarian Children Championship
     T080216E  A  4   13   (HU)  Budapest, Hungarian Youth Championship
     T080216D  A  5   40   (SE)  Vaesteraas, Vaesteraas
     T080216C  B  5   24   (RO)  Pitesti, Romanian Students Championship
     T080216B  A  5   37   (IT)  Forli, Forli
     T080216A  B  3   61   (UK)  Oxford, Oxford
     T080215A  B  5   14   (RO)  Pitesti, Pitesti
     E080215   A  5   46   (FR)  Cannes, European Team Championship
     T080211A  B  7   86   (NL)  var. places, Dutch Go Competition
     T080209K  A  5    6   (SK)  Kosice, Slovak Youth Championship
     T080209J  A  5    8   (ES)  Madrid, Spanish Championship
     T080209I  A  5   37   (BA)  Samac, Samac
     T080209H  A  5   56   (BE)  Leuven, Leuven
     T080209G  A  5  103   (FI)  Helsinki, Takapotku Open
     T080209F  C  5   16   (UK)  Frodsham, Cheshire Handicap
     T080209E  B  3    8   (UK)  Frodsham, Cheshire Open
     T080209D  A  5    9   (CZ)  Brno, Czech Youth Championship
     T080209C  B  7   14   (DE)  Goettingen, San-Ren-Sei Tournament (Group B)
     T080209B  A  5   19   (DE)  Goettingen, San-Ren-Sei Tournament (Group A)
     T080209A  A  5  103   (DE)  Erding, Erding
     T080208A  C  3   38   (FI)  Helsinki, Takapotku Friday Rapid
     T080203B  C  4   48   (NL)  Amstelveen, European Oza Family Event - Playoffs
     T080203A  B  4   18   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup
     T080202D  B  5   24   (AT)  Wien, OGV Championship - Heat 1
     T080202C  A  5  114   (FR)  Antony, Antony
     T080202B  A  5   51   (CH)  Bern, Bern
     T080202A  C  4  104   (NL)  Amstelveen, European Oza Family Event
     E080202   A  3   24   (NL)  Amstelveen, 4th European Oza (KO finals)
     T080201A  C  5   13   (CY)  Nicosia, Dasoupolis Club Handicap
     E080131   A  5   58   (NL)  Amstelveen, 4th European Oza (Qualification)
     T080126G  A  9    9   (UA)  Kyiv, Ukrainian Meijin League
     T080126F  A  5   22   (UA)  Kyiv, City Championship (Second League)
     T080126E  A  5    2   (IT)  Milano and Padova, Italian Championship Playoff
     T080126D  C  5   34   (NL)  Amstelveen, Scheve Ogen Tournament
     T080126C  A  7   14   (NL)  Amstelveen, Dutch Youth Championship
     T080126B  A  5    9   (NL)  Amstelveen, Dutch Female Championship
     T080126A  A  5   23   (HR)  Rijeka, Rijeka
     T080119I  B  6   11   (RU)  Novosibirsk, District Championship Semifinal
     T080119H  A  6   29   (RO)  Bucuresti, Romanian Ing Cup
     T080119G  B  5   56   (FR)  Orsay, Orsay
     T080119F  C  4    9   (ES)  Barcelona, La Pedra
     T080119E  B  4   75   (FR)  Toulouse, Toulouse
     T080119D  C  4   18   (IE)  Cork, University Rapid
     T080119C  A  7   16   (FR)  Paris, Go Master
     T080119B  B  3   65   (UK)  Maidenhead, Furze Platt Tournament
     T080119A  B  4   20   (PL)  Warszawa, Student Go Cup
     T080116A  C  5    6   (PL)  Bielsko-Biala, Bielsko-Biala
     T080113A  B 10   11   (UA)  Odesa, Qualification Tournament
     T080112F  A  8   20   (NL)  Amstelveen, Dutch Championship
     T080112E  A  5   20   (IT)  Trieste, 3rd Higashikita Tournament
     T080112D  A  5  103   (DE)  Essen, Essen
     T080112C  C  7   28   (FI)  Helsinki, Korean Ambassador Cup
     T080112B  B  4    8   (PL)  Gdansk, Amber Stone
     T080112A  A  5   94   (CZ)  Praha, 1st Korean Ambassador Cup
     T080106A  C  4   12   (NL)  Alphen aan den Rijn, Alphen aan den Rijn
     T080105E  A  5   42   (UA)  Rivne, Ukrainian Under 12 Championship
     T080105D  A  5   86   (FR)  Levallois, Levallois
     T080105C  A  5   35   (NL)  Heerlen, Heerlen
     T080105B  B  4   11   (IT)  Milano, Befana Tournament
     T080105A  A  5   15   (SE)  Stockholm, Jusandan
     T080104D  B  6   16   (IT)  Padova, Veneto Championship (part 2)
     T080104C  B  6    6   (RU)  Barnaul, Barnaul
     T080104B  A  6   26   (RU)  Nizhnij Novgorod, Russian Under 12 Championship
     T080104A  A  6    9   (CZ)  Praha, Czech Ing Cup
     T080103A  C 10   15   (NL)  Hilversum, Hilversum 1st Ladder Tournament 2008
    

  • 2007:

  • November - December
     T071229A  C  5   18   (AT)  Wien, GO7 Handicap
     G071228   A  7  128   (UK)  London, PandaNet European Go Cup
     T071227A  A  5   57   (NL)  Overasselt, Winter Go Camp
     T071222B  B  4   11   (RU)  Moscow, Christmas Festival
     T071222A  C  5   18   (SI)  Ljubljana, 4th Peter Gaspari Memorial
     T071216C  A  3   10   (RU)  Rostov-na-Donu, Rostov na Done
     T071216B  C  6    8   (RO)  Braila, Under 18 City Championship
     T071216A  C  4   29   (RO)  Giarmata, Giarmata
     T071215K  C  6   12   (BG)  Sofia, Bulgarian Championship
     T071215J  C  6    8   (RO)  Braila, Under 16 City Championship
     T071215I  A  5   16   (UA)  Simferopol, Crimean Championship
     T071215H  A  5   10   (UA)  Odesa, City Championship
     T071215G  C  5   16   (AT)  Wien, GO7 Handicap
     T071215F  C  5    6   (FI)  Oulu, City Championship
     T071215E  A  5   16   (RS)  Kragujevac, Kragujevac
     T071215D  B  4   42   (UK)  Edinburgh, Scottish Bar Low
     T071215C  C  6   51   (ES)  Sevilla, Sevilla
     T071215B  A  6   57   (TR)  Ankara, Alpar Kilinc Memorial
     T071215A  A  5   37   (PL)  Lodz, Lodz
     T071214A  C  6    6   (RO)  Braila, Under 14 City Championship
     T071213A  C  6    8   (RO)  Braila, Under 12 City Championship
     T071212B  B  7   16   (RO)  Braila, Regional Championship
     T071212A  C  6    8   (RO)  Braila, Under 10 City Championship
     T071211A  C  6    6   (RO)  Braila, Under 8 City Championship
     T071208F  B  5   36   (FR)  Epitanime, Epitanime
     T071208E  A  3    3   (FI)  Vantaa and Espoo, Finnish Championship Playoffs
     T071208D  A  6   12   (UA)  Kyiv, City Youth Championship
     T071208C  B  5   30   (CY)  Nicosia, Cyprus Championship
     T071208B  A  5   39   (PL)  Bytom, Bytom
     T071208A  A  7   44   (CZ)  Karlovy Vary, Karlovy Vary
     T071207B  A  5   13   (RU)  Moscow, City Under 12 Championship
     T071207A  A  6    4   (CZ)  Karlovy Vary, Czech Female Championship
     G071207   A  5   58   (BA)  Banja Luka, PandaNet European Go Cup
     T071206B  C  5    9   (NL)  Hilversum, Club Ladder Handicap
     T071206A  A  7    8   (DE)  Frankfurt, German Championship League
     T071205A  B  6    8   (RO)  Braila, Regional Female Championship
     T071202A  B  4   11   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup
     T071201K  A  4   19   (RU)  Moscow, City Team Championship
     T071201J  A  4   48   (FR)  Perpignan, Perpignan
     T071201I  B  5   11   (SK)  Kosice, Kosice
     T071201H  B  5  139   (RO)  Bucuresti, Japanese Ambassador Cup
     T071201G  A  3    7   (FI)  Helsinki, Finnish Kisei
     T071201F  A  6   14   (UA)  Kyiv, City Under 12 Championship
     T071201E  A  5   53   (IT)  Milano, 13th Mauro Brambilla Memorial
     T071201D  A  5    6   (UA)  Rivne, Regional Female Championship
     T071201C  A  5   10   (DE)  Greifswald, Mecklenburg-Vorpommern Championship
     T071201B  B  5   83   (DE)  Duesseldorf, Japanese Consul Cup
     T071201A  A  5   40   (DE)  Braunschweig, 25th St. Nicolas Tournament
     T071129A  A  7    8   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship
     T071128A  A  3    2   (IE)  Dublin, Irish Championship Final
     T071124L  A  7   24   (RU)  Nizhnij Novgorod, Russian Championship
     T071124K  A  5    5   (RS)  Beograd, Serbian Female Championship
     T071124J  A  5   57   (FI)  Tampere, Rabbity Six
     T071124I  A  5   12   (HU)  Budapest, Hungarian Championship Final
     T071124H  A  5   20   (CH)  Luzern, Luzern
     T071124G  B  4   17   (ES)  Can Girona, 4th Gofme Cup
     T071124F  B  3   54   (UK)  Leicester, Leicester
     T071124E  B  6   52   (NL)  Arnhem, Arnhem
     T071124D  A  3    8   (SK)  Bratislava, Slovak Oza
     T071124C  C  4    5   (PL)  Lublin, Lublin
     T071124B  A  5  169   (DE)  Berlin, Berliner Kranich
     T071124A  A  5   51   (CZ)  Ostrava, Czech Championship Qualification
     T071123B  A  5    5   (LT)  Vilnius, Lithuania Go championship final 2007
     T071123A  A  7   22   (RS)  Beograd, Serbian Championship
     T071122B  A  4    8   (RU)  Nizhnij Novgorod, Russian Female Championship
     T071122A  A  7    8   (PL)  Zabrze, Polish Championship League
     T071119A  A  2    2   (DK)  Copenhagen, Danish Oza Play-off
     T071118A  B  4   19   (PL)  Wroclaw, Wroclaw
     T071117G  B  6    8   (RO)  Brasov, Romanian Under 16 Championship (Final)
     T071117F  A  5   37   (DE)  Paderborn, 10th Ponnuki Tournament
     T071117E  A  5   43   (IT)  Rome, Italian Open Championship
     T071117D  C  4   17   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz
     T071117C  A  5    6   (AT)  Wien, Austrian Championship Finals
     T071117B  B  4   46   (UK)  Wanstead, Wanstead
     T071117A  A  5    6   (HR)  Velika Gorica, Croatian Championship
     T071116D  B  5   16   (RO)  Brasov, Romanian Under 16 Championship (Qualification)
     T071116C  A  7    8   (RO)  Brasov, Romanian Championship
     T071116B  B  8   48   (DE)  Berlin, Go to Innovation
     T071116A  A  5   22   (SK)  Kosice, City Open Championship
     T071111A  B  4   10   (FR)  Strasbourg, European Youth Masters Cup
     T071110P  A  5    6   (FI)  Turku, City Championship
     T071110O  B  6   21   (RU)  Novosibirsk, City Championship
     T071110N  C  6    8   (RO)  Braila, Braila
     T071110M  A  6   47   (RO)  Bucuresti, Domenii Cup
     T071110L  A  4   40   (FR)  Aix-les-Bains, Aix-les-Bains
     T071110K  A  4    2   (UA)  Kyiv, Ukrainian Meijin Final
     T071110J  A  5   56   (HU)  Budapest, Hungarian Open Championship
     T071110I  B  3   17   (CH)  Winterhur, Winterhur
     T071110H  A  6   33   (TR)  Eskisehir, Eskisehir
     T071110G  B  5   62   (UK)  Yorkshire, Three Peaks
     T071110F  B  5   22   (CY)  Nicosia, Dasoupolis Open
     T071110E  A  5   52   (SE)  Goeteborg, Goeteborg
     T071110D  A  7  114   (DE)  Hamburg-Rahlstedt, Hamburg-Rahlstedt
     T071110C  B  4   10   (PL)  Lodz, Lodz
     T071110B  A  5   32   (PL)  Zabrze, Silesian Cup
     T071110A  A  5   23   (PL)  Zabrze, Polish Youth Championship
     T071109A  A  6   12   (SI)  Fiesa, Slovenian Championship
     T071105A  C  5   14   (NL)  Utrecht, Club Championship
     T071104B  A  6   42   (RU)  Cheljabinsk, Russian Youth Championship
     T071104A  A  5    6   (RU)  Petrozavodsk, Karelia Championship
     T071103C  A  5   71   (NL)  Groningen, Martini Cup
     T071103B  A  5   99   (DE)  St. Augustin, St. Augustin
     T071103A  A  5   39   (CZ)  Frydek-Mistek, Frydek-Mistek
     T071101B  B  5   33   (RU)  Novosibirsk, Siberian Team Championship
     T071101A  A  7   30   (UA)  Rivne, Ukrainian Youth Championship
    
  • September - October
     T071030A  A  9   10   (CZ)  Frydek-Mistek, Czech Championship
     T071028A  B  3   24   (UK)  Bristol, Wessex Tournament
     T071027H  A  5   28   (CH)  Geneve, Geneve
     T071027G  A  5  109   (FR)  Lyon, Lyon
     T071027F  A  5   60   (IT)  Villorba, Italian Championship
     T071027E  A  5   86   (BE)  Bruxelles, Bruxelles
     T071027D  A  5  121   (DE)  Mannheim, 10th Aji Tournament
     T071027C  B  5   24   (SK)  Porac, Autumn Tournament
     T071027B  A  5   39   (UA)  Kyiv, Ukrainian Cup
     T071027A  B  4   26   (PL)  Torun, Red Dragon Tournament
     T071026B  A  6   60   (AT)  Wien, Austrian Open Championship
     T071026A  A  5    6   (FI)  Vantaa, Finnish Championship League
     T071025A  A  6   50   (IL)  Tel Aviv, Israeli Championship
     T071020E  A  5   55   (RU)  Moscow, Japanese Ambassador Cup
     T071020D  A  5   29   (NO)  Oslo, Norwegian Championship
     T071020C  B  5   40   (LT)  Kaunas, Kaunas
     T071020B  A  5   48   (RS)  Beograd, Beograd
     T071020A  A  5   55   (CZ)  Mikulov, Mikulov
     W071014   B  8   66   (KR)  Suwon, Korean Prime Minister Cup
     T071013J  A  6   24   (RO)  Bucuresti, Romanian Championship Qualification
     T071013I  B  5   19   (RU)  Moscow, City Youth Championship
     T071013H  A  5   58   (RU)  Izhevsk, Izhevsk
     T071013G  C  5   15   (NL)  Houten, Mind Sports Day
     T071013F  A  5   18   (DK)  Copenhagen, Copenhagen
     T071013E  C  4   13   (IT)  Milano, Club Rapid
     T071013D  C  4   22   (UK)  Belfast, Belfast
     T071013C  A  5   30   (DE)  Bremen, Bremen
     T071013B  B  5   62   (DE)  Berlin, 2nd Japanese Botschafter
     T071013A  B  4   12   (PL)  Gdansk, Amber Stone
     T071012B  A  6   55   (ES)  Alacant, Spanish Open
     T071012A  A  6   51   (UA)  Kyiv, Kyiv
     T071008A  C  3    8   (DE)  Hamburg, Haspa Club Autumn Tournament
     T071007B  B  3   59   (UK)  Milton Keynes, Milton Keynes
     T071007A  B  4    9   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup
     T071006C  B  5   16   (RU)  Sankt-Peterburg, Autumn Tournament
     T071006B  A  8   31   (NL)  Amstelveen, INDIS (Inter Districts Tournament)
     T071006A  B  4   28   (UK)  Fife, Fife
     T071005A  A  6    9   (DE)  Koblenz, German Championship Qualification
     G071005   A  6  127   (SK)  Bratislava, Pandanet Go European Cup
     T071004A  C  9    9   (NL)  Hilversum, Club Ladder Handicap
     T071001A  B  6   21   (IT)  Padova, Veneto Championship (part 1)
     E071001   A  5   34   (DE)  Leipzig, European Team Championship
     T070929I  A  5    6   (UA)  Odesa, City Championship Qualification
     T070929H  B  5   34   (FR)  Annecy, Annecy
     T070929G  A  5   28   (AT)  Graz, Styrian Masters
     T070929F  A  5   56   (PL)  Lodz, Polish Championship Qualification
     T070929E  A  5   11   (PT)  Porto, Portugal Open
     T070929D  A  5   67   (CZ)  Praha, Board Games Festival
     T070929C  A  5   16   (FI)  Helsinki, Finnish Championship Qualification
     T070929B  A  5   37   (DE)  Karlsruhe, Karlsruhe
     T070929A  A  5   73   (DE)  Herne, Bochumer Bambus
     G070929   A  5   66   (DE)  Leipzig, Pandanet Go European Cup
     T070923B  C  4    8   (FI)  Turku, City Championship Qualification
     T070923A  B  3   46   (UK)  Swindon, Swindon
     T070922C  A  5   35   (SI)  Pohorje, Maribor Open
     T070922B  C  5   24   (NL)  Gouda, Gouda
     T070922A  A  5   32   (SE)  Linghem, Linkoeping Open
     G070922   A  6   68   (TR)  Istanbul, Pandanet Go European Cup
     T070921A  A  5   14   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship First League
     T070917B  B  7   79   (NL)  var. places, Dutch Go Competition
     T070917A  A  2    2   (NL)  Tilburg, District Tournament
     T070915G  B  3   26   (RU)  Moscow, Autumn Festival
     T070915F  A  5   42   (DE)  Augsburg, Augsburg
     T070915E  A  5   57   (NL)  Eindhoven, 31st Brabants Tournament
     T070915D  A  5   42   (IT)  Pisa, Pisa
     T070915C  A  5   59   (DE)  Jena, Jena
     T070915B  B  5   24   (SK)  Bratislava, Comics Salon
     T070915A  A  5   56   (PL)  Andrychow, Polish Grand Prix
     T070910A  C  5   24   (FI)  Helsinki, University Club Tournament
     T070909B  C  4   14   (ES)  Sabadell, Rapid Handicap
     T070909A  B  3   20   (UK)  Penzance, Cornish Open
     T070908D  C  6   13   (RO)  Braila, Braila
     T070908C  A  5   35   (FI)  Oulu, Mind Sports Festival
     T070908B  A  5   81   (NL)  Delft, Korean Ambassador Cup
     T070908A  A  5   36   (DE)  Schwerin, Schwerin
     T070902B  C  5   49   (DE)  Wiesbaden, Wiesbaden
     T070902A  B  3   20   (UK)  Stockport, Northern Open
     T070901F  A  6   22   (RU)  Moscow, City Anniversary Festival
     T070901E  A  5   30   (FI)  Turku, Finnish Championship Qualification
     T070901D  A  5   12   (NL)  Arnhem, District Tournament
     T070901C  A  3   14   (RS)  Nis, Serbian Youth Championship
     T070901B  A  5   39   (DE)  Flensburg, Flensburg
     T070901A  A  5   32   (DE)  Berlin, 3rd Baduk Botschafter Cup
    
  • July - August
     T070831A  A  5   94   (FR)  Marseille, Marseille
     G070831   A  6  148   (CZ)  Brno, Pandanet Go European Cup
     T070827B  C  5    9   (UK)  Potters Bar, Mind Sports Olympiad Rapid
     T070827A  A  3    8   (UK)  Potters Bar, Korean Ambassador Cup
     T070826C  A  5   13   (FI)  Pori, Finnish Female Championship
     T070826B  C  5   10   (IT)  Spilimbergo, Spilimbergo
     T070826A  B  4   26   (UK)  Potters Bar, Mind Sports Olympiad Open
     T070825B  B  6   16   (RU)  Kemerovo, Kuzbas Go Cup
     T070825A  A  4   16   (TR)  Ankara, Turkish Korean Cup
     T070824B  B  5   12   (RU)  Ufa, Ufa Encounters
     T070824A  A  6    4   (CZ)  Karlovy Vary, Czech Masters
     T070823B  C  4   16   (RO)  Braila, Club Rapid
     T070823A  B  5   25   (CY)  Nicosia, Peace Go Tournament
     T070819B  C  5   18   (NL)  Bussum, Bussum
     T070819A  B  5   14   (HU)  Tiszalok, Hungarian Ing Cup
     T070818D  B  6    8   (RO)  Slobozia, Romanian Youth Championship Final
     T070818C  A  3   12   (RS)  Kragujevac, Balkan Team Championship
     T070818B  B  3    4   (RS)  Kragujevac, Balkan Students Championship
     T070818A  A  5   26   (CZ)  Bystre, Czech Summer Go Camp
     T070817C  B  5   19   (RO)  Slobozia, Romanian Youth Championship Qualification
     T070817B  C  6   30   (RO)  Slobozia, Olympia Cup
     T070817A  A  5   22   (RU)  Izhevsk, Russian Under 25 Championship
     T070816A  A  3    4   (RS)  Kragujevac, Balkan Female Championship
     T070815A  A  5   54   (NL)  Lunteren, Dutch Summer Go Camp
     T070814B  C  5    6   (RS)  Kragujevac, Balkan Rapid Championship
     T070814A  A  5    5   (RS)  Kragujevac, Balkan Youth Championship
     T070813A  A  7   41   (RS)  Kragujevac, 5th Balkan Go Congress
     W070811   A  2    8   (US)  Boston, 24th World Youth Goe Championship - Playoffs
     T070811A  A  6   24   (TR)  Izmir, Izmir
     T070810A  A  6   52   (UA)  Odesa, Odesa
     W070807   A  5   20   (US)  Boston, 24th World Youth Goe Championship
     E070806   A  6   31   (SE)  Stockholm, European Students Championship
     G070803   A  5   77   (SE)  Leksand, Pandanet European Cup
     T070802A  C 10    8   (NL)  Hilversum, Club Ladder Handicap
     T070728A  B  6   19   (RU)  Barnaul, Altaj Cup
     E070723   A  5  573   (AT)  Villach, 51st European Go Congress (second week)
     T070721A  A  4    2   (UK)  Roving, British Championship Title Match
     E070721B  A  5  364   (AT)  Villach, 51st European Go Congress (weekend tournament)
     E070721A  A  3    8   (AT)  Villach, 4th European Masters
     T070715A  A  7   69   (PL)  Przystanek Alaska, Summer Go School Marathon
     E070715   A  5  573   (AT)  Villach, 51st European Go Congress (first week)
     T070713A  A  6   86   (CZ)  Pardubice, Czech Production Open
     T070710A  A  6   62   (PL)  Przystanek Alaska, Jerzy Sacharewicz Memorial
     T070707D  B  5   10   (NL)  Leiden, Leiden
     T070707C  B  3   51   (UK)  Epsom, Epsom
     T070707B  C  4   55   (PL)  Przystanek Alaska, Summer Go School Rapid
     T070707A  C  5   11   (SI)  Ljubljana, Summer Open
     T070706A  A  6   21   (FI)  Oulu, Summer Tournament
     T070703A  A  5   34   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Team Championship
     T070701B  A  5   15   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Under 16 Championship
     T070701A  C  5   18   (HU)  Papa, Papa
    
  • May - June
     T070630A  A  5   51   (CZ)  Jesenik, Czech Championship Qualification
     E070630   A  5   14   (RU)  Sankt-Peterburg, European Female Championship
     T070629A  B  5   28   (RO)  Eforie Nord, Romanian Team Championship
     G070629   A  6   57   (PL)  Warszawa, Pandanet European Cup
     T070625A  A  5   42   (RU)  Moscow - Sankt-Peterburg, Russian Open Cup
     T070624A  B  4   11   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T070623J  A  5    7   (NL)  Utrecht, Dutch Students Championship
     T070623I  A  5   51   (NL)  Utrecht, Utrecht
     T070623H  A  6   48   (TR)  Bursa, Bursa
     T070623G  A  5   38   (AT)  Apetlon, Seewinkel Tournament
     T070623F  C  4   18   (DE)  Berlin, Late Spring Rapid
     T070623E  B  5   37   (UK)  Barmouth, Welsh Open
     T070623D  A  4   40   (DE)  Kiel, Kiel
     T070623C  A  3    4   (NL)  Groningen, District Tournament
     T070623B  B  5   54   (SK)  Kamenny Mlyn, Slovak Go Festival
     T070623A  A  5   54   (DE)  Frankfurt, Frankfurt
     T070622C  A  3    4   (RU)  Izhevsk, City Championship Final
     T070622B  A  7   16   (RS)  Kragujevac, Serbian Go Cup
     T070622A  A  6  106   (UA)  Kyiv, Korean Ambassador Cup
     T070620A  C  7    8   (DE)  Hamburg, Haspa Summer Handicap
     T070616D  A  5    8   (DE)  Leipzig, German Female Championship
     T070616C  A  5   28   (BA)  Zelenkovac, Zelenkovac
     T070616B  A  5   22   (SE)  Stockholm, Stockholm
     T070616A  A  5   64   (DE)  Koeln, Koeln
     T070615A  A  7    8   (UK)  Reading, British Challengers
     T070610A  A  1    2   (DE)  Darmstadt, Hessian Championship Playoff
     T070609E  B  5   16   (CH)  Lausanne, Lausanne
     T070609D  A  3    4   (RS)  Kragujevac, City Championship Finals
     T070609C  A  5   34   (FI)  Turku, Turku
     T070609B  A  5  119   (DE)  Darmstadt, Darmstadt
     T070609A  B  6   38   (UK)  Durham, Durham
     T070607A  C  9    8   (NL)  Hilversum, Club Ladder Handicap
     T070605A  A  5    6   (NL)  Amstelveen, District Tournament
     T070603A  B  4   26   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup
     T070602C  B  5   26   (RO)  Giarmata, Giarmata
     T070602B  C  4   14   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz
     T070602A  A  5   68   (DE)  Potsdam, Sanssoucisei
     G070602   A  5   37   (IT)  Cormons, Pandanet European Cup
     W070528   A  8   68   (JP)  Tokyo, 28th World Amateur Go Championship
     T070527C  C  4   13   (RS)  Beograd, Beograd
     T070527B  B  4   12   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T070527A  B  4   30   (PL)  Wroclaw, Wroclaw
     T070526B  A  7   29   (CH)  Schaffhausen, Swiss Championship
     T070526A  A  6   38   (UK)  Dundee, Scottish Open
     G070526   A  7  182   (DE)  Hamburg, Pandanet European Cup
     T070524B  A  7    6   (NL)  Leiden, District Tournament
     T070524A  A  5    6   (NL)  Amsterdam, District Tournament
     T070523A  B  5    8   (UA)  Odesa, Odesa
     T070520A  B  3   55   (UK)  Bracknell, Bracknell
     T070519F  A  6   13   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Final
     T070519E  A  5   26   (RU)  Novosibirsk, Siberian District Championship
     T070519D  B  5   18   (FI)  Jyvaskyla, Jyvaskyla
     T070519C  B  5   15   (SI)  Kranj, Slovenian Team Championship
     T070519B  A  5   13   (HR)  Zagreb, Croatian Open
     T070519A  B  5   28   (SK)  Porac, Porac
     T070518A  A  6   79   (UA)  Rivne, Rivne
     T070517A  A  6   60   (SE)  Linghem, Swedish Championship
     G070517   A  6  109   (NL)  Amstelveen, Pandanet European Cup
     T070513A  A  4   11   (RO)  Braila, Romanian Cup Semifinal
     T070512G  A  5   12   (PT)  Lisboa, Portugal Open
     T070512F  A  6   54   (TR)  Ankara, Turkish Championship
     T070512E  B  5   20   (ES)  Barcelona, 1st Spanish Cup
     T070512D  A  5   13   (PL)  Warszawa, Student Go Cup
     T070512C  B  4   26   (PL)  Torun, Honey-cake Goban Tournament
     T070512B  A  5   40   (CZ)  Novy Bor, Ortenix Cup
     T070512A  A  5   38   (DE)  Meschede, Meschede
     G070512   A  5   68   (HU)  Visegrad, Pandanet European Cup
     T070510A  A  7    8   (RU)  Moscow, City Championship
     T070506B  C  5   18   (UK)  Cambridge, Barlow Tournament
     T070506A  C  5   49   (NL)  Apeldoorn, Apeldoorn
     T070505L  A  5   27   (DE)  Rostock, Rostock
     T070505K  A  5    7   (UA)  Kyiv, City Championship First League
     T070505J  A  7    8   (UA)  Kyiv, City Championship
     T070505I  A  5   16   (RU)  Sankt-Peterburg, City Students Championship
     T070505H  C  4   22   (EE)  Tallin, Spring Handicap
     T070505G  A  6    3   (HR)  Velika Gorica, Croatian Championship 3rd place playoff
     T070505F  A  5   44   (ES)  Madrid, Korean Ambassador Cup
     T070505E  A  5   41   (DE)  Freiburg, Freiburg
     T070505D  A  5   26   (NO)  Oslo, Norwegian Open
     T070505C  A  5   40   (PL)  Bielsko-Biala, Silesian Cup
     T070505B  A  6   27   (UK)  Cambridge, British Candidates
     T070505A  A  5   47   (AT)  Linz, W.Schmid and A.Steininger Memorial
     T070504C  A  5   12   (RU)  Petrozavodsk, North-East District Championship
     T070504B  A  5   22   (RU)  Kazan, 3rd S.Shikshina Cup
     T070504A  A  6   22   (DK)  Copenhagen, Danish Championship
     T070503A  A  7    8   (PL)  Bielsko-Biala, Young Masters League
     T070502A  A  5   34   (RU)  Kazan, Volga District Championship
     T070501B  B  6   15   (RU)  Moscow, City Championship Semifinal
     T070501A  C  5   30   (HU)  Budapest, 2nd Duna Cup
    
  • March - April
     T070430B  A 10    7   (NL)  Eindhoven, District Tournament
     T070430A  A  5   42   (RU)  Cheljabinsk, Ural District Championship
     T070429A  A  6   12   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship Final
     T070428H  B  6   30   (RO)  Snagov, Domenii Students Cup
     T070428G  A  5    7   (NL)  Utrecht, District Tournament
     T070428F  A  5   18   (IT)  Milano, Milano
     T070428E  B  5    7   (SK)  Bratislava, Slovak Championship Weekend Tournament
     T070428D  B  5   53   (LT)  Vilnius, Vilnius
     T070428C  A  3   23   (RS)  Nis, Serbian Team Cup
     T070428B  A  5   44   (CH)  Geneve, Special JAL Cup
     T070428A  A  5   34   (CZ)  Frydlant nad Ostravici, V.Valek Memorial
     T070427A  A  7   10   (SK)  Bratislava, Slovak Championship
     T070422A  B  4   21   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T070421K  B  5   13   (RO)  Braila, Romanian Cup Quarterfinal
     T070421J  A  6   72   (RO)  Timisoara, Walter Schmidt Cup
     T070421I  A  5   42   (SE)  Lund, Lund
     T070421H  B  5   10   (FI)  Oulu, Spring Tournament
     T070421G  A  5   21   (FI)  Oulu, Finnish Open Team Tournament
     T070421F  A  5   20   (FI)  Oulu, Finnish Team Championship
     T070421E  A  5   27   (CH)  Basel, Basel
     T070421D  A  5   25   (PL)  Lodz, Lodz
     T070421C  C  4   19   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz
     T070421B  B  4   12   (PL)  Warszawa, Student Go Cup
     T070421A  A  5  103   (DE)  Hannover, Hannover
     T070420C  A  5   30   (RU)  Nizhnij Novgorod, Nizhnij Novgorod
     T070420B  A  6   46   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship Second League
     T070420A  A  6   49   (SI)  Bled, Bled
     T070419A  C  6    6   (NL)  Hilversum, Club Ladder Handicap
     T070415B  B  4    8   (PL)  Gdansk, Amber Stone
     T070415A  B  4   22   (PL)  Laziska, Silesian Cup
     T070414I  A  5   29   (UA)  Kyiv, 1st Viktor Tishchenko Memorial
     T070414H  B  5   26   (TR)  Nevsehir, Nevsehir
     T070414G  C  5   16   (NL)  Hilversum, Mind Sports Day
     T070414F  A  5   26   (RS)  Nis, Serbian Team Championship
     T070414E  A  5   16   (IT)  Riva del Garda, 3° Torneo Trentino di Go
     T070414D  B  5    8   (SK)  Bratislava, SlavCon Tournament
     T070414C  C  4   11   (ES)  Barcelona, GOFME Handicap
     T070414B  A  5   67   (DE)  Muenchen, Bierseidel Tournament
     T070414A  A  5   59   (CZ)  Plzen, Czech Championship Qualification
     T070411A  B  4   18   (RO)  Timisoara, Romanian Cup Semifinal
     T070408A  C  5   13   (RO)  Bistrita, Bistrita
     T070407A  C  6   36   (TR)  Istanbul, Galatasaray University Handicap
     G070407   A  6  292   (FR)  Paris, European Pandanet-Toyota Tour
     T070406A  A  6   31   (FI)  Helsinki, Nordic Championship 2007
     T070401A  B  7    8   (RU)  Kazan, Tatarstan Under 12 Championship
     T070331F  A  5   35   (DE)  Leipzig, Brandenburg-Sachsen-Thuering Championship
     T070331E  A  5   15   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Semifinal
     T070331D  A  5   58   (CH)  Zuerich, Zuerich
     T070331B  A  5   28   (PL)  Kedzierzyn-Kozle, Polish Academic Championship
     T070331A  A  6   98   (UK)  Cambridge, British Open
     G070331   A  5   77   (AT)  Velden, European Pandanet-Toyota Tour
     T070329A  A  7    7   (UA)  Kyiv, Ukrainian Female Championship
     T070325C  C  5   18   (RO)  Timisoara, Romanian Cup Quarterfinal
     T070325B  C  5   38   (UK)  Loughborough, British Youth Championship
     T070325A  B  4   20   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T070324I  B  6   20   (RO)  Braila, Female Championship Side Tournament
     T070324H  B  6    8   (RO)  Braila, Romanian Female Championship
     T070324G  A  5    8   (UA)  Kyiv, City Female Championship
     T070324F  A  5   40   (RU)  Sankt-Peterburg, Japanese Consul Cup
     T070324E  C  5   16   (FI)  Espoo, PoGo Open
     T070324D  A  5   28   (ES)  Sevilla, E.U.P. Ubicuo-kiin Club Tournament
     T070324C  C  5   24   (HU)  Budapest, Budapest
     T070324B  A  5   20   (DE)  Castrop-Rauxel, German Youth Championship
     T070324A  B  5   75   (DE)  Castrop-Rauxel, Castrop-Rauxel
     T070317H  A  5   19   (RU)  Moscow, City Championship Quarterfinal
     T070317G  A  5   63   (NL)  Nijmegen, 34th Emperor Karel`s Tournament
     T070317F  A  5   61   (DE)  Erlangen, Erlangen
     T070317E  B  6   64   (FR)  Dijon, Dijon
     T070317D  A  5   33   (IT)  Abano Terme, Abano Terme
     T070317C  A  6   56   (TR)  Ankara, Ankara
     T070317B  C  4   15   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz
     T070317A  B  5   43   (CZ)  Frydek-Mistek, Frydek-Mistek
     T070311B  A  3    8   (DE)  Frankfurt, Hessen Championship Preliminary
     T070311A  B  4   38   (PL)  Bytom, Silesian Cup
     T070310G  B  5   24   (CY)  Nicosia, Friendship Tournament
     T070310F  B  5   11   (SK)  Kosice, Kosice
     T070310E  C  6   41   (LT)  Moletai, Moletai
     T070310D  B  4   61   (FR)  Amiens, Amiens
     T070310C  B  5   16   (RS)  Beograd, City Championship
     T070310B  B  5   20   (FI)  Helsinki, Jaakko Munkki Memorial
     T070310A  A  5  142   (DE)  Hamburg-Harburg, Hamburg-Harburg
     T070309C  A  5   47   (IE)  Dublin, Irish Open
     E070309B  A  6   49   (NL)  Zadnvoort, European Children Championship
     E070309A  A  6   98   (NL)  Zadnvoort, European Youth Championship
     T070305B  B  5   13   (DK)  Copenhagen, Spring Club Tournament
     T070305A  B  8   87   (NL)  var. places, Dutch Go Competition
     T070303F  A  5   27   (IT)  Cuveglio, Cuveglio
     T070303E  A  9   10   (BE)  Leuven, Belgian Championship
     T070303D  B  4   61   (FR)  Valence, Valence
     T070303C  A  5   24   (PL)  Lodz, Young Masters League - Qualification
     T070303B  A  5   24   (PL)  Lodz, Komoku Tournament
     T070303A  B  5   23   (ES)  Barcelona, Spanish Students Championship
     E070302   A  6   24   (NL)  Amstelveen, European Ing Memorial
    
  • January - February
     T070225D  C  4   20   (TR)  Ankara, Ankara
     T070225C  C  5   48   (HU)  Budapest, 1st Rabbity Six Handicap
     T070225B  B  4   20   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T070225A  B  3   56   (UK)  Cambridge, 31st Trigantius
     T070224E  B  6   27   (RU)  Moscow, Kido Cup
     T070224D  A  5   69   (FI)  Helsinki, Takapotku Open
     T070224C  A  5   77   (DE)  Dresden, Dresden
     T070224B  B  6  142   (DE)  Bonn, Bonn
     T070224A  A  5   85   (CZ)  Blansko, Czech Championship Qualification
     T070223A  A  5   26   (RU)  Rostov-na-Donu, South Federation District Championship
     T070219A  C  8   16   (FI)  Helsinki, 3rd Helsinki University Cup
     T070218B  A  2   12   (UA)  Kyiv, City Team Championship
     T070218A  C  4   22   (TR)  Ankara, 1st Fuseki Tournament
     T070217E  A  5   41   (RU)  Sankt-Peterburg, Chinese New Year Tournament
     T070217D  A  5   10   (SK)  Kosice, Slovak Youth Championship
     T070217C  B  4   14   (PL)  Gdansk, Amber Stone
     T070217B  B  3   69   (UK)  Oxford, Oxford
     T070217A  A  5   99   (ES)  Barcelona, Barcelona
     T070216A  A  7    8   (LT)  Vilnius, Lithuanian Championship
     T070210F  A  5   16   (HR)  Rijeka, Rijeka
     T070210E  B  4    9   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship Quarterfinal
     T070210D  B  5   16   (HU)  Papa, Hungarian Youth Championship
     T070210C  A  5   36   (SE)  Vaesteraas, Vaesteraas
     T070210B  C  5   19   (UK)  Frodsham, Cheshire Handicap
     T070210A  B  3    8   (UK)  Frodsham, Cheshire Open
     T070204A  B  4   19   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup
     T070203F  B  6   21   (DK)  Copenhagen, Ambassador`s Cup
     T070203E  A  5  106   (FR)  Antony, Antony
     T070203D  A  5   17   (CZ)  Brno, Czech Youth Championship
     T070203C  C  4   18   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz
     T070203B  A  5   51   (CH)  Bern, Bern
     T070203A  A  5  112   (DE)  Erding, Erding
     T070201A  C  5    6   (NL)  Hilversum, Club Competition
     T070128B  B  7   41   (AT)  Wien, OGV Championship - Heat 1
     T070128A  B  4    9   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T070127H  A  9    9   (UA)  Kyiv, Ukrainian Meijin League
     T070127G  A  5   36   (UA)  Kyiv, City Championship Preliminary
     T070127F  B  5   10   (UA)  Odesa, Odesa
     T070127E  A  4    6   (NL)  Amstelveen, Dutch Youth Championship
     T070127D  A  5    8   (NL)  Amstelveen, Dutch Female Championship
     T070127C  C  5   32   (NL)  Amstelveen, Scheve Ogen Tournament
     T070127B  A  5   48   (BA)  Samac, Samac
     T070127A  A  5  105   (CZ)  Praha, Praha
     T070121A  B  4   16   (PL)  Lodz, Lodz
     T070120E  A  5    8   (ES)  Barcelona, Spanish Championship Final
     T070120D  A  5   31   (BE)  Leuven, Leuven
     T070120C  A  5   79   (FR)  Orsay, Orsay
     T070120B  B  3   70   (UK)  Maidenhead, Furze Platt Tournament
     T070120A  A  5   26   (CH)  Nyon, Nyon
     T070118A  A  7    8   (IE)  Dublin, Irish Championship League
     T070114A  B  4   26   (PL)  Warszawa, Student Go Cup
     T070113F  A  8   16   (NL)  Amstelveen, Dutch Championship
     T070113E  B  4   48   (FR)  Toulouse, Internal Tournament
     T070113D  A  6   40   (RO)  Bucuresti, Romanian Ing Cup
     T070113C  A  5   35   (DE)  Nuernberg, Nuernberg
     T070113B  A  5  116   (DE)  Essen, Essen
     T070113A  A  5   10   (DE)  Essen, German Championship Qualification
     T070107B  C  6   12   (RO)  Bistrita, Bistrita
     T070107A  B  4   20   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup
     T070106F  B  5   16   (RU)  Sankt-Peterburg, Christmas Tournament
     T070106E  A  6   24   (RU)  Nizhnij Novgorod, Russian Under 12 Championship
     T070106D  B  6    8   (RU)  Barnaul, City Championship
     T070106C  B  5    8   (FI)  Kuopio, Kuopio
     T070106B  C  5   13   (IT)  Milano, Club Rapid
     T070106A  A  5   33   (NL)  Heerlen, Heerlen
     T070105C  C  7   10   (RO)  Bistrita, Bistrita
     T070105B  A  6   49   (SE)  Stockholm, Jusandan
     T070105A  A  6   16   (CZ)  Praha, Czech Ing Cup
     T070103A  A  5   38   (UA)  Rivne, Ukrainian Under 12 Championship
     T070101A  A  8    8   (RU)  Moscow, City Championship Final (stage 2)
     G070101   A  8  150   (UK)  London, European PandaNet-Toyota Tour
    

  • 2006:

  • November - December
     T061230A  A  1    6   (UA)  Kyiv, Ukrainian Meijin Preliminary
     T061227A  A  5   48   (NL)  Nijmegen, Winter Tournament
     T061223C  A  5    6   (RU)  Ekaterinburg, Championship of Ekaterinburg District
     T061223B  A  5   21   (RU)  Cheljabinsk, City Championship
     T061223A  A  5   24   (RS)  Kragujevac, Kragujevac
     T061221A  A  7    8   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship
     T061217B  A  3    2   (FI)  Helsinki, Finnish Championship Playoff
     T061217A  C  5   20   (RO)  Constanta, Constanta
     T061216I  A  5   46   (UA)  Rivne, Rivne
     T061216H  B  5   14   (RO)  Braila, Romanian Students Championship
     T061216G  C  6   42   (ES)  Sevilla, Sevilla
     T061216F  C  3    6   (PT)  Lisboa, Rapid Tournament
     T061216E  A  5   31   (UA)  Kyiv, City Youth Championship
     T061216D  A  6   53   (TR)  Ankara, Alpar Kilinc Memorial
     T061216C  C  5   18   (SI)  Ljubljana, 3rd Peter Gaspari Memorial
     T061216B  B  4   17   (PL)  Warszawa, Student Go Cup
     T061216A  B  4   35   (UK)  Edinburgh, Scottish Barlow
     T061215B  A  7    7   (RU)  Nizhnij Novgorod, Russian Female Championship
     T061215A  A  7    8   (RU)  Nizhnij Novgorod, Russian Championship
     T061210D  A  3    7   (FI)  Helsinki, Finnish Kisei Final
     T061210C  B  9   28   (RU)  Nizhnij Novgorod, Schools Team Championship
     T061210B  B  4   48   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup
     T061210A  B  4   18   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T061209F  B  2   15   (FI)  Helsinki, Finnish Kisei Qualification
     T061209E  A  5   41   (DE)  Braunschweig, 24th St. Nicolas Tournament
     T061209D  A  5   20   (UA)  Kyiv, City Children Championship
     T061209C  B  5   12   (SK)  Kosice, December Tournament
     T061209B  A  3    8   (PL)  Wodzislaw, Silesian Children Championship
     T061209A  A  7   49   (CZ)  Karlovy Vary, Karlovy Vary
     G061209   A  5   57   (IT)  Milano, European PandaNet-Toyota Tour
     T061208B  A  6   35   (ES)  Merida, Spanish Open
     T061208A  A  6   12   (RU)  Kazan, Tatarstan Championship
     T061207A  A  7    8   (DE)  Braunschweig, German Championship League
     T061202H  A  1    2   (FI)  Helsinki, Finnish Championship Playoff
     T061202G  B  4   41   (FR)  Lille, Lille
     T061202F  B  5   24   (RO)  Snagov, Romanian Team Championship
     T061202E  A  5    8   (UA)  Rivne, Regional Female Championship
     T061202D  A  2    2   (UA)  Kyiv, Ukrainian Meijin Final
     T061202C  A  5    6   (AT)  Wien, Austrian Championship Final
     T061202B  B  5   26   (CY)  Nicosia, Cyprus Championship
     T061202A  A  5   29   (PL)  Lodz, Tengen Tournament
     T061130A  A  6   68   (IL)  Rosh Ha`Ayin, Israeli Championship
     T061129A  C  4    9   (CZ)  Praha, STOH Handicap
     T061126A  B  4   14   (PL)  Gdansk, Amber Stone
     T061125I  A  5   32   (LT)  Moletai, Lithuanian Youth Championship
     T061125H  B  4   14   (ES)  Sant Aniol de Finestres, 3rd GOFME Cup
     T061125G  A  5    6   (RS)  Nish, Serbian Female Championship
     T061125F  B  4   14   (PL)  Warszawa, Academic Cup
     T061125E  A  5   22   (IT)  Trieste, Trieste
     T061125D  A  5   29   (RU)  Perm, Regional Cup
     T061125C  C  5   31   (HU)  Budapest, 1st Zugliget Handicap
     T061125B  A  5   26   (FR)  Paris, 24th Meijin Tournament (category A)
     T061125A  A  5  165   (DE)  Berlin, Berliner Kranich
     T061124C  B  5   10   (UA)  Odesa, Odesa
     T061124B  A  5   20   (RU)  Khabarovsk, Regional Championship
     T061124A  A  7   25   (RS)  Nish, Serbian Championship
     T061119C  B  3   53   (UK)  Swindon, Swindon
     T061119B  B  4   24   (PL)  Wroclaw, Wroclaw
     T061119A  B  4   13   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T061118F  A  6   62   (UA)  Kyiv, Japanese Ambassador Cup
     T061118E  B  5    7   (SK)  Kosice, Kosice
     T061118D  A  5   16   (RU)  Nizhnij Novgorod, City Championship
     T061118C  C  4   20   (PL)  Bydgoscz, Bydgoscz
     T061118B  B  6   54   (NL)  Arnhem, Arnhem
     T061118A  A  7  118   (DE)  Hamburg-Rahlstedt, Hamburg-Rahlstedt
     T061117B  A  7    8   (RO)  Bucuresti, Romanian Championship
     T061117A  A  6   11   (SI)  Fiesa, Slovenian Championship
     T061115B  A  2    2   (DE)  Berlin, City Championship Final
     T061115A  A  9   10   (CZ)  Karlovy Vary, Czech Championship
     T061112B  B  6    8   (RO)  Braila, City Female Championship
     T061112A  B  3   19   (CH)  Wintherthur, Wintherthur
     T061111H  A  5   41   (FR)  Paris, 24th Meijin Tournament (category B)
     T061111G  A  4   80   (FR)  Rennes, Rennes
     T061111F  A  5   43   (IT)  Bologna, AGI Italian Open
     T061111E  B  4   40   (DE)  Paderborn, 9th Ponnuki Tournament
     T061111D  C  5   27   (HU)  Budapest, Gold Crown Nostalgic Handicap
     T061111C  A  5   12   (HU)  Budapest, Hungarian Championship
     T061111B  A  5   18   (PL)  Wisla, Polish Youth Championship
     T061111A  B  5   50   (UK)  Marton Arms, Three Peaks
     T061110B  B  5   22   (SK)  Kosice, City Championship
     T061110A  A  5    6   (FI)  Espoo, Finnish Championship League
     T061109A  A  7    8   (PL)  Wisla, Polish Championship League
     T061106A  B  5   16   (NL)  Utrecht, City Championship
     T061104H  B  7   20   (UA)  Rivne, Ukrainian Youth Championship
     T061104G  A  4   16   (ES)  Bilbao, Bilbao
     T061104F  A  5   75   (FR)  Paris, 24th Meijin Tournament (category C)
     T061104E  B  5   90   (FR)  Clermont-Ferrand, Clermont-Ferrand
     T061104D  C  4   14   (IT)  Milano, Club Tournament
     T061104C  A  5   51   (NL)  Groningen, Martini Cup
     T061104B  A  5   22   (PL)  Zabrze, Silesian Cup
     T061104A  A  5   54   (CZ)  Ostrava, Ostrava
     G061104   A  5   27   (SE)  Goeteborg, European PandaNet-Toyota Tour
     T061103B  A  6   28   (RO)  Brasov, Romanian Championship Qualification
     T061103A  A  6   22   (RU)  Kazan, Russian Youth Championship
     T061101A  A  9   10   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship Final
    
  • September - October
     T061029B  B  3   48   (UK)  Bristol, Wessex Tournament
     T061029A  B  4   24   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T061028I  C  5   12   (NL)  Utrecht, ING Bank Rapid
     T061028H  A  8    8   (UA)  Kyiv, Ukrainian Meijin League
     T061028G  A  4    6   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship Semifinal
     T061028F  A  2    4   (RS)  Kragujevac, Mensa Promotional Tournament
     T061028E  B  4    6   (CZ)  Novy Bor, Turtle Cup
     T061028D  A  5   86   (BE)  Bruxelles, Bruxelles
     T061028C  B  5   53   (LT)  Kaunas, Kaunas
     T061028B  A  5  109   (DE)  Mannheim, 9th Aji Tournament
     T061028A  A  5   36   (DE)  Bremen, Bremen
     W061022   A  8   66   (KR)  Jeonju, Korean Prime Minister`s Cup
     T061021K  A  5   30   (UA)  Kyiv, Ukrainian Cup
     T061021J  B  4   20   (RU)  Vladivostok, Japanese Consul Cup
     T061021I  A  5   14   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship Semifinal
     T061021H  A  5   31   (NO)  Oslo, Norwegian Championship
     T061021G  A  5   59   (AT)  Wien, Austrian Open Championship
     T061021F  A  5   88   (DE)  St. Augustin, St. Augustin
     T061021E  A  3   18   (SI)  Ljubljana, Slovenian Team Championship
     T061021D  A  5  163   (FR)  Lyon, Lyon
     T061021C  B  4   33   (PL)  Poznan, W.Grygorowicz Memorial
     T061021B  B  5   33   (FI)  Oulu, Mind Sports Festival
     T061021A  A  5   33   (RS)  Beograd, Beograd
     T061020B  A  5   10   (UA)  Odesa, Odesa
     T061020A  A  6   49   (RU)  Izhevsk, Russian Cup Circuit
     T061014J  A  6   63   (RO)  Bucuresti, Domenii Cup
     T061014I  A  6   87   (RU)  Moscow, Japanese Ambassador Cup
     T061014H  A  5   73   (DE)  Leipzig, Leipzig
     T061014G  B  5   48   (FR)  Nantes, Nantes
     T061014F  A  5   11   (HR)  Velika Gorica, Croatian Championship
     T061014E  C  4   10   (SK)  Bratislava, SlavCon Tournament
     T061014D  B  5   16   (SK)  Kosice, Kosice
     T061014C  A  5    7   (DK)  Copenhagen, Copenhagen
     T061014B  A  5   12   (PT)  Lisboa, Portugal Open
     T061014A  A  5   43   (IT)  Carpi, Italian Open Championship
     G061014   A  5   91   (FI)  Tampere, European PandaNet-Toyota Tour
     T061008A  B  4   20   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup
     T061007F  A  8   27   (NL)  Amstelveen, Indis (Inter-District Tournament)
     T061007E  A  5   77   (FR)  Versailles, Versailles
     T061007D  A  5   33   (CH)  Geneve, Geneve
     T061007C  A  5   66   (DE)  Herne, Bochumer Bambus
     T061007B  B  6   76   (TR)  Istanbul, Istanbul
     T061007A  B  4   17   (UK)  Fife, Fife
     T061006A  A  5  116   (SK)  Bratislava, European Cup
     E061003   A  6   35   (SK)  Bratislava, European Team Championship
     T061001B  A  5   15   (RU)  Moscow, City Championship Final (1st Stage)
     T061001A  C  5   14   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship Quarterfinal
     T060930G  B  5   30   (FR)  Orleans, Orleans
     T060930F  B  5   51   (DE)  Berlin, Japanese Ambassador Cup
     T060930E  A  5   63   (PL)  Lodz, Polish Championship Qualification
     T060930D  B  8   23   (DE)  Kaegsdorf, Kaegsdorf
     T060930C  A  5   16   (FI)  Helsinki, Finnish Championship Qualification (stage II)
     T060930B  A  5   69   (NL)  Eindhoven, 30th Brabants Tournament
     T060930A  A  5   58   (CZ)  Praha, Games Festival
     G060930   A  6   75   (RO)  Bucuresti, European PandaNet-Toyota Tour
     T060925A  B  7   88   (NL)  var. places, Dutch Go Competition
     T060924C  C  5   12   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship Quarterfinal
     T060924B  B  3   46   (UK)  Milton Keynes, Milton Keynes
     T060924A  B  4   22   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T060923E  B  4   28   (FR)  Dieppe, Dieppe
     T060923D  B  5   46   (FR)  Annecy, Annecy
     T060923C  A  5   16   (RS)  Oblacina, 10th Nish Open
     T060923B  B  5    6   (FI)  Oulu, City Championship Qualification
     T060923A  A  5   37   (SE)  Linghem, Linkoeping Open
     T060922A  A  4   14   (UA)  Kyiv, First League
     T060917A  B  3   36   (UK)  Leicester, East Midlands
     T060916I  C  5   32   (NL)  Gouda, Gouda
     T060916H  A  5   31   (DE)  Jena, Jena
     T060916G  A  5   41   (DE)  Stuttgart, Stuttgart
     T060916F  A  5   42   (DE)  Augsburg, Augsburg
     T060916E  A  5   34   (IT)  Pisa, Pisa
     T060916D  B  4   14   (SK)  Bratislava, Comics Salon Tournament
     T060916C  A  5   30   (PL)  Bielsko-Biala, Silesian Cup
     T060916B  A  5   23   (SI)  Pohorje, Maribor Open
     T060916A  A  5   58   (CZ)  Mikulov, Mikulov
     T060915B  A  3   12   (SK)  Porac, Slovak Team Championship
     T060915A  A  5   38   (HU)  Budapest, Hungarian Open
     T060911A  C  7   21   (FI)  Helsinki, 1st YliGo Autumn League
     T060910B  B  4   10   (FI)  Turku, City Championship Qualification
     T060910A  B  4   23   (UK)  Penzance, Cornish Open
     T060909E  C  5   21   (HU)  Budapest, Korosi Csoma Sandor Cup
     T060909D  A  5   47   (DE)  Schwerin, Schwerin
     T060909C  B  4   22   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T060909B  B  5   10   (SK)  Kosice, Kosice
     T060909A  A  5   47   (AT)  Apetlon, Apetlon
     T060904A  B  6    8   (DK)  Copenhagen, Club Autumn Tournament
     E060904   A  6   28   (CZ)  Brno, European Students Championship
     T060903A  B  6    8   (RO)  Slatina, Romanian Under 16 Championship
     T060902L  B  5   25   (RO)  Slatina, Romanian Under 16 Championship Qualification
     T060902K  A  5   10   (RU)  Petrozavodsk, Karelia Cup
     T060902J  A  4   77   (FR)  Marseille, Marseille
     T060902I  A  4   13   (TR)  Istanbul, Korean Cup
     T060902H  A  5   26   (FI)  Espoo, Finnish Championship Qualification (stage I)
     T060902G  A  2    6   (RS)  Kragujevac, Team Preparations
     T060902F  A  3   11   (RS)  Kragujevac, Serbian Youth Championship
     T060902E  A  5   39   (DE)  Flensburg, Flensburg
     T060902D  A  5   51   (NL)  Delft, Delft
     T060902C  C  4   16   (PL)  Gdansk, Amber Stone
     T060902B  A  5    6   (UK)  London, Mind Sports Olympiad Rapid
     T060902A  A  3   16   (UK)  London, Mind Sports Olympiad Open
     G060901   A  6  144   (CZ)  Brno, European Pandanet-Toyota Tour
    
  • July - August
     T060826C  C  5   14   (IT)  Milano, Milano Club Rapid
     T060826B  C  6   24   (LT)  Stirniai, Stirniai
     T060826A  A  5   11   (FI)  Espoo, Finnish Female Championship
     T060825A  A  6    4   (CZ)  Karlovy Vary, Czech Masters
     W060823   A  5   20   (CN)  Shenzhen, 23rd World Youth Goe Championship
     T060823A  A  8   34   (FR)  Marseille, French Championship (3rd round)
     T060820C  A  6    8   (RO)  Slobozia, Romanian Youth Championship Final
     T060820B  A  3   33   (UK)  Port Erin, Isle of Man afternoon tournament
     T060820A  A  5   47   (UK)  Port Erin, Isle of Man main tournament
     E060820   A  3    8   (UK)  Port Erin, European Female Championship
     T060819B  B  5    5   (RU)  Kirov, Kirov
     T060819A  A  5   68   (DE)  Koblenz, Koblenz
     T060818C  B  5   12   (RU)  Khabarovsk, City Championship
     T060818B  A  5   22   (RO)  Slobozia, Romanian Youth Championship Qualification
     T060818A  B  6   27   (RO)  Slobozia, Olympia Cup
     T060813A  B  6   18   (ES)  La Fresneda, Summer Go Camp
     T060812A  B  5   22   (FR)  Chambery, Chambery
     T060811A  A  6   44   (UA)  Odesa, Odesa
     T060808C  C  5    6   (RU)  Moscow, Club Handicap
     T060808B  B  5   16   (RU)  Moscow, City Championship Semifinal
     T060808A  C  4   11   (EE)  Tallin, Youth Mind Games Festival
     T060807A  A  8   39   (NL)  Lunteren, Scheve Ogen Congress
     E060807   A  5  292   (IT)  Frascati, 50th European Go Congress (second week)
     E060805B  A  5  132   (IT)  Frascati, 50th European Go Congress (weekend tournament)
     E060805A  A  4    8   (IT)  Frascati, 3rd European Masters
     E060730   A  5  292   (IT)  Frascati, 50th European Go Congress (first week)
     T060729A  C  5    7   (PT)  Lisboa, Rapid Tournament
     T060724A  A  5   46   (SE)  Leksand, Leksand
     T060722A  B  5    6   (RU)  Barnaul, Altaj Cup
     T060720B  B  6    8   (RO)  Braila, Romanian Under 10 Championship
     T060720A  A  6   25   (PL)  Przystanek Alaska, Polish Students Championship
     T060719B  B  5   25   (RO)  Braila, Braila
     T060719A  B  6    8   (RO)  Braila, Romanian Under 12 Championship
     T060718D  B  5   33   (RO)  Braila, Braila
     T060718C  B  6    7   (RO)  Braila, Romanian Under 8 Championship
     T060718B  B  6    8   (RO)  Braila, Romanian Under 14 Championship
     T060718A  A  6   93   (LT)  Zelva, Summer Go Camp
     T060717B  B  5   32   (RO)  Braila, Romanian Youth Championships Qualification
     T060717A  B  6   52   (PL)  Przystanek Alaska, Summer Go Camp
     T060715B  A  5   34   (NL)  Leiden, Leiden
     T060715A  B  5   26   (FI)  Helsinki, Meidokan Open
     T060714A  A  6   65   (CZ)  Pardubice, European Cup
     T060712B  A  7   29   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Team Championship
     T060712A  A  6   86   (PL)  Przystanek Alaska, J. Sacharewicz Memorial
     T060708H  A  5    2   (UK)  var. places, British Championship Title Match
     T060708G  A  6   13   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Under 16 Championship
     T060708F  A  7   26   (RU)  Sankt-Peterburg, 4th Cup of Russia
     T060708E  C  5   17   (SI)  Ljubljana, Summer Open
     T060708D  A  6   32   (FI)  Oulu, Oulu
     T060708C  B  3   48   (UK)  Epsom Down, Epsom Down
     T060708B  C  4   73   (PL)  Przystanek Alaska, Summer Go School
     T060708A  A  5   84   (DE)  Frankfurt, Frankfurt
     T060707A  A  9   16   (YU)  Nish, University Championship
     T060705A  A  5   20   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Under 25 Championship
     T060703A  A  2    2   (DK)  Copenhagen, Danish Championship Playoff
     T060701B  B  4   18   (PL)  Lodz, Lodz
     T060701A  B  6   22   (CZ)  Jesenik, Priessnitz Memorial
    
  • May - June
     T060630A  A  7   23   (YU)  Beograd, 9th Individual Cup of Serbia
     T060625B  A  5   12   (UA)  Odesa, Odesa
     T060625A  A  2    2   (RO)  Eforia Nord, Romanian Championship Playoff
     T060624D  C  5   11   (SI)  Skofja Loka, Red Oyster Tournament
     T060624C  A  5   75   (DE)  Koeln, Koeln
     T060624B  A  5   59   (NL)  Utrecht, Utrecht
     T060624A  A  5   45   (AT)  Wien, 15th Richard Gump Memorial
     T060623B  B  8   62   (FR)  Nantes, Nantes
     T060623A  A  6   77   (PL)  Warszawa, International Warszawa Tournament
     T060622A  B  4   60   (FR)  Montpellier, Montpellier
     T060617K  B  5   64   (FR)  Tours, Tours
     T060617J  A  4   18   (BA)  Zelenkovac, Zelenkovac
     T060617I  C  6    3   (ES)  Barcelona, Spanish Female Championship
     T060617H  A  5   24   (UA)  Rivne, Qualification
     T060617G  A  5   34   (CH)  Lausanne, Lausanne
     T060617F  B  5   26   (DE)  Boeblingen, Boeblingen
     T060617E  A  4   47   (DE)  Kiel, Kiel
     T060617D  C  7   17   (DE)  Gubkow, Gubkow
     T060617C  B  5   42   (FI)  Turku, Turku
     T060617B  B  6   32   (UK)  Durham, Durham
     T060617A  A  5   56   (CZ)  Novy Bor, Czech Championship Qualification
     T060616A  A  7    8   (UK)  Letchworth, Challengers` League
     T060615A  A  5  116   (DE)  Darmstadt, Darmstadt
     T060611A  B  4   18   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T060610I  A  5   46   (DE)  Potsdam, Sanssoucisei
     T060610H  A  5   26   (DE)  Potsdam, German Youth Championship
     T060610G  A  5   25   (AT)  Graz, Styrian Masters
     T060610F  B  5   30   (UK)  Barmouth, Welsh Open
     T060610E  A  5   21   (SE)  Stockholm, Stockholm
     T060610D  B  5   46   (SK)  Bratislava, Slovak Go Festival
     T060610C  B  4   14   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz
     T060610B  A  5   38   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup
     T060610A  A  5   55   (CZ)  Nymburk, Nymburk
     T060604A  B  4   24   (PL)  Wroclaw, Wroclaw
     T060603C  B  4   35   (DE)  Berlin, City Championship
     T060603B  A  5   50   (IT)  Cormons, European Cup
     T060603A  A  7   47   (CH)  Geneva, Swiss Championship
     G060603   A  7  191   (DE)  Hamburg, European Pandanet-Toyota Tour
     T060602A  A  6   14   (RO)  Brasov, Romanian Cup Final
     T060529A  A  5   52   (RU)  Kazan, 2nd Shiksina Cup
     W060528   A  8   68   (JP)  Sasebo, 27th World Amateur Go Championship
     T060528C  B  4   19   (RO)  Giarmata, Romanian Cup Semifinal
     T060528B  B  4   15   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T060528A  A  6   38   (UK)  Dundee, Scottish Open
     T060527C  C  5   35   (RO)  Bistrita, Romanian Cup Semifinal
     T060527B  A  3    7   (RO)  Braila, Romanian Cup Semifinal
     T060527A  B  5   13   (SK)  Kosicka Bela, Kosicka Bela
     T060526C  C  5   17   (RO)  Bistrita, Romanian Cup Quarterfinal
     T060526B  A  6   49   (RU)  Kazan, 14th Vasiljev Memorial
     T060526A  A  6   31   (SE)  Kjesaeter, Swedish Championship
     G060525   A  6  101   (NL)  Amstelveen, European Pandanet-Toyota Tour
     T060522A  C  4   13   (CZ)  Praha, STOH Club Rapid
     T060521C  B  5   15   (RO)  Braila, Romanian Cup Quarterfinal
     T060521B  B  4   16   (YU)  Beograd, Beograd
     T060521A  C  5   44   (NL)  Apeldoorn, Apeldoorn
     T060520H  B  6   29   (RO)  Bucuresti, Cantacuzino Cup Side Tournament
     T060520G  A  6   12   (UA)  Odesa, Qualification
     T060520F  B  5   40   (FI)  Jyvaskyla, Jyvaskyla
     T060520E  C  5   10   (IT)  Milano, Club Tournament
     T060520D  A  5   21   (HR)  Zagreb, Croatian Open
     T060520B  A  5   75   (DE)  Duesseldorf, 1st Shoutan
     T060520A  A  5   24   (PL)  Lodz, Lodz
     G060520   A  5   45   (HU)  Visegrad, European Pandanet-Toyota Tour
     T060519A  A  5    8   (RO)  Bucuresti, Serban Cantacuzino Cup
     T060514C  A  2   14   (YU)  Kragujevac, Serbia and Montenegro Team Cup
     T060514B  B  3   50   (UK)  Bracknell, Bracknell
     T060514A  B  4   20   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T060513H  B  5    6   (RO)  Galati, Romanian Cup Quarterfinal
     T060513G  B  4   33   (FR)  Poitiers, Poitiers
     T060513F  B  5   25   (DE)  Rostock, Rostock
     T060513E  A  4   19   (YU)  Kragujevac, Team Championship of Serbia and Montenegro
     T060513D  B  4   16   (PL)  Warszawa, Student Go Cup
     T060513C  C  6    9   (CZ)  Karlovy Vary, 1st Regional Championship
     T060513B  A  5   41   (IT)  Olmi di San Biagio, Team Cup Side Tournament
     T060513A  B  5   38   (IT)  Olmi di San Biagio, Italian Team Cup
     T060512B  A  6   46   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship Qualification
     T060512A  A  6   26   (DK)  Copenhagen, Danish Championship
     T060507E  B  4   10   (RO)  Braila, Romanian Cup Preliminary
     T060507D  A  5    6   (UA)  Kyiv, City Championship Final
     T060507C  A  6   38   (RU)  Cheljabinsk, Russian Cup Circuit
     T060507B  C  5   17   (UK)  Cambridge, Barlow Tournament
     T060507A  B  4   22   (PL)  Bielsko-Biala, Silesian Cup
     T060506J  A  6   68   (RO)  Timisoara, Walter Schmidt Cup
     T060506I  B  4   40   (FR)  Aligre, Aligre
     T060506H  A  5   50   (ES)  Madrid, Madrid
     T060506G  A  5    8   (NL)  Utrecht, District Tournament
     T060506F  A  5   35   (AT)  Linz, W.Schmid and A.Steininger Memorial
     T060506E  A  5   40   (CH)  Geneve, Geneve
     T060506D  A  6   65   (TR)  Ankara, Turkish Championship
     T060506C  C  5   14   (NO)  Oslo, Oslo
     T060506B  B  6   41   (DE)  Freiburg, Freiburg
     T060506A  A  5   50   (DE)  Meschede, Meschede
     T060505B  A  6   10   (DE)  Meschede, German Championship
     T060505A  A  7    8   (PL)  Young Masters` League, Young Masters` League
     T060504A  A  7    8   (NL)  Leiden, District Championship
     T060502A  B  1   20   (PL)  Warszawa, Osaka-Warszawa Match
     T060501B  A  5    6   (NL)  Eindhoven, District Tournament
     T060501A  A  3    4   (RU)  Izhevsk, City Championship Final
    
  • March - April
     T060430B  B  5   25   (AT)  Wien, OGV Championship - Heat 2
     T060430A  B  5   92   (PL)  Cracow, Cracow
     T060429J  A  6   89   (FR)  Grenoble, Grenoble
     T060429I  B  5   51   (LT)  Vilnius, Vilnius
     T060429H  A  5   23   (RU)  Izhevsk, City Championship Preliminary
     T060429G  A  7    7   (YU)  Kragujevac, City Championship
     T060429F  A  5   90   (DE)  Muenchen, Bierseidel Tournament
     T060429E  B  5   11   (RU)  Sankt-Peterburg, City Cup - 1st League
     T060429D  C  4   14   (PL)  Torun, Go-thic Tournament
     T060429C  B  5   12   (SK)  Bratislava, Slovak Championship Side Tournament
     T060429B  A  3    3   (SK)  Bratislava, Slovak Female Championship
     T060429A  A  6   28   (UK)  Cambridge, British Candidates
     T060427A  A  7   12   (SK)  Bratislava, 15th Slovak Championship
     T060423A  B  4   20   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T060422F  A  5  120   (DE)  Hannover, Hannover
     T060422E  B  4   14   (RU)  Sankt-Peterburg, City Cup - 2nd League
     T060422D  A  6   30   (RU)  Nizhnij Novgorod, Russian Cup Circuit
     T060422C  A  5   57   (FI)  Tampere, Team Tournament
     T060422B  B  5   10   (HU)  Budapest, Hungarian Youth Championship
     T060422A  A  5   56   (CZ)  Ostrava, V.Valek Memorial
     G060421   A  6   46   (SI)  Bled, European Pandanet-Toyota Tour
     T060417A  B  3   25   (UK)  Buckinghamshire, Thames Valley Teams
     T060415C  A  5   13   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Semifinal
     T060415B  B  5   32   (FI)  Oulu, Oulu
     T060415A  C  5   15   (IT)  Milano, Easter Tournament
     G060415   A  6  302   (FR)  Paris, European Pandanet-Toyota Tour
     T060414A  A  6   27   (NO)  Oslo, Nordic Championship 2006
     T060410A  B  7    8   (RU)  Kazan, Tatarstan Youth Championship
     T060409B  C  5   45   (DE)  Wiesbaden, Wiesbaden
     T060409A  B  4   40   (PL)  Laziska, Silesian Cup
     T060408I  B  4   10   (RO)  Galati, Romanian Cup Preliminary
     T060408H  A  5   22   (UA)  Kyiv, City Team Championship
     T060408G  B  5    6   (RU)  Kazan, Tatarstan Children Championship
     T060408F  B  5   24   (FI)  Espoo, PoGo Open
     T060408E  A  5   56   (AT)  Velden, Velden
     T060408D  B  5    8   (SK)  Kosice, Kosice
     T060408C  A  6   48   (UK)  Lancaster, British Open
     T060408B  B  4   21   (PL)  Warszawa, Student Go Cup
     T060408A  B  4   24   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz
     T060401E  A  5   55   (FR)  Paris, Korean Ambassador Cup
     T060401D  B  5   14   (HU)  Budapest, 1st Duna Cup
     T060401C  A  5   22   (IT)  Riva del Garda, 2° Torneo Trentino di Go
     T060401B  A  5   38   (CH)  Zuerich, European Cup
     T060401A  A  5   73   (CZ)  Plzen, Czech Championship Qualification
     T060331A  A  7    8   (UA)  Kyiv, Ukrainian Female Championship
     T060326B  B  4   20   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T060326A  B  3   30   (UK)  Leamington, Leamington
     T060325F  A  5   23   (ES)  Sevilla, E.U.P. Ubicuo-kiin Club Tournament
     T060325E  B  5   31   (RU)  Rostov-na-Donu, City Championship
     T060325D  B  5   10   (SK)  Porac, Porac
     T060325C  A  5   18   (RU)  Sankt-Peterburg, Japanese Consul Cup
     T060325B  A  5   26   (SE)  Lund, Lund
     T060325A  B  5   95   (DE)  Castrop-Rauxel, Castrop-Rauxel
     E060323B  A  6   68   (RU)  Sankt-Peterburg, European Children Championship
     E060323A  A  6   66   (RU)  Sankt-Peterburg, European Youth Championship
     T060319A  C  5   40   (UK)  Birmingham, British Youth Championship
     T060318H  A  5    8   (UA)  Kyiv, City Female Championship
     T060318G  B  5    8   (UA)  Kyiv, City Championship Preliminary
     T060318F  B  6   36   (TR)  Ankara, Ankara
     T060318E  A  5    5   (DE)  Kassel, German Females Championship
     T060318D  B  3    8   (DE)  Kassel, Northern Hessia Cup
     T060318C  B  5   14   (CY)  Nicosia, Friendship Tournament
     T060318B  A  4   28   (HR)  Velika Gorica, Winter Open
     T060318A  B  5   60   (RO)  Sinaia, Ing Memorial Side Tournament
     E060317   A  6   24   (RO)  Sinaia, 17th European Ing Cup
     T060311J  A  5   56   (PL)  Kedzierzyn-Kozle, Silesian Cup
     T060311I  B  5   35   (FI)  Helsinki, Jaakko Munkki Memorial
     T060311H  A  5   34   (DE)  Leipzig, Brandenburg-Saxonia-Thuringia Championship
     T060311G  A  5   27   (IT)  Cuveglio, Cuveglio
     T060311F  A  5   33   (IE)  Dublin, Irish Open
     T060311E  B  5   36   (HU)  Budapest, 3rd Rubicon Cup
     T060311D  A  5   52   (NL)  Nijmegen, 33rd Emperor Karel`s Tournament
     T060311C  A  6   13   (CZ)  Praha, Czech Students Championship
     T060311B  A  5   29   (DE)  Karlsruhe, Karlsruhe
     T060311A  A  5   46   (DE)  Erlangen, Erlangen
     T060306A  C  6    8   (RO)  Galati, Knock-out Rapid
     T060305C  B  4   13   (YU)  Beograd, Beograd
     T060305B  C  4    7   (RO)  Galati, Galati
     T060305A  B  3   66   (UK)  Cambridge, 30th Trigantius
     T060304D  A  5  134   (DE)  Hamburg-Harburg, Hamburg-Harburg
     T060304C  A  5   12   (DE)  Hamburg-Harburg, German Championship Preliminary
     T060304B  B  4   16   (PL)  Lodz, Komoku Tournament
     T060304A  A  5   58   (CZ)  Frydek-Mistek, Frydek-Mistek
     T060303A  A  4   37   (ES)  Barcelona, Spanish Students Championship
     T060301A  A  7    8   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship
    
  • January - February
     T060227A  C  7   41   (LT)  Moletai, Handicap Tournament
     T060226B  C  3   17   (RO)  Braila, Braila
     T060226A  B  4   22   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T060225H  B  6    8   (RO)  Braila, Romanian Female Championship
     T060225G  B  4   14   (RO)  Braila, Romanian Female Championship Qualification
     T060225F  B  5   22   (RU)  Cheljabinsk, Cheljabinsk
     T060225E  A  5   29   (RU)  Kazan, Russian Cup Circuit
     T060225D  A  5   13   (SK)  Kosice, Slovak Youth Championship
     T060225C  A  4   22   (HR)  Karlovac, Karlovac
     T060225B  A  5   64   (DE)  Dresden, Dresden
     T060225A  B  4   41   (UK)  New Malden, New Malden
     T060223B  B  2   16   (RU)  Rostov-na-Donu, City Team Championship
     T060223A  C  5   14   (UA)  Kyiv, Children Tournament
     T060219C  A  2   12   (UA)  Kyiv, Ukrainian Meijin Preliminary
     T060219B  B  7   31   (AT)  Wien, OGV Championship - Heat 1
     T060219A  A  2    3   (AT)  Wien, Austrian Championship Finals
     T060218F  C  5    6   (RO)  Braila, Winter Cup Final
     T060218E  B  4   33   (HR)  Rijeka, Rijeka
     T060218D  A  5   30   (SE)  Vaesteraas, Vaesteraas
     T060218C  B  3   67   (UK)  Oxford, Oxford
     T060218B  B  5   10   (SK)  Kosice, Winter Tournament
     T060218A  A  5   80   (CZ)  Blansko, Czech Championship Qualification
     G060218   A  5  109   (ES)  Barcelona, European PandaNet-Toyota Tour
     T060213A  B  8   84   (NL)  var. places, Dutch Go Competition
     T060212C  A  3    8   (DE)  Frankfurt, Hessen Championship Preliminary
     T060212B  C  4   13   (RO)  Braila, Winter Cup Preliminary
     T060212A  C  4   16   (NL)  Amsterdam, Toyota-Denso Family Event (Playoffs)
     T060211H  A  5   21   (UA)  Rivne, Rivne
     T060211G  C  4   31   (DE)  Berlin, Winter Handicap
     T060211F  B  6   21   (DK)  Copenhagen, Ambassador`s Cup
     T060211E  A  5   94   (FI)  Helsinki, Takapotku Open
     T060211D  C  5   19   (UK)  Cheshire, Handicap
     T060211C  B  3    8   (UK)  Cheshire, Open
     T060211B  B  5   43   (HU)  Budapest, 5th Zuglo Handicap
     T060211A  C  4  129   (NL)  Amsterdam, Toyota-Denso Family Event
     E060211   A  3   24   (NL)  Amstelveen, 3rd European Oza (KO finals)
     E060209   A  4   71   (NL)  Amstelveen, 3rd European Oza (Qualification)
     T060208A  C  3   12   (RU)  Moscow, Club Tournament
     T060205B  C  7   16   (RO)  Bistrita, Bistrita
     T060205A  B  4   27   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup
     T060204E  B  5   27   (UA)  Kyiv, City Championship - Preliminary
     T060204D  B  6   21   (RU)  Moscow, 1st Kido Cup
     T060204C  A  5  122   (FR)  Antony, Antony
     T060204B  A  5   85   (DE)  Erding, Erding
     T060204A  A  5   56   (CH)  Bern, Bern
     T060201A  A  7    8   (LT)  Vilnius, Lithuanian Championship Final
     T060128E  B  5   46   (NL)  Amstelveen, Scheve Ogen Tournament
     T060128D  B  6   28   (RU)  Sankt-Peterburg, New Year Tournament
     T060128C  B  6  120   (DE)  Bonn, Bonn
     T060128B  B  5   21   (SK)  Kosice, Winter Tournament
     T060128A  A  5   14   (CZ)  Karlovy Vary, Czech Youth Championship
     T060121I  A  5   34   (BE)  Leuven, Leuven
     T060121H  B  4   13   (YU)  Beograd, Beograd
     T060121G  A  5   36   (DE)  Nuernberg, Nuernberg
     T060121F  A  5   17   (BA)  Samac, 6th Bosnia and Herzegovina Championship
     T060121E  B  5   84   (FR)  Orsay, Orsay
     T060121D  A  5    5   (RU)  Moscow, City Championship - 1st Semifinal
     T060121C  B  3   71   (UK)  Maidenhead, Furze Platt Tournament
     T060121B  A  5   30   (PL)  Andrychow, Silesian Cup
     T060121A  A  5   80   (CZ)  Praha, Praha
     T060114G  A  5    6   (ES)  Madrid, Spanish Championship League
     T060114F  A  3   53   (DE)  Berlin, Kisei Side Tournament
     T060114E  A  6   53   (RO)  Bucuresti, Romanian Ing Cup
     T060114D  A  5    6   (NL)  Amstelveen, Dutch Female Championship
     T060114C  A  8   17   (NL)  Amstelveen, Dutch Championship
     T060114B  C  4   11   (PL)  Gdansk, Amber Stone
     T060114A  B  4   32   (PL)  Lodz, Lodz
     T060108A  B  4   18   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T060107D  A  5   41   (NL)  Heerlen, Heerlen
     T060107C  A  5    6   (FI)  Oulu, City Championship
     T060107B  C  6   20   (IT)  Milano, Befana Club Tournament
     T060107A  A  5  107   (DE)  Essen, German Open
     T060106G  B  6    7   (FI)  Kuopio, Kuopio
     T060106F  A  5   28   (UA)  Rivne, Ukrainian Under 12 Championship
     T060106E  C  6   16   (RO)  Braila, Atari Club Tournament
     T060106D  A  6   20   (RU)  Cheljabinsk, Cheljabinsk Open
     T060106C  A  6   27   (RU)  Cheljabinsk, Russian Under 12 Championship
     T060106B  A  6   34   (SE)  Stockholm, Jusandan
     T060106A  A  6    8   (CZ)  Praha, Czech Ing Cup
     T060103A  C  5   13   (RO)  Bistrita, Bistrita
     G060101   A  8  152   (UK)  London, European PandaNet-Toyota Tour
    

  • 2005:

  • November - December
     T051224B  C  6   46   (RO)  Braila, Christmas Cup
     T051224A  A  5   14   (RU)  Nizhnij Novgorod, City Championship
     T051223A  B  5   16   (RU)  Izhevsk, Handicap Tournament
     T051222A  A  6   35   (IL)  Rosh Ha`Ayin, Israeli Championship
     T051218C  B  4   18   (YU)  Beograd, City Championship
     T051218B  A  3    4   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Female Championship
     T051218A  A  9   10   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Championship
     T051217I  B  4   28   (UA)  Kyiv, City Youth Championship
     T051217H  B  5    6   (RU)  Kemerovo, City Championship
     T051217G  A  5   22   (BE)  Louvain-la-Neuve, Louvain-la-Neuve
     T051217F  C  6   38   (ES)  Sevilla, Sevilla
     T051217E  A  5   15   (PT)  Porto, Portugal Open
     T051217D  B  4   17   (HR)  Velika Gorica, Autumn Tournament
     T051217C  B  6   31   (TR)  Ankara, Ankara
     T051217B  B  4   28   (PL)  Torun, Torun
     T051217A  C  5   15   (SI)  Ljubljana, 2nd Peter Gaspari Memorial
     T051216A  A  7    8   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship
     T051211D  A  3    6   (UA)  Rivne, Regional Female Championship
     T051211C  C  5   19   (UA)  Kyiv, City Children Championship
     T051211B  B  4   25   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T051211A  B  4   22   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup
     T051210F  B  4   10   (ES)  Madrid, 3rd Team Tournament
     T051210E  C  4   13   (YU)  Beograd, P.I.T.Z.B.I.O.K.I.
     T051210D  B  5   26   (RO)  Turnu Severin, Romanian Team Championship
     T051210C  B  4   18   (UK)  Edinburgh, Scottish Barlow
     T051210B  A  6   62   (CZ)  Karlovy Vary, Karlovy Vary
     T051210A  A  5   47   (IT)  Milano, 11th Mauro Brambilla Memorial
     T051209A  A  5    6   (RU)  Kazan, Tatarstan Championship Final
     T051208A  B  5   14   (IT)  Milano, Torneo Fantasma
     T051203I  A  5   14   (FI)  Helsinki, Finnish Kisei
     T051203H  B  4   34   (FR)  Lille, Lille
     T051203G  A  5   16   (RO)  Braila, Romanian Under 25 Championship
     T051203F  A  6   55   (ES)  Valencia, 6th Spanish Open
     T051203E  A  5   58   (DE)  Braunschweig, Braunschweig
     T051203D  B  3   12   (PL)  Warszawa, City Team Championship
     T051203C  B  4   47   (FR)  Perpignan, Perpignan
     T051203B  A  5   13   (YU)  Kragujevac, Kragujevac
     T051203A  A  3    4   (SK)  Bratislava, Slovak Veterans Championship
     T051202A  A  5   18   (RU)  Kazan, Tatarstan Championship Leagues
     T051126J  A  3    4   (YU)  Kragujevac, Serbia and Montenegro Female Championship
     T051126I  A  3    2   (UA)  Kyiv, Ukrainian Honinbo Match
     T051126H  A  5   45   (RU)  Perm, Regional Championship
     T051126G  A  7   21   (BE)  Namur, Belgian Championship Preliminary
     T051126F  B  6   64   (RO)  Bucuresti, Domenii Cup
     T051126E  A  5    6   (AT)  Wien, Austrian Championship Final
     T051126D  B  6   52   (NL)  Arnhem, Arnhem
     T051126C  A  5   42   (FR)  Paris, 23rd Meijin Tournament (category A)
     T051126B  A  5  160   (DE)  Berlin, Berliner Kranich
     T051126A  B  5   18   (CY)  Nicosia, Cyprus Open Championship
     T051125A  B  4   28   (ES)  Sant Feliu de Pallerols, 2nd GoFME Cup
     T051124A  A  7    8   (PL)  Warszawa, Polish Championship League
     T051120D  C  4   12   (RO)  Galati, Galati
     T051120C  B  3   44   (UK)  Swindon, Swindon
     T051120B  B  4   36   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T051120A  B  4   28   (PL)  Wroclaw, Wroclaw
     T051119E  B  5   45   (LT)  Kaunas, Kaunas
     T051119D  A  5   28   (IT)  Trieste, Trieste
     T051119C  B  5   68   (FI)  Tampere, Tampere
     T051119B  A  5   63   (DE)  Paderborn, 8th Ponnuki Tournament
     T051119A  A  5   77   (CZ)  Ostrava, Ostrava
     G051119   A  5   67   (UA)  Kyiv, European PandaNet-Toyota Tour
     T051118A  B  8   52   (DE)  Berlin, Go to Innovation
     T051112G  B  5   51   (UK)  Ingleton, Three Peaks
     T051112F  A  5   37   (SE)  Goeteborg, Goeteborg
     T051112E  A  3    2   (FI)  Helsinki, Finnish Championship Playoff
     T051112D  B  5   21   (SK)  Kosice, Autumn Tournament
     T051112C  A  5   77   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup
     T051112B  A  7  127   (DE)  Hamburg-Rahlstedt, Hamburg-Rahlstedt
     T051112A  A  5   12   (HU)  Budapest, Hungarian Championship
     T051111C  B  6   72   (FR)  Rennes, Rennes
     T051111B  A  7    8   (RO)  Slobozia, Romanian Championship
     T051111A  A  5   30   (PL)  Wodzislaw, Polish Youth Championship
     T051105F  A  5   42   (FR)  Paris, 23rd Meijin Tournament (category B)
     T051105E  A  5   18   (HR)  Velika Gorica, Croatian Championships
     T051105D  C  5   11   (RO)  Giarmata, Giarmata
     T051105C  A  5   55   (NL)  Groningen, Martini Cup
     T051105B  B  3   20   (CH)  Winterthur, Winterthur
     T051105A  A  5   24   (IT)  Roma, European Cup
     T051104C  A  5    6   (FI)  Helsinki, Finnish Championship League
     T051104B  B  5   12   (SK)  Kosice, City Championship
     T051104A  A  7   10   (YU)  Kragujevac, Serbia and Montenegro Championship
     T051103A  A  7   34   (RU)  Kazan, Russian Youth Championship
    
  • September - October
     T051030B  C  5   24   (RO)  Timisoara, Timisoara
     T051030A  B  4   65   (UK)  Wessex, Wessex
     T051029I  B  7    8   (UA)  Kyiv, Kyiv Honinbo League
     T051029H  B  7   31   (UA)  Rivne, Ukrainian Youth Championship
     T051029G  A  5   64   (FR)  Paris, 23rd Meijin Tournament (category C)
     T051029F  A  5  111   (BE)  Bruxelles, Bruxelles
     T051029E  B  5   10   (HU)  Budapest, Hungarian Youth Championship
     T051029D  B  6   26   (DE)  Kaegsdorf, Kaegsdorf
     T051029C  A  5  136   (DE)  Mannheim, 8th Aji Tournament
     T051029B  B  5   14   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship - 2nd Qualification
     T051029A  A  5   36   (CH)  Geneve, Geneve
     T051028A  A  6   25   (RO)  Brasov, Romanian Championship Qualification
     T051022L  A  4   32   (FR)  Strasbourg, French Team Championship
     T051022K  A  6   44   (UA)  Kyiv, Ukrainian Cup
     T051022J  A  5    6   (FI)  Turku, City Championship
     T051022I  A  5   38   (CH)  Locarno, Swiss Open Championship
     T051022H  A  5   36   (YU)  Beograd, Beograd
     T051022G  A  6   10   (RU)  Moscow, Japanese Ambassador Cup - Youth Section
     T051022F  A  5   47   (RU)  Moscow, Japanese Ambassador Cup
     T051022E  A  5   29   (DE)  Regensburg, Regensburg
     T051022D  A  5   48   (DE)  Bremen, Bremen
     T051022C  A  5   38   (DE)  Berlin, Berlin
     T051022B  A  5   25   (NO)  Oslo, Norwegian Championship
     T051022A  B  4   26   (PL)  Poznan, Wojciech Grygorowicz Memorial
     T051021A  A  6   11   (SI)  Fiesa, 15th Slovenian Championship
     E051021   A  6   36   (FI)  Helsinki, European Students Championship
     T051020A  B  5   12   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship - 1st Qualification
     T051016A  B  4   41   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup
     T051015G  B  4  108   (FR)  Lyon, Lyon
     T051015F  A  5   62   (DE)  Leipzig, Leipzig
     T051015E  A  3    8   (SK)  Bratislava, European Oza Qualification
     T051015D  B  5   40   (FI)  Oulu, Mind Sports Festival
     T051015C  A  5   32   (IT)  Palaia, Italian Open
     T051015B  C  5   20   (UK)  Cupar Scotland, Cupar Scotland
     T051015A  A  5   43   (AT)  Wien, Austrian Open Championship
     G051015   A  5   23   (DK)  Copenhagen, European PandaNet-Toyota Tour
     T051014B  B  5   22   (RU)  Vladivostok, Japanese Consul Cup
     T051014A  B  5   13   (SK)  Kosice, Autumn Tournament
     T051009B  C  5   13   (RO)  Braila, Romanian Youth Championship Open
     T051009A  B  6    8   (RO)  Braila, Romanian Youth Championship Final
     T051008H  B  5   39   (RO)  Braila, Romanian Youth Championship Qualification
     T051008G  C  4   14   (ES)  Madrid, Madrid
     T051008F  B  5   55   (FR)  Nantes, Nantes
     T051008E  A  5   10   (RU)  Izhevsk, City Open Championship
     T051008D  A  6   42   (TR)  Istanbul, Istanbul
     T051008C  C  5   36   (HU)  Budapest, Duna Club Handicap
     T051008B  A  5  104   (DE)  Bochum, Bochum
     T051008A  B  4   42   (UK)  Wanstead, Wanstead
     T051007B  A  2    2   (HR)  Zagreb, Croatian WAGC Qualification
     T051007A  A  6   32   (RU)  Izhevsk, Russian Students Championship
     G051007   A  5   94   (SK)  Bratislava, European Pandanet-Toyota Tour
     T051006A  A  7    8   (DE)  Bochum, German Championship
     T051002A  B  4   21   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T051001K  C  6   12   (RO)  Braila, Atari Club Tournament
     T051001J  A  3    4   (DE)  Kaegsdorf, Mecklenburg-Vorpommern Championship
     T051001I  A  8   26   (NL)  Amstelveen, Indis (Inter-District Tournament)
     T051001H  B  4   24   (FR)  Mont de Marsan, Mont de Marsan
     T051001G  A  5   66   (FR)  Versailles, Versailles
     T051001F  A  5   12   (FI)  Turku, Finnish Championship Qualification
     T051001E  C  5   22   (DE)  Leipzig, European Ladies Side Tournament
     T051001D  A  5   36   (HU)  Budapest, Hungarian Open
     T051001C  A  5   24   (AT)  Graz, Graz
     T051001B  A  5   49   (CZ)  Praha, Games Festival
     T051001A  A  9   10   (CZ)  Praha, Czech Championship
     E051001   A  5   24   (DE)  Leipzig, European Ladies Championship
     T050925B  B  3   65   (UK)  Milton Keynes, Milton Keynes
     T050925A  C  4   14   (PL)  Torun, Board Games Congress
     T050924H  A  5   53   (NL)  Eindhoven, 29th Brabants Tournament
     T050924G  B  4    7   (FI)  Turku, City Championship Qualification
     T050924F  A  5   29   (DE)  Goeppingen, Goeppingen
     T050924E  A  5   46   (PL)  Lodz, Polish Championship Qualification
     T050924D  B  5   38   (FR)  Annecy, Annecy
     T050924C  A  6   18   (RU)  Moscow, Chinese Ambassador Cup (Youth)
     T050924B  A  5   58   (RU)  Moscow, Chinese Ambassador Cup
     T050924A  B  5   49   (SE)  Linkoeping, Linkoeping
     T050918A  B  7   94   (NL)  var. places, Dutch Go Competition
     T050917J  A  5   10   (RU)  Ekaterinburg, Regional Championship
     T050917I  A  3   12   (SK)  Porac, Slovak Team Championship
     T050917H  B  4   53   (FR)  Rouen, Rouen
     T050917G  A  5   57   (DE)  Jena, Jena
     T050917F  B  5   12   (IT)  Bari, Bari
     T050917E  C  4   11   (SK)  Porac, Porac
     T050917D  B  3   20   (UK)  Penzance, Cornish Open
     T050917C  A  5   24   (SI)  Pohorje, Maribor Open
     T050917B  C  5   13   (PL)  Klimczok, Polish PairGo Side Tournament
     T050917A  A  5   70   (CZ)  Mikulov, Mikulov
     T050916A  A  6   17   (FI)  Helsinki, Korean Ambassador Cup
     T050910G  A  5   35   (DE)  Schwerin, Schwerin
     T050910F  B  4   15   (HR)  Velika Gorica, Velika Gorica
     T050910E  A  5   32   (AT)  Wien, Mensa Tournament
     T050910D  A  3    7   (YU)  Nis, Serbia and Montenegro Youth Championship
     T050910C  B  5   30   (DE)  Koblenz, Koblenz
     T050910B  A  5   79   (DE)  Potsdam, Botschafter Cup
     T050910A  B  5   22   (PL)  Gdynia, Gdynia
     T050904A  B  4   34   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup
     T050903F  B  5   32   (NL)  Delft, Delft
     T050903E  A  4   88   (FR)  Marseille, Mediterranean Cup
     T050903D  A  5   29   (FI)  Oulu, Finnish Championship Qualification
     T050903C  A  5   60   (DE)  Kiel, Kiel
     T050903B  A  5   14   (RU)  Petrozavodsk, Korelia Cup
     T050903A  A  5   56   (DE)  Herne, Herne
     G050902   A  6  145   (CZ)  Brno, European Pandanet-Toyota Tour
    
  • July - August
     T050828A  B  4   17   (PL)  Kedzierzyn, Kedzierzyn
     T050827B  A  7    5   (FI)  Vantaa, Finnish Female Championship
     T050827A  A  6   11   (UK)  Manchester, Mind Sports Olympiad
     T050826C  A  6   55   (RO)  Turnu Severin, Balkan Championship
     T050826B  A  3    3   (CZ)  Zlate Hory, Czech Ladies Qualification
     T050826A  A  6    4   (CZ)  Karlovy Vary, Czech Masters
     T050825A  C  5   32   (RO)  Turnu Severin, Balkan Youth Championship
     W050824   A  5   20   (ES)  Barcelona, 22nd World Youth Goe Championship
     T050824B  C  5   33   (RO)  Turnu Severin, Balkan Team Championship
     T050824A  A  8   28   (FR)  Montlouis sur Loire, French Championship (3rd round)
     T050821A  B  6   32   (RU)  Khabarovsk, Russian Cup Circuit
     T050820C  C  4   10   (HU)  Visegrad, Summer Go Camp (2nd Weekend)
     T050820B  B  7    7   (PL)  Nakielno, Summer Camp
     T050820A  B  4   16   (FI)  Turku, City Championship Qualification
     T050814A  C  4   14   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz
     T050813D  C  5   27   (RO)  Slobozia, Olympia Cup
     T050813C  C  4   12   (HU)  Visegrad, Summer Go Camp (1st Weekend)
     T050813B  C  5   24   (FI)  Helsinki, Meidokan Open
     T050813A  B  3   50   (UK)  Epsom Down, Epsom Down
     T050812B  A  6   43   (UA)  Odesa, Odesa
     T050812A  A  6   51   (SE)  Leksand, European Cup
     E050801   A  5  712   (CZ)  Praha, 49th European Go Congress (second week)
     E050730B  A  5  440   (CZ)  Praha, 49th European Go Congress (weekend tournament)
     E050730A  A  4    8   (CZ)  Praha, 2nd European Masters
     E050724   A  5  712   (CZ)  Praha, 49th European Go Congress (first week)
     T050719A  A  6   80   (LT)  Antalakaja, European Cup
     T050716B  A  5   21   (NL)  Leiden, Leiden
     T050716A  C  3    8   (DE)  Garfeln, Summer Camp
     T050715C  A  6   38   (FI)  Oulu, Oulu
     T050715B  C  7   44   (RO)  Bistrita, Summer Camp Weekend
     T050715A  A  6   36   (CZ)  Pardubice, Harmony Club Open
     T050714B  C  7   42   (RO)  Bistrita, Summer Camp Open
     T050714A  B  6   60   (PL)  Przystanek Alaska, J.Sacharewicz Memorial
     T050713B  C  7   38   (RO)  Bistrita, Summer Camp Open
     T050712A  B  6   55   (RO)  Bistrita, Romanian Youth Preliminaries
     T050709E  A  3    2   (UK)  var. places, British Championship Title Match
     T050709D  A  5   32   (DE)  Brandenburg-Sachsen-Thueringen, Brandenburg-Sachsen-Thueringen Championship
     T050709C  B  5   36   (DE)  Augsburg, Augsburg
     T050709B  C  4   63   (PL)  Przystanek Alaska, Summer Go School
     T050709A  A  5   61   (LU)  Luxembourg, European Cup
     T050708A  A  6   40   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Under 16 Youth Championship
     G050707   A  6   82   (RU)  Sankt-Peterburg, European Pandanet-Toyota Tour
     T050704A  B  6   81   (RU)  Sankt-Peterburg, White Nights Handicap
     E050704   A  5   76   (RU)  Sankt-Peterburg, European Team Championship
     T050701A  A  6    9   (DE)  Bochum, German Championship Preliminary
    
  • May - June
     T050628A  A  5   68   (RU)  Moscow, Konishi Cup
     T050625J  B  5   21   (IT)  Tuenno, Tuenno
     T050625I  B  7   12   (RU)  Novosibirsk, Siberia-Hokkaido Cup
     T050625H  C  5    8   (SI)  Ljubljana, Summer Open
     T050625G  A  5   64   (NL)  Utrecht, Utrecht
     T050625F  B  5    8   (SK)  Dedinky, Dedinky
     T050625E  C  5   26   (UK)  Liverpool, Handicap
     T050625D  B  3    8   (UK)  Liverpool, Top Group
     T050625C  A  5   81   (DE)  Frankfurt, Frankfurt
     T050625B  A  5   15   (DE)  Frankfurt, German Female Championship
     T050625A  A  5   52   (AT)  Wien, 14th Richard Gump Memorial
     G050625   A  5   65   (PL)  Warszawa, European Pandanet-Toyota Tour
     T050624A  A  7   12   (YU)  Nis, 8th Go Cup of Serbia and Montenegro
     T050619A  B  4   30   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T050618E  A  4    7   (NL)  Utrecht, District Championship
     T050618D  B  5   33   (UK)  Barmouth, Welsh Open
     T050618C  B  5   34   (DE)  Boeblingen, Boeblingen
     T050618B  A  6   46   (PL)  Lodz, Lodz
     T050618A  A  5   31   (CZ)  Novy Bor, Ortenix Cup
     T050617A  A  5   26   (BA)  Zelenkovac, Zelenkovac
     T050611G  B  5   47   (CH)  Lausanne, Lausanne
     T050611F  B  5   21   (FI)  Turku, Turku
     T050611E  B  7   11   (RU)  Barnaul, Barnaul
     T050611D  C  5   14   (HU)  Budapest, 3rd Ferenc Erkel Memorial
     T050611C  B  4   19   (HR)  Velika Gorica, Velika Gorica
     T050611B  B  5  113   (DE)  Koeln, Koeln
     T050611A  A  5   25   (UK)  Aberdeen, Scottish Open
     T050610A  A  6   34   (UA)  Evpatoria, Crimean Cup
     T050605A  B  4   36   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup
     T050604E  A  5   44   (IT)  Cormons, Cormons
     T050604D  B  6   49   (UK)  Durham, Durham
     T050604C  A  5   43   (SE)  Stockholm, Stockholm
     T050604B  A  5   38   (DE)  Bayreuth, 10th Tenuki Tournament
     T050604A  A  5   68   (CZ)  Nymburk, Nymburk
     T050529B  A  1    2   (DE)  Darmstadt, Hessian Championship Playoff
     T050529A  B  4   27   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T050528G  A  5   26   (TR)  Ankara, Turkey Championship
     T050528F  C  6   11   (RU)  Sankt-Peterburg, Victory Day Tournament
     T050528E  A  5   42   (RU)  Kazan, 12th Vasiljev Memorial
     T050528D  A  5  116   (DE)  Darmstadt, Darmstadt
     T050528C  B  5   16   (SK)  Zlata Idka, Zlata Idka
     T050528B  B  4   21   (PL)  Torun, Pomerania Cup
     T050528A  A  5   24   (CH)  Geneve, Geneve
     W050524   A  8   65   (JP)  Nagoya, 26th World Amateur Go Championship
     T050522C  C  5   58   (NL)  Apeldoorn, Apeldoorn
     T050522B  B  3   58   (UK)  Bracknell, Bracknell
     T050522A  B  4   28   (PL)  Wroclaw, Wroclaw
     T050521D  B  5   22   (FI)  Jyvaskyla, Jyvaskyla
     T050521C  A  3   12   (SI)  Novo Mesto, Slovenian Team Championship
     T050521B  C  4   11   (PL)  Torun, Torun
     T050521A  A  6   96   (DE)  Potsdam, Potsdam
     G050521   A  6   79   (HU)  Budapest, European Pandanet-Toyota Tour
     T050514E  A  6   16   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Final
     T050514D  A  5   46   (ES)  Madrid, Madrid
     T050514C  A  5   34   (AT)  Linz, Linz
     T050514B  A  5   27   (IT)  S.Biagio di Callalta, S.Biagio di Callalta
     T050514A  A  5   25   (HR)  Zagreb, Croatian Open
     G050514   A  7  196   (DE)  Hamburg, European Pandanet-Toyota Tour
     T050509A  B  4   32   (PL)  Bielsko-Biala, Silesian Cup
     T050508C  A  3   18   (YU)  Beograd, Team Cup of Serbia and Montenegro
     T050508B  C  5   26   (UK)  Cambridge, Barlow Tournament
     T050508A  C  5   18   (HU)  Budapest, Logical Games Festival
     T050507C  A  6   47   (RU)  Cheljabinsk, Russian Cup Circuit
     T050507B  A  4   19   (YU)  Beograd, Team Championship of Serbia and Montenegro
     T050507A  B  6   52   (DE)  Freiburg, Freiburg
     T050506A  A  6   52   (SE)  Uppsala, Swedish Championship
     G050506   A  6  110   (NL)  Amstelveen, European Pandanet-Toyota Tour
     T050501B  B  7   17   (RU)  Kemerovo, Kemerovo
     T050501A  A  7    7   (UA)  Kyiv, City Championship
    
  • March - April
     T050430E  A  5   13   (RU)  Sankt-Peterburg, City Cup League
     T050430D  A  5    5   (SK)  Bratislava, Slovak Championship Side Tournament
     T050430C  A  5    6   (SK)  Bratislava, Slovak Female Championship
     T050430B  A  7   16   (SK)  Bratislava, Slovak Youth Championship
     T050430A  B  5   21   (DE)  Rostock, Rostock
     T050429A  A  7    8   (UK)  Cambridge, Challengers` League
     T050427A  A  7   17   (SK)  Bratislava, 14th Slovak Championship
     T050424A  B  4   43   (PL)  Laziska, Silesian Cup
     T050423G  B  5   22   (FI)  Oulu, Oulu Club Open
     T050423F  A  6   52   (RO)  Timisoara, Walter Schmidt Cup
     T050423E  B  5   10   (RU)  Izhevsk, City Students Championship
     T050423D  B  5   11   (RU)  Sankt-Peterburg, St. Petersburg Cup (2nd league)
     T050423C  A  5   39   (RU)  Nizhnij Novgorod, Russian Cup Circuit
     T050423B  A  6   43   (SI)  Bled, Bled
     T050423A  A  5   63   (CZ)  Ostrava, Czech Championship Qualification
     T050422A  A  6   30   (DK)  Birkeroed, Danish Championship
     T050418B  B  6   36   (DE)  Hamburg, City Championship
     T050418A  A  7    8   (RU)  Kazan, Tatarstan Youth Championship
     T050417A  B  4   37   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T050416I  A  5    6   (RU)  Kazan, Tatarstan Children Championship
     T050416H  C  5   16   (RU)  Izhevsk, Ustinov District Children Tournament
     T050416G  A  5   42   (LT)  Vilnius, Vilnius
     T050416F  C  9   15   (UA)  Kyiv, Children Tournament
     T050416E  A  6   41   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship Qualification
     T050416D  A  5   38   (IT)  Carpi, AGI Italian Open
     T050416C  A  5  136   (DE)  Hannover, Hannover
     T050416B  A  5   23   (NO)  Oslo, Norwegian Open
     T050416A  B  5   17   (SK)  Sugov, Sugov
     T050412A  A  2    2   (NL)  Amstelveen, Dutch Championship Playoff
     T050410B  B  4   14   (RO)  Braila, Romanian Cup Preliminary
     T050410A  C  5   20   (RU)  Moscow, Club Handicap
     T050409D  A  5   39   (FI)  Espoo, Finnish Team Championship
     T050409C  C  5   17   (ES)  Barcelona, 5th FME Club Handicap
     T050409B  A  6   62   (UK)  Leicester, British Open
     T050409A  A  5   75   (CZ)  Plzen, Plzen
     T050403B  C  6   21   (RO)  Giarmata, Romanian Cup Semifinal
     T050403A  B  4   16   (PL)  Laziska, Silesian Cup
     T050402H  A  9   10   (BE)  , Belgian Championship
     T050402G  C  5   13   (RO)  Giarmata, Romanian Cup Preliminary
     T050402F  C  5   19   (RO)  Galati, Romanian Cup Preliminary
     T050402E  C  5   16   (FI)  Espoo, PoGo Club Open
     T050402D  B  4   14   (HR)  Velika Gorica, Croatian Children Championship
     T050402C  C  4   10   (PL)  Torun, Torun
     T050402B  A  5   43   (CH)  Zuerich, European Cup
     T050402A  A  5   79   (DE)  Muenchen, Bierseidel Tournament
     T050401C  A  6   54   (DE)  Berlin, City Championship
     T050401B  A  7    8   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship Final
     T050401A  A  6   75   (RU)  Kazan, S. Shishkina Cup
     T050330A  C  3    6   (DE)  Bayreuth, Easter Rapid
     T050326D  B  6    8   (RO)  Braila, Romanian Female Championship
     T050326C  B  4   20   (RO)  Braila, Romanian Female Championship Preliminary
     T050326B  B  6   14   (RO)  Braila, Braila
     T050326A  A  5    8   (YU)  Kragujevac, City Championship
     G050326   A  6  329   (FR)  Paris, European Pandanet-Toyota Tour
     T050325B  A  7    8   (UA)  Kyiv, Ukrainian Female Championship
     T050325A  A  6   48   (DK)  Odense, Nordic Championship 2005
     T050321A  B  3   12   (RU)  Rostov-na-Donu, City Championship
     T050320C  C  5   50   (DE)  Wiesbaden, Wiesbaden
     T050320B  B  3    8   (DE)  Wiesbaden, Hessian Championship Preliminary
     T050320A  B  4   31   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T050319G  B  5   12   (UA)  Kyiv, City Championship Qualification
     T050319F  A  4   18   (UK)  Leamington, British Candidates
     T050319E  B  4   28   (HR)  Velika Gorica, Velika Gorica
     T050319D  B  5   10   (YU)  Kragujevac, City Championship Qualification
     T050319C  B  5   19   (CY)  Nicosia, Nicosia
     T050319B  B  5   22   (SK)  Porac, Porac
     T050319A  A  7   83   (NL)  Nijmegen, 32nd Emperor Karel`s Tournament
     G050319   A  5   76   (AT)  Velden, European Pandanet-Toyota Tour
     T050318A  A  6   48   (RU)  Sankt-Peterburg, Japanese Consul Cup
     T050314A  B  5   27   (HU)  Budapest, Rubicon Cup
     T050313B  C  4   14   (RO)  Braila, Romanian Cup Preliminary
     T050313A  B  4   61   (PL)  Gliwice, Silesian Cup
     T050312E  A  5   12   (SE)  Haparanda, Arctic Cup
     T050312D  B  5   78   (DE)  Castrop-Rauxel, Castrop-Rauxel
     T050312C  A  5   18   (DE)  Castrop-Rauxel, German Championship Preliminaries
     T050312B  B  7   64   (NL)  Amstelveen, Ing Memorial Side Tournament
     T050312A  A  5   39   (CZ)  Frydek-Mistek, Frydek-Mistek
     E050311   A  6   24   (NL)  Amstelveen, 16th European Ing Cup
     T050307A  B  3   74   (UK)  Cambridge, 29th Trigantius
     T050306B  C  4    8   (RO)  Galati, Galati
     T050306A  B  4   31   (PL)  Krakow, Krakow
     T050305E  A  8   10   (RU)  Moscow, City Championship Final
     T050305D  C  5   35   (ES)  Sevilla, E.U.P. Ubicuo-kiin Club Tournament
     T050305C  A  5   25   (IE)  Dublin, Irish Open
     T050305B  A  5   44   (DE)  Erlangen, Erlangen
     T050305A  A  5  139   (DE)  Hamburg-Harburg, Hamburg-Harburg
     E050304B  A  5   57   (SK)  Kosice, European Children Championship 2005
     E050304A  A  5   94   (SK)  Kosice, European Youth Championship 2005
    
  • January - February
     T050228A  A  6    4   (RU)  Novosibirsk, City Championship
     T050227B  A  5   34   (ES)  Madrid, Spanish Team Championship
     T050227A  B  4   27   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T050226J  A  6   34   (RU)  Kazan, Russian Cup Circuit
     T050226I  A  5   10   (UA)  Kyiv, City Female Championship
     T050226H  A  6   33   (NL)  Enschede, Dutch Students Championship
     T050226G  C  4   10   (RO)  Braila, Rapid Open
     T050226F  A  3    4   (RO)  Bucuresti, Valhala Masters
     T050226E  B  5   33   (HU)  Budapest, 4th Zuglo Handicap
     T050226D  B  6   14   (PL)  Gdynia, Gdynia
     T050226C  A  5  100   (DE)  Dresden, Dresden
     T050226B  B  6  125   (DE)  Bonn, Bonn
     T050226A  A  5   66   (CZ)  Blansko, Blansko
     T050221A  B  7  102   (NL)  var. places, Dutch Team Competition
     T050220B  C  4   11   (RO)  Galati, Galati
     T050220A  B  4   28   (PL)  Lodz, Lodz
     T050219D  A  6   12   (UA)  Kharkiv, Regional Championship
     T050219C  B  4   15   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz
     T050219B  A  5   55   (DE)  Karlsruhe, Karlsruhe
     T050219A  B  3   75   (UK)  Oxford, Oxford
     T050213A  B  4   47   (PL)  Kedzierzyn-Kozle, Silesian Cup
     T050212H  C  8    8   (RO)  Braila, Romanian Children Championship
     T050212G  C  5   12   (NL)  Utrecht, Club Championship
     T050212F  B  5   37   (UA)  Kyiv, City Championship - Qualification
     T050212E  C  5   25   (UK)  Cheshire, Handicap
     T050212D  B  3    8   (UK)  Cheshire, Top Group
     T050212C  A  5   36   (SE)  Vaesteraas, Vaesteraas
     T050212B  B  4   13   (SK)  Kosice, Kosice
     T050212A  A  5   16   (CZ)  Brno, Czech Youth Championship
     T050206A  B  6   10   (RU)  Novosibirsk, City Championship Semifinal
     T050205F  C  4   12   (RO)  Braila, Romanian Cup Preliminary
     T050205E  A  5   82   (ES)  Barcelona, Barcelona
     T050205D  A  5  128   (FR)  Antony, Antony
     T050205C  A  5   92   (FI)  Helsinki, Takapotku Open
     T050205B  A  5   35   (CH)  Bern, Bern
     T050205A  A  5   75   (DE)  Erding, Erding
     T050130B  C  4   29   (RO)  Braila, Romanian Cup Preliminaries
     T050130A  B  4   38   (PL)  Warszawa, Warszawa Cup
     T050129B  B  6   16   (DK)  Copenhagen, Ambassador`s Cup
     T050129A  B  4   12   (HR)  Rijeka, Rijeka
     T050123B  C  5   15   (UA)  Kyiv, City Children Championship
     T050123A  C  5   52   (UK)  Maidenhead, British Youth Championship
     T050122E  A  5   42   (BE)  Leuven, Leuven
     T050122D  A  5    6   (ES)  Barcelona, Spanish Championship Finals
     T050122C  B  4   16   (SK)  Kosice, Winter Tournament
     T050122B  B  3   74   (UK)  Maidenhead, Furze Platt Tournament
     T050122A  A  5  101   (CZ)  Praha, Czech Championship Qualification
     T050115D  A  6   42   (RO)  Bucuresti, Romanian Ing Cup
     T050115C  A  5    5   (NL)  Amstelveen, Dutch Female Championship
     T050115B  A  8   16   (NL)  Amstelveen, Dutch Championship 2005
     T050115A  B  5  153   (DE)  Essen, German Open
     T050109A  B  4   39   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup
     T050108D  C  5   12   (RU)  Sankt-Peterburg, Christmas Handicap
     T050108C  A  5   48   (NL)  Heerlen, Heerlen
     T050108B  A  6   42   (SE)  Stockholm, Stockholm
     T050108A  A  5   56   (DE)  Nuernberg, Nuernberg
     T050107A  A  6   10   (CZ)  Praha, Czech Ing Cup
     T050106A  A  6   38   (RU)  Izhevsk, Russian Under 12 Championship
     G050101   A  8  134   (UK)  London, European Pandanet-Toyota Tour
    

  • 2004:

  • November - December
     T041229A  B  4   16   (PL)  Sczawnica, Sczawnica
     T041226A  B  5   14   (YU)  Beograd, City Championship
     T041225A  A  6   49   (TR)  Ankara, Ankara
     T041224A  C  6   27   (RO)  Braila, Christmas Cup
     T041223A  A  6   25   (IL)  Rosh Ha`Ayin, Israeli Championship
     T041219B  A  6    4   (RU)  Moscow, Russian Female Championship
     T041219A  A  9   10   (RU)  Moscow, Russian Championship
     T041218E  A  5   11   (PT)  Lisboa, Portugal Open
     T041218D  A  6   47   (UA)  Rivne, Rivne
     T041218C  A  7    8   (BA)  Sarajevo, Bosnia and Hercegovina Championship
     T041218B  C  5   39   (ES)  Sevilla, Sevilla
     T041218A  C  5   20   (SI)  Ljubljana, Winter Open
     T041212B  B  4   25   (PL)  Chocianow, Chocianow
     T041212A  B  4   32   (PL)  Warszawa, 12th Warszawa Cup (round 10)
     T041211G  A  5    6   (FI)  Oulu, City Championship - Final
     T041211F  B  4   12   (HR)  Velika Gorica, Velika Gorica
     T041211E  A  5   15   (HU)  Budapest, Hungarian Youth Championship
     T041211D  B  4   30   (UK)  Edinburgh, Scottish Barlow
     T041211C  B  4   19   (PL)  Torun, Torun
     T041211B  A  5   65   (CZ)  Karlovy Vary, Karlovy Vary
     T041211A  A  5   54   (CZ)  Nova Role, Czech Championship Qualification
     T041210A  A  7   16   (YU)  Kragujevac, 7th Serbia and Montenegro Cup
     T041208A  A  3    2   (HR)  Zagreb, Croatian WAGC Qualification
     T041206A  A  4   20   (IT)  Milano, Milano
     T041205A  B  4   46   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 9)
     T041204D  A  5   48   (IT)  Milano, 25th Italian Championship
     T041204C  A  5   80   (DE)  Braunschweig, Braunschweig
     T041204B  A  3    4   (YU)  Kragujevac, Serbia and Montenegro Female Championship
     T041204A  B  4   60   (FR)  Perpignan, Perpignan
     G041204   A  6   62   (FI)  Tampere, European Pandanet-Toyota Tour
     T041201B  C  5   11   (RO)  Braila, Club Rapid
     T041201A  C  3    8   (DE)  Bayreuth, St. Nicolas Handicap
     T041128B  B  4   45   (PL)  Wroclaw, Wroclaw
     T041128A  B  4   19   (PL)  Warszawa, 12th Warszawa Cup (round 9)
     T041127I  A  5   59   (RU)  Perm, Perm
     T041127H  A  5    6   (AT)  Wien, Austrian Championship
     T041127G  A  5   36   (FR)  Paris, 22nd Meijin Tournament (category A)
     T041127F  B  5   22   (SK)  Kosice, Kosice
     T041127E  A  5  206   (DE)  Berlin, Berliner Kranich
     T041127D  B  6   37   (PL)  Gdansk, Gdansk
     T041127C  B  5   42   (LT)  Kaunas, Kaunas
     T041127B  A  5   24   (SE)  Luleaa, Arctic Cup
     T041127A  A  3    8   (YU)  Kragujevac, Serbia and Montenegro Youth Championship
     T041123A  B  4   16   (FR)  Carcassonne, Carcassonne
     T041121A  C  5   12   (FI)  Helsinki, Finnish Kisei - Side Handicap Tournament
     T041120I  A  5   17   (FI)  Helsinki, Finnish Kisei
     T041120H  A  5   45   (FR)  Paris, 22nd Meijin Tournament (category B)
     T041120G  C  5   24   (RO)  Bistrita, Youth Club Tournament
     T041120F  C  5   18   (RO)  Braila, Youth Club Tournament
     T041120E  A  5    6   (RO)  Bucuresti, Romanian Championship Side Tournament
     T041120D  B  6   63   (NL)  Arnhem, European Cup
     T041120C  C  5   45   (DE)  Paderborn, 7th Ponnuki Tournament
     T041120B  A  5   12   (HU)  Budapest, Hungarian Championship
     T041120A  A  5   63   (CZ)  Ostrava, Ostrava
     T041119B  A  7    8   (RO)  Bucuresti, Romanian Championship
     T041119A  B  8   58   (DE)  Berlin, Go to Innovation
     T041113H  C  5    8   (FI)  Oulu, City Championship - 2nd Qualification
     T041113G  A  5   51   (UK)  Ingleton, Three Peaks
     T041113F  A  7  121   (DE)  Hamburg-Rahlstedt, European Cup
     T041113E  B  4   32   (ES)  Sant Feliu de Pallerols, Sant Feliu de Pallerols
     T041113D  B  3   22   (CH)  Winterthur, Winterthur
     T041113C  A  5   67   (DE)  Ulm, Ulm
     T041113A  B  5   20   (SK)  Kosice, Autumn Tournament
     T041112C  A  7   12   (YU)  Beograd, Serbia and Montenegro Championship
     T041112B  B  5    6   (PL)  Bilgoraj, Polish Championship Side Handicap
     T041112A  A  5   27   (PL)  Bilgoraj, Polish Youth Championship
     T041111B  B  8   55   (FR)  Rennes, Rennes
     T041111A  A  7    8   (PL)  Bilgoraj, Polish Championship League
     T041107B  C  4   12   (PL)  Warszawa, Academic Cup
     T041107A  B  4   46   (PL)  Bytom, Silesian Cup (round 8)
     T041106J  B  5   26   (FI)  Turku, Turku
     T041106I  A  5   75   (NL)  Groningen, Martini Cup
     T041106H  A  6   20   (RO)  Bucuresti, Romanian Championship Qualification
     T041106G  A  5   66   (FR)  Paris, 22nd Meijin Tournament (category C)
     T041106F  B  5   42   (FR)  Clermont-Ferrand, Clermont-Ferrand
     T041106E  A  5   53   (SE)  Goeteborg, Goeteborg
     T041106D  B  5   13   (CY)  Nicosia, Nicosia
     T041106C  C  5   23   (HU)  Budapest, Duna Handicap
     T041106B  A  5   19   (DE)  Hannover, Hannover
     T041106A  A  5   12   (DE)  Hannover, German Female Championship
     T041103A  C  3    8   (DE)  Bayreuth, City Championship
    
  • September - October
     T041031B  B  4   82   (UK)  Wessex, Wessex
     T041031A  B  4   23   (PL)  Warszawa, 12th Warszawa Cup (round 8)
     T041030J  A  5   70   (RU)  Moscow, Japanese Ambassador Cup
     T041030I  A  7    8   (YU)  Beograd, 3rd Ambassador Cup
     T041030H  C  6    9   (RO)  Galati, KO Rapid
     T041030G  C  5   22   (RO)  Galati, Under 25 Championship
     T041030F  A  6   72   (ES)  Madrid, Spanish Open
     T041030E  A  3    5   (FI)  Helsinki, Finnish Championship Playoffs
     T041030D  A  5  117   (DE)  Mannheim, 7th Aji Tournament
     T041030C  A  6   32   (IT)  Roma, European Cup
     T041030B  A  5   44   (AT)  Wien, Austrian Open
     T041030A  A  5   44   (HU)  Budapest, Hungarian Open
     G041030   A  5  108   (BE)  Brussels, European Pandanet-Toyota Tour
     T041024A  C  5   23   (HU)  Budapest, Lauder Handicap
     T041023H  C  6   28   (RO)  Bistrita, Rapid Open
     T041023G  A  5   86   (FR)  Lyon, Lyon
     T041023F  A  5   20   (HR)  Velika Gorica, Croatian Championship
     T041023E  A  5   30   (NO)  Oslo, Norwegian Championship
     T041023D  C  5   12   (SK)  Kosice, Kosice Club Rapid
     T041023C  B  5   20   (FI)  Oulu, Mind Sports Festival
     T041023B  A  5   34   (PL)  Warszawa, Polish Championship Qualification
     T041023A  A  5   49   (CZ)  Pacov, Pacov
     T041022A  A  6   12   (SI)  Fiesa, 14th Slovenian Championship
     G041022   A  6   34   (YU)  Beograd, European Pandanet-Toyota Tour
     T041017A  B  4   24   (PL)  Poznan, Poznan
     T041016G  A  6   48   (UA)  Kyiv, Ukrainian Cup
     T041016F  A  5   12   (DK)  Copenhagen, Danish Open
     T041016E  B  5   16   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship - 2nd Qualification
     T041016D  C  8    8   (SE)  Lund, Lund
     T041016C  B  5   24   (CH)  Veyrier, Veyrier
     T041016B  B  4   21   (IT)  Firenze, AGI Team Cup Final
     T041016A  A  5  122   (DE)  Leipzig, European Cup
     T041015A  A  5   12   (FI)  Helsinki, Finnish Championship Leagues
     T041009I  C  6   41   (RO)  Pitesti, Saijo Cup
     T041009H  A  5   22   (DE)  Regensburg, Regensburg
     T041009G  A  4   40   (FR)  Levallois, French Team Championship Fina
     T041009F  A  5   25   (BE)  Louvain-la-Neuve, Louvain-la-Neuve
     T041009E  A  8   28   (NL)  Amstelveen, Indis (Inter-District Tournament)
     T041009D  B  5   23   (DE)  Karlsruhe, Karlsruhe
     T041009C  A  5   89   (DE)  Bochum, Bochum
     T041009B  B  4   72   (UK)  Wanstead, Wanstead
     T041009A  A  5   71   (CZ)  Praha, Central European MSO
     T041003A  B  4   30   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 7)
     T041002D  B  4   31   (FR)  Pau, Pau
     T041002C  B  5   30   (FR)  Annecy, Annecy
     T041002B  A  5   59   (DE)  Goeppingen, Goeppingen
     T041002A  A  5   58   (CH)  Yverdon, Swiss Championship
     G041002   A  6   83   (RO)  Bucuresti, European Pandanet-Toyota Tour
     T041001B  B  5   31   (DE)  Kaegsdorf, Kaegsdorf
     T041001A  A  5   67   (SK)  Bratislava, Casino Open
     T040928A  B  5   13   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship - 1st Qualification
     T040926D  A  7    8   (DE)  Hamburg, German Championship
     T040926C  C  4   23   (PL)  Gdansk, Gdansk
     T040926B  B  4   24   (PL)  Warszawa, 12th Warszawa Cup (round 7)
     T040926A  B  3   10   (DK)  Birkeroed, Grand Prix Handicap
     T040925F  C  3   23   (FR)  Strasbourg, Strasbourg
     T040925E  B  4   34   (FR)  Rouen, Rouen
     T040925D  B  5   55   (FR)  Nantes, Nantes
     T040925C  A  5    5   (DE)  Leverkusen, North Rhine-Westphalia Championship
     T040925B  A  5   52   (SE)  Linkoeping, Linkoeping
     T040925A  A  5   35   (IT)  Pisa, Pisa
     T040924A  B  5    8   (SK)  Kosice, City Championship
     T040920A  B  7  104   (NL)  var. places, Dutch Team Competition
     T040919A  B  3   48   (UK)  Milton Keynes, Milton Keynes
     T040918E  A  5   88   (DE)  Koblenz, Koblenz
     T040918D  A  5   33   (DE)  Stuttgart, Stuttgart
     T040918C  A  5   54   (DE)  Jena, Jena
     T040918B  A  5   30   (SI)  Pohorje, Maribor Open
     T040918A  A  5   64   (CZ)  Mikulov, Mikulov
     T040911I  A  6   42   (FI)  Jyvaskyla, Finnish Championship Qualification
     T040911H  A  5   43   (DE)  Augsburg, Augsburg
     T040911G  B  4   26   (DE)  Schwerin, Schwerin
     T040911F  C  5    8   (CZ)  Praha, Paluba Club Open
     T040911E  A  6   37   (TR)  Istanbul, Istanbul
     T040911D  A  6   40   (RO)  Bucuresti, Domenii Cup
     T040911C  B  4    9   (HR)  Velika Gorica, Velika Gorica
     T040911B  A  5   65   (NL)  Eindhoven, 28th Brabants Tournament
     T040911A  A  5   32   (AT)  Apetlon, Austrian Open
     T040910A  A  3   12   (SK)  Porac, Slovak Team Championship
     T040905B  B  3   18   (UK)  Penzance, Cornwall Tournament
     T040905A  B  4   47   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 6)
     T040904E  B  6   22   (SE)  Borlaenge, Borlaenge
     T040904D  A  3    2   (SE)  Borlaenge, Dame Taikai Final
     T040904C  B  5   65   (FR)  Versailles, Versailles
     T040904B  A  4   78   (FR)  Marseille, Marseille
     T040904A  A  5   48   (DE)  Herne, Herne
     G040903   A  6  160   (CZ)  Brno, European Pandanet-Toyota Tour
    
  • July - August
     T040830A  C  5    8   (UK)  Manchester, MSO Rapid Tournament
     T040829B  B  3    8   (DK)  Birkeroed, Grand Prix Handicap
     T040829A  B  4   30   (PL)  Kedzierzyn-Kozle, Kedzierzyn-Kozle
     T040828D  B  3   12   (CZ)  Zlate Hory, Czech Team Championship
     T040828C  A  5   57   (DE)  Kiel, Kiel
     T040828B  A  6   20   (UK)  Manchester, Northern Open
     T040828A  B  5   14   (SK)  Dedinky, Dedinky
     T040826A  A  8   28   (FR)  Strasbourg, French Championship 2004 (3rd round)
     T040822A  C  6    8   (RO)  Slobozia, Romanian Under 16 Championship Final
     T040821E  C  5   24   (RO)  Slobozia, Romanian Under 16 Championship Qualification
     T040821D  A  6   43   (RO)  Slobozia, Olympia Cup
     T040821C  A  5   45   (FI)  Turku, Finnish Team Championship
     T040821B  B  6   26   (CZ)  Zlate Hory, Czech Summer Camp (Group B)
     T040821A  B  6    8   (CZ)  Zlate Hory, Czech Summer Camp (Group A)
     T040820A  A  5   38   (RU)  Khabarovsk, Russian Cup Circuit
     W040817   A  5   22   (CA)  Vancouver, 21st World Youth Goe Championship
     T040815B  B  3   30   (UK)  Isle of Man, Summer Go Camp (afternoon tournament)
     T040815A  A  5   43   (UK)  Isle of Man, Summer Go Camp (main tournament)
     T040814F  A  6   57   (UA)  Odesa, Odesa
     T040814E  A  4    2   (UK)  var. places, British Championship (play-off)
     T040814D  B  5    6   (FI)  Turku, City Championship
     T040814C  A  5   10   (FI)  Tuusula, Finnish Female Championship
     T040814B  B  5   13   (HU)  Tiszaluc, Hungarian Summer Camp
     T040814A  A  5   71   (SE)  Leksand, European Cup
     T040813A  A  3    3   (SK)  Nove Zamky, Nitra Region Championship
     T040807B  B  3   44   (UK)  Epsom Down, Epsom Down
     T040807A  C  5   10   (HU)  Nagyorveny, Nagyorveny
     E040802   A  5  558   (PL)  Tuchola, 48th European Go Congress (rounds 6-10)
     E040731   A  6  347   (PL)  Tuchola, 48th European Go Congress (weekend tournament)
     T040730A  A  5   29   (AT)  Wien, 13th Richard Gump Memorial
     E040725   A  5  558   (PL)  Tuchola, 48th European Go Congress (rounds 1-5)
     T040724A  B  3   39   (UK)  Letchworth, 3rd Garden City Tournament
     T040720A  B  6   70   (LT)  Antalakaja, European Cup
     T040718A  C  2    4   (FI)  Paivola, Summer Go Camp
     T040717A  A  5   33   (LT)  Antalakaja, Lithuanian Youth Open
     T040716A  A  6   41   (CZ)  Pardubice, Harmony Club Open
     T040713A  A  6   11   (YU)  Kragujevac, Balkan Youth Tournament
     T040712A  A  7   44   (YU)  Kragujevac, 3rd Balkan Go Congress
     T040711A  C  4    9   (HR)  Karlovac, Karlovac
     T040710C  C  5    6   (HU)  Bukkszentkereszt, Bukkszentkereszt
     T040710B  A  6   17   (UK)  Edinburgh, Scottish Open
     T040710A  A  5  146   (DE)  Koeln, Koeln
     T040708A  C  6    8   (RO)  Bistrita, Under 8 Championship Final
     T040707B  C  6    8   (RO)  Bistrita, Under 10 Championship Final
     T040707A  C  7   47   (RO)  Bistrita, Rapid Open
     T040706B  C  5   27   (RO)  Bistrita, Romanian Youth Under 10 Championship
     T040706A  C  7   16   (RO)  Bistrita, Teachers - Pupils KO
     T040705C  B  7   45   (RO)  Bistrita, Under 14 Open
     T040705B  B  7   16   (RO)  Bistrita, Under 14 Championship Final
     T040705A  A  5   56   (CZ)  Mikulov, Czech Championship - side tournament
     T040704A  B  4   35   (PL)  Torun, Torun
     T040703F  B  5   53   (RO)  Bistrita, Romanian Youth Under 14 Championship
     T040703E  B  5   29   (ES)  Barcelona, Gencom
     T040703D  C  5   19   (SI)  Ljubljana, Summer Open
     T040703C  B  5    8   (SK)  Nove Zamky, Nove Zamky
     T040703B  A  5   82   (LU)  Luxembourg, European Cup
     T040703A  A  5   65   (CZ)  Mikulov, Czech Championship - weekend tournament
     T040701A  A  9   10   (CZ)  Mikulov, Czech Championship
    
  • May - June
     T040627A  A  1    2   (DE)  Frankfurt, Hessian Championship Playoff
     T040626F  B  5   58   (FR)  Taverny, Taverny
     T040626E  B  4   32   (ES)  Madrid, 1st Teleko
     T040626D  A  5   33   (UK)  Barmouth, Welsh Open
     T040626C  A  5  102   (DE)  Frankfurt, Frankfurt
     T040626B  B  5   16   (IT)  Bari, Bari
     T040626A  A  5   50   (NL)  Utrecht, Utrecht
     T040620D  C  4   20   (FI)  Turku, Turku
     T040620C  C  7    7   (NL)  Utrecht, District Tournament
     T040620B  C  4    8   (HR)  Velika Gorica, Velika Gorica
     T040620A  A  5   42   (CH)  Lausanne, Lausanne
     T040619G  A  5   14   (RU)  Petrozavodsk, Karelian Open
     T040619F  A  5   43   (SE)  Stockholm, Stockholm
     T040619E  B  4   59   (FR)  Montpellier, Montpellier
     T040619D  B  5   73   (FR)  Tours, Tours
     T040619C  B  5   38   (DE)  Boeblingen, Boeblingen
     T040619B  B  3   40   (UK)  Leicester, Leicester
     T040619A  A  5   32   (PL)  Warszawa, Warszawa
     T040613A  C  4   12   (PL)  Warszawa, Academic Cup
     T040612C  B  5   60   (DE)  Potsdam, Potsdam
     T040612B  A  2    2   (IT)  Milano, Italian Championship Playoff
     T040612A  A  5  121   (DE)  Darmstadt, Darmstadt
     W040606   A  8   64   (JP)  Kurashiki, 25th World Amateur Go Championship
     T040606B  B  4   51   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 5)
     T040606A  B  4   33   (PL)  Warszawa, 12th Warszawa Cup (round 6)
     T040605D  A  5   28   (IT)  Mogliano, Mogliano
     T040605C  A  5   14   (AT)  Graz, Graz
     T040605B  C  5   17   (HU)  Budapest, 2nd Ferenc Erkel Memorial
     T040605A  A  5   44   (DE)  Bayreuth, 9th Tenuki Tournament
     T040530A  B  4   54   (PL)  Chocianow, Chocianow
     T040529E  C  5   10   (FI)  Helsinki, YliGo Club Open
     T040529D  B  6   65   (FR)  Toulouse, Toulouse
     T040529C  A  6   64   (SE)  Vaesteraas, Swedish Open Championship
     T040529B  A  5   31   (CH)  Locarno, European Cup
     T040529A  B  5   26   (SK)  Bratislava, Bratislava
     G040529   A  6  205   (DE)  Hamburg, European Pandanet-Toyota Tour
     T040528A  A  6   39   (RU)  Kazan, 11th Vasiljev Memorial
     T040523C  C  4   22   (FI)  Turku, Turku
     T040523B  B  4   26   (PL)  Warszawa, 12th Warszawa Cup (round 5)
     T040523A  C  4   26   (PL)  Gdansk, Gdansk
     T040522E  A  6   21   (RO)  Bucuresti, Domenii Cup
     T040522D  A  4   42   (FR)  Antony, French Youth Championship
     T040522C  B  6   43   (TR)  Ankara, Turkish Championship
     T040522B  A  3   16   (SI)  Maribor, Slovenian Team Championship
     T040522A  A  5   31   (DE)  Jena, Jena
     G040521   A  6  119   (NL)  Amstelveen, European Pandanet-Toyota Tour
     T040520A  C  5   44   (DE)  Leipzig, Leipzig
     T040516B  C  5   13   (CZ)  Praha, Paluba Club Open
     T040516A  B  4   22   (PL)  Lodz, Lodz
     T040515D  B  5   37   (FI)  Jyvaskyla, Jyvaskyla
     T040515C  A  5   32   (DE)  Rostock, Rostock
     T040515B  B  6   52   (DE)  Freiburg, Freiburg
     T040515A  A  5   40   (AT)  Linz, Linz
     G040515   A  5   33   (HR)  Zagreb, European Pandanet-Toyota Tour
     T040514A  A  6   21   (RO)  Brasov, Romanian Cup Final
     T040509D  B  4   59   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 4)
     T040509C  C  4   27   (PL)  Bydgoszcz, Bydgoszcz
     T040509B  C  5   28   (HU)  Budapest, Lauder Handicap
     T040509A  B  3   53   (UK)  Bracknell, Bracknell
     T040508G  C  4   25   (FR)  Toulouse, Team Rapid Handicap
     T040508F  B  5   36   (DE)  Oschersleben, German Team Handicap
     T040508E  A  6   23   (RO)  Braila, Romanian Cup Semifinal
     T040508D  A  5   19   (NO)  Oslo, Norwegian Open
     T040508C  C  4   13   (PL)  Warszawa, Academic Cup
     T040508B  A  3    3   (SK)  Bratislava, Slovak Female Championship
     T040508A  A  5   42   (CZ)  Nymburk, Nymburk
     T040507A  A  6   29   (DK)  Birkeroed, Danish Championship
     T040505A  A  7   10   (SK)  Bratislava, 13th Slovak Championship
     T040502B  C  5   30   (UK)  Cambridge, Barlow Tournament
     T040502A  A  2   12   (YU)  Nish, Serbia and Montenegro Team Cup
     T040501H  A  5   16   (RU)  Sankt-Peterburg, St. Petersburg
     T040501G  A  6   44   (RU)  Cheljabinsk, Russian Cup Circuit
     T040501F  B  5  113   (FR)  Grenoble, Grenoble
     T040501E  A  5   40   (LT)  Vilnius, Vilnius
     T040501D  A  5   52   (ES)  Madrid, Madrid
     T040501C  A  8    8   (UK)  London, Challengers` League
     T040501B  C  3   22   (DE)  Koeln, Koeln
     T040501A  A  4   14   (YU)  Nish, Serbia and Montenegro Team Championship
    
  • March - April
     E040430B  A  6   93   (DE)  Koeln, European Children Championship 2004
     E040430A  A  6  184   (DE)  Koeln, European Youth Championship 2004
     T040425A  B  4   30   (PL)  Warszawa, 12th Warszawa Cup (round 4)
     T040424F  A  5   10   (YU)  Kragujevac, City Championship
     T040424E  B  5    9   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Semifinal
     T040424D  C  4   12   (RO)  Braila, Romanian Cup Preliminaries
     T040424C  A  5   85   (DE)  Muenchen, Bierseidel tournament
     T040424B  B  5   24   (SK)  Zlata Idka, Zlata Idka
     T040424A  B  5   31   (CZ)  Ostrava, Ostrava
     G040423   A  6   53   (SI)  Bled, European Pandanet-Toyota Tour
     T040418C  C  4    8   (RO)  Braila, Romanian Cup Preliminaries
     T040418B  C  3    9   (PL)  Warszawa, Academic Cup
     T040418A  C  4   31   (PL)  Gdansk, Gdansk
     T040417E  A  6   53   (RO)  Timisoara, Walter Schmidt Cup
     T040417D  C  4    9   (PL)  Lublin, Lublin
     T040417C  B  4   29   (PL)  Chocianow, Chocianow
     T040417B  B  6   39   (UK)  Durham, Durham
     T040417A  A  5  158   (DE)  Hannover, Hannover
     T040416A  A  5   55   (HU)  Budapest, Budapest
     T040414A  C  4    9   (DE)  Bayreuth, Easter Handicap
     G040410   A  6  323   (FR)  Paris, European Pandanet-Toyota Tour
     T040409B  A  6   34   (RU)  Nizhnij Novgorod, Russian Cup Circuit
     T040409A  A  6   85   (SE)  Goeteborg, Nordic Championship 2004
     T040404D  C  4    9   (RO)  Galati, Romanian Cup Preliminaries
     T040404C  B  3    7   (DK)  Birkeroed, Grand Prix Handicap
     T040404B  B  4   27   (PL)  Warszawa, 12th Warszawa Cup (round 3)
     T040404A  B  4   65   (PL)  Laziska, Silesian Cup (round 4)
     T040403I  B  5   30   (FI)  Oulu, Oulu Club Open
     T040403H  A  5    5   (DE)  Rostock, German Female Championship
     T040403G  C  5   44   (ES)  Barcelona, 4th FME Club Handicap
     T040403F  A  5   38   (AT)  Velden, Velden
     T040403E  A  5   16   (CH)  Luzern, Luzern
     T040403D  B  5   20   (HU)  Miskolc, Miskolc
     T040403C  A  6   67   (UK)  Milton Keynes, British Open
     T040403B  A  5   12   (HR)  Velika Gorica, Croatian Children Championship
     T040403A  A  5   44   (CZ)  Plzen, Plzen
     T040402A  A  6   34   (DE)  Potsdam, German Championship Preliminaries
     T040328C  C  4   15   (RO)  Braila, Romanian Cup Preliminaries
     T040328B  C  4   13   (PL)  Warszawa, Academic Cup
     T040328A  B  4   43   (PL)  Krakow, Krakow
     T040327E  C  6   48   (LT)  Moletai, Moletai
     T040327D  B  5    6   (YU)  Kragujevac, City Championship Qualification
     T040327C  A  5   46   (IT)  Bologna, Bologna
     T040327B  B  5   72   (FR)  Dijon, Dijon
     T040327A  B  5  121   (DE)  Castrop-Rauxel, Castrop-Rauxel
     T040326B  A  8   66   (UA)  Doneck, Doneck
     T040326A  B  6   20   (SK)  Sugov, Sugov
     T040321A  C  4   32   (UK)  Leamington, Leamington
     T040320H  A  5   57   (RU)  Sankt-Peterburg, Peter the Great Cup
     T040320G  A  4   20   (UK)  Leamington, British Candidates
     T040320F  A  7   39   (RO)  Turnu Severin, Romanian Children Championship
     T040320E  A  7   22   (RO)  Turnu Severin, Romanian Youth Championship
     T040320D  B  4   13   (CY)  Nicosia, Friendship Tournament
     T040320C  A  5   61   (DE)  Erlangen, Erlangen
     T040320B  A  5   38   (CH)  Zuerich, Zuerich
     T040320A  A  5   68   (CZ)  Frydek-Mistek, Czech Championship Qualification
     T040314C  B  5   22   (HU)  Budapest, Rubicon Cup
     T040314B  C  7   18   (RO)  Timisoara, Romanian Cup Preliminaries
     T040314A  B  4   22   (PL)  Warszawa, 12th Warszawa Cup (round 2)
     T040313C  C  4   20   (RO)  Braila, Romanian Cup Preliminaries
     T040313B  A  5   77   (NL)  Nijmegen, 31st Emperor Karel`s Tournament
     T040313A  B  5   26   (SK)  Bratislava, Bratislava
     T040307D  C  7    8   (RO)  Timisoara, Romanian Cup Preliminaries
     T040307C  C  4   14   (RO)  Galati, Romanian Cup Preliminaries
     T040307B  B  4   63   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 3)
     T040307A  B  5   18   (HR)  Velika Gorica, Velika Gorica
     T040306D  A  5   26   (IE)  Dublin, Irish Open
     T040306C  B  4   35   (PL)  Poznan, Poznan
     T040306B  A  5  154   (DE)  Hamburg-Harburg, Hamburg-Harburg
     T040306A  A  5   56   (CZ)  Karlovy Vary, Ing Memorial Side Tournament
     E040305   A  6   24   (CZ)  Karlovy Vary, 15th European Ing Cup
    
  • January - February
     T040229D  C  4   12   (RO)  Braila, Braila
     T040229C  C  4   16   (PL)  Warszawa, Academic Cup
     T040229B  B  4   33   (PL)  Gdansk, Gdansk
     T040229A  B  3   87   (UK)  Cambridge, 28th Trigantius
     T040228F  A  5   95   (RU)  Moscow, Chinese Ambassador Cup
     T040228E  B  6   22   (DK)  Copenhagen, Ambassador`s Cup
     T040228D  B 10   14   (RO)  Braila, Romanian Female Championship
     T040228C  A  5   95   (FI)  Helsinki, Takapotku Open
     T040228B  A  5   45   (DE)  Dresden, Dresden
     T040228A  B  6  117   (DE)  Bonn, Bonn
     T040221D  A  6   16   (SK)  Porac, Slovak Youth Championships
     T040221C  C  5   25   (RO)  Braila, Romanian Cup Qualification
     T040221B  B  5   38   (HU)  Budapest, 3rd Zuglo Handicap
     T040221A  A  5   32   (DE)  Muenchen, German Youth Championship
     T040216A  B  6   90   (NL)  var. places, Dutch Team Competition
     T040214G  A  5   30   (RU)  Kazan, Russian Cup Circuit
     T040214F  A  5   12   (PT)  Lisbon, Portugese Open
     T040214E  A  5   41   (SE)  Vaesteraas, Vaesteraas
     T040214D  B  5   26   (HR)  Rijeka, Rijeka
     T040214C  C  4   11   (RO)  Galati, Galati
     T040214B  A  5   76   (DE)  Karlsruhe, Karlsruhe
     T040214A  B  3   70   (UK)  Oxford, Oxford
     G040214   A  5   96   (ES)  Barcelona, European Toyota Tour
     T040208D  C  4   26   (RO)  Braila, Winter Cup
     T040208C  B  3    7   (DK)  Birkeroed, Grand Prix Handicap
     T040208B  B  4   52   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 2)
     T040208A  C  4   48   (NL)  Amsterdam, Oza Family Event (Playoffs)
     T040207F  A  5  152   (FR)  Antony, Antony
     T040207E  B  5   14   (SK)  Kosice, City Youth Championship
     T040207D  B  3    8   (UK)  Cheshire, Cheshire
     T040207C  C  6    8   (RO)  Braila, Winter Cup (Preliminary)
     T040207B  A  5   40   (IT)  Firenze, Firenze
     T040207A  C  4  207   (NL)  Amsterdam, Oza Family Event
     E040206   A  5   25   (NL)  Amstelveen, 2nd European Oza (KO final)
     E040205   A  4   78   (NL)  Amstelveen, 2nd European Oza (Qualification)
     T040131D  A  5   44   (CH)  Bern, Bern
     T040131C  A  5  126   (DE)  Erding, Erding
     T040131B  C  4   12   (PL)  Warszawa, Academic Cup
     T040131A  A  5   27   (CZ)  Mikulov, Czech Youth Championship
     T040124J  A  5    5   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Females Championship
     T040124I  A  9   10   (RU)  Sankt-Peterburg, 20th Russian Championship
     T040124H  A  5   36   (BE)  Leuven, Leuven
     T040124G  B  5   62   (DE)  Strausberg, Team Handicap
     T040124F  A  6   38   (UA)  Simferopol, Simferopol
     T040124E  C  4    8   (RO)  Galati, Galati
     T040124D  A  5    6   (ES)  Barcelona, Spanish Championship Finals
     T040124C  B  5   57   (FI)  Tampere, Rabbitty Six
     T040124B  A  5   30   (IT)  Varese, Varese
     T040124A  A  5   62   (CZ)  Praha, Czech Championship Qualification
     T040118C  C  8   12   (NL)  Amstelveen, Dutch Youth Open Handicap
     T040118B  B  6    8   (NL)  Amstelveen, Dutch Youth Championship
     T040118A  B  4   28   (PL)  Warszawa, 12th Warszawa Cup (round 1)
     T040117D  B  5    6   (FI)  Oulu, City Championship
     T040117C  A  6   20   (RO)  Bucuresti, Romanian Ing Cup
     T040117B  C  5   15   (SK)  Kosice, Kosice Club Rapid
     T040117A  B  3   86   (UK)  Maidenhead, Furze Platt Tournament
     T040111B  A  8   16   (NL)  Amstelveen, Dutch Championship 2004
     T040111A  B  4   32   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 1)
     T040110B  A  2    2   (NL)  Amstelveen, Dutch Females Championship
     T040110A  A  5  156   (DE)  Essen, German Open
     T040109A  A  6   12   (CZ)  Praha, Czech Ing Cup
     T040103D  A  5   41   (UA)  Kyiv, City Championship
     T040103C  B  5   63   (FR)  Orsay, Orsay
     T040103B  A  6   67   (SE)  Stockholm, Stockholm
     T040103A  A  5   55   (NL)  Heerlen, Heerlen
     G040101   A  8  127   (UK)  London, European Pandanet-Toyota Tour
    

  • 2003:

  • November - December
     T031227A  C  5   21   (DE)  Garfeln, Garfeln
     T031223A  A  2    2   (FR)  French Championship 2003 (play, French Championship 2003 (play-off)
     T031220C  C  5   25   (SI)  Ljubljana, Winter Open
     T031220B  A  6   16   (RO)  Bucuresti, Serban Cantacuzino Cup
     T031220A  C  3   11   (PL)  Warszawa, MIM Rapid
     T031214C  A  2   13   (YU)  Kragujevac, Team Cup
     T031214B  B  4   33   (HR)  Velika Gorica, Velika Gorica
     T031214A  B  4   35   (PL)  Warszawa, 11th Warszawa Cup (round 11)
     T031213F  B  4   45   (FR)  Perpignan, Perpignan
     T031213E  A  4   21   (YU)  Kragujevac, Serbia and Montenegro Team Championship
     T031213D  C  5    8   (FI)  Oulu, City Championship Qualification
     T031213C  B  4   16   (UK)  Edinburgh, Scottish Barlow
     T031213B  B  5   18   (SK)  Kosice, Winter Handicap
     T031213A  A  5   64   (CZ)  Karlovy Vary, Korunni Art Studio Cup
     T031212A  A  7    8   (RO)  Bucuresti, Romanian Championship
     T031210A  A  7    8   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship (final)
     T031207B  B  4   44   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 10)
     T031207A  B  3    8   (DK)  Birkeroed, Grand Prix Handicap
     T031206F  B  4   50   (FR)  Toulouse, Autumn Internal Tournament
     T031206E  A  6   90   (ES)  Barcelona, Spanish Open
     T031206D  A  5   85   (DE)  Braunschweig, 21st Nikolaus-Turnier
     T031206C  B  5    6   (SK)  Bratislava, St. Nicolas Tournament
     T031206B  B  5   26   (FI)  Turku, Turku
     T031206A  A  5   20   (HU)  Budapest, Hungarian Youth Championship
     G031206   A  6   76   (IT)  Milano, European Pandanet-Toyota Tour
     T031204A  A  7    8   (DE)  Braunschweig, German Championship
     T031201A  C  5   18   (NL)  Utrecht, Club Championship
     T031130C  B  3   42   (FR)  Paris, Graine de Champion
     T031130B  B  4   33   (PL)  Warszawa, 11th Warszawa Cup (round 10)
     T031130A  A  1    2   (AT)  Wien, Austrian Championship Playoff
     T031129F  B  5   38   (LT)  Moletai, Tenuki Tournament
     T031129E  A  5   38   (RO)  Turnu Severin, Team Tournament
     T031129D  A  5   42   (FR)  Paris, 21st Meijin Tournament (category A)
     T031129C  A  5    8   (YU)  Kragujevac, Serbia and Montenegro Female Championship
     T031129B  A  5  159   (DE)  Berlin, Berliner Kranich
     T031129A  A  3    8   (SK)  Bratislava, Oza Qualification
     G031129   A  4    8   (NL)  Amstelveen, 1st European Masters
     T031128B  A  6   37   (RU)  Perm, Perm
     T031128A  B  5    5   (SK)  Kosice, City Championship
     T031122H  C  3   26   (FR)  Strasbourg, Strasbourg
     T031122G  A  5   31   (FR)  Paris, 21st Meijin Tournament (category B)
     T031122F  A  5    9   (YU)  Kragujevac, Serbia and Montenegro Youth Championship
     T031122E  C  8   15   (FI)  Helsinki, Finnish Kisei - Side Handicap Tournament
     T031122D  A  6   20   (FI)  Helsinki, Finnish Kisei
     T031122C  B  5   54   (DE)  Paderborn, 6th Ponnuki Tournament
     T031122B  B  5   13   (SI)  Ljubljana, 4th Akisen Tournament
     T031122A  A  5   72   (CZ)  Ostrava, Ostrava
     T031116B  B  5   15   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship -2nd Qualification
     T031116A  B  4   31   (PL)  Bytom, Silesian Cup (round 9)
     T031115H  A  5   33   (UA)  Rivne, Rivne
     T031115G  A  6   22   (RO)  Bucuresti, Romanian Championship Qualification
     T031115F  B  6   42   (NL)  Arnhem, Arnhem
     T031115E  A  5    6   (AT)  Wien, Austrian Championship
     T031115D  B  5   40   (FR)  Rennes, Rennes
     T031115C  B  7  104   (DE)  Hamburg-Rahlstedt, 21st Tengen Tournament
     T031115B  A  5   48   (IT)  Modena, AGI Italian Open
     T031115A  A  5    5   (DK)  Birkeroed, Danish Oza Qualification
     T031114A  A  5   62   (SK)  Bratislava, Casino Open
     T031109D  C  5   14   (RO)  Braila, Romanian Youth Championship (under 18)
     T031109C  A  5   50   (UK)  Ingleton, Three Peaks
     T031109B  A  5   30   (PL)  Szklary, Polish Youth Championship
     T031109A  A  5   28   (PL)  Szklary, Polish Championship Side Tournament
     T031108J  C  7   35   (RO)  Braila, Romanian Youth Championship (under 16)
     T031108I  C  4   12   (RO)  Braila, Rapid Open
     T031108H  A  5   42   (NL)  Groningen, Martini Cup
     T031108G  A  5   12   (HU)  Budapest, Hungarian Championship
     T031108F  B  8   59   (FR)  Clermont-Ferrand, Clermont-Ferrand
     T031108E  A  5   24   (FR)  Clermont-Ferrand, French Team Championship Final
     T031108D  A  7    8   (PL)  Szklary, Polish Championship League
     T031108C  C  5   14   (FI)  Oulu, City Championship Qualification
     T031108B  B  3   24   (CH)  Winterthur, Winterthur
     T031108A  B  5   26   (SK)  Zlata Idka, Zlata Idka
     G031108   A  5   59   (SE)  Goeteborg, European Pandanet-Toyota Tour
     T031107A  A  7   14   (YU)  Nish, Serbia and Montenegro Championship
     T031106A  A  7   43   (UA)  Rivne, Ukrainian Youth Championship
     T031102B  B  5   16   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship -1st Qualification
     T031102A  B  3    8   (DK)  Birkeroed, Grand Prix Handicap
     T031101G  A  5    3   (IE)  Dublin, Irish Championship Playoffs
     T031101F  A  6   42   (RO)  Bucuresti, Domenii Cup
     T031101E  B  5   27   (FI)  Oulu, Mind Sports Festival
     T031101D  A  5   59   (FR)  Paris, 21st Meijin Tournament (category C)
     T031101C  A  2    4   (FI)  Helsinki, Finnish Championship Playoff
     T031101B  A  5   75   (BE)  Brussels, Brussels
     T031101A  A  5   48   (CZ)  Pacov, Czech Championship Qualification
    
  • September - October
     T031026B  B  4   79   (UK)  Wessex, Wessex
     T031026A  B  4   33   (PL)  Warszawa, 11th Warszawa Cup (round 9)
     T031025D  A  5   18   (UA)  Odesa, Ukrainian Championship Qualification
     T031025C  B  4   28   (DE)  Schwerin, Schwerin
     T031025B  A  5   45   (HU)  Budapest, Hungarian Open
     T031025A  A  5  132   (DE)  Mannheim, 6th Aji Tournament
     G031025   A  5   84   (RU)  Moscow, European Pandanet-Toyota Tour
     T031019A  B  4   22   (PL)  Zabrze, Silesian Cup (round 8)
     T031018F  A  4   32   (FR)  Paris, Ile-de-France Team Championship
     T031018E  A  5   80   (DE)  Leipzig, Leipzig
     T031018D  A  5   40   (DE)  Regensburg, Regensburg
     T031018C  A  5   28   (NO)  Oslo, Norwegian Championship
     T031018B  A  5   41   (IT)  Torino, 24th Italian Championship
     T031018A  A  5    9   (HR)  Velika Gorica, Croatian Youth Championship
     T031017C  A  5   23   (AT)  Wien, Austrian Open
     T031017B  A  7   22   (YU)  Beograd, Beograd
     T031017A  A  5   12   (FI)  Helsinki, 23rd Finnish Championship League
     T031016A  A  7   16   (SI)  Dobrna, 13th Slovenian Championship
     T031012B  B  4   16   (UK)  New Malden, Finals
     T031012A  B  4   18   (PL)  Wroclaw, Wroclaw
     T031011I  C  5   51   (UK)  New Malden, Qualifications
     T031011H  B  5   46   (FR)  Nantes, Nantes
     T031011G  B  5  101   (FR)  Lyon, Lyon
     T031011F  C  5    6   (FI)  Turku, Club Championship
     T031011E  A  5  141   (DE)  Bochum, Bochum
     T031011D  A  6   16   (HR)  Velika Gorica, 10th Croatian Championship
     T031011C  A  5   26   (BE)  Louvain-la-Neuve, Louvain-la-Neuve
     T031011B  A  5   27   (CH)  Basel, Swiss Championship
     T031011A  A  5   65   (CZ)  Praha, Central European MSO
     G031011   A  5   51   (SK)  Kosice, European Pandanet-Toyota Tour
     T031005A  B  3    7   (DK)  Birkeroed, Grand Prix Handicap
     T031004F  B  5   21   (DE)  Kaegsdorf, 7th Mecklenburg-Vorpommern Open
     T031004E  B  4   35   (FR)  Mont de Marsan, Mont de Marsan
     T031004D  A  8   25   (NL)  Amsterdam, Indis (Inter-District Tournament)
     T031004C  A  5   38   (IT)  Pisa, Pisa
     T031004B  B  4   54   (UK)  Wanstead, Wanstead
     T031004A  A  5   72   (PL)  Bielsko-Biala, Polish Championship Qualification
     T031001B  B  6   45   (IT)  Italian Team Cup, Italian Team Cup
     T031001A  B  4   26   (FR)  Antony, Internal Tournament
     T030928A  B  4   46   (PL)  Warszawa, 11th Warszawa Cup (round 8)
     W030927   A  8   58   (KR)  Incheon, 1st Incheon World Amateur Go Championship
     T030927E  B  4   31   (FR)  Annecy, Annecy
     T030927D  B  5   44   (DE)  Augsburg, Augsburg
     T030927C  A  5   58   (SE)  Linghem, Linkoeping Open
     T030927B  A  5   15   (DK)  Copenhagen, Danish Open
     T030927A  A  5   18   (SK)  Porac, Slovak Team Championship
     T030921A  B  3   67   (UK)  Milton Keynes, Milton Keynes
     T030920F  B  4   53   (FR)  Rouen, Rouen
     T030920E  A  5   35   (SI)  Pohorje, Maribor Open
     T030920D  A  5   55   (DE)  Jena, Jena
     T030920C  A  5   10   (YU)  Beograd, City Championship
     T030920B  B  5   14   (SK)  Tornala, Tornala
     T030920A  A  5   61   (CZ)  Mikulov, Mikulov
     T030919A  A  6   56   (UA)  Kyiv, Kyiv
     T030915A  B  6   93   (NL)  var. places, Dutch Go Competition
     T030914B  B  4   32   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 7)
     T030914A  B  3   21   (UK)  Penzance, Cornwall Tournament
     T030913D  C  4   15   (HR)  Velika Gorica, Velika Gorica
     T030913C  A  5   64   (FI)  Helsinki, Finnish Championship Qualification
     T030913B  B  5   30   (DE)  Koblenz, Koblenz
     T030913A  A  5   16   (AT)  Podersdorf, Mensa Tournament
     T030906E  B  5   53   (FR)  Versailles, Versailles
     T030906D  A  4  120   (FR)  Marseille, Marseille
     T030906C  A  5   51   (DE)  Kiel, Kiel
     T030906B  A  5   38   (DE)  Goeppingen, Goeppingen
     T030906A  A  5   58   (NL)  Eindhoven, 27th Brabants Tournament
     G030905   A  6  159   (CZ)  Brno, European Pandanet-Toyota Tour
    
  • July - August
     T030830A  A  5    6   (FI)  Tampere, Finnish Female Championship
     T030828A  A  8   25   (FR)  Montreuil, French Championship 2003 (3rd round)
     T030823C  C  6   17   (UK)  Manchester, MSO Rapid Tournament
     T030823B  B  5   18   (CZ)  Marianska, Czech Team Championship
     T030823A  B  4   27   (PL)  Olsztyn, Olsztyn
     T030822A  A  6   19   (YU)  Kragujevac, 10th Kragujevac Open
     T030819A  C  5   10   (ES)  Gracia Handicap, Barcelona
     T030816C  C  5   14   (HU)  Gyenesdias, Hungarian Summer Camp Handicap No 3
     T030816B  A  5   42   (RO)  Slobozia, Olympia Cup
     T030816A  A  6   28   (UK)  Manchester, 7th Mind Sport Olympiad
     T030813A  C  5   12   (HU)  Gyenesdias, Hungarian Summer Camp Handicap No 2
     T030810A  C  5   14   (HU)  Gyenesdias, Hungarian Summer Camp Handicap No 1
     T030809C  A  3    2   (UK)  var. places, British Championship 2003 (play-off)
     T030809B  A  5  106   (SE)  Leksand, 3rd Dalarna Tournament
     T030809A  B  3   56   (UK)  Epsom Down, Epsom Down
     T030807A  A  6   31   (UA)  Odesa, Odesa
     E030728   A  5  310   (RU)  Sankt-Peterburg, 47th European Go Congress (rounds 6-10)
     T030726A  C  5   15   (DE)  Goeppingen, Kids Tournament
     E030726   A  5  161   (RU)  Sankt-Peterburg, 47th European Go Congress (weekend tournament)
     E030720   A  5  310   (RU)  Sankt-Peterburg, 47th European Go Congress (rounds 1-5)
     T030719B  B  6   22   (RO)  Turnu Severin, C. Sprincenatu Memorial
     T030719A  B  3   39   (UK)  Letchworth, 2nd Garden City Tournament
     T030715A  A  6   52   (LT)  Mindunai, Lithuanian Summer Cup
     T030713A  C  2    4   (FI)  Paivola, Summer Camp Final
     T030712A  A  5   31   (LT)  Mindunai, Lithuanian Youth Championship
     T030711A  A  6   79   (CZ)  Pardubice, Harmony Club Open
     T030708A  A  9   10   (CZ)  Pardubice, Czech Championship
     T030707A  C  5    8   (SK)  Galanta, Tengen Club Rapid
     T030705E  C  5   18   (SI)  Ljubljana, Summer Open
     T030705D  A  6   35   (RO)  Craiova, Arctica Cup
     T030705C  B  5   22   (NL)  Leiden, Leiden
     T030705B  A  6   26   (UK)  Edinburgh, Scottish Open
     T030705A  A  5   77   (LU)  Luxembourg, Luxembourg
    
  • May - June
     T030629C  A  4   16   (RU)  Moscow, 5th CIS Baduk LG Cup - Final
     T030629B  B  7   45   (PL)  Tuchola, Polish Summer Camp Handicap
     T030629A  B  6   55   (PL)  Tuchola, Polish Summer Camp Tournament
     T030628J  A  5  223   (RU)  Moscow, 5th CIS Baduk LG Cup
     T030628I  B  5   48   (FR)  Taverny, Taverny
     T030628H  A  5   45   (NL)  Utrecht, Utrecht
     T030628G  A  5   52   (UK)  Barmouth, Welsh Open
     T030628F  B  5   32   (DE)  Bayreuth, 8th Tenuki Tournament
     T030628E  C  5   25   (ES)  Sabadell, Sabadell
     T030628D  B  4   31   (PL)  Warszawa, 11th Warszawa Cup (round 7)
     T030628C  A  5   15   (AT)  Wien, 12th Richard Gump Memorial
     T030628B  B  5   20   (SK)  Nove Zamky, Nove Zamky
     T030628A  B  5   30   (CZ)  Jesenik, 9th Priessnitz Cup
     T030627A  A  6   34   (DE)  Bayreuth, German Championship Preliminaries
     T030626B  A  5   39   (RU)  Moscow, LG Youth Cup (under 12)
     T030626A  A  4   60   (RU)  Moscow, LG Youth Cup (under 18)
     T030623A  C  5    6   (NL)  Utrecht, District Tournament
     T030622A  A  1    2   (DE)  Darmstadt, Hessian Championship Playoff
     T030621G  B  4   61   (FR)  Montpellier, Montpellier
     T030621F  C  4    9   (HR)  Velika Gorica, Velika Gorica
     T030621E  A  5   36   (CH)  Lausanne, Lausanne
     T030621D  B  5   11   (IT)  Bari, Bari
     T030621C  B  5   16   (SK)  Kosice, Summer Handicap
     T030621B  A  5  127   (DE)  Darmstadt, Darmstadt
     T030621A  A  5    8   (DE)  Darmstadt, German Youth Championship
     G030621   A  5   63   (PL)  Warszawa, European Pandanet-Toyota Tour
     T030620A  A  7    8   (YU)  Beograd, 2nd Ambassador Cup
     T030614G  A  5   42   (SE)  Stockholm, Stockholm
     T030614F  B  3   58   (UK)  Leicester, Leicester
     T030614E  A  5   19   (BE)  Gent, Gent
     T030614D  B  5   39   (FR)  Tours, Tours
     T030614C  C  7   11   (DE)  Gubkow, Gubkow
     T030614B  B  5   38   (DE)  Potsdam, Potsdam
     T030614A  B  5   41   (DE)  Boeblingen, Boeblingen
     T030613A  B  5   39   (SK)  Banska Bystrica, 4th Moyo Open
     T030607E  C  5   31   (ES)  Barcelona, 3rd FME Club Handicap
     T030607D  B  4   22   (FR)  Strasbourg, Strasbourg
     T030607C  B  6   62   (FR)  Toulouse, Toulouse
     T030607B  C  5   14   (HU)  Budapest, Takara Kids
     T030607A  A  5   51   (CZ)  Zlin, Zlin
     G030607   A  6  136   (DE)  Hamburg, European Pandanet-Toyota Tour
     T030601A  B  4   33   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 6)
     T030531A  A  6    4   (RO)  Bucuresti, Romanian Female Championship
     T030530B  A  6   14   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Final
     T030530A  A  6   45   (SE)  Malmoe, Swedish Open Championship
     T030529D  A  6   30   (RU)  Khabarovsk, Khabarovsk
     T030529C  A  5    6   (RU)  Kazan, Veteran`s Tournament
     T030529B  A  5   16   (RU)  Kazan, Russian Youth Championship Qualification
     T030529A  A  5   44   (RU)  Kazan, 10th Vasiljev Memorial
     G030529   A  6  128   (NL)  Amsterdam, European Toyota-Pandanet Tour
     T030525A  B  4   35   (PL)  Wroclaw, Wroclaw
     T030524E  B  5   19   (UA)  Odesa, LG Cup Qualification
     T030524D  B  5   34   (FI)  Jyvaskyla, Jyvaskyla
     T030524C  A  5  133   (DE)  Koeln, Koeln
     T030524B  B  5   22   (SK)  Bratislava, Bratislava
     T030524A  A  5   25   (HR)  Zagreb, Croatian Open
     T030518A  B  4   36   (PL)  Warszawa, 11th Warszawa Cup (round 6)
     T030517G  A  5   60   (RO)  Timisoara, Walter Schmidt Cup
     T030517F  A  5   50   (ES)  Madrid, Madrid
     T030517E  A  5   27   (IT)  Roma, .Il Gladiatore. Tournament
     T030517D  A  5  104   (DE)  Frankfurt, Frankfurt
     T030517C  A  3   16   (SI)  Ljubljana, Slovenian Team Championship
     T030517B  B  4   35   (PL)  Bielsko-Biala, Silesian Cup (round 5)
     T030517A  A  5   48   (CZ)  Nymburk, Nymburk
     T030516A  A  6   23   (DK)  Odense, Danish Championship
     T030511A  B  3   52   (UK)  Bracknell, Bracknell
     T030510E  A  5    6   (YU)  Kragujevac, City Championship
     T030510D  B  5   24   (FR)  Angers, Angers
     T030510C  B  5   36   (DE)  Oschersleben, German Team Handicap
     T030510B  C  4   29   (DE)  Freiburg, Freiburg
     T030510A  A  5   23   (NO)  Oslo, Norwegian Open
     T030509A  A  5   14   (UA)  Odesa, Victory Day Tournament
     T030505A  C  5    6   (UK)  Cambridge, MSO Dan Tournament
     T030504B  B  4   43   (PL)  Warszawa, 11th Warszawa Cup (round 5)
     T030504A  C  5   33   (UK)  Cambridge, Barlow Tournament
     T030503F  A  7    8   (UK)  London, Challengers` League
     T030503E  C  6   29   (FI)  Oulu, Oulu Club Open
     T030503D  B  5    9   (SK)  Zlata Idka, Slovak Championship Side Handicap
     T030503C  A  6   24   (SK)  Zlata Idka, Slovak Youth Championship
     T030503B  A  6    4   (SK)  Zlata Idka, Slovak Female Championship
     T030503A  A  5   29   (DE)  Rostock, Rostock
     T030502B  A  6   19   (RU)  Cheljabinsk, Russian Youth Championship Qualification
     T030502A  A  6   29   (RU)  Cheljabinsk, Russian Cup Circuit
     G030502   A  5   62   (HU)  Budapest, European Pandanet-Toyota Tour
     T030501B  B  8  124   (FR)  Grenoble, Grenoble
     T030501A  C  4   20   (FR)  Strasbourg, Strasbourg
    
  • March - April
     T030430A  A  7   12   (SK)  Zlata Idka, 12th Slovak Championship
     T030427A  B  7   28   (PL)  Warszawa, 11th Warszawa Cup (round 4)
     T030426C  A  6   66   (SI)  Bled, Bled
     T030426B  A  5  134   (DE)  Hannover, Hannover
     T030426A  A  5   65   (CZ)  Ostrava, Czech Championship Qualification
     T030423A  C  4   14   (DE)  Bayreuth, Easter Rapid Handicap
     T030419A  B  5    8   (YU)  Kragujevac, City Championship Qualification
     G030419   A  6  275   (FR)  Paris, European Pandanet-Toyota Tour
     T030418B  A  6   52   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship League
     T030418A  A  6   63   (FI)  Turku, Nordic Championship 2003
     T030413A  B  4   40   (PL)  Laziska, Silesian Cup (round 4)
     T030412A  A  5   28   (LT)  Vilnius, Vilnius
     T030411B  B  6   36   (SK)  Sugov, 2nd Kirin Ki-In Open
     T030411A  A  6   40   (RU)  Nizhnij Novgorod, Russian Cup Circuit
     T030405D  B  5   22   (RU)  Perm, City Championship
     T030405C  A  5   82   (DE)  Muenchen, Bierseidel tournament
     T030405B  A  6   50   (UK)  British Open, British Open
     T030405A  A  5   66   (CZ)  Plzen, Plzen
     T030330   B  4   45   (PL)  Warszawa, 11th Warszawa Cup (round 3)
     T030329D  A  9   10   (BE)  Leuven, Belgian Championship
     T030329C  B  5  100   (DE)  Castrop-Rauxel, Castrop-Rauxel
     T030329B  B  5   16   (SK)  Bratislava, Bratislava
     T030329A  A  5   41   (CH)  Zuerich, Zuerich
     T030328A  A  7    8   (UA)  Kyiv, Ukrainian Female Championship
     T030323A  C  4   41   (UK)  Leamington, Leamington
     T030322E  A  9    8   (RU)  Novosibirsk, City Championship
     T030322D  B  5   58   (FR)  Dijon, Dijon
     T030322C  A  5   67   (DE)  Erlangen, Erlangen
     T030322B  B  4   13   (IT)  Pisa, AGI Team Cup Final
     T030322A  A  4   16   (UK)  Leamington, British Candidates
     G030322   A  5   44   (AT)  Velden, European Pandanet-Toyota Tour
     T030321A  A  6   48   (RU)  Sankt-Peterburg, Peter the Great Cup
     T030315C  A  5   71   (NL)  Nijmegen, 30th Emperor Karel`s Tournament
     T030315B  B  3   14   (FR)  Cannes, Cannes
     T030315A  A  5   46   (IT)  Carpi, Carpi
     E030314B  A  5   83   (FR)  Cannes, European Children Championship 2003
     E030314A  A  5  193   (FR)  Cannes, European Youth Championship 2003
     T030308C  B  4   35   (HR)  Velika Gorica, Velika Gorica
     T030308B  A  5  129   (DE)  Hamburg-Harburg, Hamburg-Harburg
     T030308A  A  5   52   (CZ)  Frydek-Mistek, Frydek-Mistek
     G030308   A  5   27   (IE)  Dublin, European Pandanet-Toyota Tour
     T030302B  B  3   75   (UK)  Cambridge, 27th Trigantius
     T030302A  B  4   28   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 3)
     T030301E  A  8   12   (IE)  Dublin, Irish Championship League
     T030301D  B  5   70   (FR)  Levallois, Levallois
     T030301C  B  5   57   (FR)  Valence-Livron, Valence-Livron
     T030301B  B  5   21   (SK)  Porac, Porac
     T030301A  A  5   41   (NL)  Amsterdam, European Ing Cup - Side Tournament
     E030301   A  6   24   (NL)  Amsterdam, 14th European Ing Cup
    
  • January - February
     T030225A  A  6   49   (UA)  Kyiv, City Championship
     T030223   B  4   35   (PL)  Warszawa, 11th Warszawa Cup (round 2)
     T030222F  B  5   52   (HU)  Budapest, 2nd Zuglo Handicap
     T030222E  A  6   20   (RU)  Sankt-Peterburg, City Youth Championship
     T030222D  A  6   45   (RU)  Kazan, Russian Cup Circuit
     T030222C  A  5   57   (DE)  Dresden, Dresden
     T030222B  B  6  131   (DE)  Bonn, Bonn
     T030222A  A  5   72   (ES)  Barcelona, Barcelona
     T030215F  A  5   46   (IT)  Firenze, .Lorenzo Il Magnifico. Tournament
     T030215E  B  3   85   (UK)  Oxford, Oxford
     T030215D  A  5   61   (FI)  Takapotku, Takapotku
     T030215C  A  5   32   (SE)  Vaesteraas, Vaesteraas
     T030215B  B  5   11   (SK)  Kosice, City Youth Championship
     T030215A  A  5   65   (CZ)  Praha, Praha
     T030210A  A  5   26   (DE)  Hamburg, City Championship
     T030209A  C  4   14   (FR)  Strasbourg, Strasbourg
     T030208C  B  5   25   (RU)  Sankt-Peterburg, Dragon Cup
     T030208B  B  3    8   (UK)  Cheshire, Cheshire
     T030208A  A  5   88   (HU)  Budapest, Korean Ambassador Cup
     T030203A  B  7   80   (NL)  var. places, Dutch Team Competition
     T030202   B  4   38   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 2)
     T030201F  A  5   21   (BA)  Banja Luka, Bosnia and Hercegovina Youth Championship
     T030201E  A  5  111   (FR)  Antony, Antony
     T030201D  A  5   72   (DE)  Erding, Erding
     T030201C  A  5   26   (CH)  Bern, Bern
     T030201B  B  5   19   (SK)  Kosice, Kosice
     T030201A  A  6   23   (CZ)  Ostrava, Czech Youth Championship
     T030127A  A  5    8   (RU)  Moscow, Russian Female Championship
     T030126B  B  6    8   (NL)  Amsterdam, Dutch Youth Championship
     T030126A  A  7    8   (RU)  Moscow, 19th Russian Championship
     T030125F  A  6   17   (RO)  Bucuresti, Romanian Ing Cup
     T030125E  A  3    2   (IT)  Milano, Italian Championship Playoff
     T030125D  B  6   25   (DK)  Vedbaek, Ambassador`s Cup
     T030125C  A  5   81   (DE)  Karlsruhe, Karlsruhe
     T030125B  B  5   38   (FI)  Tampere, Rabbitty Six
     T030125A  A  5   81   (CZ)  Olomouc, Czech Championship Qualification
     T030119   B  4   31   (PL)  Warszawa, 11th Warszawa Cup (round 1)
     T030118E  A  5    6   (NL)  Amsterdam, Dutch Female Championship
     T030118D  A  8   16   (NL)  Amsterdam, Dutch Championship 2003
     T030118C  A  5    6   (ES)  Barcelona, Spanish Championship Finals
     T030118B  A  5   34   (BE)  Leuven, Leuven
     T030118A  B  3   83   (UK)  Maidenhead, Furze Platt Tournament
     T030117   A  5   32   (SK)  Banska Bystrica, Banska Bystrica
     T030112   B  4   35   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 1)
     T030111B  B  5   52   (FR)  Orsay, Orsay
     T030111A  A  5  120   (DE)  Essen, German Open
     T030110   A  6   13   (CZ)  Praha, Czech Ing Cup
     T030106   A  9   10   (RU)  Kazan, Russian Youth Championship
     T030105   B  3    8   (DK)  Birkeroed, Birkeroed
     T030104B  A  6   61   (SE)  Stockholm, Stockholm
     T030104A  A  5   39   (NL)  Heerlen, Heerlen
     T030103A  A  5   45   (RU)  Moscow, Russian Children Championship
     G030101   A  8   98   (UK)  London, European Pandanet-Toyota Tour
    

  • 2002:

  • November - December
     T021228C  B  5   15   (HR)  Velika Gorica, Velika Gorica
     T021228B  A  2    9   (YU)  Kragujevac, Yugoslav Team Cup
     T021228A  A  4   12   (YU)  Kragujevac, 5th Yugoslav Cup
     T021221C  C  5   28   (SI)  Ljubljana, Winter Open
     T021221B  A  3    4   (YU)  Kragujevac, Yugoslav Youth Championship
     T021221A  A  6    4   (YU)  Kragujevac, Yugoslav Female Championship
     T021216A  C  5   16   (NL)  Utrecht, Club Championship
     T021214H  A  7   19   (BE)  Leuven, Belgian Championship Qualification
     T021214G  C  5   30   (FR)  Paris, Rapid Tournament
     T021214F  B  4   30   (HR)  Velika Gorica, Velika Gorica
     T021214E  B  4   17   (UK)  Edinburgh, Scottish Bar Low
     T021214D  A  2    9   (YU)  Beograd, Yugoslav Team Championship
     T021214C  C  5   43   (ES)  Barcelona, FME Club Handicap
     T021214B  C  5   19   (SK)  Kosice, Kosice Club Rapid
     T021214A  A  5   70   (CZ)  Karlovy Vary, Art Studio Cup
     T021208A  C  4   17   (FR)  Strasbourg, Rapid Handicap
     T021207C  A  5   75   (DE)  Braunschweig, 20th Nikolaus-Turnier
     T021207B  A  5   28   (PL)  Bielsko-Biala, Polish Youth Championship
     T021207A  B  5   20   (SK)  Bratislava, St. Nicolas Tournament
     T021206C  A  6   81   (RU)  Moscow, 8th Japanese Ambassador Cup
     T021206B  A  7    8   (RO)  Bucuresti, Romanian Championship
     T021206A  A  7   56   (ES)  Sevilla, Spanish Championship
     G021206   A  6   68   (IT)  Milano, Fujitsu Qualification Tournament
     T021205   A  7    8   (PL)  Bielsko-Biala, Polish Championship League
     T021204   C  4   12   (DE)  Bayreuth, St. Nicolas Handicap Tournament
     T021201C  A  7    8   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship (final)
     T021201B  B  4   33   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 10)
     T021201A  B  5   36   (PL)  Warszawa, 10th Warszawa Cup (round 10)
     T021130D  B  5   52   (FR)  Toulouse, Autumn Internal Tournament
     T021130C  A  5   49   (FR)  Paris, 20th Meijin Tournament (category A)
     T021130B  C  7   25   (FI)  Espoo, PoGo Club Rapid
     T021130A  A  5  149   (DE)  Berlin, Berliner Kranich
     G021129   A  5   24   (NL)  Amsterdam, 10th European Fujitsu Cup
     T021124   B  4   28   (PL)  Krakow, Krakow
     T021123B  A  5   38   (FR)  Paris, 20th Meijin Tournament (category B)
     T021123A  A  5   12   (HU)  Budapest, Hungarian Championship
     G021122   A  6  107   (UA)  Kyiv, European Pandanet-Toyota Tour
     T021116G  A  5   33   (RU)  Moscow, City Championship - Semifinal
     T021116F  A  3    3   (HR)  Velika Gorica, Croatian Youth Championship
     T021116E  C  6   19   (FI)  Turku, Turku
     T021116D  B  5   68   (FR)  Clermont-Ferrand, Clermont-Ferrand
     T021116C  B  7  117   (DE)  Hamburg-Rahlstedt, 20th Tengen Tournament
     T021116B  A  5   12   (HU)  Budapest, Hungarian Youth Championship
     T021116A  A  5   65   (CZ)  Ostrava, Ostrava
     T021115   A  7   12   (YU)  Kragujevac, 24th Yugoslav Championship
     T021109K  A  5   66   (UK)  Ingleton, Three Peaks
     T021109J  B  5   24   (FR)  Carcassonne, Carcassonne
     T021109I  B  6   43   (FR)  Rennes, Rennes
     T021109H  A  3    2   (FR)  Rennes, French Championship 2002 (play-off)
     T021109G  A  5    5   (PT)  Loule, Portugal Open
     T021109F  A  5   17   (SI)  Ljubljana, 3rd Akisen Tournament
     T021109E  A  5   24   (CH)  Zurich, Swiss Championship
     T021109D  B  5   51   (DE)  Paderborn, 5th Ponnuki Tournament
     T021109C  A  5   65   (SE)  Goeteborg, Goeteborg
     T021109B  B  5   22   (SK)  Zlata Idka, Zlata Idka
     T021109A  A  5  104   (PL)  Wroclaw, Wroclaw
     T021103B  B  5   30   (PL)  Warszawa, 10th Warszawa Cup (round 9)
     T021103A  B  4   20   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 9)
     T021102D  B  5   28   (FR)  Antony, Internal Tournament
     T021102C  A  5   33   (NL)  Groningen, Martini Cup
     T021102B  A  5   80   (DE)  Mannheim, 5th Aji Tournament
     T021102A  A  5   40   (CZ)  Pacov, Czech Championship Qualification
     G021102   A  5   84   (BE)  Bruxelles, European Pandanet-Toyota Tour
     T021101   A  6   30   (IT)  Roma, AGI Italian Open
    
  • September - October
     T021027   B  4   89   (UK)  Wessex, Wessex
     T021026G  A  6   21   (RO)  Bucuresti, Romanian Championship Qualification
     T021026F  A  5   35   (FR)  Paris, 20th Meijin Tournament (category C)
     T021026E  B  4   25   (FR)  Perpignan, Perpignan
     T021026D  A  7   40   (UA)  Rivne, Ukrainian Youth Championship
     T021026C  B  3   24   (CH)  Winterthur, Winterthur
     T021026B  A  5   58   (DE)  Leipzig, Leipzig
     T021026A  A  5   32   (LT)  Kaunas, Kaunas
     T021025B  A  5   12   (FI)  Helsinki, 22nd Finnish Championship
     T021025A  A  5   44   (HU)  Budapest, Hungarian Open
     T021019I  A  5   24   (YU)  Belgrade, Belgrade
     T021019H  A  5   24   (HR)  Velika Gorica, 9th Croatian Championship
     T021019G  B  5   20   (DE)  Regensburg, Regensburg
     T021019F  A  5   20   (NO)  Blindern, Norwegian Championship 2002
     T021019E  A  5   41   (DE)  Jena, Jena
     T021019D  A  5   57   (DE)  Bremen, Bremen
     T021019C  B  5   14   (SK)  Kosice, Autumn Tournament
     T021019B  A  5   42   (PL)  Warszawa, Polish Championship Qualification
     T021019A  B  5   38   (CZ)  Praha, Rohlena Memorial
     T021018   A  5   18   (AT)  Wien, Austrian Open
     T021017B  A  9    8   (DE)  Bremen, German Championship
     T021017A  A  7   11   (SI)  Kranj, 12th Slovenian Championship
     T021016   A  7    8   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship
     T021013   B  5   33   (PL)  Warszawa, 10th Warszawa Cup (round 8)
     T021012E  A  5   34   (RO)  Bucuresti, Domenii Cup
     T021012D  C  5   16   (FI)  Oulu, Mind Sports Festival Handicap
     T021012C  A  5  121   (DE)  Bochum, Bochum
     T021012B  A  5   53   (IT)  Bologna, 23rd Italian Championship
     T021012A  B  4   58   (UK)  Wanstead, Wanstead
     G021012   A  5   40   (DK)  Copenhagen, European Pandanet-Toyota Tour
     T021009   C  4    8   (DE)  Bayreuth, City Championship
     T021006   B  4   39   (PL)  Laziska, Silesian Cup (round 8)
     T021005D  A  8   30   (NL)  Amsterdam, Indis (Inter-District Tournament)
     T021005C  B  5   26   (FR)  Mont de Marsan, Mont de Marsan
     T021005B  C  7   17   (FI)  Helsinki, Finnish Kisei - Side Handicap Tournament
     T021005A  A  5   15   (FI)  Helsinki, Finnish Kisei
     G021004   A  5   49   (SK)  Bratislava, Fujitsu Qualification Tournament
     T021002   B  6   32   (DE)  Kaegsdorf, 6th Mecklenburg-Vorpommern Open
     T020929B  B  3    8   (DK)  Birkeroed, Birkeroed
     T020929A  B  3   64   (UK)  Milton Keynes, Milton Keynes
     T020928F  B  5   32   (DE)  Augsburg, Augsburg
     T020928E  B  4   37   (FR)  Rouen, Rouen
     T020928D  B  4   30   (FR)  Annecy, Annecy
     T020928C  A  5   47   (SE)  Linkoeping, Linkoeping Open
     T020928B  A  5   18   (BE)  Louvain-la-Neuve, Louvain-la-Neuve
     T020928A  A  5   63   (CZ)  Mikulov, Mikulov
     G020928   A  6   58   (RO)  Bucuresti, European Pandanet-Toyota Tour
     T020927B  A  5   72   (UA)  Kyiv, Ukrainian Cup
     T020927A  A  5    6   (SK)  Kosice, City Championship
     T020921C  C  5   42   (NL)  Amsterdam, Ten Eyes Tournament
     T020921B  A  5   33   (IT)  Pisa, Pisa
     T020921A  A  5   35   (SI)  Pohorje, Maribor Open
     T020914C  A  5   37   (FI)  Kuopio, Finnish Championship Qualification
     T020914B  C  5   23   (HR)  Velika Gorica, Summer Club Tournament
     T020914A  B  3   26   (UK)  Penzance, Cornwall Tournament
     G020913   A  6  115   (CZ)  Brno, European Pandanet-Toyota Tour
     T020908B  B  4   30   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 7)
     T020908A  B  5   31   (PL)  Warszawa, 10th Warszawa Cup (round 7)
     T020907E  B  5   53   (FR)  Versailles, Versailles
     T020907D  A  5   49   (NL)  Eindhoven, 26th Brabants Tournament
     T020907C  A  6   62   (UK)  Manchester, Northern Open
     T020907B  B  5   20   (SK)  Tornala, Tornala
     T020907A  B  5   49   (DE)  Boeblingen, Boeblingen
     T020904   B  7   85   (NL)  var. places, Dutch Team Competition
     T020901   A  9    9   (LT)  var. places, Lithuanian League
    
  • July - August
     T020831B  A  4   89   (FR)  Marseille, Marseille
     T020831A  A  5   61   (DE)  Kiel, Kiel
     T020824C  A  5   13   (SK)  Bratislava, City Championship
     T020824B  B  4   20   (CZ)  Veverska Bityska, Handicap Tournament
     T020824A  A  3   12   (CZ)  Veverska Bityska, Czech Team Championship
     T020823B  B  5   35   (HU)  Gyenesdias, Summer Camp Handicap
     T020823A  A  8   32   (FR)  Strasbourg, French Championship 2002 (3rd round)
     T020818C  A  5   32   (HU)  Gyenesdias, Summer Camp Open
     T020818B  A  3   29   (UK)  Isle of Man, Summer Go Camp (afternoon tournament)
     T020818A  A  5   36   (UK)  Isle of Man, Summer Go Camp (main tournament)
     W020816   A  2    8   (TH)  Bangkonk, 19th WYGC - final playoffs
     T020815   B  3   18   (UK)  London, Mind Sport Olympiad
     W020812   A  5   22   (TH)  Bangkonk, 19th World Youth Goe Championship
     T020810D  C  5   13   (SK)  Bratislava, Bratislava
     T020810C  A  5   32   (SE)  Leksand, 2nd Dalarna Tournament
     T020810B  A  3    2   (UK)  var. places, British Championship 2002 (play-off)
     T020810A  B  3   60   (UK)  Epsom Down, Epsom Down
     T020809   A  6   36   (YU)  Kragujevac, 9th Kragujevac Open
     E020729   A  5  304   (HR)  Zagreb, 46th European Go Congress (rounds 6-10)
     T020727   A  5    5   (SK)  Nove Zamky, Nitra Region Championship
     E020727   A  5  213   (HR)  Zagreb, 46th European Go Congress (weekend tournament)
     E020721   A  5  304   (HR)  Zagreb, 46th European Go Congress (rounds 1-5)
     T020720   A  5   17   (DE)  Landsberg, Summer Camp Tournament
     T020717   A  6   60   (RO)  Turnu Severin, 2nd Balkan Go Congress
     T020715C  B  5   67   (FR)  Bielle, French Summer Camp - second week
     T020715B  A  7   30   (RO)  Turnu Severin, Romanian Youth Championship
     T020715A  A  3   16   (RO)  Turnu Severin, 2nd Balkan Go Congress - Team Tournament
     T020714   C  2    4   (FI)  Herrala, Summer Camp Finals
     T020713F  A  5   29   (NL)  Leiden, Leiden
     T020713E  B  5   47   (FR)  Bielle, French Summer Camp - weekend
     T020713D  A  5   38   (LT)  Moletai, Moletai
     T020713C  B  5   21   (DE)  Goeppingen, Goeppingen
     T020713B  B  3   40   (UK)  Letchworth, 1st Garden City Tournament
     T020713A  A  5   50   (CZ)  Pardubice, Pardubice
     T020712   A  5   12   (RO)  Turnu Severin, Romanian Cup Final
     T020710   A  7   20   (LT)  Moletai, Lithuanian Youth Championship
     T020708   B  5   66   (FR)  Bielle, French Summer Camp - first week
     T020706B  C  5   14   (SI)  Ljubljana, Summer Open
     T020706A  A  6   25   (RU)  Moscow, Russian Youth Championship Qualification
     T020705   A  7   56   (CZ)  Frydek-Mistek, Czech Championship - weekend tournament
     T020704   A  6  100   (RU)  Moscow, Russian Go Congress
     T020703   B  5   30   (CZ)  Frydek-Mistek, Czech Championship - side handicap
     T020702   A  9   10   (CZ)  Frydek-Mistek, Czech Championship
    
  • May - June
     T020630   B  6   38   (PL)  Tuchola, Polish Summer Camp Tournament
     T020629E  A  5   43   (UK)  Barmouth, Welsh Open
     T020629D  B  5   44   (FR)  Taverny, Taverny
     T020629C  A  5   52   (NL)  Utrecht, Utrecht
     T020629B  B  5   20   (SK)  Nove Zamky, Nove Zamky
     T020629A  A  5   17   (AT)  Wien, 11th Richard Gump Memorial
     T020627   A  6   20   (RU)  Petrozavodsk, Karelian Open
     T020622D  B  5   39   (FR)  Tours, Tours
     T020622C  B  4   45   (FR)  Montpellier, Montpellier
     T020622B  B  5   17   (IT)  Bari, Bari
     T020622A  A  5   17   (AT)  Graz, 5th Styrian Masters
     G020622   A  5   77   (PL)  Warszawa, Fujitsu Qualification Tournament
     T020621   A  7    8   (YU)  Belgrade, Ambassador Cup
     T020615E  A  5   17   (SE)  Stockholm, Stockholm
     T020615D  A  5    6   (YU)  Belgrade, City Championship
     T020615C  B  3   38   (UK)  Leicester, Leicester
     T020615B  C  5   18   (HR)  Velika Gorica, Spring Club Tournament
     T020615A  C  5   16   (SK)  Kosice, Kosice Club Rapid
     T020609B  B  4   22   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 6)
     T020609A  B  6   33   (PL)  Warszawa, 10th Warszawa Cup (round 6)
     T020608C  A  5    6   (FI)  Helsinki, Finnish Female Championship
     T020608B  A  5   55   (SK)  Banska Bystrica, 3rd Moyo Open
     T020608A  A  5   48   (CZ)  Zlin, Czech Championship Qualification
     W020602   A  8   61   (JP)  Hida, 24th World Amateur Go Championship
     T020602   A  1    2   (DE)  Frankfurt, Hessian Championship Playoff
     T020601C  B  3   32   (UK)  Birmingham, Birmingham
     T020601B  B  5   27   (DE)  Bayreuth, 7th Tenuki Tournament
     T020601A  A  5   58   (DE)  Frankfurt, Frankfurt
     T020526   B  4   15   (PL)  Wroclaw, Wroclaw
     T020525C  B  5   18   (FI)  Jyvaskyla, Jyvaskyla
     T020525B  B  5   23   (SK)  Bratislava, Bratislava
     T020525A  A  5   46   (CZ)  Nymburk, Nymburk
     G020525   A  5   49   (HR)  Zagreb, Fujitsu Qualification Tournament
     T020524   A  6   28   (RU)  Kazan, 9th Vasiljev Memorial
     T020518C  A  6   43   (SE)  Linkoeping, Swedish Open Championship
     T020518B  B  6   69   (FR)  Toulouse, Toulouse
     T020518A  A  5   40   (IT)  Varese, Varese
     G020517   A  6  118   (DE)  Hamburg, European Toyota Tour
     T020512B  B  5   39   (PL)  Warszawa, 10th Warszawa Cup (round 5)
     T020512A  B  3   50   (UK)  Bracknell, Bracknell
     T020511F  A  5   33   (ES)  Madrid, Madrid
     T020511E  B  5   30   (FR)  Angers, Angers
     T020511D  A  5   69   (DE)  Darmstadt, Darmstadt
     T020511C  A  3   16   (SI)  Novo Mesto, Slovenian Team Championship
     T020511B  B  4   28   (PL)  Bielsko-Biala, Silesian Cup (round 5)
     T020511A  B  5    9   (SK)  Zlata Idka, Zlata Idka
     G020510   A  6  109   (NL)  Amsterdam, European Toyota Tour
     T020506   C  5   10   (UK)  Cambridge, Mind Sport Olympiad - Dans Tournament
     T020505   C  5   26   (UK)  Cambridge, Mind Sport Olympiad - Barlow Tournament
     T020504D  A  5   43   (LU)  Luxembourg, Luxembourg
     T020504C  B  5    6   (SK)  Bratislava, Slovak Championship Side Tournament
     T020504B  A  6   20   (SK)  Bratislava, Slovak Youth Championship
     T020504A  A  3    2   (SK)  Bratislava, Slovak Female Championship
     T020503C  A  7    8   (UK)  London, Challengers` League
     T020503B  A  6   19   (RU)  Cheljabinsk, Russian Youth Championship Qualification
     T020503A  A  6   24   (RU)  Cheljabinsk, Russian Cup Circuit
     G020503   A  5   80   (HU)  Budapest, Fujitsu Qualification Tournament
     T020502   B  5   74   (FR)  Grenoble, Grenoble
     T020501   A  7   14   (SK)  Bratislava, 11th Slovak Championship
    
  • March - April
     T020427G  A  5   31   (RO)  Timisoara, Walter Schmidt Cup
     T020427F  B  5   14   (YU)  Kragujevac, City Championship
     T020427E  C  5   13   (FI)  Oulu, Oulu Club Open
     T020427D  A  5  122   (DE)  Koeln, Koeln
     T020427C  A  5   42   (DE)  Rostock, Rostock
     T020427B  B  5   12   (SK)  Kosice, Youth City Championship
     T020427A  B  5   62   (CZ)  Ostrava, V.Valek Memorial Handicap
     T020426   A  6   16   (DK)  Copenhagen, Danish Championship
     T020420A  A  5  110   (DE)  Hannover, Hannover
     T020419   A  6   81   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship League
     G020419   A  6   60   (SI)  Bled, European Toyota Tour
     T020414   B  4   42   (PL)  Warszawa, 10th Warszawa Cup (round 4)
     T020412B  A  6   55   (RU)  Nizhnij Novgorod, Russian Cup Circuit
     T020412A  A  6   34   (DE)  Berlin, German Championship Preliminaries
     T020407B  B  4   34   (PL)  Laziska, Silesian Cup (round 4)
     T020407A  C  4   13   (PL)  Tuchola, Tuchola
     T020406E  A  5   53   (DE)  Muenchen, Bierseidel tournament
     T020406D  B  5    9   (SI)  Ljubljana, Spring Tournament
     T020406C  A  4   19   (UK)  Leamington, British Candidates
     T020406B  B  6   28   (SK)  Sugov, 1st Kirin Ki-in Open
     T020406A  A  5   49   (CZ)  Plzen, Plzen
     G020330   A  6  229   (FR)  Paris, European Toyota Tour
     T020329   A  6   25   (NO)  Oslo, Nordic Championship 2002
     T020323F  B  5   40   (FR)  Dijon, Dijon
     T020323E  A  5   34   (LT)  Vilnius, Vilnius
     T020323D  A  6   48   (UK)  Edinburgh, British Open
     T020323C  A  5   45   (HU)  Budapest, Korean Ambassador Cup - Side Tournaments
     T020323B  A  5   32   (HU)  Budapest, Korean Ambassador Cup
     T020323A  A  5   30   (SK)  Bratislava, Bratislava
     T020322   A  6   61   (RU)  Sankt-Peterburg, Peter the Great Cup
     T020317   A  3    3   (AT)  Wien, Austrian Championship Playoffs
     T020316E  A  5   50   (NL)  Nijmegen, 29th Emperor Karel`s Tournament
     T020316D  A  3    4   (DE)  Castrop-Rauxel, German Female Championship
     T020316C  B  5   63   (DE)  Castrop-Rauxel, Castrop-Rauxel
     T020316B  A  5   32   (CH)  Zuerich, Zuerich
     T020316A  B  6   26   (FI)  Helsinki, Jaakko Munkki Memorial
     E020315B  A  6   88   (CZ)  Praha, European Children Championship 2002
     E020315A  A  6  109   (CZ)  Praha, European Youth Championship 2002
     T020313   B  5    6   (SE)  Stockholm, Stockholm Club Championship
     T020310C  B  7    8   (UA)  Kyiv, City Championship
     T020310B  B  4   22   (PL)  Warszawa, 10th Warszawa Cup (round 3)
     T020310A  B  4   30   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 3)
     T020309F  B  5   42   (FR)  Valence-Livron, Valence-Livron
     T020309E  A  5   24   (IE)  Dublin, Irish Open
     T020309D  C  5   22   (HR)  Velika Gorica, Winter Club Tournament
     T020309C  A  5   77   (DE)  Hamburg-Harburg, Hamburg-Harburg
     T020309B  A  5   37   (DE)  Erlangen, Erlangen
     T020309A  B  5   23   (SK)  Porac, Kosice Spring Tournament
     E020308   A  6   24   (RU)  Sankt-Peterburg, 13th European Ing Cup
     T020303   B  3   79   (UK)  Cambridge, 26th Trigantius
     T020302E  B  5   55   (FR)  Levallois, Levallois
     T020302D  A  9   10   (BE)  Liege, Belgian Championship
     T020302C  C  7   19   (FI)  Espoo, PoGo Club Rapid
     T020302B  A  5   44   (AT)  Velden, Velden
     T020302A  A  5   46   (CZ)  Frydek-Mistek, Frydek-Mistek
    
  • January - February
     T020224   B  5   24   (PL)  Warszawa, 10th Warszawa Cup (round 2)
     T020223D  A  5   39   (DE)  Dresden, Dresden
     T020223C  A  5   19   (BE)  Gent, Gent
     T020223B  B  6   99   (DE)  Bonn, Bonn
     T020223A  A  5   68   (CZ)  Praha, Czech Championship Qualification
     G020223   A  5   62   (ES)  Barcelona, European Toyota Tour
     T020222   A  6   42   (RU)  Kazan, Russian Cup Circuit
     T020217   C  5    5   (HR)  Velika Gorica, EYC Qualification
     T020216C  A  5   21   (NL)  Enschede, Dutch Team Championship
     T020216B  B  3   82   (UK)  Oxford, Oxford
     T020216A  A  6   13   (CZ)  Ostrava, Czech Youth Championship
     T020211   A  6   10   (DE)  Hamburg, City Championship
     T020210B  C  3    3   (NL)  Amsterdam, Dutch Youth Championship Playoffs
     T020210A  C  4   32   (NL)  Amsterdam, Oza Family Event - Playoffs
     T020209D  A  5   30   (SE)  Vaesteraas, Vaesteraas
     T020209C  B  3    8   (UK)  Cheshire, Cheshire
     T020209B  B  5   18   (SK)  Kosice, Kosice
     T020209A  C  4  178   (NL)  Amsterdam, Oza Family Event
     E020209   A  5   24   (NL)  Amsterdam, 1st European Oza (KO final)
     E020207   B  4   74   (NL)  Amsterdam, 1st European Oza (Qualification)
     T020204   B  6  104   (NL)  var. places, Dutch Team Competition
     T020203   B  4   24   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 2)
     T020202C  B  6   49   (IT)  Italian Team Cup, Italian Team Cup
     T020202B  A  5  122   (FR)  Antony, Antony
     T020202A  A  5   30   (CH)  Bern, Bern
     T020131B  A  9   10   (RU)  Moscow, Russian Female Championship
     T020131A  A  9   10   (RU)  Moscow, 18th Russian Championship
     T020126F  B  6   23   (DK)  Copenhagen, Ambassador`s Cup
     T020126E  A  5   27   (BE)  Leuven, Leuven
     T020126D  B  5   45   (NL)  Amsterdam, 8th Scheve Ogen Tournament
     T020126C  A  5   62   (DE)  Erding, Erding
     T020126B  B  5   23   (FI)  Tampere, Rabbitty Six
     T020126A  A  5   71   (CZ)  Olomouc, Olomouc
     T020120B  B  4   19   (PL)  Warszawa, 10th Warszawa Cup (round 1)
     T020120A  B  5   11   (NL)  Amsterdam, Dutch Youth Championship
     T020119G  A  5    6   (AT)  Wien, Austrian Championship
     T020119F  B  4   20   (PL)  Bielsko-Biala, Beskidy Cup (Group B)
     T020119E  A  5    6   (PL)  Bielsko-Biala, Beskidy Cup (Group A)
     T020119D  A  5   20   (PL)  Bielsko-Biala, Polish Youth Championship
     T020119C  A  5   14   (HU)  Budapest, Hungarian Youth Championship
     T020119B  B  5   23   (SK)  Spisska Bela, Spisska Bela
     T020119A  B  3   78   (UK)  Maidenhead, Furze Platt Tournament
     T020112G  A  6   12   (RO)  Bucuresti, Romanian Ing Cup
     T020112F  B  5   52   (FR)  Orsay, Orsay
     T020112E  A  5    5   (NL)  Amsterdam, Dutch Female Championship
     T020112D  A  8   16   (NL)  Amsterdam, Dutch Championship 2002
     T020112C  A  5    5   (ES)  Barcelona, Spanish Championship
     T020112B  A  5   76   (DE)  Essen, German Open
     T020112A  B  6   20   (BA)  Banja Luka, Club Championship
     T020111   A  6   10   (CZ)  Praha, Czech Ing Cup
     T020109   A  9   10   (LT)  var. places, Lithuanian League
     T020106   B  4   24   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 1)
     T020105C  A  9   10   (RU)  Kazan, Russian Youth Championship
     T020105B  A  5   38   (NL)  Heerlen, Heerlen
     T020105A  A  6   21   (SE)  Stockholm, Twelfth Day Tournament
     G020101   A  8  107   (UK)  London, European Toyota Tour
    

  • 2001:

  • November - December
     T011230   C  6   28   (HU)  Budapest, Champaigne Cup
     T011222A  C  5   20   (SI)  Ljubljana, Winter Open
     T011221   A  6   14   (RU)  Moscow, Russian Cup Circuit - Finals
     T011215C  C  5   20   (HR)  Velika Gorica, Club Championship
     T011215B  C  5   10   (SK)  Kosice, Kosice Club Rapid
     T011215A  A  5   46   (CZ)  Karlovy Vary, Art Studio Cup
     T011209   B  4   31   (PL)  Warszawa, 9th Warszawa Cup (round 10)
     T011208F  A  4   19   (YU)  Niska Banja, Yugoslav Team Championship
     T011208E  A  5    6   (LT)  Kaunas, Lithuanian Championship
     T011208D  B  5   82   (FR)  Clermont-Ferrand, Clermont-Ferrand
     T011208C  A  5   88   (DE)  Braunschweig, 19th Nikolaus-Turnier
     T011208B  A  5   23   (AT)  Wien, Austrian Open
     T011208A  B  5    9   (SK)  Bratislava, St. Nicolas Tournament
     T011207   A  7    8   (DE)  Braunschweig, German Championship
     G011207   A  6   71   (IT)  Milano, Fujitsu Qualification Tournament
     T011202   B  4   20   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 10)
     T011201B  A  7   15   (BE)  Liege, Belgian Championship Qualification
     T011201A  A  4    2   (IT)  Milano, 22nd Italian Championship (play-off)
     G011130   A  5   24   (NL)  Amsterdam, 9th European Fujitsu Cup
     T011124H  A  2   10   (YU)  Kragujevac, 4th Yugoslav Team Cup
     T011124G  A  5   25   (RO)  Braila, Romanian Team Championship
     T011124F  A  3    2   (FR)  Paris, French Championship 2001 (play-off)
     T011124E  C  7   11   (FI)  Helsinki, Finnish Kisei - Side Handicap Tournament
     T011124D  A  5   14   (FI)  Helsinki, Finnish Kisei
     T011124C  A  5  129   (DE)  Berlin, Berliner Kranich
     T011124B  A  5   26   (CH)  Basel, Swiss Championship
     T011124A  C  5    9   (SK)  Galanta, Galanta
     T011123   A  4   16   (YU)  Kragujevac, 4th Yugoslav Cup
     T011121A  A  9    7   (RU)  Novosibirsk, City Championship
     T011118   B  4   30   (PL)  Warszawa, 9th Warszawa Cup (round 9)
     T011117G  B  5    6   (PT)  Lisbon, Portugese Championship
     T011117F  B  4   32   (FR)  Toulouse, Autumn Internal Tournament
     T011117E  A  5   51   (FR)  Paris, 19th Meijin Tournament (category A)
     T011117D  A  7  116   (DE)  Hamburg-Rahlstedt, 19th Tengen Tournament
     T011117C  A  5   15   (SI)  Ljubljana, Ljubljana
     T011117B  A  5   43   (IT)  Varese, AGI Italian Open
     T011117A  A  5   68   (CZ)  Ostrava, Ostrava
     T011116   A  6   92   (RU)  Moscow, 3rd Chinese Ambassador Cup
     T011110E  A  5   58   (UK)  Ingleton, Three Peaks
     T011110D  A  5   48   (FR)  Paris, 19th Meijin Tournament (category B)
     T011110C  B  5   49   (DE)  Paderborn, 4th Ponnuki Tournament
     T011110B  B  5   20   (SK)  Kosice, Autumn Tournament
     T011110A  B  3   12   (CH)  Winterthur, Winterthur
     G011110   A  5   76   (BE)  Brussels, Fujitsu Qualification Tournament
     T011109B  A  7    7   (RO)  Bucuresti, Romanian Championship
     T011109A  A  7   12   (YU)  Belgrade, 23rd Yugoslav Championship
     T011108   A  7    8   (PL)  Warszawa, Polish Championship League
     T011107   A  5    6   (RU)  Moscow, City Championship - Final
     T011104   B  4   18   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 9)
     T011103G  A  5   12   (HU)  Budapest, Hungarian Championship
     T011103F  A  5   32   (NL)  Groningen, Hans de Jong Memorial
     T011103E  B  4   21   (FR)  Perpignan, Perpignan
     T011103D  A  5   32   (DE)  Leipzig, Leipzig
     T011103C  B  5   10   (FI)  Turku, Turku
     T011103B  A  4    5   (FI)  Helsinki, 21st Finnish Championship (play-offs)
     T011103A  A  5   30   (SE)  Goeteborg, Goeteborg
    
  • September - October
     T011028   B  4   82   (UK)  Wessex, Wessex
     T011027C  A  6   18   (RO)  Bucuresti, Romanian Championship Qualification
     T011027B  B  5   27   (FR)  Rennes, Rennes
     T011027A  A  5   85   (DE)  Mannheim, 4th Aji Tournament
     G011026   A  6   74   (RU)  Moscow, European Toyota Tour
     T011022   C  5   10   (NL)  Utrecht, Club Tournament
     T011021   B  4   29   (PL)  Warszawa, 9th Warszawa Cup (round 8)
     T011020F  A  5   14   (FR)  Paris, 19th Meijin Tournament (category C)
     T011020E  A  4   72   (FR)  Lyon, Lyon
     T011020D  A  5   47   (DE)  Jena, Jena
     T011020C  A  5   41   (IT)  Pisa, 22nd Italian Championship
     T011020B  A  5   14   (NO)  Blindern, Norwegian Championship 2001
     T011020A  A  5   72   (CZ)  Brno, Brno
     G011019   A  6   45   (YU)  Belgrade, European Toyota Tour
     T011018   A  7   15   (SI)  Maribor, 11th Slovenian Championship
     T011013H  B  5   26   (FR)  Antony, Internal Tournament
     T011013G  B  6   34   (FR)  Sabres, Sabres
     T011013F  A  5    6   (HR)  Velika Gorica, Croatian Children Championship
     T011013E  A  5    5   (HR)  Velika Gorica, Croatian Females Championship
     T011013D  A  5    6   (HR)  Velika Gorica, 8th Croatian Championship
     T011013C  C  5   12   (SK)  Kosice, Kosice Club Rapid
     T011013B  A  5   70   (DE)  Bochum, Bochum
     T011013A  A  5   12   (PL)  Ustron, Polish Championship Qualification
     T011012C  A  5   52   (HU)  Budapest, Hungarian Open
     T011012B  A  7   36   (ES)  Barcelona, Spanish Open
     T011012A  A  5   12   (FI)  Helsinki, 21st Finnish Championship
     T011007   B  4   16   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 8)
     T011006C  A  8   31   (NL)  Amsterdam, Indis (Inter-District Tournament)
     T011006B  A  6   74   (RU)  Moscow, 7th Japanese Ambassador Cup
     T011006A  B  4   53   (UK)  Wanstead, Wanstead
     G011005   A  6   59   (SK)  Bratislava, European Toyota Tour
     T010930B  B  4   25   (PL)  Warszawa, 9th Warszawa Cup (round 7)
     T010930A  B  3   22   (UK)  Penzance, Cornwall Tournament
     T010929H  A  5   20   (DK)  Copenhagen, Danish Open
     T010929G  B  4   18   (FR)  Carcassonne, Carcassonne
     T010929F  B  4   28   (FR)  Annecy, Annecy
     T010929E  B  4   17   (IT)  Italian Team Cup - Playoffs, Italian Team Cup - Playoffs
     T010929D  B  8   30   (DE)  Kaegsdorf, Kaegsdorf
     T010929C  B  5    8   (SK)  Kosice, 7th Kosice City Championship
     T010929B  A  5   19   (AT)  Podersdorf, 4th Mensa Tournament
     T010929A  A  5   75   (CZ)  Mikulov, Czech Championship Qualification
     T010922F  B  4   42   (HU)  Szekesfehervar, Erdos Pal Memorial
     T010922E  A  5   35   (LT)  Kaunas, Kaunas
     T010922D  A  5   25   (SE)  Linkoeping, Linkoeping Open
     T010922C  B  5   38   (FR)  Rouen, Rouen
     T010922B  A  5   37   (SI)  Pohorje, Maribor Open
     T010922A  B  5   16   (SK)  Tornala, Tornala
     T010916   B  3   63   (UK)  Milton Keynes, Milton Keynes
     T010915E  A  5   40   (RU)  Moscow, Russian Children Championship
     T010915D  B  4   35   (DE)  Trier, Trier
     T010915C  A  5    6   (PL)  Wodzislaw, Polish Championship Preliminaries
     T010915B  A  5   59   (DE)  Bremen, Bremen
     T010915A  A  5   25   (FI)  Tampere, Finnish Championship Qualification
     G010914   A  6  114   (CZ)  Praha, European Toyota Tour
     T010913B  A  5  114   (RU)  Moscow, 4th CIS Baduk LG Cup - Youth Section
     T010913A  A  5  154   (RU)  Moscow, 4th CIS Baduk LG Cup
     T010908E  B  5   51   (FR)  Versailles, Versailles
     T010908D  A  5   57   (NL)  Eindhoven, 25th Brabants Tournament
     T010908C  B  5   12   (HR)  Velika Gorica, Velika Gorica
     T010908B  C  5   11   (SK)  Kosice, Kosice Club Rapid
     T010908A  B  4   14   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 7)
     T010904   A  8    7   (DE)  Berlin, City Championship 2001 - Playoffs
     T010901D  B  3   89   (FR)  Marseille, Marseille
     T010901C  A  5   57   (DE)  Kiel, Kiel
     T010901B  A  6   55   (UK)  Manchester, Northern Open
     T010901A  B  5   18   (CZ)  Jesenik, 8th Priessnitz Cup
    
  • July - August
     T010825D  B  4    8   (PL)  Ustron, Ustron
     T010825C  A  5   20   (SK)  Bratislava, City Championship
     T010825B  B  4   36   (CZ)  Bila, Handicap Tournament
     T010825A  B  5   15   (CZ)  Bila, Czech Team Championship
     T010824   A  8   28   (FR)  Romainville, French Championship 2001 (3rd round)
     T010820   A  4    2   (UK)  London, British Championship 2001 (play-off)
     T010818B  A  6   28   (RU)  Khabarovsk, Russian Cup Circuit
     T010818A  A  6   28   (UK)  London, 5th Mind Sport Olympiad
     T010815   A  3   16   (YU)  Kragujevac, 1st Balkan Go Congress - Team Championship
     T010812   A  7   62   (YU)  Kragujevac, 1st Balkan Go Congress
     T010811B  B  7   42   (HU)  Gyenesdias, Summer Camp Handicap
     T010811A  A  5   24   (SE)  Leksand, 1st Dalarna Tournament
     W010810   A  2    8   (US)  Maui, 18th WYGC - final playoffs
     W010805   A  5   20   (US)  Maui, 18th World Youth Goe Championship
     T010804   B  5   18   (DE)  Landsberg, Summer Camp Tournament
     E010730   A  5  327   (IE)  Dublin, 45th European Go Congress (rounds 6-10)
     E010728   A  5  206   (IE)  Dublin, 45th European Go Congress (weekend tournament)
     T010727   A  6   42   (YU)  Oblacina, 9th Nish Open
     E010722   A  5  327   (IE)  Dublin, 45th European Go Congress (rounds 1-5)
     T010721B  A  5   38   (LT)  Mindunai, Mindunai
     T010721A  A  5   47   (RO)  Turnu Severin, 2nd Sprancenatu Memorial
     T010714B  A  5   19   (BA)  Sarajevo, Sarajevo Open
     T010714A  A  5   30   (NL)  Leiden, Leiden
     T010712B  A  3    4   (BA)  Sarajevo, BiH Female Championship
     T010712A  A  5   10   (BA)  Sarajevo, Bosnia and Hercegovina Championship
     T010709B  A  5   30   (RU)  Moscow, Russian Youth Championship - under 16
     T010709A  A  6   82   (RU)  Moscow, Russian Go Congress
     T010707E  A  5   42   (RU)  Moscow, ETC Side Tournament
     T010707C  C  2    4   (FI)  Herrala, Summer Camp Finals
     T010707B  A  5   17   (DE)  Goeppingen, Goeppingen
     T010707A  A  5   26   (UK)  Edinburgh, Scottish Open
     E010707   A  5   35   (RU)  Moscow, 7th European Team Championship
     T010705   A  7   62   (CZ)  Praha, 5th Mind Sport Olympiad Go Championship
     T010703   B  5   35   (CZ)  Praha, 5th Mind Sport Olympiad Go Handicap
     T010702   B  5   24   (PL)  Tuchola, Summer Go School
    
  • May - June
     T010630B  C  5   14   (SI)  Ljubljana, Summer Open
     T010630A  B  5   26   (SK)  Nove Zamky, Nove Zamky
     G010630   A  5   22   (FI)  Helsinki, European Toyota Tour
     T010629   A  9   10   (CZ)  Praha, Czech Championship
     T010623F  B  4   61   (FR)  Montpellier, Montpellier
     T010623E  A  5   40   (NL)  Utrecht, Utrecht
     T010623D  B  5   21   (IT)  Bari, Bari
     T010623C  A  5   80   (DE)  Koeln, Koeln
     T010623B  A  5   45   (UK)  Barmouth, Welsh Open
     T010623A  A  5   15   (AT)  Wien, 10th Richard Gump Memorial
     G010623   A  5   80   (PL)  Warszawa, European Toyota Tour
     T010617   A  1    2   (DE)  Darmstadt, Hessian Championship Final
     T010616C  A  5   18   (CH)  Lausanne, Lausanne
     T010616B  B  5   16   (HR)  Velika Gorica, Velika Gorica
     T010616A  A  5   81   (DE)  Darmstadt, Darmstadt
     T010615B  A  6   26   (RU)  Petrozavodsk, Russian Cup Circuit
     T010615A  A  5   67   (SK)  Banska Bystrica, 2nd Moyo Open
     W010610   A  8   56   (JP)  Hyuga, 23rd World Amateur Go Championship
     T010610   B  4   25   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 6)
     T010609H  B  5   26   (FR)  Taverny, Taverny
     T010609G  A  5   27   (DE)  Bayreuth, 6th Tenuki Tournament
     T010609F  A  5    9   (YU)  Kragujevac, City Championship - Finals
     T010609E  A  5   42   (DE)  Herne, Herne
     T010609D  B  3   45   (UK)  Leicester, Leicester
     T010609C  C  5    8   (SK)  Kosice, Kosice Club Rapid
     T010609B  A  5   20   (AT)  Graz, 4th Styrian Masters
     T010609A  A  5   44   (CZ)  Zlin, Zlin
     T010603   B  4   26   (PL)  Warszawa, 9th Warszawa Cup (round 6)
     T010602C  B  6   67   (FR)  Toulouse, Toulouse
     T010602B  A  6   26   (SE)  Goeteborg, Swedish Championship
     T010602A  A  5   15   (BE)  Louvain-la-Neuve, Louvain-la-Neuve
     G010602   A  6  144   (DE)  Hamburg, European Toyota Tour
     T010526F  A  5   18   (RU)  Sankt-Peterburg, Summer Tournament
     T010526E  B  5    9   (YU)  Kragujevac, City Championship - Semifinals
     T010526D  A  5   43   (RU)  Kazan, 8th Vasiljev Memorial
     T010526C  B  5   20   (FI)  Jyvaskyla, Jyvaskyla
     T010526B  A  3   16   (SI)  Novo Mesto, Slovenian Team Championship
     T010526A  A  5   26   (SK)  Galanta, Galanta
     G010524   A  6  121   (NL)  Amsterdam, European Toyota Tour
     T010519G  B  6   17   (RO)  Craiova, Romanian Cup Final - Side Tournament
     T010519F  A  5    9   (RO)  Craiova, Romanian Cup Final
     T010519E  B  5   12   (YU)  Kragujevac, City Championship - Qualification
     T010519D  A  5   26   (ES)  Madrid, Madrid
     T010519C  A  5   37   (IT)  Roma, .Il Gladiatore. Tournament
     T010519B  B  6    3   (SK)  Kojsovska Hola, Kosice Region Open
     T010519A  A  5   47   (CZ)  Nymburk, Nymburk
     G010519   A  5   46   (HR)  Zagreb, European Toyota Tour
     T010512C  B  5   20   (FR)  Strasbourg, Strasbourg
     T010512B  A  5   59   (DE)  Frankfurt, Frankfurt
     T010512A  B  3   45   (UK)  Bracknell, Bracknell
     G010512   A  5   69   (HU)  Budapest, European Toyota Tour
     T010511B  A  6   15   (DK)  Copenhagen, Danish Championship 2001
     T010511A  A  6   28   (DE)  Frankfurt, German Championship Preliminaries
     T010506   C  5   28   (UK)  Cambridge, Barlow Tournament
     T010505H  A  6   26   (RU)  Cheljabinsk, Cheljabinsk
     T010505G  A  6   24   (RU)  Cheljabinsk, Russian Youth Championship Qualification
     T010505F  A  6   66   (RO)  Cluj, Napoca Trophy
     T010505E  A  5   59   (DE)  Rostock, Rostock
     T010505D  A  5   47   (LU)  Luxembourg, Luxembourg
     T010505C  A  7    7   (FI)  Helsinki, Finnish Female Championship
     T010505B  B  5   19   (PL)  Warszawa, Warsaw Vice-President Cup
     T010505A  A  5   42   (CZ)  Pacov, Pacov
     T010504   A  7    8   (UK)  London, Challengers` League
     T010503   B  4   14   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 5)
    
  • March - April
     T010430   A  5   34   (RU)  Moscow, City Championship - 2nd Qualification
     T010428H  B  8   79   (FR)  Grenoble, Grenoble
     T010428G  A  5   25   (RO)  Timisoara, Timisoara
     T010428F  B  5   14   (NO)  Oslo, Norwegian Open
     T010428E  B  5   11   (SK)  Kojsovska Hola, Slovak Championship Side Tournament
     T010428D  A  3    3   (SK)  Kojsovska Hola, Slovak Female Championship
     T010428C  A  5   19   (SK)  Kojsovska Hola, Slovak Youth Championship
     T010428B  A  5   10   (DE)  Hannover, German Female Championship
     T010428A  A  5   85   (DE)  Hannover, Hannover
     T010427   A  7   12   (SK)  Kojsovska Hola, 10th Slovak Championship
     G010427   A  6   62   (SI)  Bled, Fujitsu Qualification Tournament
     T010422   B  4   28   (HU)  Orkeny, Orkeny
     T010421D  C  5    8   (NL)  Amsterdam, Dutch Youth Championship - side handicap
     T010421C  B  3    4   (NL)  Amsterdam, Dutch Youth Championship
     T010421B  C  7   18   (FI)  Espoo, PoGo Club Rapid
     T010421A  B  5   49   (CZ)  Ostrava, V.Valek Memorial Handicap
     G010421   A  5   57   (IT)  Milano, Fujitsu Qualification Tournament
     T010420C  C  5    8   (FI)  Meritulli, Oulu Club Open
     T010420B  A  5   77   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship League
     T010420A  A  6   73   (UK)  Cardiff, British Open
     T010414A  A  5   16   (RU)  Sankt-Peterburg, Spring Tournament
     G010414   A  6  204   (FR)  Paris, European Toyota Tour
     T010413   A  6   28   (DK)  Copenhagen, Nordic Championship 2001
     T010408C  B  3   77   (UK)  Coventry, Coventry
     T010408B  C  3    4   (SK)  Kosice, Youth Championship
     T010408A  B  6   30   (PL)  Warszawa, 9th Warszawa Cup (round 4)
     T010407C  A  6   14   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Semifinal
     T010407B  B  6   36   (BA)  Banja Luka, Banja Luka
     T010407A  A  5   68   (DE)  Muenchen, Bierseidel tournament
     T010406   A  5   64   (RU)  Nizhnij Novgorod, Russian Cup Circuit
     T010403   B  7   31   (DE)  Berlin, City Championship 2001 - Leagues
     T010401   B  4    8   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 4)
     T010331G  A  5   36   (LT)  Vilnius, Vilnius
     T010331F  B  6   14   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Quarterfinals
     T010331E  B  5   50   (HU)  Csomor, 3rd Csomor Cup
     T010331D  B  5   44   (FR)  Dijon, Dijon
     T010331C  A  5   16   (IE)  Dublin, Irish Open
     T010331B  B  5   17   (SK)  Kosice, Spring Tournament
     T010331A  A  5   58   (CZ)  Plzen, Czech Championship Qualification
     T010325   C  3    7   (PL)  Zoledowo, Zoledowo
     T010324E  B  4   16   (FR)  Cannes, 15th Games Festival
     T010324D  B  5   57   (DE)  Castrop-Rauxel, Castrop-Rauxel
     T010324C  B  5   23   (FI)  Helsinki, Jaakko Munkki Memorial
     T010324B  A  5   16   (HR)  Velika Gorica, 4th Team Tournament
     T010324A  A  5   51   (DE)  Erlangen, Erlangen
     G010323   A  5   54   (AT)  Velden, European Toyota Tour
     T010318B  B  9    9   (UA)  Kyiv, City Championship
     T010318A  B  5   31   (PL)  Warszawa, 9th Warszawa Cup (round 3)
     T010317D  C  4   12   (BE)  Bruxelles, ULB Club Open
     T010317C  A  5   32   (CH)  Zuerich, Zuerich
     T010317B  A  4   18   (UK)  London, British Candidates
     T010317A  A  5   51   (NL)  Nijmegen, 28th Emperor Karel`s Tournament
     T010316   A  6   68   (RU)  Sankt-Peterburg, Peter the Great Cup
     T010311A  B  4   17   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 3)
     T010310E  A  7  153   (FR)  var. places, French Championship 2001 (2nd round)
     T010310D  A  5   37   (IT)  Varese, Varese
     T010310C  A  5   57   (NL)  Amsterdam, Ing Cup Side Tournament
     T010310B  A  5   27   (SK)  Bratislava, Bratislava
     T010310A  A  5   50   (CZ)  Frydek-Mistek, Frydek-Mistek
     E010309   A  6   24   (NL)  Amsterdam, 12th European Ing Cup
     T010307   B  5   23   (SE)  Stockholm, Stockholm Club Championship
     T010304B  B  3   77   (UK)  Cambridge, 25th Trigantius
     T010304A  B  1   20   (PL)  Ustron, Japan - EGF Youths Friendship Match
     T010303D  A  9   10   (BE)  Brussels, Belgian Championship 2001
     T010303C  B  5   26   (FR)  Valence-Livron, Valence-Livron
     T010303B  B  1   20   (PL)  Warszawa, Japan - Poland Friendship Match
     T010303A  B  5   46   (DE)  Luebeck, Luebeck
     E010302B  A  6   65   (PL)  Ustron, European Children Championship 2001
     E010302A  A  6   76   (PL)  Ustron, European Youth Championship 2001
    
  • January - February
     T010224E  C  5    9   (SK)  Kosice, Kosice Club Rapid
     T010224D  A  5   52   (DE)  Dresden, Dresden
     T010224C  B  5   50   (FR)  Levallois, Levallois
     T010224B  B  6   78   (DE)  Bonn, Bonn
     T010224A  A  5   12   (CZ)  Zlin, Czech Youth Championship
     T010218B  C  4   32   (RO)  Braila, Romanian Cup Preliminaries
     T010218A  B  4   21   (PL)  Warszawa, 9th Warszawa Cup (round 2)
     T010217F  A  5   44   (RU)  Moscow, City Championship - 1st Qualification
     T010217E  A  5   36   (NL)  Hengelo, Dutch Team Championship
     T010217D  B  3   90   (UK)  Oxford, Oxford
     T010217C  B  7   37   (DE)  Goettingen, San-Ren-Sei Tournament
     T010217B  A  5   17   (BE)  Gent, Gent
     T010217A  B  5   30   (SK)  Tornala, Tornala
     G010217   A  5   63   (ES)  Barcelona, Fujitsu Qualification Tournament
     T010211B  B  4   41   (FR)  Montreuil, Montreuil
     T010211A  B  4   22   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 2)
     T010210H  B  4   18   (FR)  Carcassonne, Carcassonne
     T010210G  B  5   29   (IT)  Firenze, .Lorenzo Il Magnifico. Tournament
     T010210F  B  3    9   (UK)  Cheshire, Cheshire
     T010210E  A  5   23   (SE)  Vaesteraas, Vaesteraas
     T010210D  B  5    8   (DE)  Freiburg, Baden-Wuerttemberg Championship
     T010210C  B  5   34   (DE)  Freiburg, Freiburg
     T010210B  C  5   18   (HR)  Velika Gorica, Winter Club Tournament
     T010210A  A  5   70   (CZ)  Praha, Praha
     T010203D  A  5   18   (RU)  Sankt-Peterburg, Winter Tournament
     T010203C  C  6   25   (RO)  Braila, Romanian Youth Selections
     T010203B  A  5   31   (CH)  Bern, Bern
     T010203A  A  5  122   (FR)  Antony, Antony
     T010201C  B 10   74   (IT)  Italian Team Cup, Italian Team Cup
     T010201B  A  7    8   (RU)  Vladimir, 10th Russian Female Championship
     T010201A  A  9   10   (RU)  Vladimir, 17th Russian Championship
     T010129   B  6   10   (DE)  Hamburg, City Championship
     T010128   C  5   14   (SK)  Kosice, Kosice Club Rapid
     T010127G  B  5   54   (NL)  Amsterdam, 7th Scheve Ogen Tournament
     T010127F  C  5   29   (RO)  Braila, Romanian Cup Preliminaries
     T010127E  A  5   46   (DE)  Erding, Erding
     T010127D  B  6   16   (DK)  Copenhagen, Ambassador`s Cup
     T010127C  B  5   23   (FI)  Tampere, Rabbitty Six
     T010127B  A  5    5   (ES)  Barcelona, Spanish Championship League
     T010127A  A  5   80   (CZ)  Olomouc, Czech Championship Qualification
     T010121   C  6   34   (RO)  Braila, Romanian Cup Preliminaries
     T010120C  A  5   31   (BE)  Leuven, Leuven
     T010120B  A  2    2   (HR)  Zagreb, Croatian Championship Playoff
     T010120A  B  3   80   (UK)  Maidenhead, Furze Platt Tournament
     T010114B  B  4   21   (PL)  Warszawa, 9th Warszawa Cup (round 1)
     T010114A  B  4   16   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 1)
     T010113H  A  3    2   (IT)  Milano, 21st Italian Championship (play-off)
     T010113G  A  6   12   (RO)  Bucuresti, Romanian Ing Cup (open section)
     T010113F  A  6   20   (RO)  Bucuresti, Romanian Ing Cup
     T010113E  A  5    6   (NL)  Amsterdam, Dutch Female Championship
     T010113D  A  8   16   (NL)  Amsterdam, Dutch Championship 2001
     T010113C  A  5   87   (DE)  Essen, German Open
     T010113B  B  5   45   (FR)  Orsay, Orsay
     T010113A  B  5   24   (SK)  Spisska Bela, Spisska Bela
     T010110   B 10  145   (FR)  var. places, French Championship 2001 (1st round)
     T010106D  A  9   10   (RU)  Kazan, 16th Russian Youth Championship
     T010106C  A  5   34   (NL)  Heerlen, Heerlen
     T010106B  C  6   30   (RO)  Braila, Romanian Cup Preliminaries
     T010106A  B  5   45   (HU)  Csomor, Csomor
     T010105   A  6    9   (CZ)  Praha, Czech Ing Cup
     T010103   B  6   29   (RU)  Moscow, Millenium Cup
     G010101   A  7  103   (UK)  London, European Toyota Tour
    

  • 2000:

  • November - December
     T001231   A  7    8   (IE)  Dublin, Irish Championship
     T001224A  C  5   14   (SI)  Ljubljana, Winter Open
     T001223   A  3   18   (YU)  Kragujevac, 3rd Yugoslavian Team Cup
     T001221   A  6   16   (RU)  Moscow, 4th Uspenskij Temple Tournament
     T001216H  C  4    8   (FI)  Turku, Turun Mestaruus
     T001216G  A  5   20   (NL)  Rotterdam, Rotterdam
     T001216F  A  6    6   (AT)  Wien, Austrian Championship 2000
     T001216E  A  3    8   (YU)  Nish, 3rd Yugoslavian Cup
     T001216D  A  6   15   (RO)  Bucuresti, Serban Cantacuzino Open
     T001216C  A  6   12   (RO)  Bucuresti, Serban Cantacuzino Cup
     T001216B  B  5   17   (HR)  Velika Gorica, Velika Gorica
     T001216A  B  5   38   (CZ)  Nova Role, Nova Role
     T001212   A  2    2   (HR)  Zagreb, Croatian Female Championship
     T001209D  A  7   14   (YU)  Nish, 22nd Yugoslav Championship
     T001209C  C  5   14   (SK)  Kosice, Kosice Club Rapid
     T001209B  B  5   72   (FR)  Clermont-Ferrand, Clermont-Ferrand
     T001209A  A  5   68   (DE)  Braunschweig, 18th Nikolaus-Turnier
     T001208B  A  7   60   (IT)  Milano, 21st Italian Championship
     T001208A  A  6   32   (ES)  Salamanca, Spanish Championship 2000
     G001208   A  5   24   (NL)  Amsterdam, 8th European Fujitsu Cup
     T001207   A  7    8   (PL)  Warszawa, Polish Championship League
     T001203B  B  4   22   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 10)
     T001203A  B  4   23   (PL)  Warszawa, 8th Warszawa Cup (round 9)
     T001202E  A  5   24   (RO)  Turnu Severin, Romanian Team Championship
     T001202D  B  5    8   (SK)  Bratislava, St. Nicolas Tournament
     T001202C  A  5   20   (HU)  Budapest, Hungarian Youth Championship
     T001202B  C 10   13   (FI)  Helsinki, Finnish Kisei - Side Handicap Tournament
     T001202A  A  5   16   (FI)  Helsinki, Finnish Kisei
     T001201   A  5   38   (AT)  Wien, Austrian Open
     T001126   B  3   84   (UK)  Swindon, Swindon
     T001125G  A  5   40   (FR)  Paris, 18th Meijin Tournament (category A)
     T001125F  A  6   12   (RO)  Bucuresti, Romanian Championship Side Tournament
     T001125E  A  5   37   (CH)  Bern, Swiss Open Championship
     T001125D  A  3    4   (HU)  Budapest, Hungarian Championship (2-4th place playoff)
     T001125C  A  5  129   (DE)  Berlin, Berliner Kranich
     T001125B  B  4   18   (HR)  Zagreb, 5th Go Club .Croatia. Open
     T001125A  C  5    6   (SK)  Galanta, Galanta
     T001124B  A  5  104   (UA)  Kyiv, 3rd Japanese Ambassador Cup
     T001124A  A  7    7   (RO)  Bucuresti, Romanian Championship 2000
     T001118J  A  5   12   (LT)  Kaunas, Lithuanian Championship
     T001118I  A  7   15   (BE)  Liege, Belgian Championship Qualification
     T001118H  B  5   18   (IT)  Milano, Italian Female Championship
     T001118G  A  5   14   (RU)  Sankt-Peterburg, Eastern Son
     T001118F  B  5   40   (FR)  Toulouse, Autumn Internal Tournament
     T001118E  A  5   39   (FR)  Paris, 18th Meijin Tournament (category B)
     T001118D  B  7   35   (DE)  Hamburg-Rahlstedt, 18th Tengen Tournament (group B)
     T001118C  A  5   68   (DE)  Hamburg-Rahlstedt, 18th Tengen Tournament (group A)
     T001118B  A  3    2   (FI)  Helsinki, 20th Finnish Championship (play-off)
     T001118A  A  5   68   (CZ)  Ostrava, Czech Championship Qualification
     T001116   A  7    8   (DE)  Hamburg-Rahlstedt, German Championship 2000
     T001111G  B  5   15   (NL)  Groningen, Hans de Jong Memorial
     T001111F  A  5   52   (UK)  Ingleton, Three Peaks
     T001111E  C  5   10   (FI)  Kuopio, Oulu Club Tournament
     T001111D  C  6   16   (FI)  Turku, Turku
     T001111C  B  5   46   (FR)  Rennes, Rennes
     T001111B  B  3   17   (CH)  Winterthur, Winterthur
     T001111A  A  5   12   (PL)  Laziska, Polish Championship Qualification
     T001106A  A  4   16   (RU)  Moscow, 3rd CIS Baduk LG Cup (KO final)
     T001105B  B  4   23   (PL)  Warszawa, 8th Warszawa Cup (round 8)
     T001105A  B  4   18   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 9)
     T001104I  A  5    7   (PT)  Porto, Portugal Open Championship
     T001104H  A  5   60   (FR)  Lyon, Lyon
     T001104G  A  5   32   (IT)  Naples, Italian Open AGI Championship
     T001104F  B  5   34   (DE)  Paderborn, 3rd Ponnuki Tournament
     T001104E  A  5  303   (RU)  Moscow, 3rd CIS Baduk LG Cup
     T001104D  A  6   28   (RO)  Bucuresti, Romanian Championship Qualification
     T001104C  A  5    6   (PL)  Zoledowo, Polish Championship Preliminaries
     T001104B  B  5   29   (SK)  Kosice, Autumn Tournament
     T001104A  A  5   34   (CZ)  Pacov, Pacov
     G001104   A  5   32   (SE)  Goeteborg, European Toyota Tour
     T001103   A  5    6   (HU)  Budapest, Hungarian Championship
     T001101   A  7    8   (RU)  Moscow, City Championship Final
    
  • September - October
     T001029   B  4   92   (UK)  Wessex, Wessex
     T001028E  A  7    7   (RU)  Novosibirsk, City Championship
     T001028D  B  5   34   (AT)  Krems, 10th Golden Dukat Tournament
     T001028C  C  4    7   (PL)  Poznan, Poznan
     T001028B  A  5   76   (DE)  Mannheim, 3rd Aji Tournament
     T001028A  A  4    4   (FR)  Avignon, French Championship 2000 (play-off)
     G001028   A  5   66   (BE)  Brussels, European Toyota Tour
     T001022D  A  7    8   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship (final)
     T001022C  B  4   17   (PL)  Warszawa, 8th Warszawa Cup (round 7)
     T001022B  B  5    9   (HR)  Zagreb, Croatian Under 13 Youth Championship
     T001022A  C  5    8   (SK)  Kosice, Kosice Club Rapid
     T001021F  A  5   10   (NO)  Blindern, Norwegian Championship 2000
     T001021E  A  4   26   (FR)  Paris, 18th Meijin Tournament (category C)
     T001021D  A  5   68   (HU)  Budapest, Hungarian Championship Qualification
     T001021C  A  5   13   (FI)  Tampere, Finnish Students Championship
     T001021B  A  5    6   (HR)  Zagreb, Croatian Candidates Tournament
     T001021A  A  5   57   (CZ)  Brno, Brno
     T001019B  A  7    8   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship
     T001019A  A  7   14   (SI)  Maribor, 10th Slovenian Championship
     T001014D  B  5   19   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship (2nd qualification)
     T001014C  B  5   22   (IT)  Pisa, Pisa
     T001014B  A  5    8   (PL)  Wodzislaw, Polish Championship Preliminaries
     T001014A  C  6   44   (UK)  Wanstead, Wanstead
     T001013   A  5    6   (FI)  Helsinki, 20th Finnish Championship
     G001013   A  6   20   (YU)  Belgrade, Fujitsu Qualification Tournament
     T001007B  A  8   30   (NL)  Amsterdam, Indis (Inter-District Tournament)
     T001007A  B  5   25   (FR)  Charleville-Mezieres, Charleville-Mezieres
     G001007   A  5   37   (SK)  Bratislava, Fujitsu Qualification Tournament
     T001006   A  6   79   (RU)  Moscow, 6th Japanese Ambassador Cup
     T001001B  B  4   14   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 8)
     T001001A  B  6   25   (PL)  Warszawa, 8th Warszawa Cup (round 6)
     T000930H  B  5   12   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship (1st qualification)
     T000930G  B  7   25   (DE)  Kaegsdorf, Kaegsdorf
     T000930F  A  5   27   (DE)  Leipzig, Leipzig
     T000930E  A  5    6   (DE)  Bochum, North Rhine-Westphalia Championship
     T000930D  A  5   15   (DK)  Copenhagen, Copenhagen Open
     T000930C  A  5   73   (UA)  Kyiv, Ukrainian Go Cup
     T000930B  C  3    5   (SK)  Kosice, Kosice Club Rapid
     T000930A  A  5   77   (CZ)  Mikulov, Mikulov
     G000930   A  6   63   (RO)  Bucuresti, European Toyota Tour
     T000923G  B  4   34   (FR)  Annecy, Annecy
     T000923F  B  5   51   (FR)  Rouen, Rouen
     T000923E  A  5   26   (SI)  Pohorje, Maribor Open
     T000923D  A  5   21   (SE)  Linkoeping, Linkoeping Open
     T000923C  A  5   33   (FI)  Helsinki, Finnish Championship Qualification
     T000923B  B  7   30   (SK)  Tornala, Tornala
     T000923A  A  5   38   (NL)  Eindhoven, Brabants Tournament
     T000917   B  3   56   (UK)  Milton Keynes, Milton Keynes
     T000916C  A  5   32   (RU)  Sankt-Peterburg, Autumn Tournament
     T000916B  A  5   11   (AT)  Podersdorf, 3rd Mensa Tournament
     T000916A  A  5   65   (DE)  Bremen, Bremen
     G000915   A  6   98   (CZ)  Praha, European Toyota Tour
     T000910C  B  4   16   (NL)  Amsterdam, 9th Obayashi Cup (KO finals)
     T000910B  B  3   24   (UK)  Penzance, Cornwall Tournament
     T000910A  B  4   18   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 7)
     T000909E  B  6   18   (RO)  Turnu Severin, Youth Tournaments
     T000909D  B  5   37   (FR)  Versailles, Versailles
     T000909C  B  4   39   (HR)  Velika Gorica, Velika Gorica
     T000909B  B  5   33   (CZ)  Jesenik, 7th Priessnitz Cup
     T000909A  B  4  202   (NL)  Amsterdam, 9th Obayashi Cup (qualification)
     T000902D  B  4   88   (FR)  Marseille, Marseille
     T000902C  C  7    7   (PL)  Warszawa, Open Academic Championship
     T000902B  A  5   10   (SI)  Ljubljana, Ljubljana
     T000902A  A  6   48   (UK)  Manchester, Northern Open
     T000901   A  7    7   (SK)  Kosice, 6th Kosice City Championship
    
  • July - August
     T000826C  C  6   42   (UK)  4th Mind Sports Olympiad - Rap, 4th Mind Sports Olympiad - Rapid Tournament
     T000826B  C  5   11   (SK)  Kosice, Kosice Club Rapid
     T000826A  A  5   12   (PL)  Wodzislaw, Silesian Championship
     T000823C  B  6   27   (RO)  Efforie Nord, Romanian Youth Championship (under 18)
     T000823B  A  8   30   (FR)  Lyon, French Championship 2000 (3rd round)
     T000823A  A  6   40   (UK)  4th Mind Sports Olympiad - Mai, 4th Mind Sports Olympiad - Main Tournament
     T000821B  C  6   25   (RO)  Efforie Nord, Romanian Youth Championship (under 16)
     T000821A  C  6   19   (RO)  Efforie Nord, Efforie Nord
     T000819   A  3    2   (UK)  London, British Championship 2000 (play-off)
     T000811   A  6   34   (UA)  Odesa, Odesa
     E000807   A  5  501   (DE)  Strausberg, 44th European Go Congress (rounds 6-10)
     E000805   A  5  403   (DE)  Strausberg, 44th European Go Congress (weekend tournament)
     T000801A  A  3    6   (RU)  Novosibirsk, Match Siberia-Hokkaido
     E000730   A  5  501   (DE)  Strausberg, 44th European Go Congress (rounds 1-5)
     T000722   B  5   52   (RO)  Turnu Severin, Turnu Severin
     W000720   A  2    8   (CZ)  Praha, 17th WYGC - final playoffs
     T000719   B  8   32   (PL)  Tuchola, Summer Go Campus
     W000716   A  5   20   (CZ)  Praha, 17th World Youth Goe Championship
     T000715A  A  6   22   (UK)  Edinburgh, Scottish Open
     T000714B  A  5   26   (RU)  Petrozavodsk, Russian Cup Circuit
     T000714A  A  6  118   (YU)  Kragujevac, 7th Kragujevac Open
     T000708C  A  5   40   (DE)  Ulm, Ulm
     T000708B  A  5   17   (AT)  Wien, 9th Richard Gump Memorial
     T000708A  A  5   51   (CZ)  Brno, Czech Championship - weekend tournament
     T000707   B  5   31   (HU)  Gyenesdias, Summer Camp Open
     G000707   A  6  119   (RU)  Moscow, European Toyota Tour
     T000705   A  7   38   (CZ)  Brno, Czech Championship - side tournament
     T000704   A  9   10   (CZ)  Brno, Czech Championship
     T000701E  A  5   29   (NL)  Utrecht, Utrecht
     T000701D  B  5   32   (HU)  Gyenesdias, Summer Camp Handicap
     T000701C  C  6   15   (RO)  Bistrita, Romanian Youth Under 10 Championship
     T000701B  A  4   20   (HR)  Zagreb, 4th Dubrava Tournament
     T000701A  B  5   28   (SK)  Nove Zamky, Nove Zamky
    
  • May - June
     T000630   A  7    8   (BA)  Sarajevo, Sarajevo
     T000625   A  1    2   (DE)  Darmstadt, Hessian Championship Final
     T000624I  B  5   30   (FR)  Cergy-Pontoise, 8th Vaureal Tournament
     T000624H  A  6   25   (RO)  Braila, Braila
     T000624G  A  5   62   (DE)  Darmstadt, Darmstadt
     T000624F  A  5   52   (UK)  Barmouth, Welsh Open
     T000624E  A  4   40   (DE)  Kiel, Kiel
     T000624D  B  5   19   (IT)  Bari, Bari
     T000624C  B  5    6   (CZ)  Maly Ratmirov, Handicap Tournament
     T000624B  B  5   19   (CZ)  Maly Ratmirov, Czech Team Championship
     T000624A  A  5   57   (PL)  Warszawa, EGF International Tournament
     W000619   A  8   55   (JP)  Sendai, 22nd World Amateur Go Championship
     T000617D  B  4   45   (FR)  Montpellier, Montpellier
     T000617C  A  5   45   (CH)  Lausanne, Lausanne
     T000617B  A  5   40   (DE)  Herne, Herne
     T000617A  B  5   18   (FI)  Helsinki, Jaakko Munkki Memorial
     T000611B  B  4   16   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 6)
     T000611A  B  4   28   (PL)  Warszawa, 8th Warszawa Cup (round 5)
     T000610G  B  6   71   (FR)  Toulouse, Toulouse
     T000610F  A  6   41   (RU)  Nizhnij Novgorod, Russian Cup Circuit
     T000610E  A  6   25   (SE)  Vaesteraas, Swedish Championship
     T000610D  B  4    9   (PL)  Krakow, Krakow
     T000610C  B  3   74   (UK)  Leicester, Leicester
     T000610B  B  5   16   (SK)  Kojsovska Hola, Kosice Region Open
     T000610A  A  6    3   (CZ)  Praha, Czech Female Championship
     G000610   A  6  116   (DE)  Hamburg, European Toyota Tour
     T000609   A  6   37   (YU)  Nish, 8th Nish Open
     T000603B  B  5   39   (FR)  Taverny, Taverny
     T000603A  B  6   60   (SK)  Banska Bystrica, 1st Moyo Open
     G000601   A  6  148   (NL)  Amsterdam, European Toyota Tour
     T000527J  B  9    9   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Final - Side Tournament
     T000527I  A  6   19   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Final
     T000527H  A  6   14   (RO)  Bucuresti, Romanian Female Championship
     T000527G  A  5   82   (DE)  Koeln, Koeln
     T000527F  A  5   15   (RU)  Sankt-Peterburg, Rovesnik Cup
     T000527E  A  5   29   (ES)  Madrid, Madrid
     T000527D  A  5   36   (HR)  Zagreb, Croatian Open Championship
     T000527C  B  5   26   (FI)  Jyvaskyla, Jyvaskyla
     T000527B  A  5   28   (SK)  Galanta, Galanta
     T000527A  A  5   55   (CZ)  Zlin, Zlin
     T000526B  A  6   37   (RU)  Kazan, 7th Vasiljev Memorial
     T000526A  A  7    8   (UK)  London, Challengers` League
     T000520G  A  4   10   (LT)  Kaunas, Kaunas
     T000520F  A  5   48   (DE)  Rostock, Rostock
     T000520E  A  5   27   (DE)  Bayreuth, 5th Tenuki Tournament
     T000520D  C  5   12   (SK)  Banska Bystrica, Moyo Club Tournament
     T000520C  A  5   18   (AT)  Graz, 3rd Styrian Masters
     T000520B  A  3   16   (SI)  Novo Mesto, Slovenian Team Championship
     T000520A  A  5   38   (CZ)  Nymburk, Nymburk
     T000519   A  6   19   (DK)  Copenhagen, Danish Championship 2000
     T000513G  C  5   18   (NL)  Amsterdam, Dutch Youth Championship
     T000513F  B  5   23   (FR)  Strasbourg, Strasbourg
     T000513E  A  5   50   (DE)  Frankfurt, Frankfurt
     T000513D  A  5   32   (CH)  Geneve, 7th Geneve Open
     T000513C  B  4   13   (PL)  Krakow, Krakow
     T000513B  B  3   63   (UK)  Bracknell, Bracknell
     T000513A  A  6   10   (CZ)  Zlin, Czech Youth Championship
     G000512   A  5   58   (HU)  Szekesfehervar, Fujitsu Qualification Tournament
     T000507D  B  5   21   (FR)  Paris, French Youth Championship
     T000507C  C  5   36   (UK)  Cambridge, Barlow Tournament
     T000507B  B  4   32   (PL)  Warszawa, 8th Warszawa Cup (round 4)
     T000507A  B  4   20   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 5)
     T000506F  A  5   18   (BE)  Louvain-la-Neuve, Louvain-la-Neuve
     T000506E  A  5   37   (DE)  Stuttgart, Stuttgart
     T000506D  A  5   14   (RO)  Cluj, Napoca Trophy
     T000506C  B  7   36   (FR)  Angers, Angers
     T000506B  C  4    8   (PL)  Zabrze, Zabrze
     T000506A  A  6    6   (FI)  Helsinki, Finnish Female Championship
     T000505B  A  6   26   (RU)  Cheljabinsk, Russian Youth Championship Qualification
     T000505A  A  6   16   (RU)  Cheljabinsk, Russian Cup Circuit
     G000505   A  6   59   (SI)  Bled, European Toyota Tour
    
  • March - April
     T000430C  B  5   11   (SK)  Nove Zamky, Slovak Championship - Weekend Tournament
     T000430B  A  5   14   (SK)  Nove Zamky, Slovak Youth Championship
     T000430A  A  3    3   (SK)  Nove Zamky, Slovak Female Championship
     T000429B  B  6   80   (FR)  Grenoble, Grenoble
     T000429A  A  6   59   (UK)  Ipswich, British Open
     G000429   A  5   73   (IT)  Milano, European Toyota Tour
     T000424   A  7    8   (SK)  Nove Zamky, 9th Slovak Championship
     T000422B  A  5   14   (RU)  Sankt-Peterburg, Master of St. Petersburg
     T000422A  A  6   22   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Semifinal
     G000422   A  6  239   (FR)  Paris, Fujitsu Qualification Tournament
     T000421   A  6   39   (SE)  Stockholm, Nordic Championship 2000
     T000416B  B  4   30   (PL)  Warszawa, 8th Warszawa Cup (round 3)
     T000416A  B  4   17   (PL)  Laziska, Silesian Cup (round 4)
     T000415C  B  4   20   (PL)  Krakow, Krakow
     T000415B  B  3   24   (UK)  Bournemouth, Bournemouth
     T000415A  B  5   38   (CZ)  Ostrava, V.Valek Memorial Handicap
     T000414C  A  5   40   (RU)  Moscow, City Championship - 2nd Qualification
     T000414B  A  6   12   (UA)  Kyiv, Ukrainian Female Championship
     T000414A  A  6   47   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship League
     T000408B  B  6   20   (RO)  Braila, Romanian Cup Quarterfinals
     T000408A  A  5   89   (DE)  Hannover, Hannover
     T000401K  C  5   10   (CH)  Geneve, Internal Club Tournament
     T000401J  A  4   21   (FR)  Avignon, League Mediterranee
     T000401I  B  6   14   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Quarterfinals
     T000401H  B  5   39   (HU)  Csomor, Csomor
     T000401G  A  5   27   (HR)  Zagreb, Team Tournament
     T000401F  A  6   31   (RO)  Slobozia, Romanian Youth Championship (under 14)
     T000401E  B  5    7   (NO)  Oslo, Norwegian Open
     T000401D  A  5   31   (IE)  Dublin, Irish Open
     T000401C  B  5   57   (DE)  Castrop-Rauxel, Castrop-Rauxel
     T000401B  B  5   19   (SK)  Kosice, Kosice
     T000401A  A  5   55   (CZ)  Plzen, Plzen
     T000331   A  6   20   (DE)  Castrop-Rauxel, German Championship Preliminaries
     T000330   A  7   43   (UA)  Rivne, Ukrainian Youth Championship
     T000326F  B 10   36   (YU)  Yugoslav Team League, Yugoslav Team League
     T000326E  B  5   38   (FR)  Dijon, Dijon
     T000326D  B  6   26   (RO)  Braila, Romanian Cup 1/8-final
     T000326C  B  3   73   (UK)  Coventry, Coventry
     T000326B  C  5   14   (SK)  Kosice, Kosice Club Rapid
     T000326A  B  4   23   (PL)  Warszawa, Handicap Tournament
     T000325D  C  5   16   (FI)  Otaniemi, PoGo Club Rapid
     T000325C  A  5   55   (DE)  Erlangen, Erlangen
     T000325B  B  4   33   (PL)  Krakow, Krakow
     T000325A  A  5   48   (NL)  Nijmegen, 27th Emperor Karel`s Tournament
     T000324   A  5   48   (AT)  Velden, Austrian International
     T000323   A  6   47   (RU)  Moscow, Russian Youth Championship Qualification
     T000319   B  4   28   (PL)  Warszawa, 8th Warszawa Cup (round 2)
     T000318D  B  5   51   (FR)  Levallois, Levallois
     T000318C  A  5   48   (CH)  Zuerich, Zuerich
     T000318B  A  5   30   (SK)  Bratislava, Bratislava
     T000318A  A  4   22   (UK)  London, British Candidates
     T000317   A  5   57   (RU)  Sankt-Peterburg, Peter the Great Cup
     T000316   A  5    2   (DE)  Berlin, City Championship 1999 - Title Match
     T000312B  B  4   24   (FR)  French Youth Championship Prel, French Youth Championship Preliminaries
     T000312A  B  4   21   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 3)
     T000311C  B  5   24   (FR)  Valence-Livron, Valence-Livron
     T000311B  B  4   31   (FI)  Helsinki, Ing Memorial Team Tournament
     T000311A  A  9   10   (BE)  Brussels, Belgian Championship 2000
     E000310   A  6   24   (FI)  Helsinki, 11th European Ing Cup
     T000304I  B  5   42   (DE)  Luebeck, Luebeck
     T000304H  A  5   35   (IT)  Varese, Varese
     T000304G  A  5   16   (DE)  Karlsruhe, Karlsruhe
     T000304F  A  5   10   (DE)  Karlsruhe, Baden-Wuerttemberg Championship
     T000304E  A  5    8   (DE)  Bonn, German Female Championship
     T000304D  B  6   81   (DE)  Bonn, Bonn
     T000304C  B  3   73   (UK)  Cambridge, 24th Trigantius
     T000304B  A  5   46   (NL)  Enschede, Dutch Team Championship
     T000304A  A  5   64   (CZ)  Frydek-Mistek, Czech Championship Qualification
     T000303A  B  6   64   (RO)  Sinaia, European Youth Championship 2000
     E000303B  A  6   61   (RO)  Sinaia, European Children Championship 2000
    
  • January - February
     T000227D  A  9  157   (FR)  var. places, French Championship 2000 (2nd round)
     T000227C  B  4   21   (HR)  Zagreb, ArtNet Club Open
     T000227B  B  4   43   (PL)  Warszawa, 8th Warszawa Cup (round 1)
     T000227A  C  5    8   (SK)  Kosice, Kosice Club Rapid
     T000226C  A  5   34   (DE)  Dresden, Dresden
     T000226B  B  5   19   (FR)  Cannes, 14th Games Festival
     T000226A  A  5   25   (RU)  Sankt-Peterburg, Spring Tournament
     T000220   C  6   31   (RO)  Braila, Romanian Cup Preliminaries (round 4)
     T000219C  A  5   12   (YU)  Kragujevac, City Championship - Final
     T000219B  A  5   20   (BE)  Gent, Gent
     T000219A  B  5   27   (SK)  Tornala, Tornala
     G000219   A  5   64   (ES)  Barcelona, Fujitsu Qualification Tournament
     T000213B  C  6   31   (RO)  Braila, Romanian Cup Preliminaries (round 3)
     T000213A  B  4   20   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 2)
     T000212F  B  5   10   (YU)  Kragujevac, City Championship - Semifinal
     T000212E  B  7   27   (DE)  Goettingen, San-Ren-Sei Tournament
     T000212D  A  5   22   (SE)  Vaesteraas, Vaesteraas
     T000212C  B  3  104   (UK)  Oxford, Oxford
     T000212B  B  5   36   (IT)  Firenze, .Il Magnifico. Tournament
     T000212A  A  5   77   (CZ)  Praha, Czech Championship Qualification
     T000211   A  5   30   (RU)  Moscow, City Championship - 1st Qualification
     T000206   C  5   12   (RO)  Braila, Romanian Cup Preliminaries (round 2)
     T000205G  A  4    8   (FR)  Antony, French Female Championship
     T000205F  A  5  132   (FR)  Antony, Antony
     T000205E  B  5    8   (YU)  Kragujevac, City Championship - Qualification
     T000205D  B  5   16   (RU)  Sankt-Peterburg, Dragon Cup
     T000205C  A  5   20   (CH)  Bern, Bern
     T000205B  B  4   17   (PL)  Krakow, Krakow
     T000205A  A  5   19   (PL)  Poznan, Polish Team Championship
     T000129F  C  5   12   (RO)  Braila, Romanian Cup Preliminaries (round 1)
     T000129E  B  6   18   (DK)  Copenhagen, Ambassadors Cup
     T000129D  B  5   18   (FI)  Tampere, Rabbitty Six
     T000129C  B  4   31   (HU)  Budapest, New Year Tournament
     T000129B  B  5   56   (NL)  Amsterdam, Dutch-Japan Friendship Tournament
     T000129A  A  5   71   (DE)  Erding, Erding
     T000126C  A 10    6   (UA)  Kharkiv, J. Ljedovskoj Memorial
     T000126B  A  5   11   (RU)  Vladimir, Russian Female Championship 2000
     T000126A  A  9   10   (RU)  Vladimir, Russian Championship 2000
     T000123   C  5    8   (SK)  Kosice, Kosice Club Rapid
     T000122C  B  6  166   (FR)  var. places, French Championship 2000 (1st round)
     T000122B  A  5   38   (BE)  Leuven, Leuven
     T000122A  A  5   74   (CZ)  Olomouc, Olomouc
     T000118   C  5    5   (RO)  Craiova, Romanian Youth Selections
     T000116   B  4   28   (PL)  Warszawa, 7th Warszawa Cup (round 5)
     T000115H  B  5   28   (FR)  Orsay, Orsay
     T000115G  A  5   20   (RO)  Bucuresti, Romanian Ing Cup (open section)
     T000115F  A  6   21   (RO)  Bucuresti, Romanian Ing Cup
     T000115E  A  5    6   (NL)  Amsterdam, Dutch Female Championship
     T000115D  A  8   16   (NL)  Amsterdam, Dutch Championship 2000
     T000115C  A  5   79   (DE)  Essen, German Open
     T000115B  B  3   82   (UK)  Maidenhead, Furze Platt Tournament
     T000115A  B  5   23   (SK)  Spisska Bela, Spisska Bela
     T000109   B  4   21   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 1)
     T000108C  A  2    4   (IT)  Milano, Italian Championship Playoffs
     T000108B  A  5   32   (NL)  Heerlen, Heerlen
     T000108A  A  5   18   (RU)  Sankt-Peterburg, New Year Tournament
     T000107   A  6    8   (CZ)  Praha, Czech Ing Cup
     G000101   A  8   99   (UK)  London, Fujitsu Cup Qualification
    

  • 1999:

  • November - December
     T991231   A  7    7   (IE)  Dublin, Irish Championship
     T991227   A  6    3   (HU)  Budapest, Hungarian Championship (playoffs)
     T991225   A  5   23   (YU)  Kragujevac, 5th Kragujevac Open
     T991224   A  6  102   (RU)  Moscow, 3rd Uspenskij Temple Tournament
     T991218E  A  6   16   (RO)  Bucuresti, Serban Cantacuzino Cup
     T991218D  B  4   24   (FR)  Arcueil-Cachan, Long Night of Go
     T991218C  A  5   20   (NL)  Rotterdam, Rotterdam
     T991218B  B  4   25   (IT)  Milano, Italian Female Championship
     T991218A  B  5   35   (CZ)  Nova Role, Nova Role
     T991212   B  5   36   (PL)  Warszawa, 7th Warszawa Cup (round 4)
     T991211C  B  4   14   (FR)  Belfort, Belfort
     T991211B  B  5   66   (FR)  Clermont-Ferrand, Clermont-Ferrand
     T991211A  B  6   20   (RU)  Sankt-Peterburg, Youth City Championship
     G991211   A  4   16   (NL)  Amsterdam, 7th European Fujitsu Cup
     T991205C  C  5   13   (RO)  Baia Mare, Internal Club Tournament (December)
     T991205B  B  4   17   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 10)
     T991205A  A  8   38   (IT)  Milano, 20th Italian Championship
     T991204G  C  8    6   (FI)  Turku, Club Championship
     T991204F  A  5   25   (RU)  Petrozavodsk, Russian Cup Circuit
     T991204E  B  5   40   (FR)  Rouen, Rouen
     T991204D  B  5   14   (SK)  Bratislava, St. Nicolas Tournament
     T991204C  B  5    8   (HR)  Zagreb, .Sax. Club Open
     T991204B  A  3    2   (HR)  Zagreb, 24th Croatian Championship (play-off)
     T991204A  A  5   73   (DE)  Braunschweig, 17th Nikolaus-Turnier
     T991202   A  7    8   (DE)  Braunschweig, German Championship 1999
     T991128B  B  3   76   (UK)  Swindon, Swindon
     T991128A  A  2    2   (DE)  Berlin, Kranich Masters
     T991127E  A  7   16   (BE)  Louvain-la-Neuve, Belgian Championship Qualification
     T991127D  A  5   40   (FR)  Paris, 17th Meijin Tournament (category A)
     T991127C  B  6   34   (NL)  Arnhem, Arnhem
     T991127B  B  5  152   (DE)  Berlin, Berliner Kranich
     T991127A  A  5   26   (FI)  Helsinki, Open Kyu Championship
     T991126B  A  6   33   (YU)  Nish, 7th Nish Open
     T991126A  A  7    8   (RO)  Bucuresti, Romanian Championship 1999
     T991120D  B  4   41   (FR)  Toulouse, Autumn Internal Tournament
     T991120C  A  5   40   (FR)  Paris, 17th Meijin Tournament (category B)
     T991120B  B  4   12   (HR)  Zagreb, 4th Go Club .Croatia. Open
     T991120A  A  5   16   (IT)  Roma, Sforzi Giocosi
     G991120   A  5   96   (CZ)  Prague, Fujitsu Qualification Tournament
     T991117   A  5    6   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship (final)
     T991114B  B  4   24   (PL)  Warszawa, 7th Warszawa Cup (round 3)
     T991114A  A  7    8   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship 1999
     T991113I  A  6    6   (AT)  Wien, Austrian Championship 1999
     T991113H  A  6   19   (RO)  Bucuresti, Romanian Championship Semifinal
     T991113G  A  5   18   (NL)  Groningen, Hans de Jong Memorial
     T991113F  A  5   10   (CH)  Locarno, Swiss Championship - Side Tournament
     T991113E  A  5   16   (CH)  Locarno, Swiss Championship 1999
     T991113D  A  5   52   (UK)  Ingleton, Three Peaks
     T991113C  B  7   33   (DE)  Hamburg-Rahlstedt, 17th Tengen Tournament (group B)
     T991113B  A  5   66   (DE)  Hamburg-Rahlstedt, 17th Tengen Tournament (group A)
     T991113A  B  5   23   (SK)  Kosice, Autumn Tournament
     T991112   A  5   59   (HU)  Budapest, Hungarian Championship
     T991111   A  7    8   (PL)  Warszawa, Polish Championship League
     T991107   B  4   20   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 9)
     T991106E  C  7   13   (FI)  Turku, Turku
     T991106D  B  4   68   (FR)  Rennes, Rennes
     T991106C  A  3    2   (FR)  Rennes, French Championship 1999 (play-off)
     T991106B  A  5   56   (CZ)  Ostrava, Ostrava
     T991106A  A  5   32   (SE)  Goeteborg, Goeteborg
     T991105   B  5   19   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship (2nd qualification)
     T991103   C  5   17   (RO)  Baia Mare, Internal Club Tournament (November)
    
  • September - October
     T991031B  B  4   89   (UK)  Wessex, Wessex
     T991031A  B  5   28   (PL)  Warszawa, 7th Warszawa Cup (round 2)
     T991030H  A  6    7   (YU)  Kragujevac, Yugoslav Female Championship
     T991030G  A  5   18   (CH)  Geneve, 5th Geneve Open
     T991030F  A  5   64   (RU)  Moscow, 5th Japanese Ambassador Cup
     T991030E  A  5   68   (DE)  Mannheim, 2nd Aji Tournament
     T991030D  A  5   34   (FR)  Avignon, Avignon
     T991030C  B  5   26   (FR)  Antony, Internal Tournament
     T991030B  A  7   39   (ES)  Ager, Spanish Championship 1999
     T991030A  A  6   12   (NO)  Blindern, Norwegian Championship 1999
     G991030   A  5   69   (BE)  Brussels, Fujitsu Qualification Tournament
     T991029C  A  5   25   (RO)  Cluj, Romanian Team Championship
     T991029B  A  5   28   (AT)  Wien, Austrian Open
     T991029A  A  7   43   (YU)  Kragujevac, 21st Yugoslav Championship
     T991023E  C  3   10   (IT)  Milano, Internal Club Tournament
     T991023D  A  5   80   (FR)  Lyon, Lyon
     T991023C  A  2    2   (FI)  Helsinki, 19th Finnish Championship (play-off)
     T991023B  C  5   10   (SK)  Galanta, Autumn Handicap
     T991023A  A  5   77   (CZ)  Brno, Czech Championship Qualification Tournament
     T991021   A  7   16   (SI)  Smarjeske Toplice, Slovenian Championship 1999
     T991016C  C  4   46   (UK)  Wanstead, Wanstead
     T991016B  A  5   19   (HU)  Budapest, Hungarian Youth Championship
     T991016A  A  4   24   (FR)  Paris, 17th Meijin Tournament (category C)
     T991015   A  6   19   (YU)  Belgrade, Belgrade
     T991010A  A  7    7   (RU)  Novosibirsk, City Championship
     T991009F  A  2   13   (YU)  Mladenovac, 2nd Yugoslav Team Cup
     T991009E  A  8   34   (NL)  Amsterdam, Indis (Inter-District Tournament)
     T991009D  A  5   18   (RU)  Sankt-Peterburg, Areal Club Anniversary Tournament
     T991009C  C  5   15   (FI)  Kuopio, Oulu Club Tournament
     T991009B  A  5   12   (PL)  Wodzislaw, Polish Championship Qualification
     T991009A  A  5   46   (SK)  Bratislava, Bratislava
     T991008B  A  5    6   (FI)  Helsinki, 19th Finnish Championship
     T991008A  A  6   97   (UA)  Kyiv, CIS Baduk LG Cup
     T991003C  B  4   34   (PL)  Warszawa, 7th Warszawa Cup (round 1)
     T991003B  B  4   23   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 8)
     T991003A  B  3   56   (UK)  Shrewsbury, Shrewsbury
     T991002B  A  5   69   (DE)  Bremen, Bremen
     T991002A  A  5    6   (HR)  Zagreb, Croatian Candidates Tournament
     G991002   A  6   80   (RO)  Bucuresti, Fujitsu Qualification Tournament
     T990925I  B  4   42   (HU)  Szekesfehervar, 4th Albasoft Cup
     T990925H  A  5   47   (NL)  Eindhoven, Brabants Tournament
     T990925G  A  3    8   (RU)  Moscow, CIS Baduk LG Cup (final playoff)
     T990925F  B  5   42   (DE)  Leipzig, Leipzig
     T990925E  A  5   18   (DE)  Kaegsdorf, 3rd Mecklenburg-Vorpommern Open
     T990925D  B  4   34   (FR)  Annecy, Annecy
     T990925C  A  4    8   (FR)  Annecy, French Sotetsu Cup (Female Championship)
     T990925B  B  5   24   (SK)  Tornala, Tornala
     T990925A  A  5   60   (CZ)  Mikulov, Mikulov
     T990923   A  5  218   (RU)  Moscow, CIS Baduk LG Cup
     T990918F  A  5   28   (SI)  Pohorje, Maribor Open
     T990918E  A  5   22   (SE)  Linkoeping, Linkoeping Open
     T990918D  A  5    8   (PL)  Wodzislaw, Polish Championship Preliminaries
     T990918C  B  3   66   (UK)  Milton Keynes, Milton Keynes
     T990918B  B  5   29   (FR)  Charleville-Mezieres, Charleville-Mezieres
     T990918A  A  5   17   (AT)  Neusiedlersee, Mensa Tournament
     T990912   A  3    2   (DE)  Berlin, German Open Championship (Play-Off)
     T990911H  C  6   18   (RO)  Turnu Severin, Romanian Children Championship
     T990911G  B  5    5   (RO)  Turnu Severin, Turnu Severin
     T990911F  A  5   15   (RU)  Sankt-Peterburg, Rovestnik Club Anniversary Tournament
     T990911E  A  5   21   (DK)  Copenhagen, Copenhagen Open
     T990911D  C  4    6   (DE)  Berlin, German Open Championship (Qualification)
     T990911C  A  6   16   (FI)  Oulu, Finnish Championship Qualification
     T990911B  A  5    8   (PL)  Warszawa, Polish Championship Preliminaries
     T990911A  A  5   47   (CZ)  Plzen, Plzen
     T990910   A  7   32   (YU)  Kragujevac, 2nd Yugoslavian Cup
     T990905B  B  4   16   (NL)  Amsterdam, 8th Obayashi Cup (KO finals)
     T990905A  B  4   22   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 7)
     T990904E  A  5    9   (SK)  Kosice, 6th Kosice City Championship
     T990904D  A  6   40   (UK)  Manchester, Northern Open
     T990904C  B  4   86   (FR)  Marseille, Marseille
     T990904B  B  5   55   (FR)  Versailles, Versailles
     T990904A  B  4  196   (NL)  Amsterdam, 8th Obayashi Cup (qualification)
     T990903   A  6   83   (RU)  Moscow, 2nd Chinese Ambassador Cup
    
  • July - August
     T990828D  A  5   42   (DE)  Nordhausen, Nordhausen
     T990828C  C  7    9   (FI)  Helsinki, Finnish Kisei (side tournament)
     T990828B  A  5   13   (FI)  Helsinki, Finnish Kisei
     T990828A  A  5   56   (CZ)  Jesenik, 6th Priessnitz Cup
     T990827B  A  6   18   (RO)  Eforie Nord, Romanian Youth Championship
     T990827A  A  8   30   (FR)  Taverny, French Championship 1999 (3rd round)
     T990826   A  6   26   (UK)  London, 3rd Mind Sports Olympiad
     T990824   A  6   29   (RO)  Eforie Nord, Eforie Nord
     T990823B  B  3   46   (UK)  Isle of Man, Summer Go Camp (afternoon tournament)
     T990823A  A  5   55   (UK)  Isle of Man, Summer Go Camp (main tournament)
     T990821B  B  7   15   (DE)  Paderborn - Bochum Supergo 199, Paderborn - Bochum Supergo 1999
     T990821A  A  5    6   (DE)  Bochum, North Rhine-Westphalia Championship
     T990820   A  5   26   (HU)  Gyor, Summer Camp Open
     W990815B  A  5    8   (SG)  Singapore, 16th World Youth Goe Championship (under 12)
     W990815A  A  5   12   (SG)  Singapore, 16th World Youth Goe Championship
     T990814   B  4   24   (HU)  Gyor, Summer Camp Handicap
     T990813   A  5   25   (UA)  Odesa, Odesa
     T990807   A  5   66   (DE)  Dortmund, Dortmund
     E990802   A  5  349   (SK)  Podbanske, 43rd European Go Congress (rounds 6-10)
     E990731   A  5  277   (SK)  Podbanske, 43rd European Go Congress (weekend tournament)
     E990725   A  5  349   (SK)  Podbanske, 43rd European Go Congress (rounds 1-5)
     T990711   A  3    2   (UK)  var. places, British Championship 1999 (play-off)
     T990710E  A  5   18   (DE)  Goeppingen, Goeppingen
     T990710D  B  4   13   (PL)  Tuchola, Tuchola
     T990710C  A  5   35   (NL)  Leiden, Leiden
     T990710B  A  5   20   (IT)  Arcumeggia, Varese Tournament
     T990710A  A  5   11   (HR)  Zagreb, 3rd Dubrava tournament
     T990704   B  3   46   (UK)  Portsmouth, Portsmouth
     T990703G  A  5   11   (CZ)  Becov, Becov Handicap Tournament
     T990703F  A  4   13   (CZ)  Becov, Czech Youth Championship
     T990703E  B  7   35   (RO)  Bistrita, Romanian Children Championship
     T990703D  A  7    8   (RO)  Bistrita, Romanian Female Championship
     T990703C  A  4   10   (RO)  Bistrita, Bistrita
     T990703B  B  5    6   (SK)  Kosice, Summer Club Tournament
     T990703A  A  5   36   (AT)  Wien, 8th Richard Gump Memorial
     G990703   A  5   30   (FI)  Helsinki, GPE
    
  • May - June
     T990626E  B  5   46   (FR)  Cergy-Pontoise, 7th Vaureal Tournament
     T990626D  A  5   55   (UK)  Barmouth, Welsh Open
     T990626C  A  5   59   (DE)  Koeln, Koeln
     T990626B  A  6   20   (IT)  Bari, Bari
     T990626A  A  5   40   (CZ)  Liberec, Czech Championship - weekend tournament
     G990626   A  6   70   (RU)  Moscow, GPE
     T990625   A  6   25   (DE)  Koeln, German Championship Preliminaries
     T990622B  A  7   20   (CZ)  Liberec, Czech Championship - side tournaments
     T990622A  A  9   10   (CZ)  Liberec, Czech Championship
     T990619E  B  6   35   (DE)  Aachen, Aachen
     T990619D  B  5   12   (RO)  Braila, Braila Open
     T990619C  A  5   43   (NL)  Utrecht, Utrecht
     T990619B  A  5   56   (FR)  Tours, Tours
     T990619A  B  5   18   (SK)  Nove Zamky, Nove Zamky
     G990619   A  5   64   (PL)  Warszawa, GPE
     T990613   B  4   18   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 6)
     T990612C  A  5   32   (CH)  Lausanne, Lausanne
     T990612B  B  3   54   (UK)  Leicester, Leicester
     T990612A  B  5   19   (SK)  Tornala, Tornala
     W990608   A  8   55   (JP)  Oita, 21st World Amateur Go Championship
     T990606   B  4   30   (PL)  Warszawa, 6th Warszawa Cup (round 5)
     T990605C  B  5   17   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship (1st qualification)
     T990605B  A  5   28   (DE)  Bayreuth, 4th Tenuki Tournament
     T990605A  A  5   41   (CZ)  Zlin, Zlin
     T990602   C  5   13   (RO)  Braila, Dragon Cup
     T990529E  A  6   24   (UK)  Glasgow, Scottish Open
     T990529D  A  5   19   (RU)  Sankt-Peterburg, Go Club Areal Open
     T990529C  B  4   19   (PL)  Krakow, Krakow
     T990529B  A  5   25   (AT)  Graz, 2nd Styrian Masters
     T990529A  A  3   10   (CZ)  Zlin, Czech Team League (part 1)
     G990529   A  5   28   (HR)  Zagreb, GPE
     T990528   A  6   43   (RU)  Kazan, 6th Vasiljev Memorial
     T990523   B  4   14   (PL)  Poznan, Day of Japanese Culture Tournament
     T990522G  A  5   16   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Finals
     T990522F  B  5   48   (HU)  Szekesfehervar, 3rd Albasoft Cup
     T990522E  B  5   20   (FI)  Jyvaskyla, Jyvaskyla
     T990522D  B  6   81   (FR)  Toulouse, Toulouse
     T990522C  A  6   35   (SE)  Stockholm, Swedish Championship 1999
     T990522B  A  5   23   (SK)  Galanta, Galanta
     T990522A  B  5   22   (CZ)  Ostrava, V.Valek Memorial Handicap
     G990522   A  6  122   (DE)  Hamburg, GPE
     T990516   B  5   27   (PL)  Warszawa, 6th Warszawa Cup (round 4)
     T990515F  A  3   12   (SI)  Dolenjske Toplice, Slovenian Team Championship
     T990515E  A  5   27   (IT)  Naples, Grappa and Stockfish Cup
     T990515D  A  5   61   (DE)  Darmstadt, Darmstadt
     T990515C  B  3   70   (UK)  Bracknell, Bracknell
     T990515B  B  7    7   (SK)  Kojsovska Hola, Kosice Region Open
     T990515A  A  5   36   (CZ)  Nymburk, Nymburk
     G990514   A  6  143   (NL)  Amsterdam, GPE
     T990512   C  6   12   (RO)  Braila, Internal Club Tournament
     T990509   B  4   22   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 5)
     T990508C  A  5   20   (BE)  Louvain-la-Neuve, Louvain-la-Neuve
     T990508B  A  5   30   (DE)  Rostock, Rostock
     T990508A  B  5   38   (FR)  Angers, Angers
     G990508   A  5   60   (HU)  Budapest, GPE
     T990503   A  7   29   (RU)  Cheljabinsk, 15th Russian Youth Championship
     T990501G  A  6   10   (AU)  Brisbane, Queensland Championship
     T990501F  A  5   21   (ES)  Madrid, Nam-Ban Club Open
     T990501E  A  6   24   (UK)  London, Challengers` League
     T990501D  B  5   72   (FR)  Grenoble, Grenoble
     T990501C  B  5   13   (SK)  Bratislava, Slovak Championship (weekend tournament)
     T990501B  A  6   25   (RO)  Cluj, Napoca Trophy
     T990501A  A  5   50   (CZ)  Liberec, Liberec
    
  • March - April
     T990429   B  5    6   (SK)  Bratislava, Slovak Championship (side tournament)
     T990428B  A  3   10   (SK)  Bratislava, Slovak Female Championship (inc. youth section)
     T990428A  A  7   12   (SK)  Bratislava, 8th Slovak Championship
     T990424D  A  5   10   (NO)  Oslo, Norwegian Open
     T990424C  A  4   10   (RU)  Sankt-Peterburg, China-Russia Friendship Match
     T990424B  A  5  126   (DE)  Hannover, Hannover
     T990424A  A  5   15   (NL)  Tilburg, Tilburg
     G990423   A  6   62   (SI)  Bled, GPE
     T990418B  B  4   34   (PL)  Warszawa, 6th Warszawa Cup (round 3)
     T990418A  B  3   16   (UK)  Devon, Devon
     T990417C  C  5   14   (NL)  Eindhoven, Dutch Youth Championship
     T990417B  A  5   12   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Semifinals (open section)
     T990417A  A  6   20   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Semifinals
     G990417   A  5   43   (IT)  Milano, GPE
     T990411   B  4   24   (PL)  Laziska, Silesian Cup (round 4)
     T990410C  B  5   21   (RO)  Baia Mare, Internal Club Tournament
     T990410B  B  5   15   (SK)  Kosice, Spring Tournament
     T990410A  A  5   69   (CZ)  Plzen, Czech Championship Qualification Tournament
     T990409   A  6   80   (UK)  Abingdon, British Open
     T990402   A  6   21   (FI)  Helsinki, Nordic Championship 1999
     G990402   A  6  210   (FR)  Paris, GPE
     T990328   B  3   54   (UK)  Coventry, Coventry
     T990327C  B  5   57   (FR)  Dijon, Dijon
     T990327B  A  5   30   (CH)  Zuerich, Zuerich
     T990327A  A  5   21   (HR)  Zagreb, 2nd Croatian Team Tournament
     G990326   A  5   68   (AT)  Velden, GPE
     T990321   B  4   35   (PL)  Warszawa, 6th Warszawa Cup (round 2)
     T990320F  B  8   40   (RO)  Turnu Severin, Romanian Cup Quarterfinals
     T990320E  B  6   12   (RO)  Bucuresti, Romanian Cup Quarterfinals
     T990320D  A  5   53   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Cup Tour
     T990320C  A  5   37   (DE)  Paderborn, 2nd Ponnuki Tournament
     T990320B  A  5   58   (NL)  Nijmegen, 26th Emperor Karel`s Tournament
     T990320A  A  5   26   (SK)  Bratislava, Bratislava
     G990320   A  5   32   (IE)  Dublin, GPE
     T990314   B  4   21   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 3)
     T990313F  B  5   66   (NL)  Amsterdam, European Ing Cup (side tournament)
     T990313E  A  5   45   (DE)  Erlangen, Erlangen
     T990313D  A  9   10   (BE)  Brussels, Belgian Championship 1999
     T990313C  B  4   14   (FR)  Valence-Livron, Valence-Livron
     T990313B  B  6   23   (FI)  Helsinki, Jaakko Munkki Memorial
     T990313A  A  4   34   (UK)  London, British Candidates
     E990313   A  5   42   (YU)  Belgrade, 6th European Team Championship
     E990312   A  6   24   (NL)  Amsterdam, 10th European Ing Cup
     T990307   B  3   96   (UK)  Cambridge, 23rd Trigantius
     T990306C  B  6    8   (RO)  Baia Mare, Duble KO Tournament
     T990306B  B  5   52   (FR)  Levallois, Levallois
     T990306A  A  5   69   (CZ)  Frydek-Mistek, Frydek-Mistek
     T990303   C  4   12   (RO)  Braila, Palatul Cup
    
  • January - February
     T990228   B  5   29   (PL)  Warszawa, 6th Warszawa Cup (round 1)
     T990227D  A  4    7   (RU)  Novosibirsk, Siberian Cup
     T990227C  A  8  151   (FR)  var. places, French Championship 1999 (2nd round)
     T990227B  A  5   45   (DE)  Dresden, Dresden
     T990227A  A  5   51   (NL)  Enschede, Dutch Team Championship
     T990220F  A  4   23   (FR)  Cannes, 13th Games Festival
     T990220E  A  5   11   (FI)  Otaniemi, Finnish Students Championship
     T990220D  B  6   27   (DK)  Copenhagen, Ambassadors Cup
     T990220C  A  5   17   (BE)  Gent, Gent
     T990220B  A  5   22   (SE)  Vaesteraas, Vaesteraas
     T990220A  A  2    2   (PL)  Warszawa, Polish Championship 1998 (play-off)
     E990219B  A  6   21   (FR)  Cannes, European Children Championship 1999
     E990219A  A  6   69   (FR)  Cannes, European Youth Championship 1999
     T990218   B  2    6   (FR)  Cannes, French Youth Championship 1999
     T990214   B  4   20   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 2)
     T990213B  B  3   98   (UK)  Oxford, Oxford
     T990213A  B  6   72   (DE)  Bonn, Bonn
     G990213   A  5   71   (ES)  Barcelona, GPE
     T990206   A  5  133   (FR)  Antony, Antony
     G990206   A  5  134   (CZ)  Praha, GPE
     T990130E  B  5   61   (NL)  Amsterdam, 5th Scheve Ogen Tournament
     T990130D  B  6   12   (RO)  Braila, Youth Open
     T990130C  B  7    7   (RO)  Braila, Children Representants Selections
     T990130B  B  7    8   (RO)  Braila, Youth Representants Selections
     T990130A  B  5   28   (FI)  Tampere, Rabbitty Six
     T990127   A  9   10   (RU)  Moscow, Russian Championship 1999
     T990123C  A  4   20   (HR)  Rijeka, 1st Palach tournament
     T990123B  B  5   27   (SK)  Spisska Bela, Spisska Bela
     T990123A  A  5   82   (CZ)  Olomouc, Czech Championship Qualification
     T990117   B  4   36   (PL)  Warszawa, 5th Warszawa Cup (round 4)
     T990116F  A  5    6   (NL)  Amsterdam, Dutch Female Championship
     T990116E  A  8   16   (NL)  Amsterdam, Dutch Championship
     T990116D  B  6  108   (FR)  var. places, French Championship 1999 (1st round)
     T990116C  A  5   73   (DE)  Essen, German Open
     T990116B  A  5   27   (BE)  Leuven, Leuven
     T990116A  B  3   78   (UK)  Maidenhead, Furze Platt Tournament
     T990113   B  5   22   (RO)  Baia Mare, Internal Club Tournament (January)
     T990110   B  4   20   (PL)  Wodzislaw, Silesian Cup (round 1)
     T990109F  C  4    8   (PL)  Poznan, Great Poland Cup
     T990109E  A  6   12   (RO)  Bucuresti, Romanian Ing Cup (open section)
     T990109D  A  6   28   (RO)  Bucuresti, Romanian Ing Cup
     T990109C  A  5   30   (NL)  Heerlen, Heerlen
     T990109B  A  6    3   (HR)  Zagreb, 23rd Croatian Championship (play-off)
     T990109A  A  2    2   (IT)  Milano, 19th Italian Championship (play-off)
     T990108   A  7   10   (CZ)  Praha, Czech Ing Cup
     G990101   A  8  154   (UK)  London, GPE
    

  • 1998:

  • November - December
     T981231   A  7    8   (IE)  Dublin, Irish Championship
     T981226   A  5   25   (YU)  Mladenovac, Mladenovac
     T981220   B  4   33   (PL)  Warszawa, 5th Warszawa Cup (round 3)
     T981219C  B  7   24   (RO)  Baia Mare, Internal Club Tournament
     T981219B  A  5   35   (NL)  Rotterdam, Rotterdam
     T981219A  A  5   19   (HR)  Zagreb, 23rd Croatian Championship
     T981212H  B  5   11   (SK)  Bratislava, St. Nicolas Tournament
     T981212G  A  5   24   (RO)  Braila, Romanian Team Open
     T981212F  A  6   16   (RO)  Braila, Romanian Team Championship
     T981212E  B  4   17   (FR)  Arcueil-Cachan, Long Night of Go
     T981212D  B  4   75   (FR)  Clermont-Ferrand, Clermont-Ferrand
     T981212C  A  2    2   (FR)  Clermont-Ferrand, French Championship 1998 (play-off)
     T981212B  A  7   18   (BE)  Gent, Belgian Championship Qualification
     T981212A  A  4    8   (HR)  Velika Gorica, Velika Gorica
     G981212   A  4   16   (NL)  Amsterdam, 6th European Fujitsu Cup
     T981209B  B  7   26   (RO)  Baia Mare, Internal Club Tournament (December)
     T981209A  A  9   10   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship (final)
     T981205D  B  6   17   (RO)  Baia Mare, low kyu tournament
     T981205C  A  4    3   (HU)  Budapest, Hungarian Championship 1998 (playoffs)
     T981205B  A  6   39   (IT)  Milano, 19th Italian Championship
     T981205A  A  5   87   (DE)  Braunschweig, 16th Nikolaus-Turnier
     T981128H  A  4   41   (YU)  Kragujevac, 22nd Yugoslav Team Championship
     T981128G  B  7   16   (RO)  Baia Mare, Duble KO Tournament
     T981128F  A  6   16   (RO)  Sinaia, Serban Cantacuzino Cup
     T981128E  B  5   46   (FR)  Rouen, Rouen
     T981128D  A  6   18   (FI)  Helsinki, Finnish Kisei
     T981128C  A  5   12   (HR)  Zagreb, 3rd Go Club .Croatia. Open
     T981128B  A  5  162   (DE)  Berlin, Berliner Kranich
     T981128A  A  5   99   (CZ)  Praha, Czech Championship Qualification Tournament
     G981128   A  5   48   (UA)  Kyiv, GPE
     T981122   B  3   79   (UK)  Swindon, Swindon
     T981121D  A  4   10   (RO)  Slobozia, Slobozia
     T981121C  A  6   43   (NL)  Arnhem, Arnhem
     T981121B  B  4   52   (FR)  Toulouse, Autumn Internal Tournament
     T981121A  A  5   40   (FR)  Paris, 16th Meijin tournament (category A)
     T981120   A  5   30   (HU)  Budapest, Hungarian Championship 1998 (playoffs)
     T981118   B  7   22   (RO)  Baia Mare, Internal Club Tournament (November)
     T981114C  A  6   26   (RO)  Bucuresti, Romanian Open
     T981114B  A  5   42   (FR)  Paris, 16th Meijin tournament (category B)
     T981114A  B  5   18   (SK)  Kosice, Autumn Tournament
     T981113B  A  5   40   (CU)  Habana, Cuba Open
     T981113A  A  7    8   (RO)  Bucuresti, Romanian Championship 1998
     T981108A  A  6   22   (JP)  Yokohama, Sotetsu Cup - WWGAC 1998
     T981107F  C  5    6   (FI)  Turku, Turku
     T981107E  A  5   44   (UK)  Ingleton, Three Peaks
     T981107D  B  3   16   (FR)  Antony, Graine de Champion
     T981107C  A  5   16   (CH)  Sursee, Swiss Championship 1998
     T981107B  A  5   19   (NL)  Groningen, Hans de Jong Memorial
     T981107A  A  5   48   (CZ)  Ostrava, Ostrava
     G981107   A  5   27   (SE)  Goeteborg, GPE
     T981106   A  7    8   (PL)  Wodzislaw, Polish Go Championship League
     T981104   A  9   10   (RU)  Moscow, City Championship - Final
    
  • September - October
     T981031C  A  5   61   (DE)  Mannheim, 1st Aji Tournament
     T981031B  A  4   28   (FR)  Avignon, Avignon
     T981031A  A  2    2   (FI)  Helsinki and Vantaa, Finnish Championship 1998 (play-off)
     G981031   A  5   99   (BE)  Brussels, GPE
     T981025   B  4  101   (UK)  Wessex, Wessex
     T981024I  A  7    8   (RU)  Novosibirsk, City Championship
     T981024H  A  6   25   (RO)  Bucuresti, Romanian Championship Qualification
     T981024G  A  6   15   (NO)  Blindern, Norwegian Championship 1998
     T981024F  A  5   18   (FR)  Paris, 16th Meijin tournament (category C)
     T981024E  A  5  104   (FR)  Lyon, Lyon
     T981024D  A  7    8   (UA)  Kyiv, Ukrainian Championship 1998
     T981024C  B  5   28   (SK)  Galanta, Galanta
     T981024B  B  5   20   (AT)  Krems, Krems
     T981024A  A  5   18   (PL)  Warszawa, Polish Championship Qualification
     T981021   B  5    5   (PL)  Warszawa, Polish Championship Preliminaries
     T981017   B  4   26   (PL)  Krakow, Krakow
     T981016   A  5    6   (FI)  Tampere, Finnish Championship 1998
     G981016   A  6   40   (YU)  Belgrade, GPE
     T981015   A  7   21   (SI)  Fiesa, Slovenian Championship 1998
     T981010E  A  5    6   (AT)  Wien, Austrian Championship 1998
     T981010D  B  6   53   (ES)  San Lorenzo, Spanish Championship 1998
     T981010C  B  5   87   (FR)  Biscarrosse, Bordeaux tournament
     T981010B  A  5   14   (FR)  Biscarrosse, French Sotetsu Cup (Women Championship)
     T981010A  A  5   62   (DE)  Bochum, Bochum
     G981010   A  5   60   (SK)  Bratislava, GPE
     T981004   B  3   65   (UK)  Shrewsbury, Shrewsbury
     T981003C  B  5   22   (SK)  Tornala, Tornala
     T981003B  A  8   29   (NL)  Amsterdam, Indis (Inter-District Tournament)
     T981003A  A  5   60   (CZ)  Mikulov, Mikulov
     G981003   A  6   81   (RO)  Bucuresti, GPE
     T980926E  B  4   36   (HU)  Szekesfehervar, 2nd Albaszoft Cup
     T980926D  B  4   20   (FR)  Annecy, Annecy
     T980926C  A  5   47   (DE)  Leipzig, Leipzig
     T980926B  A  5   49   (NL)  Eindhoven, Brabants Tournament
     T980926A  A  5   16   (CZ)  Jesenik, Czech Team League (part 2)
     T980925   A  5   19   (AT)  Wien, Austrian Open
     T980919G  A  5   17   (AT)  Wien, Mensa Tournament
     T980919F  B  3   66   (UK)  Milton Keynes, Milton Keynes
     T980919E  B  5   44   (FR)  Charleville-Mezieres, Charleville-Mezieres
     T980919D  A  5   27   (SI)  Maribor, Maribor
     T980919C  A  5   38   (DE)  Augsburg, Augsburg
     T980919B  A  5   16   (CZ)  Jesenik, group B
     T980919A  A  5   21   (CZ)  Jesenik, group A
     G980919   A  5   19   (DK)  Copenhagen, GPE
     T980912E  B  5   10   (SK)  Kosice, 5th Kosice City Championship
     T980912D  A  6   47   (UK)  Manchester, Northern Open
     T980912C  A  5   20   (SE)  Linghem, Linkoeping Open
     T980912B  A  5   20   (FI)  Turku, Finnish Championship Qualification
     T980912A  A  5   59   (DE)  Bremen, German Championship 1998 (side tournament)
     T980910   A  7    8   (DE)  Bremen, German Championship 1998
     T980906   B  4  111   (NL)  Amsterdam, 7th Obayashi Cup (KO final and groups)
     T980905C  A  5   12   (CZ)  Plzen, group B
     T980905B  A  5   26   (CZ)  Plzen, group A
     T980905A  B  4  217   (NL)  Amsterdam, 7th Obayashi Cup (qualification)
     T980904   A  7   32   (YU)  Kragujevac, 1st Yugoslavian Cup
    
  • July - August
     T980829   A  6   22   (UK)  London, 2nd Mind Sports Olympiad (weekend tournament)
     T980828   A  8   26   (FR)  Strasbourg, French Championship 1998 (3rd round)
     W980827   A  2    8   (CN)  Guiyang, WYGC 1998 (knock-out finals)
     T980824   A  5   14   (UK)  London, 2nd Mind Sports Olympiad (main tournament)
     W980823B  A  5    8   (CN)  Guiyang, 15th World Youth Goe Championship (under 12)
     W980823A  A  5   12   (CN)  Guiyang, 15th World Youth Goe Championship
     T980822   B  7   86   (DE)  Hamburg, Baduker Brueckenschlag
     E980803   A  5  362   (RO)  Mamaia, 42nd European Go Congress (rounds 6-10)
     E980801   A  5  209   (RO)  Mamaia, 42nd European Go Congress (weekend tournament)
     E980726   A  5  362   (RO)  Mamaia, 42nd European Go Congress (rounds 1-5)
     T980711B  B  5   14   (ES)  Madrid, Madrid
     T980711A  A  5   28   (NL)  Leiden, Leiden
     T980710D  C  5   18   (FI)  Tampere, Summer Camp Handicap
     T980710C  A  5   14   (YU)  Niska Banja, Yugoslav Youth Championship 1998
     T980710B  A  3    4   (YU)  Niska Banja, Yugoslav Women Championship 1998
     T980710A  A  7   23   (YU)  Niska Banja, 20th Yugoslav Championship
     T980705   B  3   22   (UK)  Devon, Devon
     T980704E  A  5   10   (HR)  Zagreb, 2nd Dubrava tournament
     T980704D  A  5   75   (DE)  Koeln, Koeln
     T980704C  A  5   30   (AT)  Wien, 7th Richard Gump Memorial
     T980704B  A  6   20   (CZ)  Becov, Czech Youth Championship 1998
     T980704A  A  3    2   (CZ)  Becov, Czech Women Championship 1998
     G980704   A  5   36   (RU)  Sankt-Peterburg, GPE
     T980701   A  6   12   (RU)  Petrozavodsk, Russian Cup Circuit
    
  • May - June
     T980627E  A  5   28   (UK)  Barmouth, Welsh Open
     T980627D  B  5   45   (FR)  Cergy-Pontoise, 6th Vaureal tournament
     T980627C  A  5   44   (NL)  Utrecht, Utrecht
     T980627B  A  4   40   (DE)  Kiel, Kiel
     T980627A  A  5   64   (CZ)  Olomouc, Czech Championship 1998 (weekend tournament)
     G980627   A  5   29   (FI)  Helsinki, GPE
     T980626   A  6   16   (DE)  Paderborn, German Championship Preliminaries
     T980624B  A  7   16   (CZ)  Olomouc, Czech Championship 1998 (side tournament B)
     T980624A  A  7   23   (CZ)  Olomouc, Czech Championship 1998 (side tournament A)
     T980623   A  9   10   (CZ)  Olomouc, Czech Championship 1998
     T980620B  A  6   38   (DE)  Herne, Herne
     T980620A  A  5   46   (DE)  Darmstadt, Darmstadt
     G980620   A  5   61   (PL)  Warszawa, GPE
     T980614   A  3    2   (UK)  var. places, British Championship 1998 (play-off)
     T980613E  B  3   54   (UK)  Leicester, Leicester
     T980613D  B  5   32   (FR)  Montpellier, Montpellier
     T980613C  A  5   50   (FR)  Tours, Tours
     T980613B  B  6   23   (SK)  Tornala, Tornala
     T980613A  A  5   16   (AT)  Graz, 1st Styrian Masters
     G980613   A  5   18   (HR)  Zagreb, GPE
     T980607   B  3    4   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship (4th qualification)
     T980606C  C  5   20   (DE)  Aachen, Aachen
     T980606B  A  4    8   (HR)  Veliki Grdevac, 7th .Lovrakovi Dani. tournament
     T980606A  A  5   19   (CZ)  Skrdlovice, Czech Team League (part 1)
     W980602   A  8   50   (JP)  Tokyo, 20th World Amateur Go Championship
     T980530B  B  6   97   (FR)  Toulouse, Toulouse
     T980530A  A  6   26   (SE)  Uppsala, Swedish Championship 1998
     G980530   A  6  124   (DE)  Hamburg, GPE
     T980529   A  6   40   (RU)  Kazan, CIS Baduk LG Cup
     T980523D  B  4   30   (PL)  Krakow, Krakow
     T980523C  A  6   23   (UK)  Glasgow, Scottish Open
     T980523B  A  5   31   (FR)  Paris, ENSAE-Acropolis tournament
     T980523A  B  5   23   (FI)  Jyvaskyla, Jyvaskyla
     T980522   B  5   46   (HU)  Szekesfehervar, 1st Albaszoft Cup
     G980521   A  6  180   (NL)  Amsterdam, GPE
     T980516G  A  3   16   (SI)  Novo Mesto, Slovenian Team Championship
     T980516F  A  5   19   (FR)  Brest, Brest
     T980516E  A  5   11   (HR)  Rijeka, Rijeka
     T980516D  A  5    6   (FI)  Koivukyla, Finnish Women Championship 1998
     T980516C  B  5   12   (SK)  Kojsovska Hola, Kosice Region Open
     T980516B  A  5   35   (BA)  Banja Luka, 4th Republika Srpska Open
     T980516A  A  5   52   (CZ)  Nymburk, Nymburk
     T980510   B  4   15   (IT)  Milano, Italian Female Championship
     T980509D  A  5   26   (BE)  Louvain-la-Neuve, Louvain-la-Neuve
     T980509C  C  5   12   (NL)  Eindhoven, Dutch Youth Championship
     T980509B  B  3   62   (UK)  Bracknell, Bracknell
     T980509A  A  5   43   (DE)  Rostock, Rostock
     G980509   A  5   60   (HU)  Budapest, GPE
     T980508   A  6   18   (DK)  Copenhagen, Danish Championship 1998
     T980502G  A  5   21   (DE)  Bayreuth, 3rd Tenuki Tournament
     T980502F  B  5   11   (SK)  Galanta, Slovak Championship (weekend tournament)
     T980502E  B  5    6   (SK)  Galanta, Slovak Children Championship 1998
     T980502D  B  3    3   (SK)  Galanta, Slovak Youth Championship 1998
     T980502C  A  6   24   (UK)  London, Challengers` League
     T980502B  A  5   36   (NL)  Tilburg, Tilburg
     T980502A  A  5   65   (CZ)  Liberec, Liberec
     T980501B  B  8   24   (NL)  var. places, Dutch District Championships
     T980501A  B  7   88   (FR)  Grenoble, Grenoble
    
  • March - April
     T980430   A  7   12   (SK)  Galanta, 7th Slovak Championship
     T980425E  B  5   45   (FR)  Angers, Angers
     T980425D  A  5  115   (DE)  Hannover, Hannover
     T980425C  A  3   25   (YU)  Smeredevska Palanka, 1st Yugoslav Team Cup
     T980425B  A  5   20   (CZ)  Ostrava, V.Valek Memorial Handicap
     T980425A  A  5   25   (CZ)  Czech Championship Qualificati, Czech Championship Qualifications
     G980425   A  5   50   (IT)  Milano, GPE
     T980419   B  5   16   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship (3rd qualification)
     T980418C  A  6   73   (UK)  Chester, British Open
     T980418B  A  5   40   (DE)  Freiburg, Freiburg
     T980418A  A  5   52   (CZ)  Brno, Brno
     G980417   A  6   68   (SI)  Bled, GPE
     G980411   A  6  259   (FR)  Paris, GPE
     T980410B  A  6   66   (UA)  Kyiv, CIS Baduk LG Cup
     T980410A  A  6   28   (NO)  Oslo, Nordic Championship 1998
     T980404D  B  3   38   (UK)  Bournemouth, Bournemouth
     T980404C  B  5   20   (SK)  Kosice, Spring Tournament
     T980404B  A  5   47   (DE)  Muenchen, Bierseidel tournament
     T980404A  A  5   60   (CZ)  Plzen, Plzen
     T980402   A  3    2   (NL)  Dutch Championship 1998 (play-, Dutch Championship 1998 (play-off)
     T980329   B  4   22   (ES)  Madrid, Madrid
     T980328   A  5   25   (HR)  Zagreb, 1st Croatian Team Tournament
     G980328   A  6   57   (AT)  Wien, GPE
     T980323B  A  7   17   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Children Championship 1998
     T980323A  A  6    4   (RU)  Sankt-Peterburg, Russian Women Championship 1998
     T980321G  B  5   28   (SK)  Bratislava, Bratislava
     T980321F  A  5   74   (RU)  Sankt-Peterburg, CIS Baduk LG Cup
     T980321E  A  5   65   (DE)  Erlangen, Erlangen
     T980321D  A  5   11   (DE)  Erlangen, German Women Championship 1998
     T980321C  A  5   72   (NL)  Nijmegen, Emperor Karel`s Tournament
     T980321B  A  5   18   (CZ)  Frydek-Mistek, group B
     T980321A  A  5   22   (CZ)  Frydek-Mistek, group A
     T980315   B  4   29   (IT)  Varese, Varese
     T980314G  A  4   24   (UK)  London, British Candidates
     T980314F  B  5   43   (FR)  Levallois, Levallois
     T980314E  B  6   36   (FI)  Helsinki, Jaakko Munkki Memorial
     T980314D  A  5   18   (CH)  Zuerich, Zuerich
     T980314C  A  5   23   (YU)  Nish, 6th Nish Open
     T980314B  A  5   50   (DE)  Paderborn, 1st Ponnuki Tournament
     T980314A  A  5   66   (CZ)  Zlin, Zlin
     G980314   A  5   22   (IE)  Dublin, GPE
     T980310   A  9   10   (RU)  Petrozavodsk, Russian Championship 1998
     T980301   B  3   69   (UK)  Cambridge, 22nd Trigantius
    
  • January - February
     T980228C  A  9   10   (BE)  Brussels, Belgian Championship 1998
     T980228B  A  5   56   (NL)  Enschede, Dutch Team Championship
     T980228A  A  5   57   (DE)  Goettingen, 7th San-Ren-Sei Tournament
     E980227B  A  7   24   (FR)  Cannes, European Children Championship 1998
     E980227A  A  7   52   (FR)  Cannes, European Youth Championship 1998
     E980227   A  6   24   (FR)  Cannes, European Ing Cup
     T980221B  A  5   62   (DE)  Dresden, Dresden
     T980221A  B  6   81   (DE)  Bonn, Bonn
     G980221   A  5  113   (ES)  Barcelona, GPE
     T980214A  A  5    8   (YU)  Kragujevac, City Championship - Final
     T980213   A  6  114   (RU)  Moscow, CIS Baduk LG Cup
     T980207D  B  3   90   (UK)  Oxford, Oxford
     T980207C  A  5  148   (FR)  Antony, Antony
     T980207B  A  5   20   (SE)  Vaesteraas, Vaesteraas
     T980207A  A  4    2   (IT)  Milano, 18th Italian Championship (play-off)
     G980207   A  5  129   (CZ)  Praha, GPE
     T980131C  A  5  156   (FR)  var. places, French Championship 1998 (2nd round)
     T980131B  B  5   27   (FI)  Tampere, Rabbitty Six
     T980131A  B  6   21   (DK)  Copenhagen, Ambassadors Cup
     T980124E  B  5   10   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship (2nd qualification)
     T980124D  B  3   75   (UK)  Maidenhead, Furze Platt Tournament
     T980124C  B  5   43   (SK)  Spisska Bela, Spisska Bela
     T980124B  A  5   54   (NL)  Amsterdam, 4th Scheve Ogen tournament
     T980124A  A  5   94   (CZ)  Olomouc, Olomouc
     T980117F  B  5  102   (FR)  var. places, French Championship 1998 (1st round)
     T980117E  A  5   42   (DE)  Erding, Erding
     T980117D  A  5   25   (BE)  Leuven, Leuven
     T980117C  A  5    6   (NL)  Amsterdam, Dutch Women Championship 1998
     T980117B  A  8   16   (NL)  Amsterdam, Dutch Championship 1998
     T980117A  A  5  109   (DE)  Essen, German Open
     T980116   A  7   12   (CZ)  Praha, Czech Ing Cup
     T980103   A  5   40   (NL)  Heerlen, Heerlen
     G980101   A  8  146   (UK)  London, GPE
    

  • 1997:

  • November - December
     T971220   A  5   40   (NL)  Rotterdam, Rotterdam
     T971213E  A  5   19   (CH)  Geneve, 4th Geneve Open
     T971213D  A  4    8   (HR)  Zagreb, 2nd Go Club .Croatia. Open
     T971213C  B  5   24   (FR)  Arcueil-Cachan, Long Night of Go
     T971213B  A  5   28   (CZ)  Becov, 6th Christmas Tournament (groups B,C)
     T971213A  A  5   33   (CZ)  Becov, 6th Christmas Tournament (group A)
     G971213   A  4   16   (NL)  Amsterdam, 5th GPE Fujitsu Finals
     T971206D  B  5   56   (FR)  Rouen, Rouen
     T971206C  A  5   76   (DE)  Braunschweig, 15th Nikolaus-Turnier
     T971206B  B  6   19   (ES)  San Xenxo, Spanish Championship 1997
     T971206A  A  7   48   (IT)  Milano, 18th Italian Championship
     T971129E  A  2    2   (PL)  Warszawa, Polish Championship 1997 (play-off)
     T971129D  A  7   19   (BE)  Liege, Belgian Championship Qualification
     T971129C  A  5   27   (DE)  Wiedenbrueck, 5th Tesuji tournament
     T971129B  A  5   37   (NL)  Arnhem, Arnhem
     T971129A  A  5   86   (CZ)  Praha, Rohlena Memorial
     T971123   B  3   70   (UK)  Swindon, Swindon
     T971122C  B  5   59   (FR)  Toulouse, Autumn Internal Tournament
     T971122B  A  5   54   (FR)  Paris, 15th Meijin tournament (category A)
     T971122A  A  5  144   (DE)  Berlin, Berliner Kranich
     G971122   A  5   14   (UA)  Kyiv, GPE
     T971115E  B  5   29   (SK)  Kosice, Autumn Tournament
     T971115D  A  5   50   (FR)  Paris, 15th Meijin tournament (category B)
     T971115C  A  5  101   (DE)  Hamburg-Rahlstedt, 15th Tengen Tournament
     T971115B  A  5   32   (NL)  Groningen, Hans de Jong Memorial
     T971115A  A  5   56   (CZ)  Ostrava, Ostrava
     T971114B  A  7    8   (RO)  Bucuresti, Romanian Championship 1997
     T971114A  A  5   17   (CH)  Lausanne, Swiss Championship 1997
     T971113   A  7    8   (DE)  Rahlstedt, German Championship 1997
     T971111   B  6   18   (RU)  Sankt-Peterburg, City Championship (1st qualification)
     T971108B  A  5   34   (UK)  Ingleton, Three Peaks
     T971108A  A  7    7   (PL)  Wodzislaw, Polish Go Championship League
     G971108   A  5   28   (SE)  Goeteborg, GPE
     T971101B  A  6   60   (RU)  Moscow, 3rd Japanese Ambassador Cup
     T971101A  A  3    2   (FI)  Helsinki, Finnish Championship 1997 (play-off)
     G971101   A  5  104   (BE)  Brussels, GPE
    
  • September - October
     T971026   B  4  102   (UK)  Wessex, Wessex
     T971025C  C  5   12   (SK)  Galanta, Autumn Handicap
     T971025B  A  5   21   (FR)  Paris, 15th Meijin tournament (category C)
     T971025A  A  6   18   (NO)  Blindern, Norwegian Championship 1997
     T971024B  A  5   33   (HU)  Budapest, Hungarian Championship 1997
     T971024A  A  5    6   (FI)  Vantaa, Finnish Championship 1997
     T971018C  A  5   14   (HR)  Malinska, 22nd Croatian Championship
     T971018B  A  6   13   (DE)  Kaegsdorf, 1st Mecklenburg-Vorpommern Open
     T971018A  A  5   13   (PL)  Warszawa, Polish Championship Qualification
     G971018   A  5   56   (YU)  Belgrade, GPE
     T971016   A  7   17   (SI)  Catez, Slovenian Championship 1997
     T971012A  A  9   10   (RU)  Novosibirsk, City Championship
     T971011C  A  5   64   (DE)  Bochum, Bochum
     T971011B  A  4   16   (FR)  Clermont-Ferrand, French Sotetsu Cup (Women Championship)
     T971011A  B  5   57   (FR)  Clermont-Ferrand, Clermont-Ferrand
     G971011   A  5   66   (SK)  Bratislava, GPE
     T971005   A  2    4   (FI)  Helsinki, Finnish Kisei (play-off finals)
     T971004E  A  6    6   (AT)  Wien, Austrian Championship 1997
     T971004D  B  5   27   (FR)  Charleville-Mezieres, Charleville-Mezieres 1997
     T971004C  A  5   32   (FR)  Colombes, Colombes
     T971004B  A  8   31   (NL)  Amsterdam, Indis (Inter-District Tournament)
     T971004A  A  4   24   (FI)  Helsinki, Finnish Kisei
     T970927G  B  4   24   (FR)  Annecy, Annecy
     T970927F  A  5   45   (DE)  Leipzig, Leipzig
     T970927E  B  4  109   (FR)  Biscarrosse, Bordeaux tournament
     T970927D  A  4    4   (FR)  Biscarrosse, French Championship 1997 (play-off)
     T970927C  A  5   25   (SE)  Stockholm, Linkoeping Open
     T970927B  A  5   57   (NL)  Eindhoven, Eindhoven
     T970927A  A  5   58   (CZ)  Mikulov, Mikulov
     G970927   A  6  100   (RO)  Bucuresti, GPE
     T970920C  B  5   14   (SK)  Spisska Bela, Ing Tournament
     T970920B  A  5   24   (SI)  Maribor, Maribor
     T970920A  A  5   18   (CZ)  Becov, Czech Team League (part 2)
     T970919   A  5   27   (AT)  Wien, Austrian Open
     T970913F  B  3   58   (UK)  Milton Keynes, Milton Keynes
     T970913E  B  5    8   (SK)  Kosice, 4th Kosice City Championship
     T970913D  A  5   66   (DE)  Bremen, Bremen
     T970913C  A  5   24   (FI)  Otaniemi, Finnish Championship Qualification
     T970913B  A  5    6   (DE)  Bonn, North Rhine-Westphalia Championship
     T970913A  A  7   22   (CZ)  Zlin, Czech Youth Championship
     G970913   A  5   20   (DK)  Copenhagen, GPE
     T970907   B  4   16   (NL)  Amsterdam, 6th Obayashi Cup (KO final)
     T970906E  A  6   54   (UK)  Manchester, Northern Open
     T970906D  B  6   27   (SK)  Tornala, Tornala
     T970906C  A  5   32   (CZ)  Plzen (group B), Plzen (group B)
     T970906B  A  5   16   (CZ)  Plzen (group A), Plzen (group A)
     T970906A  B  4  240   (NL)  Amsterdam, 6th Obayashi Cup (qualification)
     W970904   A  2    4   (KR)  Seoul, WWAC 1997 (knock-out finals)
     W970901   A  6   28   (KR)  Seoul, Women World Amateur Championship 1997
    
  • July - August
     T970830   A  5   52   (CZ)  Ostrava, Czech Championship 1997 (weekend tournament)
     T970829   A  8   22   (FR)  Montreuil, French Championship 1997 (3rd round)
     T970827   A  7   36   (CZ)  Ostrava, Czech Championship 1997 (side tournament)
     T970826   A  9   10   (CZ)  Ostrava, Czech Championship 1997
     T970823B  A  6   26   (UK)  London, 1st Mind Sports Olympiad (weekend tournament)
     T970823A  A  5   26   (CZ)  Nymburk, Nymburk
     T970819   A  8   24   (CZ)  Nymburk, Czech Open
     T970818   A  5   20   (UK)  London, 1st Mind Sports Olympiad (main tournament)
     W970809B  A  5    8   (TW)  Tai-Pei, 14th World Youth Goe Championship (under 12)
     W970809A  A  5   12   (TW)  Tai-Pei, 14th World Youth Goe Championship
     E970728   A  5  551   (FR)  Marseille, 41st European Go Congress (rounds 6-10)
     E970726   A  5  372   (FR)  Marseille, 41st European Go Congress (weekend tournament)
     E970720   A  5  551   (FR)  Marseille, 41st European Go Congress (rounds 1-5)
     T970713A  C  5    6   (RU)  Novosibirsk, Siberia-Hokkaido Cup
     T970712F  B  4   12   (UK)  Devon, Devon
     T970712E  B  6   10   (SK)  Kosice, 6th Slovak Championship - women section
     T970712D  B  7   12   (SK)  Kosice, 6th Slovak Championship - youth section
     T970712C  B  5   10   (SK)  Kosice, 6th Slovak Championship - side tournament
     T970712B  A  5   18   (CH)  Ascona, Ascona
     T970712A  A  3    2   (UK)  var. places, British Championship 1997 (play-off)
     T970710   A  7   10   (SK)  Kosice, 6th Slovak Championship
     T970705   A  5   36   (AT)  Wien, 6th Richard Gump Memorial
     G970705   A  6   36   (RU)  Petrozavodsk, GPE
    
  • May - June
     T970628C  A  5   44   (DE)  Stuttgart, Stuttgart
     T970628B  A  4   58   (DE)  Kiel, Kiel
     T970628A  B  5   62   (FR)  Cergy-Pontoise, 5th Vaureal tournament
     G970628   A  5   29   (FI)  Helsinki, GPE
     T970627   A  6   20   (DE)  Kiel, German Championship Preliminaries
     T970621C  B  5   48   (FR)  Montpellier, Montpellier
     T970621B  A  5   26   (AT)  Graz, R.Schneider Memorial
     T970621A  A  5   65   (CZ)  Prostejov, Prostejov
     T970619   A  7    5   (CZ)  Prostejov, Czech Women Championship 1997
     T970614C  A  5   50   (FR)  Tours, Tours
     T970614B  A  5   30   (NL)  Utrecht, Utrecht
     T970614A  A  5   15   (CZ)  Prostejov, Czech Team League (part 1)
     G970614   A  5   39   (PL)  Warszawa, GPE
     W970610   A  8   46   (JP)  Sapporo, 19th World Amateur Go Championship
     T970607A  A  2   10   (HR)  Veliki Grdevac, 6th .Lovrakovi Dani. tournament
     T970606   A  6   16   (YU)  Nish, 5th Nish Open
     T970527A  A  6   25   (RU)  Vladimir, III Russian Open Cup, 5 tour, 1st Uspenskij Sobor
     T970524F  B  6   41   (SK)  Galanta, Galanta
     T970524E  A  6   33   (UK)  Glasgow, Scottish Open
     T970524D  C  5   18   (FI)  Jyvaskyla, Jyvaskyla
     T970524C  A  5   30   (DE)  Bayreuth, 1st Tenuki Tournament
     T970524B  A  5   14   (CZ)  Ostrava, V.Valek Memorial Handicap
     T970524A  A  5   32   (CZ)  var. places, Czech Championship Qualifications
     T970517D  B  3   79   (UK)  Bracknell, Bracknell
     T970517C  B  6   91   (FR)  Toulouse, Toulouse
     T970517B  A  5   63   (CZ)  Nymburk, Nymburk
     T970517A  A  6   26   (SE)  Malmo, Swedish Championship 1997
     G970517   A  6  141   (DE)  Hamburg, GPE
     T970510C  A  5   40   (BE)  Louvain-la-Neuve, Louvain-la-Neuve
     T970510B  A  3   12   (SI)  Prepih na Gorjancih, Slovenian Team Championship
     T970510A  B  5   13   (SK)  Kojsovska Hola, Kosice Region Open
     G970508   A  6  163   (NL)  Amsterdam, GPE
     T970503B  A  5   43   (DE)  Rostock, Rostock
     T970503A  A  5   48   (CZ)  Liberec, Liberec
     G970503   A  5   44   (HU)  Budapest, GPE
     T970501C  A  4   12   (NL)  Amsterdam, Amsterdam Open Championship
     T970501B  B  6   49   (NL)  var. places, Dutch District Championships
     T970501A  B  8   69   (FR)  Grenoble, Grenoble
    
  • March - April
     T970426B  C  7   24   (NL)  Eindhoven, Dutch Youth Championship
     T970426A  A  5   37   (DE)  Frankfurt, Frankfurter Treppe
     T970425   A  6   16   (DK)  Copenhagen, Danish Championship 1997
     T970419B  A  5   26   (NL)  Tilburg, Tilburg
     T970419A  A  5  135   (DE)  Hannover, Hannover
     G970419   A  5   57   (IT)  Milano, GPE
     T970412   A  5   30   (SK)  Kosice, Kosice
     G970411   A  6   56   (SI)  Bled, GPE
     T970405B  A  5   60   (DE)  Muenchen, Bierseidel tournament
     T970405A  A  5   54   (CZ)  Plzen, Plzen
     T970329   A  6   28   (DK)  Odense, Nordic Championship 1997
     G970329   A  6  252   (FR)  Paris, GPE
     T970328   A  6   50   (BA)  Banja Luka, 3rd Republika Srpska Open
     T970323   B  3   81   (UK)  Coventry, Coventry
     T970322   B  5   43   (FR)  Dijon, Dijon
     G970322   A  6   60   (AT)  Wien, GPE
     T970321   A  7   33   (YU)  Kragujevac, 19th Yugoslav Championship
     T970315G  A  5   59   (DE)  Castrop-Rauxel, Castrop-Rauxel
     T970315F  A  4    2   (IT)  Milano, 17th Italian Championship (play-off)
     T970315E  B  6   15   (FI)  Helsinki, Jaakko Munkki Memorial
     T970315D  A  5   36   (CH)  Zuerich, Zuerich
     T970315C  A  5   58   (NL)  Nijmegen, 24th Emperor Karel`s Tournament
     T970315B  A  5   13   (SE)  Vaesteraas, Vaesteraas
     T970315A  A  5   55   (CZ)  Frydek-Mistek, Frydek-Mistek
     G970315   A  5   13   (IE)  Dublin, GPE
     T970308C  A  5   44   (DE)  Erlangen, Erlangen
     T970308B  A  9   10   (BE)  Antwerpen, Belgian Championship 1997
     T970308A  A  5   46   (NL)  Amsterdam, European Ing Cup (side tournament)
     E970307B  A  7   25   (SK)  Bratislava, European Children Championship 1997
     E970307A  A  7   60   (SK)  Bratislava, European Youth Championship 1997
     E970307   A  6   24   (NL)  Amsterdam, European Ing Cup
     T970302   B  3   80   (UK)  Cambridge, 21st Trigantius
     T970301B  A  5   79   (NL)  Enschede, Dutch Team Championship
     T970301A  A  5   68   (CZ)  Zlin, Zlin
    
  • January - February
     T970224   B  5    8   (FR)  Cannes, 11th Games Festival (youth tournament)
     T970222C  B  5   32   (FR)  Cannes, 11th Games Festival
     T970222B  A  5   42   (SK)  Bratislava, Bratislava
     T970222A  A  5   59   (DE)  Dresden, Dresden
     G970222   A  5   55   (ES)  Barcelona, GPE
     T970217   A  9   10   (RU)  Kazan, Russian Championship 1997
     T970215B  A  8  111   (FR)  var. places, French Championship 1997 (2nd round)
     T970215A  A  5   81   (DE)  Darmstadt, Darmstadt
     T970210B  A  5    8   (YU)  Nish, City Championship (youth section)
     T970210A  A  5    6   (YU)  Nish, City Championship
     T970208   B  6   78   (DE)  Bonn, Bonn
     G970208   A  5  105   (CZ)  Praha, GPE
     T970201C  A  5  130   (FR)  Antony, Antony
     T970201B  A  5   20   (CH)  Bern, Bern
     T970201A  A  5   77   (NL)  Amsterdam, 3rd Scheve Ogen tournament
     T970125D  B  6   24   (SK)  Spisska Bela (group B), Spisska Bela (group B)
     T970125C  B  5   22   (SK)  Spisska Bela (group A), Spisska Bela (group A)
     T970125B  B  5   16   (FI)  Tampere, Rabbitty Six
     T970125A  A  5   74   (CZ)  Olomouc, Olomouc
     T970118E  B  8   71   (FR)  var. places, French Championship 1997 (1st round)
     T970118D  A  5   34   (BE)  Leuven, Leuven
     T970118C  B  3   93   (UK)  Maidenhead, Furze Platt Tournament
     T970118B  A  3    3   (NL)  Amsterdam, Dutch Women Championship 1997
     T970118A  A  8   15   (NL)  Amsterdam, Dutch Championship 1997
     T970111B  A  5   10   (DE)  Essen, German Women Championship 1997
     T970111A  A  5   82   (DE)  Essen, German Open
     T970110   A  7   10   (CZ)  Liberec, Czech Ing Cup
     T970104   A  5   35   (NL)  Heerlen, Heerlen
     G970101   A  8  151   (UK)  London, GPE
    

  • 1996:

  • November - December
     T961228A  B  5    6   (RU)  Novosibirsk, New Year Tournament
     T961221   A  5   48   (NL)  Rotterdam, Rotterdam
     T961214C  B  5   45   (FR)  Rouen, Rouen
     T961214B  A  5   26   (CH)  Geneve, 3rd Geneve Open
     T961214A  A  5   36   (CZ)  Nejdek, Nejdek
     G961214   A  4   16   (NL)  Amsterdam, 4th GPE Fujitsu Finals
     W961213   A  6   22   (JP)  Yokohama, Sotetsu Cup - WWGAC 1996
     T961207D  C  5   19   (SK)  Bratislava, St. Nicolas Tournament
     T961207C  A  4    2   (PL)  Warszawa, Polish Championship 1996 (play-off)
     T961207B  A  5   89   (DE)  Braunschweig, 14th Nikolaus-Turnier
     T961207A  A  3    2   (FR)  Clermont-Ferrand, French Championship 1996 (play-off)
     G961207   A  5   28   (CH)  Locarno, GPE
     T961206B  A  5   10   (HR)  Velika Mlaka, Velika Mlaka
     T961206A  B  6   35   (ES)  Toledo, Spanish Championship 1996
     T961205   A  7    8   (DE)  Braunschweig, German Championship 1996
     T961130   B  5   11   (SK)  Kosice, Winter Tournament
     T961124B  C  5   19   (AT)  Wien, Games Festival Handicap
     T961124A  B  3   86   (UK)  Swindon, Swindon
     T961123D  A  5  129   (DE)  Berlin, Berliner Kranich
     T961123C  C  5   24   (AT)  Wien, Games Festival Rapid
     T961123B  A  5   54   (FR)  Paris, 14th Meijin tournament (category A)
     T961123A  A  4    2   (UK)  var. places, British Championship 1996 (play-off)
     E961122   A  5   49   (CZ)  Zlin, 5th European Team Championship
     T961116C  A  5  110   (DE)  Hamburg-Rahlstedt, 14th Tengen Tournament
     T961116B  A  5   24   (CH)  Lausanne, Lausanne
     T961116A  A  5   44   (FR)  Paris, 14th Meijin tournament (category B)
     T961109C  B  5   31   (SK)  Kosice, Autumn Tournament
     T961109B  A  5   46   (NL)  Groningen, Hans de Jong Memorial
     T961109A  A  5   49   (CZ)  Ostrava, Ostrava
     G961109   A  5   36   (SE)  Goeteborg, GPE
     T961108   A  7    8   (PL)  Tuchola, Polish Go Championship League
     G961108   A  5   34   (UA)  Kharkiv, GPE
     T961102E  A  5   54   (DE)  Ulm, Ulm
     T961102D  A  5   23   (FR)  Paris, 14th Meijin tournament (category C)
     T961102C  A  2    2   (FI)  Helsinki, Finnish Championship 1996 (play-off)
     T961102B  A  5   11   (CH)  Zuerich, Swiss Championship 1996
     T961102A  A  5   74   (CZ)  Praha, Rohlena Memorial
     G961102   A  5  112   (BE)  Brussels, GPE
     T961101   A  7   50   (IT)  Milano, 17th Italian Championship
    
  • September - October
     T961026B  B  4   24   (FR)  Perpignan, Perpignan
     T961026A  A  6   12   (NO)  Blindern, Norwegian Championship 1996
     T961020A  A  9   10   (RU)  Novosibirsk, City Championship
     T961019C  A  5   93   (DE)  Bremen, Bremen
     T961019B  B  6    8   (CZ)  Lovosice, group B
     T961019A  B  6   14   (CZ)  Lovosice, group A
     G961018   A  5   52   (YU)  Belgrade, GPE
     T961017   A  7   14   (SI)  Bled, Slovenian Championship 1996
     G961012   A  5   51   (SK)  Bratislava, GPE
     T961011   A  5    6   (FI)  Helsinki, Finnish Championship 1996
     T961006   B  4   28   (IT)  Gallarate, Gallarate
     T961005B  A  5   42   (FR)  Colombes, Colombes
     T961005A  A  5    6   (AT)  Wien, Austrian Championship 1996
     T960928C  B  5   29   (FR)  Annecy, Annecy
     T960928B  A  5   46   (DE)  Leipzig, Leipzig
     T960928A  A  5   58   (CZ)  Mikulov, Mikulov
     T960927A  A  6   20   (RU)  Ekaterinburg, Open Cup of Russia
     T960921D  A  8   26   (NL)  Amsterdam, Indis (Inter-District Tournament)
     T960921C  B  5   18   (FR)  Charleville-Mezieres, Charleville-Mezieres 1996
     T960921B  A  5   25   (SE)  Stockholm, Linkoeping Open
     T960921A  A  5   23   (SI)  Maribor, Maribor
     G960921   A  6   49   (RO)  Bucuresti, GPE
     T960920   A  5   32   (AT)  Wien, Austrian Open
     T960914D  A  5   53   (DE)  Duesseldorf, Duesseldorf
     T960914C  A  5   11   (FI)  Tampere, Finnish Championship Qualification
     T960914B  A  5   44   (NL)  Eindhoven, Eindhoven
     T960914A  A  6   18   (CZ)  Zlin, Czech Youth Championship
     G960914   A  5   24   (DK)  Copenhagen, GPE
     E960910   A  6   22   (RU)  Moscow, 1st European Women Championship
     T960908   B  4   16   (NL)  Amsterdam, 5th Obayashi Cup (KO final)
     T960907C  A  5    6   (CZ)  Plzen, group B
     T960907B  A  5   14   (CZ)  Plzen, group A
     T960907A  B  4  228   (NL)  Amsterdam, 5th Obayashi Cup (qualification)
    
  • July - August
     T960831   A  5   62   (CZ)  Jesenik, Jesenik
     T960829   A  8   20   (FR)  Colombes, French Championship 1996 (3rd round)
     T960824B  A  5   79   (DE)  Dortmund, Dortmund
     T960824A  A  5   17   (CZ)  Jesenik, Czech Team League (part 2)
     T960806   A  5   38   (HU)  Matrahaza, Summer Camp Tournament
     E960729   A  5  462   (IT)  Abano di Terme, 40th European Go Congress (rounds 6-10)
     E960727   A  5  334   (IT)  Abano di Terme, 40th European Go Congress (weekend tournament)
     E960721   A  5  462   (IT)  Abano di Terme, 40th European Go Congress (rounds 1-5)
     T960713C  A  5   12   (SK)  Bratislava, Slovak Championship - side tournament
     T960713B  A  7    7   (SK)  Bratislava, Slovak Youth Championship
     T960713A  A  5    6   (SK)  Bratislava, Slovak Women Championship
     T960711   A  7   18   (SK)  Bratislava, 5th Slovak Championship
     T960706   A  5   45   (AT)  Wien, 5th Richard Gump Memorial
     G960705A  A  5   10   (RU)  Svetlogorsk-Pionersk, Grand Prix d`Europe
    
  • May - June
     T960629C  A  5   40   (CZ)  Karlovy Vary, Czech Championship 1996 (weekend tournament)
     T960629B  B  5   51   (FR)  Cergy-Pontoise, 4th Vaureal tournament
     T960629A  A  4   59   (DE)  Kiel, Kiel
     T960625   A  7   29   (CZ)  Karlovy Vary, Czech Championship 1996 (side tournament)
     T960624   A  9   10   (CZ)  Karlovy Vary, Czech Championship 1996
     T960622B  A  5   21   (AT)  Graz, R.Schneider Memorial
     T960615   A  5   26   (FR)  Tours, Tours
     G960615   A  5   28   (PL)  Warszawa, GPE
     T960608   B  4   60   (FR)  Montpellier, Montpellier
     G960608   A  6   18   (FI)  Helsinki, GPE
     T960601B  A  3   16   (HR)  Veliki Grdevac, 5th .Lovrakovi Dani. tournament
     T960601A  A  5   80   (CZ)  Prostejov, Prostejov
     T960525B  A  6   28   (SE)  Linkoeping, Swedish Championship 1996
     T960525A  A  5   18   (CZ)  Strazisko, Czech Team League (part 1)
     G960525   A  6  120   (DE)  Hamburg, GPE
     W960521   A  8   46   (JP)  Omachi, 18th World Amateur Go Championship
     T960518   A  5   40   (CZ)  Nymburk, Nymburk
     G960517   A  6  167   (NL)  Amsterdam, GPE
     T960516   B  6   76   (FR)  Toulouse, Toulouse
     T960511C  A  5   51   (DE)  Rostock, Rostock
     T960511B  A  5   24   (SK)  Galanta, Galanta
     T960511A  B  5   38   (FR)  Angers, Angers
     T960506   A  3   16   (SI)  Novo Mesto, Slovenian Team Championship
     T960504C  A  5   32   (BE)  Louvain-la-Neuve, Louvain-la-Neuve
     T960504B  B  5   72   (FR)  Grenoble, Grenoble
     T960504A  A  5   52   (DE)  Bayreuth, 1st Tenuki Tournament
     G960504   A  5   63   (HU)  Budapest, GPE
     T960503   A  6   19   (DK)  Copenhagen, Danish Championship 1996
    
  • March - April
     T960427B  A  7    7   (CZ)  Ostrava, V.Valek Memorial Handicap
     T960427A  A  5   33   (CZ)  var. places, Czech Championship Qualification
     T960420C  B  5   20   (SK)  Kosice, Kosice
     T960420B  A  5  126   (DE)  Hannover, Hannover
     T960420A  A  6   51   (CZ)  Liberec, Liberec
     T960413   B  4   50   (FR)  Bordeaux, Bordeaux
     G960412   A  6   44   (SI)  Bled, GPE
     G960406   A  6  213   (FR)  Paris, GPE
     T960405   A  6   28   (SE)  Stockholm, Nordic Championship 1996
     T960330C  C  5   30   (NL)  Eindhoven, Dutch Youth Championship
     T960330B  B  5   39   (SK)  Bratislava, Bratislava
     T960330A  A  5   34   (CZ)  Plzen, Plzen
     T960322   A  5   46   (BA)  Banja Luka, 2nd Republika Srpska Open
     T960316E  A  5   61   (NL)  Nijmegen, 23rd Emperor Karel`s Tournament
     T960316D  A  5   48   (DE)  Erlangen, Erlangen
     T960316C  A  5    9   (DE)  Castrop-Rauxel, German Women Championship 1996
     T960316B  A  5   50   (DE)  Castrop-Rauxel, Castrop-Rauxel
     T960316A  A  5   41   (CZ)  Frydek-Mistek, Frydek-Mistek
     T960309   B  6   10   (FI)  Helsinki, Jaakko Munkki Memorial
     G960309   A  5   69   (AT)  Wien, GPE
     T960302E  A  3    4   (FI)  Mellunmaes, Finnish Female Championship
     T960302D  B  5   51   (FR)  Cannes, 10th Games Festival
     T960302C  A  5   49   (DE)  Sprendlingen, Sprendlingen
     T960302B  A  5   22   (CH)  Ascona, Ascona
     T960302A  A  5   70   (CZ)  Zlin, Zlin
     T960301   A  7   50   (RO)  Bayle Felix, European Ing Cup (side tournament)
     E960301B  A  7   28   (RO)  Bayle Felix, European Children Championship 1996
     E960301A  A  7   91   (RO)  Bayle Felix, European Youth Championship 1996
     E960301   A  6   24   (RO)  Bayle Felix, European Ing Cup
    
  • January - February
     T960224B  A  5   63   (FR)  var. places, French Championship 1996 (2nd round)
     T960224A  A  5   61   (DE)  Dresden, Dresden
     G960224   A  5   40   (IT)  Milano, GPE
     T960223A  A  6   34   (RU)  Kazan, 3rd A.Vasiljev Memorial - 2nd Russia Open 1st stage
     T960223   A  7   38   (YU)  Nish, 18th Yugoslav Championship
     T960217   A  5   20   (SE)  Vaesteraas, Vaesteraas
     G960217   A  5   38   (ES)  Barcelona, GPE
     G960210   A  5  137   (CZ)  Praha, GPE
     T960203D  A  5   41   (DE)  Ingolstadt, Ingolstadt
     T960203C  A  5  129   (FR)  Antony, Antony
     T960203B  A  5   46   (NL)  Amsterdam, 2nd Scheve Ogen tournament
     T960203A  A  5   16   (CH)  Bern, Bern
     T960128B  B  5   17   (FI)  Tampere, Rabbitty Six
     T960128A  A  2    2   (PL)  Warszawa, Polish Championship 1995 (play-off)
     T960127   A  5   66   (CZ)  Olomouc, Olomouc
     T960120C  B  5   32   (SK)  Spisska Bela, Spisska Bela
     T960120B  A  5   30   (BE)  Leuven, Leuven
     T960120A  A  8   16   (NL)  Amsterdam, Dutch Championship 1996
     T960113B  B  5   11   (FR)  Clermont-Ferrand, French Championship 1996 (1st round)
     T960113A  A  5   71   (DE)  Essen, German Open
     T960112B  A  6   20   (DE)  Essen, German Championship Preliminaries
     T960112A  A  7   12   (CZ)  Becov, Czech Ing Cup
     T960108A  C  7    7   (RU)  Novosibirsk, Christmas Tournament
     T960106A  A  5  231   (DE)  Freiburg, Freiburg
     T960105A  A  9   10   (RU)  Kazan, Russian Championship, Final
     T960104A  A  8   22   (RU)  Kazan, Russian Championship under 18
     G960101   A  8  140   (UK)  London, GPE